انتخاب خبر: موارد متعددی از تخلفات مالی و استخدامهای فامیلی گرفته تا تخطی از آیین نامه ها و مشکلات زیست محیطی در پرونده تخلفات آقای م. پ، یکی از مقامات مسئول در شهرداری اندیمشک موجود است.

به گزارش انتخاب خبر، انواع و اقسام تخلف، فساد و بی قانونی در شهر اندیمشک در حال رخ دادن است ولی متاسفانه نه در شهر و نه در استان خوزستان هیچ اراده ی محکمی برای برخورد با این موارد دیده نمی شود. یک عضو شورای شهر اندیمشک از استیضاح این مقام مسئول در شهرداری مطابق قانون شوراها خبر داده است. این مهم در جلسه شورای شهر مطرح و م. پ به سوالات مطرح شده از سوی اعضا پاسخ داد.

پرسش های مطرح شده از این مقام شهرداری به وضعیت خدماتی نامطلوب شهری، عدم توجه به تذکرات اعضای شورای شهر در خصوص مشکلات حادی چون محل دفن زباله های شهری و جانوران موذی، پرونده مصالحه کاربری های شهری و غیره اختصاص داشت که آقای م.پ با پاسخ های غیر متعارف و غیر واقعی توانست اعضای شورا را قانع کند تا از استیضاح نجات پیدا کند.

shahrdariandimeshk 1

اما این پایان ماجرا نیست. او باید در آستانه انتخابات شوراها خود را آماده کند تا به پرسش های بیشمار مردم پاسخ دهد. خبرنگار انتخاب خبر در همین رابطه گفتگوی خواندنی با یک عضو شورای شهر اندیمشک انجام داده است. صدیقه میری به عنوان یکی از اعضای شورای اندیمشک منتقد جدی آقای م. پ است. او در این مصاحبه ابعاد تازه ای از فساد این مدیر شهرداری اندیمشک را رسانه ای می کند.

sedighehmiriدر پرونده های تخلفی که بازگو کردید ابعاد نگران کننده ای از فساد شهری وجود دارد.

جالب است در هر حوزه ای در شهر اندیمشک این مفاسد به وفور مشاهده می شود. حداقل تخریب محیط زیست که دیگر تخلف مالی نیست. این یک آسیب جدی است که به سلامت و بهداشت مردم وارد می شود. همانطور که می دانید بخشی از رودخانه بالارود در شهر اندیمشک جریان دارد. تاسف بار است عرض کنم شهرداری لجن کف جداول، زباله های شهری و بقایای لاشه های کشتارگاه دام را در این رودخانه می ریزد.

خیلی از مناطقی که در پائین دست رودخانه بالارود هستند آب شرب و آب کشاورزی خود را از این رودخانه آلوده تأمین می کنند. حداقل باید در حوزه محیط زیست حساسیت به خرج داد که آن هم مانند بقیه فجایع بی اهمیت است.

بهتر است به بررسی ابعاد پرونده آقای م. پ و پیگیری هایی که سرکار به عنوان عضو شورای شهر اندیمشک انجام داده اید پرداخت.

این مقام مسئول در شهرداری اندیمشک 30 ماه است که به این سمت برگزیده شده است. شخصا از ماههای شروع به کار ایشان به لحاظ برخی تخلفات قانونی و بی توجهی ایشان به تذکرات مکرر مواردی را به بازرسی استانداری ارائه داده و خواهان پیگیری بودم اما اقدام خاصی صورت نگرفت و این مقام مسئول در شهرداری اندیمشک همان موارد را با شدت بیشتر تکرار کرد.

چندی بعد با برخی همکاران مجددا پیگیر تخلفات شدیم ولی فریاد ما به هیچ جا نرسید تا جایی که در یکی از جلسات استیضاح این مقام مسئول در شهرداری اندیمشک در خرداد ماه سال جاری، وقتی که او علی رغم ارائه اسناد قوی از طرف ما با حمایت اکثریت شورا ابقا شد بنده و سه تن از همکاران استعفای کتبی خود را به شورا ارائه دادیم اما چندی بعد با وساطت برخی مسوولین استانی و شهرستانی به شورا برگشتیم مشروط به اینکه موارد تخلف در اسرع وقت پیگیری شود ولی هرگز این اتفاق نیفتاد بطوری که در ادامه راه همراهان شورایی من به نحوی از پی گیری خسته و ناامید شدند. در ادامه شخصا افرادی در شهر اندیمشک مانند نمایندگان سه قوه در شهرستان مانند: نماینده مجلس، فرماندار شهر و رئیس دادگستری و دادستان شهر تا استان خوزستان مانند: استاندار، رئیس کل دادگستری، سازمان بازرسی، مدیر کل بازرسی استانداری، مدیرکل امور شهری و... را در جریان تخلفات انجام شده در در شهرداری اندیمشک قرار دادم، نه یک بار و دو بار بلکه دفعات مختلف مراجعه کردیم، نشستیم، گریه کردیم، ضجه زدیم و گفتیم واویلا! ایها الناس! اما گویی هیچ گوش شنوایی برای این موارد تخلف وجود نداشت.

امروز مطابق رویه این چند ماه به سازمان بازرسی، استانداری و اداره کل امور شهری و دادگستری کل مراجعه کردم. رئیس کل دادگستری البته حضور نداشتند و عذر ایشان موجه بود. اما حین مراجعه به سازمان بازرسی معاونت قضایی این سازمان حاضر به ملاقات با اینجانب نشد.

گفتند ایشان در جلسه هستند که گفتم تا آخر وقت منتظر می مانم تا 5 دقیقه حتی ایشان را ببینم و موارد را با ایشان در میان گذارم. اما ایشان وقت نداد، چون می دانست که من برای چه موضوعی به او مراجعه کرده ام و قصد دارم چه مواردی را با او مطرح کنم. ایشان حتی پاسخ پیامها و تلفن من را نمی دهد.

حدود دو ماه پیش که خدمت همین معاون قضایی مدیر کل سازمان بازرسی استان خوزستان رسیدم اسناد را پیش ایشان قرار دادم و گفتم لطفا این اسناد و مدارک را بررسی کنید و اگر مواردی نبود که قابل پیگیری باشد یا مدارک، قوی نبود خدا شاهد است دیگر پیگیری نمی کنم. ایشان نشستند و به حرف های من دقیق گوش دادند و به اسناد قوی و گویایی که در دست من بود نگاه کردند. اسناد موجود در مورد دور زدن قوانین، جعل و سندسازی، تضییع حقوق شهرداری، مجوزهای غیر قانونی شواهدی را ارائه می کردند. وقتی این اسناد را به ایشان ارائه دادم خود ایشان گفتند این اسناد کاملا مستدل، مستند، قوی و محکمه پسند است.

در پاسخ گفتم «این ها را می گویید، من شش ماه پیش هم که به سازمان شما مراجعه کردم همین را گفتید و قول دادید. ایشان پاسخ دادند این بار مانند دفعات گذشته نیست و تا پایان بهمن من نتیجه نهایی را به شما ارائه می کنم».

با نگرانی به او گفتم وقتی از عمق فساد طرف مقابل آگاه هستیم و از طرفی خیال او راحت است که کسی پیگیری نمی کند سرعت فساد کردن تصاعدی می شود. البته ایشان نگفتند خیر اینطور نیست!

در همان جلسه به بعد حتی دیگر پیدایشان نشد و بعد از آن غیر از یک بار دیگر جواب تلفن من را هم نمی دهند. حتی آخرین پیامی که برای ایشان ارسال کردم گفتم برادر یک کاری بکنید اسم شهر اندیمشک را از مجموعه جغرافیایی حذف کنید! مثل اینکه این شهر دیگر بی صاحب است!

برای ما شهروندان اندیمشکی وقتی یک لامپ می خواهند نصب کنند تمام مسئولان اندیمشک از سه قوه گرفته تا مدیران استان همگی رژه می روند! برای اینکه بگویند آن ها صاحب این لامپ هستند. اما چرا کسی صاحب فساد و پیگیر فساد در این شهر نمی شود؟! و درد من این است!

این مقام مسئول در شهرداری اندیمشک دارای چه تخلفاتی می باشد؟

موارد تخلف مالی گسترده در شهرداری اندیمشک به صورت تیتروار مطرح می شود. این اسناد پیش تر به خیلی از افرادی که گفتم ارائه شده است، اما امروز آن ها را رسانه ای می کنم.

1- خرد کردن معاملات شهرداری. با این اقدام، قوانین دور زده می شوند. وقتی معاملات خرد شد و معاملات در سطح معاملات متوسط قرار گرفت، پیمانکاران انتخابی می شوند. اکثر این پیمانکاران انتخابی یا از اقوام آقای م. پ هستند و یا از دوستان و آشنایان او!

2- پروژه های عمرانی اعتبارات استانی. طی بررسی های صورت گرفته، برخی از پروژه هایی که از اعتبارات استانی تامین اعتبار شده است و به پیمانکار واگذار شده است، مصالح آن را شهرداری خریداری کرده است. خرید مصالح بر عهده پیمانکار است و پول پیمانکار نیز از اعتبارات استانی تامین شده است. به چه دلیلی باید مصالح این پروژه از بودجه جاری شهرداری تامین شود؟ آن هم وقتی در قرارداد به صراحت قید گردیده که تهیه مصالح بر عهده پیمانکار است!!

این پرونده ها موجود است. برخی از پروژهای کلان میلیاردی متاسفانه همینطور است. به ظاهر یک شرکت خارج از شهرستان اندیمشک صاحب پروژه شده است. در این صورت همه تصور می کنند که اینگونه عمل شده است و هیچ زد و بندی انجام نشده است و آشنا بازی و فامیل بازی نشده است، اما وقتی مشاهده می شود تمام کارکنان این پروژه همگی از اقوام آقای م. پ هستند دچار تردید می شوی و وقتی بررسی می کنی می بینی مثلا پسر عموی آقای م. پ در آن شرکت است، پس این شائبه قوی به وجود می آید! صحت و سقم ورود مستقیم این مقام مسئول در شهرداری اندیمشک را نمی دانم اما اعوان و انصار او مانند اقوام و دوستانش در پروژه کار می کنند و هیچ شکی وجود ندارد.

3- طی بررسی های صورت گرفته، مصالح در برخی پروژه ها چند برابر نیاز خریداری شده اند. مثلا اگر برای پروژه ای 2000 سنگ جدول نیاز است می آیند 5000 سنگ جدول خریداری و در آن پروژه خالی می کنند. علاوه بر این، سنگ جدول را با قیمت بالاتر از حد نرمال خریداری کرده اند و هیچ تشریفات قانونی برای خرید آن وجود نداشته است و از آن شرکتی که مجموعه شهرداری سنگ جدول از آن خریداری کرده است نیز از وابستگان آقای م.پ هستند.

4- صدور پروانه ساخت غیر قانونی. 26 تذکر از استانداری، فرمانداری، اداره کل امور شهری و اداره کل راه و شهر سازی به آقای م. پ در شهرداری اندیمشک داده شده است. با وجود 26 تذکر، شهرداری همچنان پروانه ساخت غیر قانونی صادر کرده است.

5- جعل و سند سازی. خیلی از پرونده هایی که موجود هستند دستکاری شده اند. حذف و پاره شده اند و اسناد جدید جایگزین آن ها شده است. اینجانب کپی اسناد قبل و جدید را دارم و نمی توانند آن ها را کتمان کنند. طی بررسی های اینجانب، در این موارد نشانه هایی وجود دارد که جعل اسناد را دقیقا اثبات می کند.

6- استخدام های فامیلی و خانوادگی. در دستگاه هایی که مرتبط با شهرداری هستند مانند CNGکه متعلق به شهرداری است خواهر زاده آقای م. پ درآن استخدام شده است یا در دانشگاه علمی کاربردی که باز خواهر زاده اش استخدام شده است یا در کشتارگاه شهرداری که یکی دیگر از اقوام او مشغول به کار شده است.
پیمانکارانی که شرح آن رفت هم پسرعموها، نوه های عمو و عموزاده ها و پدر شوهر، خواهرهای این مقام مسئول در شهرداری هستند و حتی برادر خانم های آقای م. پ مشغول بکار شده اند.

7- گورخواری. قبلا پدیده گورخوابی در ورامین تهران مطرح شده بود. دراندیمشک کار به جایی رسیده است که عده ای اقدام به گورخواری می کنند! در اندیمشک زمین گور باز به سفارش آقای م. پ به صورت رایگان و مجانی یه یک سری افراد واگذار شده است. خیلی تاسف بار است که حتی به زمین های گورستان اندیمشک هم رحم نمی شود!

8- آلودگی بستر رودخانه بالارود. اگر مشاهده کنید که چه فاجعه زیست محیطی در حال اتفاق افتادن است تعجب می کنید. محیط زیست اصلا مرز ندارد و جهانی است. عکس و فیلم وجود دارد که ماشین شهرداری دقیقا زباله ها را در بستر رودخانه می ریزد. بعد در پایین دست این رودخانه مردم آب می خورند و زمین های کشاورزی با این آب ها آبیاری می شود. هیچ یک از نهادهای حکومتی مانند دستگاه قضایی، سازمان بازرسی و سازمان حفاظت محیط زیست توجه خاصی نمی کنند. متاسفانه سازمان حفاظت محیط زیست که بدهکار شهرداری است به محض اعتراض، شهرداری سریع حدود 80 میلیون بدهی آن بابت عوارضات ساختمانی را تلویحا با تهدید به پلمپ یادآوری می کند و به این شکل آن را ساکت میکند! به نظر می رسد این بدهی به نوعی حق السکوتی است که شهرداری از سازمان حفاظت محیط زیست در اختیار دارد!

9- دخالت برخی مسئولان. در جلسه ای از خود آقای م. پ پرسشی مطرح شد و گفتیم چرا شهرداری به ادارات کمک غیرقانونی می کند. او گفت حقیقت این است که چند نفر از مسئولان نهادها و ارگان های اندیمشک(که او دقیقا از آن ها نام برد) از من حمایت می کنند و من هم از ایشان حمایت می کنم. به عبارتی بنا به گفته این مقام مسئول در شهرداری اندیمشک بده بستان سیاسی- اقتصادی بین او و برخی مسوولین وجود دارد که قوانین را در خود حل کرده است.

10- برخی کارشناسان امور شهری مرتب می گویند تخلفات در اندیمشک زیاد است. کارشناسان امور شهری معتقد هستند که در مبحث زمین خواری چیزی حدود 5500 پرونده زمین خواری از قبل در شهر اندیمشک در دستگاه های نظارتی و صیانت از اراضی باز است و رسیدگی مقدور نیست! ببخشید این دلیل نمی شود! پرونده های اندیمشک زیاد هستند. سرانجام باید حداقل به چهار مورد رسیدگی کرد یا نه؟ این همه زمین خواری در اندیمشک واقع شده است چرا هنوز یک زمین خوار بزرگ را در اندیمشک محاکمه نکرده اند و به او نگفته اند ضررهای ناشی از فساد زمین خواری ات را جبران کن!

آیا یک پرونده از 5500 پرونده زمین خواری تاکنون رسیدگی شده است؟

معلوم نیست چه افرادی پشت پرده هستند که به این فساد ها رسیدگی نمی شود؟!

آیا شما تخلفات یاد شده را به اطلاع استانداری خوزستان رسانده اید؟

وقتی دستگاه امور شهری به جای اینکه در برابر این مقام مسئول در شهرداری که متخلف هم می باشد بایستد در کنار او قرار می گیرد! دیگر چه انتظاری می توان داشت!!!

من بارها این موارد را خدمت کارشناس امور شهری ارائه کرده ام و گفته ام فلانی! خرد کردن معاملات انجام شده است. فکر کنید زمینه تبانی چگونه فراهم می شود؟ وقتی معامله با خرد کردن از ساز و کار مزایده و مناقصه خارج می شود دیگر پیمانکار انتخابی می شود و دست شهرداران برای تخلف و انجام تبانی باز می شود.

به کارشناس امور شهری این نکته را گوشزد می کنم و می گویم چنین تخلفاتی طبق اسناد موجود اتفاق افتاده است. کارشناس امور شهری می گوید اشکالی ندارد و در همه شهرداری های استان خوزستان عرف است! گفتم واویلا! اگر درهمه استان خوزستان چنین اتفاقاتی می افتد پس شما چه کاره اید؟ بهترنیست با این اوصاف اداره کل امور شهری جمع شود و شما هم دیگر به زحمت نیفتید؟!!!

مگر می شود در شهرداری ها تخلف و فساد و بی قانونی شود و اداره کل امور شهری بگوید اشکالی ندارد؟ پس آن ها چه کاره اند؟ آنقدر این ها دارند ضعیف عمل می کنند که این شائبه تقویت می شود که شاید خدایی ناکرده فساد برای آنها امری طبیعی باشد! مبادا این چنین سازمان هایی با بی توجهی و مسامحه با فاسدان خود عامل بی قانونی و فساد در شهرداری های شهرهای خوزستان باشند.

شنیده شده است که در جلسه اخیر شورای شهر اندیمشک آقای م. پ حضور یافته و به سوالات اعضای شورا پاسخ داده است. این جلسه چگونه گذشت؟

آقای م. پ با وجود این همه موارد که عرض شد از بحث استیضاح آنقدر خیالش راحت بود که برای ما نگرانی ایجاد کرده بود. در جلسه اخیر شورای شهر اندیمشک که بحث استیضاح ایشان مطرح بود با پوزخند گفت چون رئیس شورای شهر از من خواسته به احترام او صحبت می کنم وگرنه قصد ندارم حرف بزنم و منتظر نتیجه رای گیری هستم.

چرا حاشیه امن یک مدیر شهرداری به جایی می رسد و اینقدر جایگاهش قوی است که در برخورد با من که عضو شورای شهر هستم با پوزخند حرف بزند؟

shahrdariandimeshk 2

و اما چرا رسانه ها درخصوص فساد برخی مدیران در شهرداری اندیمشک سکوت کرده اند؟

الان یک اتفاق سخت و خیلی وحشتناکی که افتاده این است که علاوه بر اینکه برخی مسئولان استان و شهرستان تلویحا پشت آقای م. پ ایستاده اند، حتی رسانه ها و سایت های خبری محلی اعضای منتقد شورای شهر اندیمشک که معترض به تخلفات شهرداری هستند را بایکوت خبری کرده اند. هیچکدام از موارد مهمی که اینجانب و همکارانم در جلسات فریاد می زنیم در این رسانه ها بازتاب پیدا نکرده و درج نشده است. اتفاقا همین امروز بنری در سطح شهر از طرف خبرنگاران و جامعه خبری نصب شده است و در بدعتی ناپسند از اینکه آقای م. پ استیضاح نشده است اظهار خرسندی کرده اند!!!

آقای خبرنگاری که در جلسه شورای شهر اندیمشک می نشینید آیا به گوش شما نخورد که این همه فساد شده است و این همه استخدام های فامیلی و جعل و سندسازی و فساد اتفاق افتاده است؟! اصلا یک کلمه از مذاکرات اعتراضی شورای شهر در خبر خودت نمی زنی!!! بعد می آیی از این طرف اظهار شعف می کنی و با بنر هم اعلام می کنی که این مدیر شهرداری استیضاح نشد. چرا؟ چون متاسفانه بسیاری از خبرنگاران محلی اندیمشک خودشان یا پیمانکاران مخفی شهرداری شده اند، یا جوایزی به آنها اهدا شده، یا امتیازاتی به آنها واگذار شده است و این خبرنگاران نیز مانند برخی مسئولان به نوعی نمک گیر آقای م. پ شده اند!!!

در بین اعضای شورای شهر شما بیشتر پیگیر تخلفات آقای م. پ بوده اید. در آستانه انتخابات شوراهای 96 هستیم. برنامه شما برای انتخابات اینده چیست؟

امروز وضع به گونه ای است که خود من رمقی برای ادامه دادن ندارم. در آخرین نطقی هم که در شورا داشتم گفتم من همین الان انصراف می دهم که دیگر هرگز به شورای شهر ورود نکنم و دلیل عدم ورود من به شورا فقط فساد است چون اراده ای از سوی مسئولان بالادستی و نظارتی برای مبارزه با فساد وجود ندارد. هیچ دستگاه و اداره و هیچ شخصیت حقیقی و حقوقی در شهر و استان ندیده ام که معترض فساد موجود باشند. علت انصراف من در مورد انتخابات آینده شورا به نوعی یک اعتراض به وجود چنین بی توجهی ها و فساد است.

مطمئن هستم اتفاقاتی که در شهر اندیمشک رخ داده حتی اگر در یکی از شهرهای کشور افغانستان رخ می داد، امروز قطعا خیلی ها زندان بودند! نگران کننده است که کسی جوابگو نیست. معاون قضایی سازمان بازرسی در جلسه ای که حضوری خدمت ایشان بودم به صراحت اعلام کرد اسناد ارائه شده قوی و محکم و محکمه پسند هستند دیگر معلوم نیست چه اتفاقی افتاده است که جواب تلفن من را نمی دهند و حاضر نیستند حتی 5 دقیقه با من خانمی که از اندیمشک 150 کیلومتر به قصد دیدار با ایشان به اهواز سفر کرده ام صحبت کنند. حتی زمانی که سوار اتومبیلش می شود حاضر نیست من را ببیند. مگر من می خواستم چه بگویم؟ چه چیزی از این آقا می خواستم؟ آیا کار شخصی با ایشان داشتم، مگر نمی خواستم مسائلی که وظیفه قانونی این آقا است را به ایشان بازگو کنم؟

شورای شهر اندیمشک چند نفر هستند و آیا استعفایی مطرح است؟

شورای شهر 11 نفره است. من انصرافم را از حضور مجدد در انتخابات آینده شورای شهر اعلام کرده ام. ولی خرداد ماه سال گذشته که باز بحث سوال و استیضاح در شورای شهر مطرح بود و همین موارد فساد را با چند تن از همکاران بیان کردم اصلا گوش همکاران و مسئولان نمی شنید. ما هم در اعتراض به این عمل یک استعفای چهار نفره از شورای شهر انجام دادیم.

آن زمان تعدادی از مسئولان شهرستانی و استانی ورود کردند و به ما گفتند که به شورای شهر بازگردیم و وعده دادند که تخلفات مطروحه پیگیری شود. مدیر کل بازرسی استانداری خوزستان آقای هاشمی حتی به ما قول داد که 45 روزه به موارد تخلف آقای م. پ رسیدگی شود. خرداد ماه کی بوده و الان چه زمانی است؟

چرا شورای شهر اندیمشک اینقدر در برابر تخلفات مطروحه منفعل است؟ مشکل کجاست؟

آنقدر قوانین شورا دچار نقض هستند که نمی توان توصیف کرد. مثلا به امور شهری می گوییم ما که عضو شورای شهر هستیم چه کار کنیم؟ می گوید شما فقط میتوانید تذکر بدهید و سوال بپرسید. حتی وقتی پیش کارشناس اداره کل امور شهری استانداری می روم و تخلف ها را بازگو و مستندا ارائه می کنم، کارشناس امور شهری می گوید این اسناد و مدارک چگونه در دست توست؟! زنگ می زند به شهردار و می گوید کپی پرونده در دست فلانی است. حتی این چهار تخلفی را هم که پیدا کرده ایم می گوید چرا اسناد آن در اختیارتان است. کسی نیست بگوید علتش کوتاهی شما در انجام وظایف نظارتی است! می گوید شورای شهر اختیارات قانونی دارد که فقط سوال بپرسد.

دیگر به گونه ای از دست سازمان های بازرسی و دستگاه های نظارتی خسته شده ام که در دستگاه قضا از آقای م. پ بخاطر تخلفاتش شکایت شخصی کرده ام، در حالی که جزو وظایف شورا نیست. گفتم شاید دستگاه قضایی پیگیری کند، ولی متاسفانه باز در دستگاه قضایی سهل انگاری و اتلاف وقت می شود.

shahrdariandimeshk 3

مقام معظم رهبری می گویند در برخورد با فساد دیگر باید تعجیل شود. ولی ما نه تنها تعجیلی نمی بینیم، بلکه مسامحه و سهل انگاری مشاهده می کنیم. حرف های ما فراوان است. بغض ما شدید است. عمق قضیه بسیار بیشتر از آن است که عنوان شد. هرکدام از موارد تخلفاتی که مطرح شد زیرشاخه های مختلفی دارد که عمق فاجعه را بیشتر نشان می دهد.

به عنوان مثال اگر آسفالتی انجام می گیرد، شهرداری می گوید 20 میلیارد هزینه آسفالت شده است. خوب است بدانید شن و ماسه ای که دارند برای آسفالت می خرند با چند برابر قیمت واقعی خریداری می کنند بدون هیچ گونه تشریفات مناقصه و مزایده. شن و ماسه 4 هزار تومانی را 15 هزارتومان خریداری کرده اند!

من دیگر نمی دانم! این ها مواردی است که حتی یک بچه 4 ساله می فهمد. اما نمی دانم چگونه مسئولان استانی و شهرستانی ما متوجه نمی شوند؟ چرا به این مصیبت پرداخته نمی شود؟ چه کسی و چه نهادی وظیفه قانونی برخورد با فساد را دارد؟ به من می گویند تو حتی وظیفه نداری!! انگار فساد صاحب ندارد و یک امر عادی و طبیعی شده است!

فکر نمی کنید اگر شما و همفکرانتان وارد رقابت های انتخاباتی شوراها شوید قادر باشید دست بالا را در شورای آینده داشته باشید و بساط این مفاسد را جمع کنید؟

کل جمعیت شهر اندیمشک که شامل 5 شهر است حدود 200 هزار نفر جمعیت دارد. به فرض محال اگر 200 هزار رای برای خانم میری وارد صندوق کنند و بگویند عضو شورای شهر شوم، دیگر حاضر نیستم بپذیرم.

چرا؟
من چهار سال است دارم این سخنان را می گویم و تکرار می کنم، من دین مردم را عهده دار شده ام. روز اول به آنها قول داده ام که این کارها را برای آن ها انجام دهم، با فساد مبارزه کنم، زمین خواری ریشه کن شود و حداقل یک پرونده را به سرانجام برسانم. چهارسال دویده ام، اما امروز در آخر سال متوجه شده ام که کارم بیهوده بوده است.

اوایل کارم در شورای شهر دوستی به من گفت: «داری اشتباه می کنی. فکر نکن تو اولین نفری بوده ای که با فساد مبارزه می کنی و در راهت این اندازه سماجت به خرج می دهی.. قبل از تو هم افراد دیگری این راه را رفته و به ترکستان رسیده اند.» ایشان به بنده گفت: «اکنون در جامعه ما اوضاع به گونه ای شده است که فساد کردن خیلی راحت است اما مبارزه با فساد و پیگیری فساد سخت و گاهی ناممکن است».

الان دارم به نتیجه سخنان آن دوست می رسم، گرچه تاکنون عقب نشینی نکرده ام، اما این چهارسال به گونه ای بر من گذشت که بسیار دوندگی کردم و به نتیجه نرسیده ام و با تجربه ای که از اطراف کسب کردم یقین دارم در چهارسال آینده نیز وضع اینگونه خواهد بود.

شنیده شده است که آقای م. پ اخیرا از دست شما به دستگاه قضایی شکایت کرده اند؟ شورا در این میان چه کاره است؟

باید بدانیم تا عزم همگانی برای برچیده شدن فساد نباشد هرگز نمی توان با آن مبارزه کرد. من ماندم، مخالف بودم، تمام موارد را هم بدون اینکه بخواهم به عواقب آن فکر کنم که فردا ممکن است هزینه سنگین بدهم انجام داده ام. هزار بار گفته ام اگر حتی دهان من را بدوزید باز حرف می زنم. من را زندانی کنید باز حرف می زنم، من را حتی بکشید خاکم به صدا درمی آید و این سخنان را به همه مسئولان اعلام کرده ام.

همین الان آقای م. پ از من برای نشر اکاذیب شکایت کرده است. در صورتی که ادعاهای ایشان کذب است و مواردی که از طرف بنده بیان شده مستند است و مدارک دارد و ایشان از شکایت خود هیچ نتیجه ای نمی گیرد.

اما بحث این است که من در شورای شهر آینده اندیمشک چه حرفی برای گفتن دارم. وقتی در اینجا هیچ اختیار قانونی ندارم، در آینده هم این ماجرا تکرار می شود. کارشناس امور شهری می گوید: «تو می توانی فقط سوال بپرسی». ببخشید من سوال پرسیده ام. همین جلسه استیضاح اخیر در کنار تعدادی از همکارانم 12 سوال پرسش کرده ام ولی این مدیر شهرداری حتی به یک مورد از آنها پاسخ قانع کننده ای نداد.

مثلا یک موضوع، مصالحه یک زمین آموزشی بود. 100 میلیون وجه المصالحه برای زمین آموزشی از طرف شهرداری دریافت شده است. آقای م. پ در جلسه می گوید من این وجه را برای مصالحه نگرفته ام بلکه برای چهار دیواری گرفته ام و فیشی را به شورا نشان می دهد. از او فیش را می گیرم. زیر فیش نوشته شده است 100 میلیون وجه المصالحه بابت مصالحه زمین آموزشی! آقای مدیر شهرداری اندیمشک تو داری در مردمک چشم من نگاه می کنی و دروغ می گویی!

همکار من که روبروی من نشستی و عضو شورای شهر هستی، وقتی متوجه شده ای که من راست می گویم و آقای م. پ دروغ می گوید، تو چرا چشم خود را می بندی؟ چه اتفاقی افتاده است؟ من به چه امیدی ادامه بدهم؟ چهارسال بعد دوباره همینطور است. فقط دین مردم بر گردن من می آید و حرص زیادی می خورم.

وقتی من هر روز برای مردم شهر اندیمشک یک مورد فساد شهری را افشا می کنم بیچاره مردم سرخورده می شوند، پس از نظر خود من اگر ندانند بهتر است چون واقعا هیچ اراده ای برای پیگیری این موارد وجود ندارد.

چرا مردم ناراضی به وضع موجود اعتراض نمی کنند؟

بخش زیادی از مردم اصلا متوجه بروز این فجایع نمی شوند. مردم چگونه می توانند در این موارد برخورد کنند؟ مردم نمی توانند هر روز بلند شوند و به فرمانداری مراجعه کنند. اصلا کسی توجه نمی کند. مردم گاهی هم بطور طبیعی از تبعات اعتراض می ترسند. می گویند اعتراض کنیم تا چه اتفاقی رخ دهد. اصلا مگر اعتراض فایده ای دارد؟ از نظر من مردم با وقوع فسادهای متنوع و متعدد با آن کنار آمده اند و فساد قبح خود را از دست داده است.

همین الان که ما در شورای شهر عضو هستیم دست بر قضا بدون اینکه اعضای مخالف شهردار با هم هماهنگی کنند اصلاح طلبان شورای شهر مخالف شهردار از آب درآمده اند. مثلا من یک مورد تخلف را به دست آورده ام. همکار دیگرم یک مورد دیگری و...

حال به ما می گویند نگاه شما سیاسی است. حتی در زمانی که تنی چند نفر از اعضای شورای شهر استعفا دادند ما را به فتنه گری متهم کردند و برخی همکاران خودمان با توهمات مسموم خود اقدام ما را به ارتباط با حوادث 88 محکوم کردند.

ما اینگونه در تنگنا قرار گرفته ایم. نگاه معترضین به فساد گسترده در شهرداری اندیمشک به هیج وجه سیاسی نیست. دلیل اختلاف اعضای اعضای منتقد و معترض شورای شهر با دیگر همکاران و شهردار سیاسی نیست. چنین اعتراضاتی اصلا هماهنگ شده نیست. من همیشه می گویم اگر عقاید ما به سمت جریان اصلاح طلبی بود و آنها ما را حمایت می کردند و پشت ما را می گرفتند شاید امروز جای خیلی ها در زندان بود.

اما مردم باید عزمی برای جلوگیری فساد و مطالبه این موضوع داشته باشند. البته به نظر می رسد مردم به نوعی نسبت به بروز فساد بی تفاوت شده اند و آن را به عنوان یک حقیقت ناگریز قبول کرده اند!!!