انتخاب خبر: با نزدیک شدن به برگزاری پنجمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا تب جناح های سیاسی برای تعیین لیست های انتخاباتی بالا گرفته است.

اما پیش از پرداختن به موضوع تعیین لیست های انتخاباتی گروه های سیاسی بهتر می نماید که به تشریح عملکرد اعضای شوراهای شهر و روستا و شهرداری ها پرداخت.

تهران و اصفهان به عنوان دو کلان شهر عمده کشورمان اکنون به کانون مشکلات و معضلات شهری تبدیل شده اند و عملکرد دو نهاد شورای شهر و شهرداری در این کلان شهرها موجب نارضایتی شهروندان و آشفتگی شهری گردیده است.

به نظر می رسد این دوره از انتخابات شوراهای شهر برای رفع معضلات شهری سرنوشت ساز باشد. تهران و اصفهان هم از این قاعده مستثنی نیستند و تشریح عملکرد مدیریت شهری این دو کلان شهر از اهمیت مضاعفی برخوردار است.

فرید صلواتی، به عنوان یک فعال حقوق شهروندی اشراف کاملی بر معضلات و مسائل شهری دارد. او خود نیز کاندیدای پنجمین دوره انتخابات شورای شهر از حوزه انتخابیه اصفهان است. فرید صلواتی در گفتگو با انتخاب خبر به تشریح دیدگاه های خود درخصوص عملکرد ادوار شورای شهر و همچنین شهرداری اصفهان می پردازد. سخنان او در خصوص وضعیت مدیریت شهری اصفهان بسیار شنیدنی و قابل تأمل است. البته او معتقد بر این است که وضعیت مدیریت شهری تهران بحرانی تر از اصفهان است.

در ادامه، مشروح گفتگوی خبرنگار انتخاب خبر با فرید صلواتی را می خوانید.

faridsalavatiاهمیت شوراها در نظام جمهوری اسلامی ایران چیست؟

متأسفانه ما ایرانی ها در کار جمعی خیلی ضعیف هستیم و این به دلیل فقدان فرهنگ سازی کار جمعی در جامعه است. اگر دقت کرد مشاهده می شود که ایرانی ها در کشتی، کاراته یا تکواندو خیلی قوی هستند، نوازنده های تکی و خواننده ها خیلی خوب هستند، اما ما جهان سومی ها متأسفانه در کار جمعی خیلی ضعیف عمل کرده ایم و یکی از عوامل پسرفت کشورهای جهان سوم همین است.

خدا رحمت کند مرحوم آیت الله طالقانی را، ایشان در ابتدای انقلاب پیشنهاد تشکیل شوراها را دادند، و ای کاش از ابتدای انقلاب همین اتفاق می افتاد و حاکمیت شورایی می شد و کشور به صورت جمعی و شورایی اداره می شد. بعد از سال ها در دوران دولت آقای خاتمی شوراهای شهر و روستا شکل گرفت اما متأسفانه اهمیت آن مشخص نشده است و شوراها کارایی لازم را ندارد.

علت این است که متأسفانه مسئولین و مردم ایران به دید سیاسی به مسئله انتخابات شوراها و نهاد شورا نگاه می کنند، در صورتیکه شورا سیاسی نیست، اما اهمیت آن بسیار زیاد است.

عملکرد چهار دوره شورای شهر اصفهان را بررسی می کنیم. ارزیابی شما از عملکرد ادوار شورای شهر اصفهان چیست؟

عملکرد مدیریت شهری را قبل از تشکیل شوراها در شهر اصفهان خیلی مثمر ثمرتر می دیدم. در دوره ای که آقای ملک مدنی شهردار بودند واقعاً شهر بسیار عالی اداره می شد. آقای ملک مدنی خودشان شورایی نبودند و تک قطبی عمل می کردند، اما در عین حال شهردار جوانی بودند. شهر اصفهان در آن دوران دیده شد، اصفهان از نظر فرهنگی، اقتصادی و محیط زیستی خوب اداره می شد و این شهر زبانزد عام و خاص گردید. در دوره ایشان حتی جشنواره کودکان برگزار شد و بسیاری اتفاقات دیگر مانند احداث فرهنگسراها در شهر اصفهان شکل گرفت.

در دوره اول شوراها، این نهاد مردمی در اصفهان عملکرد مطلوبی نداشت. البته در دوره اول شوراها کم تجربگی وجود داشت و دید خاصی نسبت به این نهاد مردمی پیدا نشد.

اما در شوراهای بعدی متأسفانه نوعی نگاه سیاسی حاکم شد و به شوراها با نگاه سیاسی نگریسته شد. از متخصصین استفاده نشد و بیشتر جناح های خاص با اهرم تأیید یا رد صلاحیت اعمال نظر می کردند، بنابراین انسان های متخصص در شورا دیده نشدند و بیشتر افراد سیاسی وابسته به جناح ها و افکار سیاسی خاص به شورا ورود پیدا کردند.

وقتی این افراد روی کار آمدند طیف های وابسته به خود را پر و بال دادند و آنها را وارد مدیریت شهری کردند و از متخصصین استفاده نشد، چرا که قرار نبود اصفهان ساخته شود.

اگر به شوراهای شهر دنیا نگاه کرد، اصلاً شوراها سیاسی نیستند. در شهر اصفهان ادیان مختلف مانند: کلیمی، زرتشتی، مسلمان و... وجود دارد. اعضای شورا قرار نیست مسائل سیاسی را در شهر دنبال کنند. گویا انگار اعضای شورای شهر اصفهان این تعریف را فراموش کرده اند که شورای شهر یعنی خدمت گذاری شهری و فرهنگ شهرسازی. تا این مسئله حل نشود و نهادینه نشود و به نظر من کسانی که در رد یا تأیید صلاحیت افراد دخل و تصرف دارند باید به این دید برسند که شورا سیاسی نیست؛ شهر، متخصص می خواهد؛ شهر، شهرساز می خواهد و شهر به آدم های فرهنگی و فرهنگ ساز نیاز دارد.

در صورت تداوم وضعیت موجود، اگر ده دوره یا بیست دوره دیگر هم در این کشور انتخابات شورای شهر برگزار شود و شوراها تشکیل گردد هیچ اتفاق خاصی رخ نخواهد داد. حتی اگر بر تعداد اعضای شورای شهر افزوده شود و تعداد را به دو برابر افزایش داد، تا اندیشه و تفکر افرادی که در رد یا تأیید صلاحیت ها اعمال نظر می کنند عوض نشود هیچ اتفاق خاصی رخ نخواهد داد. تا فرهنگ سازی صورت نگیرد و برای دست اندرکاران رد یا تأیید صلاحیت کاندیداها نهادینه نگردد که شورای شهر شورای سیاسی نیست، در بر همان پاشنه آشیل می چرخد و راه گذشته تداوم پیدا می کند و فکر می کنم اوضاع شهرهای کشورمان بدتر از امروز خواهد شد.

وقتی حداقل یک شهردار بدون رأی اعضای شورای شهر انتخاب می شد بهتر می توانست کار کند تا اینکه امروز 13 نفر با اندیشه های مختلف و حتی با کم تجربگی به او امر و نهی کنند. کسی که کم تجربه است و می خواهد نظر هم بدهد همان اتفاقی که در شهر تهران تحت عنوان حادثه پلاسکو رخ داد بارها در شهرهای کشورمان و از جمله شهر اصفهان تکرار می شود.

اسم خاصی را قصد ندارم در این مصاحبه نام ببرم، اما واقعاً در مدیریت شهری از افراد بی تخصص استفاده می شود. شاید هرکسی برای خود یک وجهه و یک معروفیت در جامعه داشته باشد. ورزشکاران و هنرمندان از افرادی هستند که در جامعه مشهور هستند، اما به عنوان مثال وقتی لوله های یک خانه تخریب می شود لوله کش باید نسبت به تعمیر آن اقدام کند، در این صورت که نمی توان از یک آدم معروف و مشهور و خوب دعوت کرد تا نسبت به تعمیر لوله اقدام کند!

متأسفانه نمی دانم چه اهدافی در انتخابات شوراها و تشکیل شوراها دنبال می شود. هنوز مسئولین کشور تعریف درستی از شورای شهر ندارند، پس نباید از مردم ایران انتظار داشت که درست انتخاب کنند.

انتخابات شوراها در اردیبهشت ماه 96 از چه اهمیتی در کشور برخوردار است؟ چرا اینقدر این انتخابات برای شهر و مردم اصفهان سرنوشت ساز و مهم است؟

من انتخابات شوراهای شهر را خیلی فراتر از انتخابات ریاست جمهوری و حتی مجلس می دانم. وقتی یک نماینده مجلس منتخب می شود شاید در تصویب لوایح دخل و تصرف داشته باشد اما مردم آنچنان شاهد کارآمدی مجلس نیستند و اصلاً مردم نمی بینند که نماینده شان در مجلس چه اقدامی انجام می دهد، اما در شورای شهر وقتی یک طرحی تصویب می شود شهروندان چون در شهرشان تعامل و ارتباط دارند به عینه عملکرد نمایندگان خود را می بینند.

وقتی در شهر اصفهان مدیران فرهنگی ضعیف عمل می کنند مردم به عینه مشاهده می کنند، وقتی در خیابان مشاهده می شود که ساخت و سازها به صورت فله ای صورت می گیرد این عملکرد شورا را نشان می دهد. این موضوع چیزی نیست که بتوان به راحتی از کنار آن گذشت.

امروز وقت آن رسیده است که فارغ از انگیره های جناحی، حزبی و سیاسی به ارزیابی عملکرد منتخبین مردم در شوراها پرداخت. حتی خود منتخبین مردم باید امروز از افرادی که در شهر اصفهان به سر می برند و در گذشته به عنوان نماینده شورا انتخاب شده اند بپرسند که واقعاً عملکرد چهار ساله آنان در شهر چه بوده است؟!

توجه کنید! یک پل ساخته می شود؛ میلیاردها تومان خرج می شود و در رسانه ها جنجال به پا می کنند که این پل ساخته شد. دبی یک کشور کویر مانندی است و امروز به این نقطه از توسعه پایدار و پیشرفت رسیده است، آیا شهردار دبی هم درپی جنجال آفرینی است، و همینطور آیا شهردار مالزی مرتباً جنجال آفرینی می کند که چنین و چنان کرده اند!

متأسفانه راه را اشتباه می رویم و فقط وجهه تبلیغاتی عملکرد مدیران شهری و اعضای شورای شهر به رخ شهروندان کشیده می شود. بعد هم تازه چه کاری؟ آنچه مسلم است هیچ کاری اصلاً انجام نگرفته است! هر کاری هم که انجام گرفته است، جزو وظایف مسئولان و مدیران شهری و سایر مدیران بوده است. مدیران به صورت گسترده خرج می کنند تا در رسانه ها بگویند چه کار کرده اند، این کارها وظایف مدیران شهری بوده و باید انجام می داده اند، اما متأسفانه اقدامات شهری فقط رسانه ای و تبلیغاتی است.

در دوره آقای ملک مدنی که اوایل این مصاحبه ذکر کردم، یک پسر 25 ساله وقتی شهردار اصفهان می شود عملکرد او را مشاهده کنید. به تنهایی تمام امور و وظایف محوله را به نحو احسن انجام می داده است. چرا؟ برای اینکه اطرافیان خود را از متخصصین انتخاب می کرد و واقعاً برای این شهر کار کرد. اما توجه کنید در این چند سال اخیر چه چیزی عاید شهروندان اصفهانی شده است؟ شهری که وضعیت محیط زیستی نامطلوبی دارد، اوضاع فرهنگی نامطلوب است، اصفهان با بحران آبی دست به گریبان است؛ متأسفانه مثل اینکه اعضای شورا شرایط امروز اصفهان را مشاهده نمی کنند.

امروز شهرداری اصفهان در حال انجام کارهای تبلیغاتی– اسلامی است، در صورتیکه امور تبلیغات اسلامی در ایام و مناسبت ها جزو وظایف سازمان تبلیغات اسلامی است. بودجه های عظیمی که شهرداری به این اسم خرج می کند صرف چه کاری می شود؟

ببینید بودجه این شهر صرف چه اموری می شود؟! برخی اعضای فعلی شورای شهر اصفهان 400-300 ساعت در جلسات شورا غیبت داشته اند، با این اوصاف چه کاری می خواهند انجام دهند؟ بهتر است اعضای فعلی شورای شهر اصفهان به امور قبلی خود بپردازند و اجازه دهند متخصصین به شورا ورود پیدا کنند و به امور شهری بپردازند.

وظایف نهادهای نظارتی در انتخابات شوراها چیست؟

به این نهادها تأکید می کنم که درنظر داشته باشند که زن و فرزندان و اقوامشان در این شهر زندگی می کنند. این امیدواری وجود دارد که اندیشه ها و تفکرات سیاسی را حداقل در این دوره از انتخابات دخالت ندهند و اجازه دهند که متخصصین و جوانان تازه نفس به صحنه رقابت های انتخاباتی ورود پیدا کنند. همه باید همت کنیم تا اصفهان ساخته شود، این شهر قرار نیست فقط برای نسل امروز باشد، این شهر باید برای نسل های آینده اصفهان باشد.

اصفهان را روزگاری نصف جهان می نامیدند، اکنون اصفهان را یک شهر معمولی می نامند. امیدوارم مسئولان هیئت های اجرایی و نظارت پنجمین دوره انتخابات شوراها با دید باز نگاه کنند و خصمانه و سیاسی به موضوع انتخابات و کاندیداهای ثبت نام کرده نگاه نکنند.

حدود 2500 نفر از دوستداران اصفهان شکایتی در خصوص عبور مترو اصفهان از خیابان چهارباغ در دستگاه قضایی مطرح کرده اند. مترو به زودی وارد حریم تاریخی اصفهان یعنی محور خیابان چهارباغ می شود. صدای شاکیان پرونده به جایی نرسیده است و شهرداری با لابی بازی در دستگاه قضایی موفق گردیده است که پرونده شکایت شهروندان اصفهانی را مسکوت گذارد. شورای جدید شهر اصفهان در این خصوص چه وظیفه ای برعهده دارد؟

من انتظاری از شهرداری اصفهان ندارم؛ بیشترین انتظار من از شورای شهر اصفهان است. از شورای شهری که برخی اعضای آن اکنون به صورت نمایشی به دیدار خانواده های شهدا، گلستان شهدا، سرای سالمندان و... می روند چه انتظاری می توان در این خصوص داشت؟

اعضای شورای شهر که وظیفه دارند بر اعمال و عملکرد شهرداری اصفهان نظارت داشته باشند بعضاً از تخصص و جسارت لازم برخوردار نیستند، پس چه انتظاری می توان از آنان داشت؟! البته قرار نیست همه متخصص باشند، اما از کسی که عضو شورای شهر است و نمی تواند یا نمی خواهد از اعضای متخصص مشورت بگیرد نباید جز این انتظار داشت.

امروز تونل مترو از وسط خیابان چهارباغ رد می شود، اما یک نفر ادعا می کند که مترو از وسط میدان امام(ره) عبور کند؛ فرق نمی کند. وقتی مردم اصفهان تخصصی در شورای شهر اصفهان نمی بینند، معلوم است که شهرداری در این گیر و دار چگونه اقدام می کند. شهرداری در این میان کار خود را می کند.

چندی پیش در شهرداری مشهد به سر می بردم. مترو مشهد بی سر و صدا راه افتاد و مورد بهره برداری قرار گرفت و همه شهروندان در حال استفاده از این وسیله حمل و نقل عمومی هستند، اما توجه داشته باشید که مترو اصفهان سالیان سال و نزدیک به 20 سال است که نابسامان است و مشاهده کنید خیابان ها به چه وضعی افتاده است. هنوز مترو اصفهان راه اندازی نشده است و حتی آنطور که باید مقبول مردم واقع نشده است و مترو اصفهان با این وضعیت اصلاً در شأن شهری مانند اصفهان نیست.

این نابسامانی در شهرداری و مدیریت شهری و مترو اصفهان حاصل عملکرد ضعیف شورای شهر است. حتی عملکرد ضعیف مختص شورای فعلی نیست، بلکه شورای اصفهان در ادوار گذشته چنین وضعی را داشته است.

متأسفانه وقتی یکی از اعضای شورای شهر اصفهان بلند می شود می رود در یکی از مساجد و از بودجه شهرداری، نه از بودجه شخصی خودش برای مسجد خرج می کند و به تبلیغات می پردازد، جز این نباید انتظار داشت؛ انگار که بودجه شهرداری ارث پدر این عضو شورای شهر بوده است. اصلاً چنین عملی حرام است! مبادا از بودجه شهرداری برای مراسم مخلتف مذهبی خرج شود که این مراسم ها تبلیغاتی به نفع برخی اعضای شورای شهر باشد! می خواهم بگویم که نمی توان از بودجه شهرداری و عوارض نوسازی که از این ملت بیچاره اخذ می شود به نفع تبلیغات و اهداف افرادی خاص استفاده کرد؛ این عمل، حرام است، بعد شما خبرنگار محترم در این شرایط نگران مترو و آثار تاریخی اصفهان هستید!

وقتی ریشه کار خراب است و هیچ کس حرف نمی زند و همه سکوت کرده اند چه می توان کرد؟! به عنوان نمونه، می گویند حرف نزنید چراکه آقای... فرزندان و بستگان خود را وارد مدیریت شهری کرده است و ناراحت می شود!

باید تکلیف برخی مسائل را روشن کرد و مردم تکلیف خود را بدانند. مترو یکی از معضلات این جامعه است. من نمی خواهم صرفاً به نقد عملکرد شهرداری فعلی و شورای فعلی شهر اصفهان بپردازم، شهرداری و ادوار قبلی شورا نیز همین مشکلات را داشتند.

به عنوان نمونه، برج جهان نما را مشاهده کنید. ساخت برج جهان نما خیانت به شهر اصفهان بود. مگر می توان جایی که اینقدر شلوغ است و محور تاریخی شهر محسوب می شود طبقات برج جهان نما را احداث کرد؟ برج جهان نما وضع نگران کننده و فاجعه آمیزی برای اصفهان بوجود آورده است. مشاهده کنید چقدر ساختمان جهان نما نحسی دارد که اکثریت مغازه ها و دفاتر آن خالی است!

به نظر من آدم های بی تخصص در این میان کار کرده اند که وضع شهر به این نقطه رسیده است. من خیلی امیدوار هستم که مردم ایران و مردم اصفهان در انتخابات شوراها اولاً شرکت کنند و ثانیاً حتی شده است به اکثریت افرادی رأی دهند که متخصص شهری هستند.

گویا خود شما هم یکی از کاندیداهای پنجمین دوره انتخابات شورای شهر اصفهان هم هستید.

من البته این حرف ها را در نقد شورای شهر اصفهان نگفتم که مردم در صورت اینکه تأیید صلاحیت شوم به من رأی دهند. حتی اگر من هم تأیید صلاحیت نشدم، مردم اصفهان باید به افرادی رأی بدهند که متخصص هستند.

و اما به نهادها و کسانی که مسئولیت نظارت بر انتخابات شوراها را دارند توصیه می کنم وجدان را معیار احراز صلاحیت ها در نظر گیرند. افرادی که بار مسئولیت احراز صلاحیت کاندیداهای شورا را بر دوش می کشند فکر کنند که فردا خودشان بازنشسته می شوند و در این شهر قرار است زندگی کنند، از اتوبوس، پارک و پل این شهر قرار است استفاده کنند. باید نهاد نظارت بر احراز صلاحیت کاندیداها محلی را درست کنند که حداقل اعضای این نهاد وقتی درآینده در درون خلوت قرار می گیرند بگویند این کارها را انجام دادند، نه اینکه آن ها فقط برای اهداف سیاسی و خوش خدمتی به برخی افراد کارهایی انجام دهند که فردا در درون خلوت خودشان شرمنده باشند.

گروه ها و افراد سیاسی برای انتخابات شورای شهر اصفهان دست به کار شده اند. معیارهای تعیین لیست گروه های سیاسی برای انتخابات شورای شهر اصفهان چیست؟

هر جای دنیا وقتی یک حزبی کاندیدایی را برای انتخابات مجلس، ریاست جمهوری و... معرفی می کند دیگر آن حرب انتظار دارد که کاندید انتخاباتی اهداف آن تشکیلا ت را مد نظر قرار دهد.

اما در انتخابات اخیر که در اردیبهشت ماه در پیش رو داریم من منتقد جریان های سیاسی موجود هستم. این درست است که اینجانب به جناح اصلاح طلب گرایش دارم اما من واقعاً به جریان اصلاح طلب نقد دارم. واقعاً رهبران جناح اصلاح طلب در اصفهان اشتباهات فراوانی مرتکب شده اند. رفتار این افراد اشتباه است. اکنون جوانانی هستند که نه تنها متعهدانه و خالصانه کار کرده اند، بلکه کارآمدی آن ها زبانزد عام و خاص است. این اقراد متخصص کنار گذاشته می شوند و بر روی افرادی تأکید می شود که هیچگونه تخصص خاصی ندارند، اما چون به افراد خاصی گرایش دارند جناح اصلاح طلب حامی آن ها شده است.

اگر قرار باشد جناح اصلاح طلب اینگونه عمل و رفتار کند هیچ تفاوتی با جناح اصول گرا نخواهد داشت. جناح اصولگرا به گونه ای انحصار طلب هستند و جناح اصلاح طلب به گونه ای دیگر انحصار طلب هستند.

اگر خدا، شرع، شهر اصفهان و شهروندان اصفهانی را در زمینه تعیین لیست های انتخاباتی معیار در نظر نگرفت و فقط اهداف سیاسی زودگذری که همیشه وجود دارد و همیشه نیز بوده است را معیار قرار داد، چهل سال گذشته کشورمان تکرار خواهد شد و در بر همان پاشنه آشیل خواهد چرخید و در آینده نیز با وجود تداوم راه گذشته پسرفت این کشور و شهر اصفهان حتمی است.

اما من از گروه های سیاسی عاجزانه استدعا می کنم که یک بار هم که شده است از متخصصان استفاده کنند. حتی در جناح اصول گرا هم جوانان متخصص و متعهد و پاکدست فراوانی وجود دارد، چرا نباید جناح اصول گرا از این افراد استفاده کند؟ مگر قرار است فقط جناحی عمل کرد؟ جناحی رفتار کر دن درست است که باید معیار اصلی تعیین لیست انتخاباتی گروه ها و احزاب باشد، اما دیگر که نمی توان در مدیریت شهر، سیاسی عمل کرد و اقراد سیاسی را وارد شور ای شهر کر د. شهر، متخصص و شهر ساز و مدیر واقعی می خواهد.

یکی از اهدافی که اینجانب سرلوحه کاری خود به عنوان کاندیدای پنجمین دوره انتخابات شورای شهر قرار داده ام این است که برای اعضای جدیدی که قرار است وارد شورای شهر شوند نباید پست ها و مقام اشخاص ملاک عمل قرار گیرد. برای من اگر تأیید صلاحیت شدم و سپس مردم به من رأی دادند، خانه استاندار یا خانه یک فقیر هیچ تقاوتی ندارد؛ من یک خدمتگذار هستم. اگر معیار اعضای شورا که جزو هر جناحی که هستند- راست یا چپ یا مستقل- خدمتگزاری نباشد یه هیچ راه حل یا هیچ نقطه روشنی در آینده شهر نخواهیم رسید و من اوضاع آینده را خیلی بدتر از امروز می بینم.

به عنوان مثال یک موضوعی را خدمت شما باید عرض کنم. دیشب یکی از دوستان می گفت: طرف آمده و به یکی از کاندیداها اعلام کرده است که 30 میلیون تومان دریافت می کند و اسم کاندیدا را در لیست انتخاباتی حزبی خاص می گذارد. به یکی دیگر از نامزدهای انتخاباتی گفته شده که 50 میلیون بدهد تا برای او انتخابات برگزار کنند و تبلیغات کنند و وقتی هم تأیید صلاحیت شد مبلغ 50 میلیون را به حساب بانکی بریزد تا او را جزو لیست انتخاباتی قرار دهند. انتخابات مثل اینکه کاسبی شده است. البته این افرادی که به آن ها پیشنهاداتی داده شده است کم تجربه هستند و آن افرادی هم که پر تجربه هستند خیلی از آن ها محافظه کار شده اند.

امیدوارم انتخابات پیش رو یک انتخابات خوب و سالمی باشد، در غیر این صورت همانطور که پیش تر گفتم برای نجات شهر و کشور هیچ امیدی نیست.

جنابعالی به همراه چند نفر دیگر با شعار "من شهرم را می شناسم" وارد عرصه انتخابات شورا شده اید. آیا گروه خاصی تشکیل داده اید؟

خیر. این دوستانی که به همراه آن ها کاندید شده ایم، در زمینه شهری و توریسم متخصص هستند. در حال مذاکره با آن ها هستم و اگر افراد دیگری تأیید صلاحیت شوند آن ها را هم وارد لیست خود می کنیم.

هدف ما این نیست که شعارها و وعده های کاذب مطرح کنیم. به عنوان مثال این که بگوییم زاینده رود را دوباره جاری می کنیم یک حرف بی مورد است چرا که نجات زاینده رود کار یک روز و چهر سال نیست و در این زمینه باید کار کارشناسی صورت گیرد و فکر شود.

ما باید بیشتر در یک زمینه کار کنیم. ای کاش اعضای شورای شهر اصفهان در این چند دوره حداقل در یک زمینه مانند: فرهنگی یا معماری کار می کردند. امروز نماهای شهر اصفهان واقعاً خجالت آور است. امروز نمای تابلوهای شهری مایه شرمساری است. البته شهرداری اصفهان در یکسال اخیر یک فضای زیباسازی در شهر ایجاد کرده و در چشم شهروندان آمده است، اما این اقدامات فقط ملاک نیست، اما در زمینه های ترافیک و فرهنگ شهروندی چه اقداماتی صورت گرفته است؟

پل سازی ها و تزئینات پل های اصفهان انجام گرفته است و پس از این نیز باید انجام گیرد، اما واقعاً مشکلات شهر اصفهان حل شده است؟ بیشتر نمایندگان مجلس و اعضای شورای شهر اصفهان در مکان هایی مانند: مساجد، حسینه ها و... مشاهده می شوند تا بیشتر دیده شوند و بیشتر تبلیغ خودشان را کنند، در صورتیکه تبلیغ این است که یادگاری مطلوب و اثربخشی را در مدیریت شهری به جای گذارند تا مردم به آن ها افتخار کنند و در صورت صلاحدید دوباره به آن ها رأی دهند.

ما پا به عرصه انتخابات شورای شهر گذاشته ایم که بگوییم شهرمان را می شناسیم. نه اینکه شهر هم فقط اصقهان است، و نه کلمه اصفهان. "شهرم را می شناسم" یعنی باید فرهنگ مردم را هم بشناسیم. پس من فرید صلواتی فقط شهرم را نمی شناسم، من صلواتی یاید از دوستانی که همراه من هستند در زمینه های توریسم، نمای شهری، تأسیسات شهری و... استفاده کنم.

متأسفانه شورای شهر در زمینه تأسیسات شهری هیچ کمکی به شهر نکرده است. امروز اداره آب و فاضلاب، خیابانی را گودبرداری می کند و فردا هم اداره گاز، همان خیابان را گودبرداری می کند. در هیچ نقطه ای از دنیا چنین مشکلاتی وجود ندارد. ای کاش حداقل اعضای شورای شهر اصفهان در زمینه تأسیسات اقداماتی را انجام می دادند، اما هیچ قدم مثبتی انجام نداده اند. همه برای من قابل احترام هستند، اما واقعاً برخی اعضای فعلی شورای شهر اصفهان ضعیف هستند. بدتر از اصفهان، شورای شهر تهران است که عملکرد بسیار ضعیف تری داشته است.

من البته با تفکرات اصلاح طلبی در اصفهان مأنوس هستم اما معتقد هستم که اعضای لیست انتخاباتی شوراها نباید تفکرات سیاسی داشته باشند و افرادی در لیست حضور داشته باشند که غیر سیاسی بلکه متخصص باشند.

من خودم درست است که یک فرد سیاسی هستم و پدرم هم سیاسی است، اما حتماً می خواهم روی این موضوع تأکید کنم که درست است که خانواده سیاسی دارم، اما در شورای شهر اصلاً نیازی به آدم های سیاسی نیست. سیاست متعلق به جای دیگری است. شورا باید در زمینه های سلامت، بهداشت، محیط زیست، میراث فرهنگی و توریسم کار کند. شورا که سیاست نمی خواهد، سیاست متعلق به مجلس است.

شورای شهر باید در زمینه بهداشت و درمان، تأسیسات شهری و نمای شهری کار کند. چنین اموری اصلاً ربطی به سیاست ندارد. مثلاً فکر کنید یک آدم خاص سیاسی را وارد شورا کرد، حال اگر بنا باشد در زمینه تأسیسات شهری کار کرد این شخص سیاسی چه کمکی می تواند به شهر و شور اکند. حتی اگر این فرد، سال های سال هم زندانی سیاسی بوده باشد چه کمکی می تواند به شهر اصفهان کند؟ باید از یک آدم متخصص و یک آدمی که دارای تحصیلات تأسیسات است دعوت کرد تا مشکل شهر و مردم را حل کند.

یا امروز فردی برای انتخابات شورا ها ثبت نام کرده است که بهترین قاری قرآن است، قاری قرآن چه ربطی به شورای شهر دارد؟ این فرد چه کمکی می تواند به شهر کند؟

حتی افرادی برای انتخابات شوراها کاندید شده اند که سابقه زندانی سیاسی دارند و اسم خود را هم فعال حقوق بشر گذاشته اند، اما هیچ تخصصی در زمینه شهری ندارند و حتی متعلق به استان دیگری هستند و شهر اصفهان را نمی شناسند.

بله همین طور است. نکته ای را در اینجا خدمت شما عرض می کنم؛ در دوره آقای مهندس جوادی شهردار اصفهان، پدر اینجانب آقای فضل الله صلواتی رئیس کل کتابخانه های شهر اصفهان بودند. ایشان با اینکه قدرتی داشتند، اما وظیفه ای را عهده دار شدند که متخصص آن بودند. وقتی آقای فضل الله صلواتی استعفا دادند و گروه دیگری به شهرداری آمدند و مهندس جوادی هم ازشهرداری رفتند 48 تا کتابخانه در شهر وجود داشت و فرهنگ سازی بی نظیری در شهر انجام شده بود. اما امروز اگر به شهر اصفهان نگاه کرد، وضعیت فاجعه بار کتابخانه ها و فرهنگ سراهای داخل شهر نمایان است.

توجه داشته باشید که واقعاً چه اتفاقی در این شهر رخ داده است. چرا این اتفاق افتاد؟ برای اینکه از افرادی در زمینه فرهنگی شهر استفاده شده است که فاقد تخصص لازم بوده اند؛ به عنوان مثال کسی که مسئول گروه سرود است به مسئولیت امور فرهنگی شهر گمارده می شود. کسی که در عمر خود یک گروه سرود داشته است مگر می تواند امور فرهنگی شهر را اداره کند و برنامه ریزی فرهنگی انجام دهد. یا فردی قاری خوبی است و مساجد و حسینیه ها و تکایا و مجامع قرآنی به او افتخار می کنند و مایه افتخار کشور است، اما آیا این فرد می تواند متخصص فرهنگ شهری مانند کتابخانه ها و... باشد.

در دولت اصلاحات، سرمایه گذاری های فراوانی روی کتابدارهای سطح شهر اصفهان شده بود، اما با روی کار آمدن گروه دیگری در شهرداری اصفهان همه ی آنها رفتند و به جای آن ها کسانی قرار گرفته اند که اصلاً این کاره نیستند. وضعیت فعلی کتابخانه های شهر اصفهان به خوبی حرف های من را تأیید می کند.

امیدوارم مخاطبان انتخاب خبر و خوانندگان این سطور در این خصوص تحقیقات لازم را انجام دهند. متأسفانه ما یاد نگرفته ایم سؤال کنیم. من فرید صلواتی بلد نیستم بروم از رئیس شورا و شهردار سؤال کنم؛ می ترسم! آقا من سؤال دارم، چرا وضع شهر اینگونه است؟ وقتی مردم سؤال نمی کنند جامعه به قهقرا می رود. پس وقتی بلد نیستیم سؤال کنیم وضعیت همین است. کسی که می خواهد از مسئول شهری سؤال کند قصد بی احترامی به نظام جمهوری اسلامی ندارد. این فرد از پیمانکار، شهردار، معاون شهردار و عضو شورای شهر سؤال می پرسد که این بودجعه ای که برای فلان ساختمان خرج شده است چه کارایی داشته است؟ چه اتفاقی قرار است در درون آن رخ دهد؟ خروجی صرف این هزینه هنگفت چه بوده است؟ اگر خروجی نداشته است واقعاً این عمل گناه بوده است.

امروز مردم بلد نیستند سؤال کنند، و حتی تخصص هم ندارند، متخصصان گوشه نشین شده اند و کسی از آن ها استفاده نمی کند، بعد هم کسانی سفارش می کنند که آقای فلانی خیلی خوب هستند یا آقای فلانی پسر فلانی هستند!

اگر مردم قرار است به من فرید صلواتی به دلیل پسر دکتر صلواتی یا نوه علامه جعفری رأی دهند فایده ندارد و رأی خود را نباید از بین ببرند و نباید به من رأی بدهند. اما اگر مردم کارهای من را می دانند چیست و با سابقه من در زمینه های فرهنگی آشنا هستند می توانند به من رأی بدهند.

من فقط در زمینه فرهنگی و برنامه ریزی فرهنگی کار کرده ام؛ یعنی شاید بتوانم تا حدودی در زمینه کار فرهنگ سازی، زیباسازی شهری و کتابخانه های شهری کمک کنم، اما قرار نیست من در زمینه تخصص معماری هم کمک کنم، در مورد تخصص معماری باید متخصصان دیگری در شورای شهر آینده حضور داشته باشند.

اگر اینگونه عمل شود می توان کاری و فکری کرد. امیدوارم مردم اصفهان در زمینه انتخاب اعضای شورای شهر آرای خود را از بین نبرند و حداقل به افرادی رأی بدهند که شناخت کافی از آنها دارند و می توانند برای شهر مثمر ثمر باشند.