در ابتدا عابد مشایخ، دبیر کمیسیون توسعه بازرگانی بنیاد امید ایرانیان، به توضیحاتی پیرامون میزان پیشرفت پروسه تدوین سند سیاستگزاری بازرگانی داخلی کشور پرداخت و افزود: در این جلسه بنا داریم تا به برنامه های توسعه اقتصادی با رویکرد بازرگانی داخلی بپردازیم و نقاط ضعف و قوت برنامه های اقتصادی و به ویژه مسایل مربوط به بازرگانی داخلی در حوزه های مختلف را تبیین و تحلیل نماییم و سپس با جمع بندی مباحث مطروحه و نتیجه گیری، دیگر محور مهم سند سیاستگزاری بازرگانی داخلی کشور را تشریح و تدوین نماییم و در نهایت، امید است پس از اتمام پروسه تدوین و ویرایش نهایی آن، با تصویب و سپس اجرای این سند جامع ملی، شاهد بهبود فضای کسب و کار شویم و قانونمند تر شدن و یکپارچگی فضای بازرگانی کشور میسر گردد.

komisionegh omid 11

در ادامه، محمدصادق مشایخ، رییس کمیسیون توسعه بازرگانی بنیاد امید ایرانیان، ضمن عرض تسلیت به مناسبت ایام شهادت حضرت فاطمه الزهرا (س) و اشاره به ابعاد نورانی زندگانی بانوی معظم جهان و مظلومیت ایشان در سراسر دوران زندگانی پر برکت و بی نظیرشان، سرلوحه قراردادن سبک زندگانی و اقدامات ملکوتی حضرت فاطمه (س) و ائمه اطهار (ع) در تمامی کارها و اعمالمان را رمز سعادت و تعالی جامعه و کشور دانست.

وی در ادامه، ضمن ارائه توضیحاتی پیرامون موضوع دستورجلسه کمیسیون توسعه بازرگانی بنیاد امید ایرانیان گفت: یکی از نقاط ضعف در مسیر توسعه کشور، کندی پیشرفت، توسعه و بهسازی راه ها و مسیرهای ترانزیت کشور است. بطور مثال: در بحث راه آهن، متأسفانه هنوز نتوانسته ایم، راه آهن شرق کشور را به غرب متصل نماییم که یکی از مهمترین بخش های آن در غرب کشور راه آهن کرمانشاه هنوز راه اندازی نشده است که اتفاقاً یکی از مسیرها و نقاط استراتژیک راه آهن کشور محسوب می گردد.
تجهیز و توسعه راه ها چه هوایی، چه زمینی، چه دریایی و چه ریلی، از اولویت های بحث توسعه اقتصادی و بازرگانی کشور به شمار می روند و در این زمینه به شدت نیازمند سرمایه گذاری و برنامه ریزی های دقیق اجرایی هستیم.
محمدصادق مشایخ، افزود : مدیریت، مهمترین آیتم توسعه و شکوفایی اقتصاد و بازرگانی است و در این راستا به مدیریت، بیش از پیش باید بها داده شود.

رییس کمیسیون توسعه بازرگانی بنیاد امید ایرانیان، اضافه کرد : ما بسیاری از ابزارهای توسعه را در کشور در اختیار داریم، از جمله :
1- مدیران متعهد، شایسته و دلسوز
2- دانشمندان شاخص و کارآمد
3- نیروهای متخصص و با انگیزه
4- منابع طبیعی متنوع انبوه و سرمایه های کلان موجود در کشور
و در جهت توسعه اقتصادی و بازرگانی، اولاً : لازم است، ارزش و جایگاه والای آیتم های فوق به خوبی شناخته شود و از آنان حمایت و حراست گردد و ثانیاً : با تدوین برنامه های مدون راهبردی، از آنان به بهترین نحو استفاده کرد و آنان را در این مسیر همگرا و متحد نمود.

وی یکی از معضلات و موانع پیش روی توسعه را تخلیه 40 هزار روستا از سکنه عنوان کرد و ابراز داشت : ساکنین این روستاها با آرزوی رسیدن به زندگی بهتر و اشتغال در کارهای پر سود، به شهرها و مراکز استانها و به ویژه پایتخت کشور مهاجرت کردند و متأسفانه با این اقدام اشتباه، تولید کنندگان خوب و نیروهای مولد و فعال روستایی ما، به مصرف کنندگان بد و نیروهای غیرمولد تبدیل شدند که نتیجه آن : گسترش حاشیه نشینی- بزهکاری و قاچاق در کشور شد.

محمد صادق مشایخ، تأکید کرد : اتفاقاً یکی از موارد اصلی توسعه در کشورهای پیشرفته، شناخت صحیح از پتانسیل های گسترده موجود در روستاهایشان است و با دادن اهمیت ویژه، به روستاها و اختصاص امکانات متعدد در آنها، جاذبه های توریستی، گردشگری افزایش یافته و با بسط اشتغال و تولید، به توسعه اقتصادی و تجاری می پردازند. بنابراین با استفاده از این تجربیات، می بایست به تجهیز و رونق روستاهای کشور بپردازیم تا بتوانیم جمعیت های مهاجر به شهرها را به روستاها بازگرداند و امید و شوق شکوفایی روستاها را در ساکنین آنها ایجاد نمود و در ادامه : با توسعه شبکه روستایی کشور و ایجاد رونق و رفاه اقتصادی در آن، بتوان به جذب توریست، توسعه صنعت گردشگری، اشتغالزایی و توسعه بازرگانی در کشور دست یافت.

در ادامه داریوش ارجمند، استاد و پیشکسوت هنر نمایش و صنعت سینما، گفت: ریشه مشکلات اقتصادی کشور در بعد فرهنگ و اجرای آن است. صنعت فیلم و سینما به عنوان یکی از المان های مهم توسعه اقتصادی و بازرگانی کشور محسوب می شود که در این راستا می بایست با تغییر نگرش به فرهنگ سینما و ارتقاء جایگاه مدیریتی آن، سلیقه مردم در حوزه فیلم و سینما را ارتقا داد تا با تولید فیلم و سریال های غنی و فرهنگی، ضمن خدمت بیشتر به فرهنگ کشور، مخاطبین تولیدات فرهنگی صنعت سینما را نیز افزایش داد.

استاد برجسته حوزه هنر فیلم و نمایش و صنعت سینمای کشور افزود: در همه کشورها و به ویژه کشورهای پیشرفته یکی از مهمترین ابزارهای توسعه، صنعت سینما است.
ما نباید سلیقه پسند فیلم مردم را تنزل دهیم به سطح . می بایست با ارائه تولیدات ارزشمند فرهنگی، جایگاه ژانر درام و تراژدی، کمدی و طنز، اجتماعی و خانوادگی فیلم و سریال را به درستی برای مردم تبیین و تعریف کنیم و در این مسیر با افزایش تمایل به تولیدات فاخر فرهنگی فیلم و سریال، مخاطبین و مشتریان تولیدات فرهنگی مذکور را افزاش تا شاید توسعه تولیدات غنی صنعت سینما و جذب بازارهای بین المللی صنعت سینمای کشورمان باشیم.

داریوش ارجمند، اضافه کرد: اینکه سینمای کنونی کشور با محتوای پایین به درآمدزایی می پردازد اصلاً مطلوب نیست. صنعت سینمای کشور ما باید هر دو بعد فرهنگی و اقتصادی آن توانمند و شکوهمند بشود و در این راستا باید حمایتها و تلاشهای ویژه ای صورت گیرد.

وی ادامه داد : سینما، مدرسه ای است که نیاز به تفسیر ندارد، فلذا جهت توسعه بازرگانی کشور در حوزه توسعه صنعت سینما، باید محصولاتی تولید شوند که از غنای فرهنگی و هنری بسیار بالایی برخوردار باشند، نه اینکه محصولاتی با محتوای ضعیف تولید شوند که نقایص آن، با برگزاری برنامه های تلویزیونی تفسیر و تحلیل فیلم، به عنوان مکمل آن، پوشش داده شود.

وی در تکمیل بیانات خود گفت: بستر توسعه اقتصادی و بازرگانی، فرهنگ و آگاهیست. فرهنگ و آگاهی در نظام آموزش و پرورش کشور شکل می گیرد. بنابراین می بایست ابتدا بطور ریشه ای مشکلات آموزش و پرورش را مرتفع نماییم. جایگاه نظام آموزش و پرورش کشور را بهبود و ارتقا دهیم تا به توسعه فرهنگی و ارتقاء آگاهی دست یابیم و در نهایت به توسعه اقتصادی و بازرگانی در سطح کشور دست یابیم.

داریوش ارجمند در پایان با اشاره با اقدامات ارزشمند حضرت آیت الله هاشمی رفسنجانی (ره) در تمامی ابعاد مدیریتی در کشور، از حمایت های همیشگی ایشان در تمامی دوره های بعد از انقلاب در حوزه فرهنگ و صنعت سینما، از ایشان تقدیر و به نیکی یاد نمود.

سیدمحمد هاشمی اصفهانی، ضمن تأیید بیانات آقای ارجمند گفت: باید فضای اقتصادی و تجاری کشور، فرهنگی بشود. می بایست با توسعه آگاهی و فرهنگ سازی در کشور، سرمایه گذاری در مسکن و انباشت سرمایه در بانک را کنار گذاشت و پول و سرمایه را به سمت کارگاه های تولیدی گسیل نمود.

مشاور اسبق وزیر نفت افزود: توسعه یعنی کسب داراییها و تولیداتی که دارای ارزش صدور باشد و این یعنی بازرگانی . کالای تولید داخل ما باید ارزش صدور داشته باشند تا در عرصه بین المللی قابلیت عرضه و رقابت داشته باشد.
وی اضافه کرد: در جهت توسعه اقتصادی و بازرگانی کشور می بایست، با مدیریت فرهنگی و دلسوزانه، بازار پول و سرمایه را کنترل کرد. نرخ نوسانات را محدود کرد و به تولیدات صادرات محور روی آورد و در نهایت با برنامه ریزی بلند مدت و افق دید وسیع، آینده کشور را بخصوص در حوزه اقتصادی و بازرگانی ساخت تا شکوفایی بیش از پیش در کشور بخصوص برای نسل آینده را شاهد باشیم.

ایرج حسابی، گفت: در راستای ورود به مباحث توسعه اقتصادی با توجه به فرهنگ غنی کشورمان می بایست فرهنگ کشور را بیش از پیش شناخت و در راه آموزش و بسط آن تلاش کرد.

عضو هیأت رییسه اتاق مشترک ایران و کانادا افزود: می بایست در مسیر توسعه اقتصادی و بازرگانی کشور، از مشورت مدیران دلسوز و متخصص بهره جست . همچنین به عنوان مثال: آب به عنوان یکی از آیتم های توسعه در هر کشوری، از مهمترین اولویت هاست .در حال حاضر بحران آب در کشورمان را باید جدی بگیریم و در این راستا از متخصصین و اساتید برجسته دانشگاهی چه داخلی و چه خارجی باید مشورت و استمداد بطلبیم و منابع آبی کشور را توسعه و از آنها حفاظت نماییم.

سید جلال ساداتیان گفت : در بحث توسعه اقتصادی، نقش مدیریت کلان کشور از اهمیت بسزایی برخوردار است و باید با همدلی و هم فکری، ابتدا موانع توسعه را برطرف و سپس به توسعه پرداخت .

کاردار اسبق ایران در انگلستان از حضرت آیت الله هاشمی رفسنجانی (ره) به عنوان شخصیتی برجسته در سطح بین المللی یاد کرد که اقدامات ارزشمند ایشان به توسعه فرهنگ و اقتصاد کشور کمک شایانی نمود.

وی افزود: در مسیر توسعه، می بایست تعاملات با کشورهای مختلف را گسترش دهیم. همچنین باید به مباحث آب در کشور به طور جدی بپردازیم و بحران های مربوط به آب را به سرعت مرتفع نماییم تا در نهایت بتوانییم در بحث توسعه اقتصادی و بازرگانی به نتایج ارزشمند دست یابیم.

سید جلال ساداتیان اضافه کرد: باید مقررات زائدی که در اجرای برخی قوانین خلل ایجاد می کند را حذف نمود . در این زمینه باید با مقررات زدایی به تسهیل اجرای قوانین جهت پیشبرد برنامه های کشور پرداخت.

همانطور که می دانیم بهره یا ربا هم به لحاظ اعتقادی و هم به لحاظ اقتصادی هیچ توجیهی ندارد. بنابراین جهت بهبود فضای کسب و کار و تولید، باید نرخ بهره بانکی کاهش یابد و نیز از خام فروشی، باید به سمت تولید صادرات محور همراه با جذب بازارهای بین المللی حرکت نماییم.

وی افزود: با توجه به آنکه بخش خصوصی قدرتمند در کشور نداریم و یکی از ابزارهای توسعه، بخش خصوصی توانمند است، لذا سفرای ما در کشورهای مختلف، می بایست مجدانه به بازاریابی در کشورهای مختلف تحت مأموریتشان بپردازند. همچنین سیستم بانکی ما باید از تولیدات داخلی و کارخانجات تولیدی در راستای توسعه اقتصادی حمایت کنند.

همچنین در راستای توسعه اقتصادی، باید به نشر آگاهی بپردازیم . سیستم بانکی- صنایع تولیدی- حوزه های سیاسی و مدیریتی کشور، همه با هم باید همگرا و همراه بشوند.

ثریا دانا گفت: یکی از مسایل بحرانی در کشور در حال حاضر، بحث فرونشست زمین است. متأسفانه با مجوزهایی که از سال 1384 صادر شد، چاه هایی با عمق 4000 متر در بسیاری از روستاها حفر شد که باعث تخلیه سفره های آبهای زیرزمینی شدند و فرو نشست های متعدد زمین را در پی داشت.

مدیر حوزه زمین شناسی وزارت راه، مسکن و شهرسازی افزود: باید مشکلات زیرساختی را مرتفع نماییم تا بتوانیم در بحث توسعه اقتصادی پیشرفت کنیم. می بایست به درستی از کشاورزان در راستای توسعه تولیداتشان حمایت کرد، نه اینکه با صدور مجوزها در دهه گذشته با این تفسیر که آب رسانی در زمینهای کشاورزی تسهیل گردد، با بحران فرونشست زمین های کشاورزی مواجه گردیم.

یاسر فیاض بخش گفت: یکی از راه های توسعه اقتصادی و بازرگانی ایجاد اتاق های شیشه ای است تا واردکنندگان و صادرکنندگان بتوانند به تبادل نظر و تهاتر ارزی بپردازند و این اتاق از انباشت کالا و اجناس جلوگیری کند.

عضو بنیاد امید ایرانیان افزود: در مسیر توسعه اقتصادی، مشکلات نمایشگاه بین المللی تهران را به عنوان یکی از ابزارهای توسعه بازرگانی باید هر چه سریعتر مرتفع نماییم.

علی سعدوند، با اشاره به خدمات ارزشمند مرحوم مهندس احمد حامی، پدر علم بتن و راه گفت: بنا به نظر آقای محمدصادق مشایخ، یکی از مهمترین آیتم های توسعه اقتصادی هر کشوری، راه های آن است و در این مسیر در کشور ما، مرحوم مهندس احمد حامی، طرح های بی نظیری را ارائه دادند، از جمله :
1- طرح راه 5000 کیلومتری ( تهران- کرمانشاه- خسروی- موصول- رازقیه- رقه ) که از مهمترین راه های جهان به حساب می آید و اگر این طرح اجرایی شود، کمک شایانی به توسعه اقتصادی کشور خواهد نمود.
2- طرح راه آهن و بزرگراه اصفهان- اهواز که باعث اتصال جلگه حاصلخیز خوزستان به جلگه اصفهان خواهد شد.
3- طرح راه آهن بندرعباس- بافق- سرخس که یکی از مهمترین راه های اتصال جنوب به شمال شرق کشور محسوب می گردد و می تواند در توسعه همکاری های اقتصادی ایران با کشورهای قزاقستان- تاجیکستان و ازبکستان حائز اهمیت باشد.

استاد علوم بانکداری دانشگاه ولونگونگ استرالیا در دبی افزود: در راستای توسعه اقتصادی و بازرگانی کشور دو اولویت راه و آب در کشور از اهمیت بسزایی برخوردار هستند. بحران آب در کشور جدی است. می بایست در راستای رفع این مشکل اقدام عاجل صورت گیرد و همچنین توسعه راه های کشور در اولویت اقدامات توسعه اقتصادی کشور قرار بگیرند.

سید حمید حسینی، به نقل از یحیی آل اسحاق با بیان خاطره¬ای از آیت الله هاشمی رفسنجانی (ره) گفت: سال 68-69 تازه چینی ها به عنوان غول اقتصادی در جهان شناخته شدند که آیت الله هاشمی به وزیر وقت بازرگانی (یحیی آل اسحاق) و مرحوم دکتر حبیبی مأموریت دادند تا طی سفری به چین، بررسی کنند که چین چگونه به سرعت در حال رشد اقتصادی است. طی ملاقاتی با نخست وزیر چین به او گفتند : آقای هاشمی خواسته اند از شما پیگیر شویم، شما چه کرده اید که به این رشد اقتصادی رسیده اید: نخست وزیر چین پاسخ داد: من از درس اقتصاد کلان به این جلسه آمدم. در یک مرحله ای به این نتیجه رسیدیم که دانش علوم اقتصادی مربوط به سود و زیان را نداریم، لذا برای همه مدیران کشور چین، گذراندن اجباری درس آموزش اقتصاد خرد و کلان را مقرر کردیم. وقتی به ایران آمدند، مرکز آموزش مدیریت دولتی راه اندازی شد و آموزش مدیریت در کشور باب شد.

دبیر کل اتاق مشترک ایران و عراق افزود: در علم اقتصاد بحثی داریم با نام : Trade Off، یعنی هر تصمیمی بگیریم، هزینه دارد. دولت مجبور است در اقتصاد، تصمیم بگیرد و در این مسیر یک عده برنده شوند و یک عده بازنده. اما در این مسیر، در کشور به معضلی برخورد کرده ایم که نمی توانیم تصمیم بگیریم.

عضو هیأت رییسه اتاق بازرگانی ایران اضافه کرد: جهت توسعه اقتصادی در کشور، باید اصلاح ساختار صورت گیرد که البته کار سختی است، باید مسایل به صورتی حل شونده و برای حل معضلات راه حل های چند وجهی ارائه داد. معضلات کشور باید توسط متخصصین و مدیران برجسته به سرعت حل شوند.

سید محمدحسین ملائک گفت: جهت توسعه اقتصادی و بازرگانی کشور معتقدم، دست مافیا و مفسدین اقتصادی از محافل تصمیم گیری و مدیریت اقتصادی باید کوتاه شود.

سفیر اسبق ایران در سوییس افزود: کشور رانتیر در زمان پیامبر (ص) تعریف نداشته است . لذا اگر می خواهیم به توسعه و شکوفایی اقتصادی و بازرگانی دست یابیم، باید رانت را از کلیه امورات کشور حذف نماییم.

فاطمه شعبانی گفت: باید در جلسات کمیسیون توسعه بازرگانی بنیاد امید ایرانیان "به عنوان میزگرد تخصصی راهبردی، تصمیم گیری و تصمیم سازی در کشور" بطور جدی جهت رفع بحران های اقتصادی و تجاری تلاش نماییم و راهکارهای عملیاتی را تبیین کنیم.

بحران هایی همچون ایجاد حباب مسکن و ارز و... خوشایند تراستهای مالی و بانکی شده است. این بحرانها معیشت مردم را خدشه دار کرده است. باید جهت توسعه اقتصادی به رفع این چنین بحران هایی بپردازیم و از ذخیره های مدیریتی، علمی و دانشگاهی به عنوان صندوق ذخیره ارزشی کشور حراست نماییم.

عضو اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق افزود: باید با حل مسایل منطقه ای، بحرانها را رفع نماییم. در راستای توسعه اقتصادی و بازرگانی، ابتدا باید سطح معیشت مردم را ارتقا دهیم و سپس برنامه های راهبردی اقتصادی را با توجه به پروسه طولانی اجرای آن به گونه ای تدوین نماییم که نسلی که در مسیر اجرای آن قرار دارند نیز از آن بهره مند شود.

عضو اسبق کانون عالی کارفرمایان ایران افزود: باید از حجم زیاد قوانین کاست و تا جایی که میسر است، شبه قوانین را حذف کنیم تا با تسهیل قوانین، اجرای آنها روانتر و در نهایت پیشبرد منطقی تر قوانین توسط دولت در راستای توسعه اقتصادی و بازرگانی در کشور حاصل گردد.

غلامعلی ریاحی گفت: باید با بهبود روابط با کشورهای جهان و همچنین با قبول استانداردهای جهانی در راستای بهبود روابط اقتصادی بین المللی کشور گام برداریم.

حقوقدان و وکیل متخصص در حوزه پرونده های کلان اقتصادی افزود: باید در مدیریت ارشد کشور از شایستگان و مدیران متخصص و دلسوز بیش از پیش استفاده شود.

وی افزود: متأسفانه به دلیل یک سلسله قوانین دست و پاگیر، از پیشرفت اقتصادی جامانده ایم. باید به رفع سیکل های معیوب بپردازیم تا به توسعه اقتصادی و بازرگانی دست یابیم.

شهریار عامری گفت: باید میزان کار مفید مردم افزایش یابد و باید نسل جوان به جای طلبکاری محض، تلاشش را افزون کند.

استاد دانشگاه صنعتی امیرکبیر افزود: باید اقتصاد دولتی را به سمت اقتصاد خصوصی و با مدیریت بخش خصوصی سوق دهیم و در مسیر توسعه، خود مردم وارد مدیریت و نقش آفرینی های اقتصادی شوند و در جهت توسعه اقتصادی و بازرگانی از نیروی کار متخصص و کارآزموده مردم بیش از پیش استفاده شود.