همایون قنوانی در گفت و گو با انتخاب خبر با بیان این مطلب افزود: به دلیل موقعیت گردشگری و توریستی منطقه آزاد اروند سرمایه گزاری های فرهنگی و هنری مخاطب خاصی خواهد داشت و سرمایه گزاران می توانند با ورود به این عرصه دستاوردهای مطلوبی را رقم بزنند.

homayuneghanavatiوی با بیان اینکه مراسم ها و جشنواره های موجود در منطقه برای گروه های مختلف اجتماعی و شهروندی برگزار می شود، تصریح کرد: به عنوان مثال جشنواره هنرهای تجسمی مناطق آزاد در حال برگزاری و به زودی فراخوان آن منتشر می شود.

قنواتی افزود: برای اولین بار یک نمایشگاه جذاب در حوزه کتاب با عنوان " اروند" در منطقه برگزار کردیم که با استقبال شایسته ای از سوی مردم آبادان و خرمشهر مواجه شد.

مدیر کل ارشاد منطقه آزاد اروند اضافه کرد: نزدیک به 500 ناشر معتبر کشور در این نمایشگاه حضور داشتند و نزدیک به 500 میلیون تومان بن کتاب فروخته شد که با استقبال مطلوب مردم روبرو شد و این نمایشگاه موقعیت بسیار ویژه ای برای منطقه فراهم کرد تا همه کتاب ها با تخفیف ویژه در دسترس شهروندان قرار بگیرد.

وی با تشریح دیگر برنامه های این منطقه گفت: شب های شعر و جشنواره های مختلف ادبی، فرهنگی و هنری در این منطقه برگزار می شود.

قنواتی با تاکید بر اینکه یکی از سیاست های ما سرمایه گذاری بخش خصوصی در این منطقه است، خاطر نشان کرد: درصددیم بخش خصوصی را در این منطقه فعال کنیم تا از این طریق در حوزه فرهنگ سرمایه گذاری شود. به گونه ای که بخش خصوصی سالن ها و مجتمع های فرهنگی را چه در خرمشهر و چه در آبادان اداره می کنند.

وی بیان کرد: ما اعلام آمادگی کرده ایم که علاقه مند هستیم که سرمایه گذاران علاقمند در بخش های فرهنگی و هنری را مورد قرار دهیم.

مدیر کل ارشاد منطقه آزاد اروند بیان کرد: به دلیل موقعیت ویژه مرزی این منطقه و همجوار شدن آن با شهر بصره در عراق، بخشی از تبادلات و مراودات فرهنگی منطقه آزاد اروند در این زمینه در حال انجام است و تفاهم نامه هایی در این زمینه منعقد شده است تا تبادلات بین گروه های فرهنگی و هنری منطقه آزاد اروند با استان بصره انجام شود.

وی افزود: گروه عراقی به منطقه وارد شده است و از امکانات منطقه بازدید کردند و درصددیم فعالیت خود را از اردیبهشت ماه سال جاری در حوزه آموزش آغاز کنیم.

قنواتی اذعان داشت: برگزاری هفته فرهنگی در بصره برنامه دیگری است که به زودی رخ می دهد.

وی در پاسخ به این سوال که آیا منطقه آزاد اروند دارای پتانسیل های گردشگری برای جذب گردشگر از داخل و خارج ایران است، تصریح کرد: در ایام نوروز علاوه بر طبیعت زیبا و استعدادهای بالقوه طبیعی که در این منطقه وجود دارد حضور اردوهای متعدد راهیان نور در مناطق آزاد آبادان و خرمشهر بر زیبایی و معنویت این منطقه افزوده است.

مدیر کل ارشاد منطقه آزاد اروند خاطر نشان کرد: همه ساله علاقمندان بسیاری با حضور در اماکن دوران دفاع مقدس به منطقه آزاد آبادان و خرمشهر ورود پیدا می کنند و قطعا منطقه آزاد اروند مانند سال های گذشته، خدمات ارزنده ای را به زائران و مسافران نوروزی ارائه می دهد.

وی ابراز داشت: درصدد تهیه و تدارک برنامه هایی هستیم که بتواند لحظات شاد و خاطره انگیزی را برای مسافران و گردشگران بوجود آورد و گروه های موسیقی و هنرهای تجسمی با اجراهای آیینی در منطقه علاوه بر خلق لحظاتی شاد، آثار هنری خود را برای مسافرانی که در منطقه حضور دارند ارائه می دهند.

قنواتی گفت: مسوولان منطقه آزاد اروند و مدیران شهری در این ایام برنامه های بسیار جذابی را برای میهمانان و مسافران نوروزی برگزار می کنند.

وی در پاسخ به این سوال که منطقه آزاد اروند از چه زیرساخت های گردشگری توسعه یافته برخوردار است، تصریح کرد: قطعا برای حضور میلیون ها گردشگر در منطقه، زیرساخت هایی تدارک دیده شده است و برنامه هایی در دست اجراست. منطقه آزاد اروند با چند هتل بهسازی و بازسازی شده شرایط مطلوبی دارد و در آبادان و خرمشهر، میهمان پذیرها و هتل های مناسب و خوبی با درجات مختلف وجود دارد. ضمن اینکه دستگاه ها، موسسات و نهادهای اداری در منطقه دارای اماکن اقامتی هستند که در اختیار گردشگران و مسافران نوروزی قرار می گیرد. زیرساخت های متفاوت دیگری مانند رستوران ها، فضاها و کشتی های تفریحی، و مراکز خرید بسیار ایده آل و مطلوبی در این منطقه وجود دارد که مردم می توانند از آن استفاده کنند.

مدیر کل ارشاد منطقه آزاد اروند گفت: این منطقه در موقعیت جغرافیایی استراتژیکی واقع شده به طوری که راه های ارتباطی مناسبی در حواشی آن وجود دارد و وجود فرودگاه و راه آهن مسافربری، امکانات خوبی را در اختیار گردشگران قرار داده است. قطار مسافربری می تواند مستقیما از تهران به خرمشهر وارد شود و جاده های ترانزیت و سایر سامانه های گردشگری نیز در این منطقه مهیاست و جزو زیرساخت های گردشگری منطقه محسوب می شوند.

وی اضافه کرد: منطقه آزاد اروند از این لحاظ می تواند نیازهای گروه های مختلفی که به این منطقه وارد می شود را مرتفع کند.

قنواتی در پاسخ به این سوال که توسعه گردشگری در منطقه آزاد اروند چه جایگاهی در بهبود اقتصادی و معیشت مردم شهرهای آبادان و خرمشهر داشته است، گفت: سازمان منطقه آزاد اروند بخش بسیار مهمی از فضاهایی که در دوره های مختلف دچار آسیب شده بودند را در جهت بهبود فضای بهتر برای کسب وکار مهیا کرده است، همچنین با حذف برخی عوارضات و مالیات هایی که در مناطق دیگر سرزمین است کمک کرده تا اقتصاد رونق گیرد. همچنین وجود بازارهای واقع در این منطقه به اقتصاد منطقه کمک کرده است.

وی تصریح کرد: تعامل از سوی مسوولان سازمان منطقه آزاد و دولت تدبیر و امید برای استقرار گمرک جمهوری اسلامی ایران در دروازه های ورودی منطقه در حال انجام است که اگر این اتفاق رخ دهد به گسترش رونق اقتصادی و موقعیت این منطقه کمک می کند.

قنواتی گفت: مسوولان منطقه آزاد اروند با دعوت از سرمایه گذاران و فراهم آوری امکانات سرمایه گذاری در حوزه های اقتصادی، صنعتی و اجتماعی می توانند باعث افزایش اشتغال و ارتقای شاخص های اقتصادی دیگر در منطقه شوند. به طور مثال در منطقه آزاد اروند نزدیک به 12 دانشگاه بسیار معتبر وجود دارد و 35 هزار دانشجو در آبادان و خرمشهر تحصیل می کنند و این موضوع می تواند سود بسیار قابل ملاحظه ای نصیب منطقه کند. همین طور ایجاد فضاهای صنعتی رونق مطلوبی را برای این منطقه رقم زده است. البته همواره جریان گسترش یافته ای مورد توجه مدیران منطقه آزاد است که شرایط را بیش از پیش برای فضای کسب و کار مناسب تر فراهم کنند.

قنواتی در پاسخ به این سوال که آیا منطقه آزاد اروند نقشی در تحقق اقتصاد مقاومتی داشته یا فقط در موضوع واردات وارد عمل شده است، خاطر نشان کرد: بخش بسیار زیادی از صادرات کشور از طریق دروازه های ورودی شلمچه صورت می گیرد و قسمت عمده دیگر نیز از بنادر صورت می گیرد. آنچه مشهود است افزایش آمار مثبت صادرات کالاها در دروازه های ورودی و خروجی این منطقه است و صادراتی که از منطقه آزاد صورت می گیرد بیشتر از حجم وارداتی است که اتفاق می افتد و این موضوع معادله ای مثبت را نشان می دهد.