انتخاب خبر: درپی انتشار خبری در پایگاه خبری اطلاع رسانی انتخاب خبر با عنوان «افشای تخلفات مالی در کمیته امداد خراسان شمالی»، روابط عمومی کمیته امداد خراسان شمالی جوابیه ای به شرح زیر برای این پایگاه خبری ارسال نمود:

با سلام خدمت مدیرمسئول سایت وزین انتخاب خبر

توضیحات ذیل در واکنش به خبر «افشای تخلفات مالی در کمیته امداد خراسان شمالی» در سایت انتخاب خبر و برای تنویر افکار عمومی به سمع و نظر خوانندگان عزیز می رسد:

1 - طبق اسناد راهبردی کمیته امداد و براساس ماده 2 اساسنامه این نهاد،توانمند سازی وشکوفایی محرومان بر عهده کمیته امداد است و طبق این اسناد این نهاد سالیانه با اجرای طرح های اشتغال و ارائه تسهیلات قرض الحسنه در حوزه کمک به ساخت مسکن، درمان، تحصیل، ازدواج، اشتغال اقدام به توانمند سازی خانوارهای محروم این استان نموده و توانسته با استفاده درست از ظرفیت‌ها و منابع موجود، زمینه‌ توسعه اشتغال، ارتقاء وضعیت اقتصادی و درنهایت استقلال اقتصادی نیازمندان را باهدف کاهش فقر در استان ایجاد کند . به طوری که از سال 90 تا کنون 18 هزار خانوار این استان به خودکفایی رسیده و از حمایت این نهاد خارج شده اند وهمچنین اعتبارات اشتغال این نهاد در سال گذشته 140 درصد رشد داشت و بیش از 2400 طرح اشتغال پایدار برای مددجویان ایجاد شده که تمامی آن نشان از اعتماد دولت ومردم به این نهاد است.

2- علاوه بر این کمیته امداد خراسان شمالی با اصل برنامه محوری و جلب اعتماد عمومی در فضای اتحاد، همدلی، آرامش و دوستی توانسته این نهاد را به عنوان یک محل برای خدمتگزاری به محرومان به مردم معرفی کند به طوری که این اقدام باعث افزایش درآمد های مردمی و درنتیجه توانمند سازی محرومان شده است به طوری که سال گذشته با درآمد 50 میلیارد تومانی کمک مردمی بسیاری از حوزه های نیاز محرومان مرتفع شده است.

3- خوشبختانه تمامی فعالیت های کمیته امداد زیر نظر سازمان های نظارتی همچون دیوان محاسبات وسازمان مفید راهبر انجام می شود به طوری که کوچکترین تخلفی از نظر این موسسات پنهان نمی ماند.

قابل ذکر است تاییدیه سنوات گذشته وهمچنین ۹ ماهه سال ۹۶ از طریق دیوان محاسبات نیز اخذ گردید.

شایان ذکر است که به تازگی تمامی فعالیت های این نهاد توسط بازرسین محترم سازمان بازرسی مورد بررسی قرار گرفته که الحمدالله هیچ گونه مورد خاص و سوء جریانی مشاهده نگردیده که خود مهری بر صحت وسلامت کاری این نهاد مقدس می باشد.

4- در این خبر اطلاعاتی مبنی بر تخلفات با چند سند به ظاهر دارای تخلف ارائه شده است که برای روشن شدن موضوعات مطروحه، چند مطلب ارائه می شود.

مطلب اول این خبر: درباره ارائه دستور مدیرکل در پرداخت اقساط معوق یکی از کارمندان قراردادی این اداره کل است که با توجه به اتمام قرار دارد، فرد نامبرده هیچ گونه ارتباطی با این نهاد ندارد و با توجه به اینکه یکی از سرفصل های خدماتی کمیته امداد ارائه کمک بلاعوض به صورت موردی به افراد نیازمند است لذا این نهاد پس از مراجعه افراد نیازمند ضمن بررسی احراز استحقاق، این کمک ها در قالب نیازمندی های موردی به افراد ارائه می دهد. به این ترتیب فرد مذکور نیز به دلیل پاره ای از مشکلات مالی وشرایط نامناسب از این خدمت موردی کمیته امداد بهره مند شده است.

مطلب دوم درخصوص قرار داد منعقد با پککو: طبق اسنامه کمیته امداد ماده شش بند 11یکی از فعالیت های مهم کمیته امداد ارتباط با موسسات وجذب کمک های مردمی؛ و همچنین ماده هفت در خصوص محل در آمد های کمیته امداد که هدایا و كمك‌هاي مردمي، مؤسسات، سازمان‌ها و نهادهاي داخل و خارج از كشور برای کمک به نیازمندان است این موضوع روشن است که استفاده از یک درصد هدیه این شرکت برای رفع نیاز محرومان قانونی است و در عین حال در هیچ بندی از این قرار داد به این مطلب اشاره نشده است که یک درصد از کل مبلغ قرار داد خاصه باید برای کودکان زیر شش سال هزینه شود به این ترتیب یک درصد این قرار داد طبق اسناد موجود به عنوان در آمد های کمیته امداد برای نیازمندان استان هزینه شده است.

لازم به ذکر است که یک درصد 7 میلیارد تومان 70 میلیون تومان است که به اشتباه 700 میلیون تومان در گزارش خبرگزاری مذکور درج شده است.

مطلب سوم: درخصوص هزینه کرد 14 میلیون تومانی در منزل خصوصی مدیرکل: قابل ذکر است این نهاد دارای یک مهمانسرای دو طبقه است که طبق زیرین در اختیار مدیران کل این نهاد در طول خدمت قرار دارد و تمام این ساختمان جزو اموال غیر منقول کمیته امداد خراسان شمالی محاسبه می شود که هزینه نگهداری آن برعهده امداد است وتمامی هزینه ذکر شده برای رفاه حال زائران ومهمانان این نهاد در جهت نوسازی ساختمان مهمانسرای مذکور در قالب رنگ آمیزی- سیستم گرمایشی و سرمایشی و غیره هزینه شده است.

قبلا از حسن اعتماد مردم خوب و شریف استان خراسان شمالی که نسبت به کمیته امداد این استان نهایت لطف را دارند سپاسگذاریم.