به گزارش ایسنا، مدیر روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط‌زیست خوزستان گفت: میزان غلظت گردوخاک در هوای اهواز در ساعت 13 روز دوشنبه 4دی ماه به 46 برابر حد مجاز رسید. شهریار عسگری درباره میزان آلاینده‌‌ها اظهار کرد: در پی وقوع گردوغبار در استان خوزستان طبق آخرین اندازه‌گیری‌ها تا ساعت 13 روز دوشنبه میزان ذرات ریزگردها در هوای اهواز 6915 میکروگرم در مترمکعب بود. وی افزود: با توجه به اینکه میزان حد مجاز آلاینده‌ها در هوا 150 میکروگرم بر مترمکعب است، غلظت گردوغبار در اهواز به بیش از 46 برابر حد مجاز رسید. مدیر روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط‌زیست خوزستان با بیان اینکه میزان غلظت گردوغبار در دیگر شهرستان‌ها تغییر زیادی نداشته است، گفت: میزان غلظت گردوغبار در هندیجان 136، آبادان 80، شوش 60، شادگان 190، دزفول 105، ماهشهر 45، شوشتر 46، رامشیر 71، بهبهان 61 و در امیدیه 48 میکروگرم در مترمکعب اندازه‌‌‌گیری شد.

تعطیلی مدارس و ادارات
فرماندار هفتکل نیز گفت: با توجه به افزایش میزان گردوغبار در این شهرستان، روز دوشنبه تمام مقاطع تحصیلی در نوبت بعدازظهر در هفتکل تعطیل شد. همچنین فرماندار شادگان گفت: با توجه به افزایش میزان گردوغبار در این شهرستان، همه مقاطع تحصیلی در نوبت بعد از ظهر در شادگان تعطیل و ساعت پایان کار ادارات در این شهرستان 13 اعلام شد. فرماندار دشت آزادگان نیز اظهار کرد: با توجه به افزایش میزان گردوغبار در این شهرستان، روز 4 دی‌ماه همه مقاطع تحصیلی و دانشگاه‌ها در نوبت بعدازظهر در دشت آزادگان تعطیل و ساعت پایان کار ادارات در این شهرستان نیز ساعت 13 اعلام شد. همچنین روز گذشته همه مقاطع تحصیلی در نوبت بعدازظهر در ماهشهر نیز تعطیل اعلام شد. نبی‌الله خون‌میرزائی، سرپرست فرمانداری شهرستان اهواز نیز زمان پایان کار ادارات، دستگاه‌های دولتی و بانک‌ها در شهرستان اهواز طی روز گذشته را ساعت 13 اعلام کرد و گفت: دانشگاه‌ها به دلیل ایام امتحانات تعطیل نشدند.

وی افزود: دانشگاه‌‌های اهواز به دلیل اینکه در ایام امتحانات هستند، تعطیل نشدند. همچنین روابط عمومی فرمانداری شهرستان اهواز در اطلاعیه‌ای نوبت ظهر دیروز مدارس این شهرستان را به علت بروز پدیده گردوغبار و آلودگی هوا تعطیل اعلام کرد.

اخطار هواشناسی
اداره کل هواشناسی خوزستان با صدور اخطاریه‌ای نسبت به فعال شدن کانون‌های داخلی گردوخاک استان و وقوع پدیده ریزگردها در برخی نقاط هشدار داد. در اخطاریه شماره 4 مرکز ملی پایش و هشدار سریع گردوخاک هواشناسی استان خوزستان که روز گذشته صادر شد، آمده است: «پیرو اطلاعیه شماره 28 به علت وزش بادهای قابل ملاحظه تا نسبتا شدید شاهد فعالیت کانون‌های داخلی گردوخاک، کاهش دید افقی و افزایش غلظت آلاینده‌ها در اهواز و حومه و نیز مناطقی از جنوب و غرب خوزستان خواهیم بود. بنابراین توصیه می‌شود بیماران تنفسی، افراد سالخورده و کودکان از تردد غیرضروری خودداری کرده و مسؤولان استان تمهیدات لازم را به کار گیرند».