محمد علی دادخواهانتخاب خبر: یک پژوهشگر حقوق بین الملل با اشاره به احتمال آغاز به کار متروی اصفهان و امکان مطرح شدن آن در مجامع جهانی گفت: در زمینه حفظ میراث فرهنگی با توجه به ماده 27 اعلامیه جهانی حقوق بشر که دولت ایران آن را پذیرفته است و متعهد به آن است و همچنین با توجه به این که عبور مترو از خیابان چهارباغ، خسارت بار است و کارشناسان دادگستری صراحتا این امر را تایید کرده اند و از طرفی، عکس هایی هم که از مدرسه چهارباغ در ضلع شرقی خیابان چهارباغ وجود دارد نشان می دهد که بعد از عبور دستگاه های حفاری، جانمایی کاشی های این مدرسه تغییر شکل یافته است، امکان طرح پرونده متروی اصفهان در مجامع جهانی وجود دارد.

محمد علی دادخواه در گفتگو با خبرنگار زندگی سالم افزود: متروی اصفهان برابر مصوبات پیشین می بایست از خیابان شمس آبادی عبور می کرد، به همین علت پرونده مترو اصفهان در حال حاضر در دادسرای رسیدگی به تخلفات کارکنان دولت در تهران مطرح است.

این کارشناس مسائل حقوقی بیان داشت: این احتمال وجود دارد که به علت حفظ منافع بشری و حفظ ساختمان های کهنی که در این قسمت از چهارباغ وجود دارد همچون مدرسه چهارباغ، بازار، کاخ هشت بهشت و خود خیابان چهارباغ که از قدمت کهنی برخوردار است، مراجع در این زمینه اقدام کنند.

دادخواه تصریح کرد: برای حفظ اعتبار ایران و جلوگیری از سرشکستگی، قبل از این که مورد مواخذه خردمندان جهان قرار بگیریم خود باید عاقبت اندیش باشیم و فرزانگی حکم می کند که مترو از چهارباغ عبور نکند.

این دوستدار میراث طبیعی و میراث فرهنگی بین الملل افزود: امکان دارد که اتفاقی که در خصوص ارگ جهان نما افتاد برای متروی اصفهان نیز تکرار شود زیرا پیش از این، شعبه دادسرا دستور توقف کار مترو را اعلام کرد، پس از آن نیز شعبه دادسرای رسیدگی به تخلفات کارکنان دولت، درست همین راه را رفته است و کارشناسان اعلام کرده اند که به هیچ وجه نمی توان از خساراتی که متروی اصفهان به بافت تاریخی خیابان چهارباغ وارد می آورد، جلوگیری کرد.

وی تاکید کرد: در رابطه با وظیفه مردم و اقداماتی که می توانند انجام دهند، در این زمینه تخلف مدیران قطار شهری اصفهان محرز است و باید از آن جلوگیری شود و همه کسانی که به تمدن کهن و پیشینه تاریخی اصفهان توجه دارند باید به این مساله رسیدگی کنند.

دادخواه یادآور شد: حفظ میراث فرهنگی و تمدن کهن آن یکی از پایه های شادمانی جوامع است و با توجه به این که مؤسسه فوربس، ایران را در زمره یکی از کشورهای غمگین جهان ذکر کرده است، یکی از راه های گریز از افسردگی در این کشور، حفظ و ارج نهادن به میراث فرهنگی است و دولت و نهادهای مردمی باید به این امر توجه کنند.


 

اخبار مرتبط:
پرونده قضایی متروی اصفهان در آستانه طرح در مجامع بین المللی
از کاخ جهان‌نمای خاتمی تا لکه دار شدن شخصیت بین‌المللی ایران
شهرداری اصفهان به حکم دادگاه توجهی ندارد
دیوارهای مدخل ورودی مدرسه چهارباغ تخریب شد
سلب حمایت فرهنگی سازمان ملل از بنای ارزشمند میدان نقش جهان
نماینده میراث فرهنگی خواستار توقف احداث تونل متروی اصفهان شد 
تخت جمشید در حال نابودی است
ادامه تخلفات در جریان احداث تونل متروی اصفهان
امروز؛ دادگاه متروی اصفهان در تهران برگزار شد
وکیل پرونده قضایی متروی اصفهان در آستانه آغاز به کار دادگاه عاملان تخریب آثار میراث فرهنگی اصفهان در تهران، خواستار شد؛ صدور دستور توقف عملیات مترو در اصفهان
مدرسه‌ی چهارباغ با فعالیت مترو پیش از سی‌وسه پل تخریب می‌شود
همه تناقضات مهندس! مدیر عامل مترو:عبور مترو می تواند به سی و سه پل آسیب بزند
عبور کانال مترو سبب آسیب سی‌وسه‌پل شده است
پرونده متروی اصفهان بار دیگر به دادگاه کشیده شد
پيامد عبور مترو اصفهان از خيابان چهارباغ؛ سي‌و‌سه پل ترك برداشت
از سوی تشکل های غیر دولتی کشور؛ گشایش پرونده تخلفات مدیران متروی اصفهان در دادسرای تهران
راه بیراهه مدیران شهری در پرونده متروی اصفهان
متروی اصفهان را باید همچون جهان‌نما به سازمان یونسکو کشاند
همایش مترو اصفهان و ابعاد گسترده آن
لجبازی شورای شهر، شهرداری و میراث فرهنگی بر سر متروی اصفهان
احتمال نشست سي و سه پل وجود دارد
عمليات حفاري مترو اصفهان اطراف سي و سه پل باز هم متوقف شد
احتمال نشست خيابان در نزديكي سي و سه پل افزايش يافت
متروی اصفهان در تنگنای سیاست‌زدگی مدیران شهری
شهردار اصفهان در آستانه استیضاح شورای شهر