انتخاب خبر: مدير كل اسبق دفتر آسيب ديدگان سازمان بهزيستي کشور با اظهار نگرانی از شیوع آسیب های اجتماعی در بین زنان ایرانی، گفت: شيوع اعتياد در بين زنان و دختران به عوامل متعددی بستگي دارد كه از بين آنها مي توان به رشد بی رویه جمعیت در دوره‌ای بدون ایجاد و پیش بینی امکانات لازم اشاره کرد، به گونه ای که در حال حاضر کشور ایران یکی از جوان ترین جوامع جهان می باشد.

هادی معتمدیسيد هادي معتمدي در گفتگو با خبرنگار انتخاب خبر اشاره كرد: در جامعه ايران كه نسبتاً جامعه اي سنتي است، زنان و دختران کشورمان از حداقل امکانات موجود نیز کمترین میزان استفاده را می توانند داشته باشند، در نتیجه برای پر کردن اوقات فراغت خود بسیاری مواقع به رفتارهای ناهنجار روی می آورند که از جمله آن ها می توان به اعتیاد و رفتارهای جنسی نامتعارف اشاره کرد.

وی تصريح كرد:عواملی نظیر تبعیض و بی توجهی جامعه نسبت به حقوق زنان و رشد اجتماعی کمتر در زنان نسبت به مردان و بروز این تفکر که باید در هر موردی زنان پا به پای مردان حرکت کنند به افزایش آسیب های اجتماعی در میان زنان کشورمان دامن زده است.

این مقام اسبق سازمان بهزیستی کشور با بیان اینکه افزایش بروز اعتیاد در مردان خانواده نیز از دیگر مسائل مورد توجه در زمینه افزایش آمار آسیب های اجتماعی از جمله اعتیاد در بین زمان ایرانی می باشد، افزود: عوامل مذکور نه تنها در مورد اعتیاد بلکه در رشد هر یک از آسیب های اجتماعی می تواند تاثیرگذار باشد.

معتمدی تأکید کرد: نرخ بالای بیکاری در میان زنان و افزایش سن ازدواج از یک طرف، و پایین آمدن سن بلوغ جنسی و افزایش بروز تمایلات جنسی با توجه به وجود حجم بالای محتوای تحریک آمیز در شبکه های اجتماعی و افزایش تعداد شبکه های ماهواره ای بیگانه و نبود نقشه و برنامه مشخص برای جوانان و بالاخص زنان و دختران از طرف دیگر، قطعاً می تواند در رشد پدیده آسیب های اجتماعی در میان اقشار جامعه مانند زنان مؤثر باشد.

وی با اظهار تأسف نسبت به اینکه طی سالهای نه چندان دور پرداختن به مسائل سیاسی در اولویت اول کشور قرار داشت، خاطرنشان کرد: طی این سال ها بسیاری از مسائل اجتماعی از جمله مسائل زنان در محاق کامل قرار گرفت.

این آسیب شناس اجتماعی در پايان صمن ارائه پيشنهاداتي اظهار داشت: توجه مسئولين به نكاتی تا حد زيادي مي تواند در كاهش آسيب های اجتماعي كه باعث از هم پاشيدگي بنيان خانواده ها شده است، نقش مثبتي ايفا كند.

آوردن مطالب مرتبط با آسیب های اجتماعی و بالاخص اعتیاد در کتاب های درسی، آموزش مهارت های زندگی در دانشگاهها به عنوان یک واحد درسی، تسهیل در واگذاری خانه هایی مانند مسکن مهر برای ازدواج جوانان و تأکید بر ازدواج زودتر، از بین بردن تبعیضات جنسیتی در مورد مشاغل زنان، ایجاد امنیت اجتماعی برای حدود ۴ میلیون زن بیوه، توجه بیشتر به آموزش به عنوان کلید جادویی حل مسائل زنان، توجه به سازمان های مردم نهاد محلی، توجه بیشتر به آموزش زنان خانه‌دار، درگیر کردن بیشتر خانواده ها در مدارس به صورت فعالیت بیشتر انجمن اولیا و  مربیان، از جمله راهکارهای پیشنهادی هادی معتمدی است.

مدير كل اسبق دفتر آسيب ديدگان سازمان بهزيستي کشور همچنین گفت: ورود ناگهانی دختران از شهرهای کوچک به محیط های باز دانشگاهی، به بسیاری از مسائل مرتبط با اعتیاد دختران در دانشگاه‌ها دامن زده است که می توان با ایجاد نهادی مانند انجمن اولیا و مربیان در دانشگاه ها از میزان اعتیاد دانشجویان دختر در محیط های آموزشی دانشگاهی کاست.

هادی معتمدی تأکید کرد: اشارات فوق فقط در صورتی ارزش دارد که در بین مسئولین، حساسیت نسبت به رفع مشکلات اجتماعی وجود داشته باشد، در غیر این صورت، سیاسی بازی و پنهان کاری می تواند همچنان باعث گسترش روزافزون این بلایا شود.

گفتگو از: سید علیرضا دادگر حسینی