متن بیانیه رسمی شرکت ملی گاز ایران به شرح زیر است: «به آگاهی ملت شریف ایران می‎رساند براساس قراردادی که از ۲۰سال پیش میان شرکت ملی گاز ایران و شرکت ترکمن گاز امضا شده است، بخشی از گاز مصرفی مناطق شمالی با واردات از این کشور تأمین می‎شود. اما در طول این مدت، هر ازگاهی، رفتارهایی مغایر با اصول قرارداد و حسن همجواری از شرکت ترکمنی سرزده است که مهم‎ترین آن قطع جریان گاز در اوج سرمای سال ۸۶ بود که متاسفانه منجر به پذیرش خواست نامعقول شرکت ترکمن گاز و افزایش ٩برابری قیمت گاز شد. در سه سال اخیر و با تلاش‎های صورت گرفته خوشبختانه مبالغ مربوط به خرید گاز به‌طور کامل به شرکت ترکمن پرداخت شد و مذاکرات برای چگونگی بازپرداخت بدهی‎های گذشته با حفظ ادعاهای ایران مبنی بر خسارت کمی و کیفی نیز آغاز شد که در مذاکرات اخیر مورد توافق طرفین قرار گرفت اما شرکت ترکمن گاز به‌طور ناگهانی و خارج از توافق به عمل آمده به صورت غیر منطقی و در اقدامی مغایر با چارچوب قرارداد بار دیگر با آغاز فصل سرما با این ادعا که باید مبلغ مورد مناقشه و اختلاف را به سرعت دریافت کند، از صبح امروز اقدام به قطع گاز ارسالی به ایران کرده است. از آنجا که این رفتار شرکت ترکمن گاز خلاف قرارداد فی مابین دو شرکت می‌باشد ما همچنان بر موضع بحق خود پافشاری نموده و ضمن درخواست از عموم مردم برای مصرف بهینه گاز اعلام می‌داریم در سایه سختکوشی کارکنان زحمتکش صنعت نفت در سه سال اخیر میزان تولید گاز به حدی افزایش یافته که دیگر نیازی به واردات نداشته و صرفا با صرفه‌جویی در نیروگاه ها، صنایع و بخش خانگی در فصل زمستان می‌توان آن را جبران نمود. همچنین به آگاهی می‎رسانیم همکاران ما در صنعت نفت و شرکت گاز تمهیدات لازم را برای جلوگیری از قطع گاز شبکه مصرف خانگی در نظر گرفته‎اند و با یاری خداوند و همراهی مردم در کاهش مصرف سوخت این دوره سرما نیز با حداقل مشکل پشت سر گذاشته خواهد شد.»

خلف وعده ترکمنستان

به گزارش ایرنا، «حمیدرضا عراقی» معاون وزیر نفت در روز شنبه بعد از بازگشت از عشق آباد با تشریح اهداف این سفر گفته بود: در این مذاکرات، تفاهمنامه ارتقای همکاری های ۲ کشور درباره واردات گاز به ایران، سوآپ و همچنین تدوین استراتژی های همکاری ۲ شرکت در آینده بررسی شد. به گفته وی، قرارداد واردات گاز از ترکمنستان به ایران همچنان تا پنج سال آینده برقرار خواهد بود و هر دو کشور متعهد به اجرای کامل آن هستند. مدیرعامل شرکت ملی گاز افزوده بود: قرار شده موارد اختلافی، توسط کمیته های مشترک ۲ شرکت در ۲ ماه آینده با برگزاری جلساتی بررسی و نتیجه نهایی برای تصمیم گیری اعلام شود. ترکمنستان خواستار دریافت بدهی گازی ۸/۱میلیارد دلاری مربوط به سال های ۱۳۸۶ و ۱۳۸۷ است که ایران آن را قبول ندارد. هفته گذشته، پس از تهدید عشق آباد به قطع گاز ایران، هیاتی از تهران عازم این کشور شد، اما این هیات، روز جمعه (دهم دیماه) به دلیل کارشکنی ترکمن ها و اصرار بر مواضع خود، مذاکرات را قطع و عازم ایران شد، اما در فرودگاه با درخواست ترکمن ها هیات ایرانی به میز مذاکرات بازگشت. در نهایت، با تایید مقام های عالی این کشور، قرار شد مبادلات گازی ۲ کشور همچنان تداوم داشته باشد. هنوز ۲ روز از توافق اولیه نگذشته بود که عشق آباد با پشت‌پا‌زدن به همه تفاهم ها، از صبح دیروز (یکشنبه) جریان صادرات گاز به ایران را قطع کرد.

ماجرای طلب ۱.۸ میلیارد دلاری ترکمنستان

ترکمنستان در حالی خواستار طلب۱.۸ میلیارد دلاری از ایران بابت صادرات گاز در سال های ۸۶ و ۸۷ شده است که تهران آن را قبول نداشته و خواستار ارجاع موضوع به داوری بین المللی است. در دی ماه ۱۳۸۶ که سرمای زمستان به اوج خود رسید و بیش از ۲۰ استان کشور با افت شدید دمای هوا و یخبندان مواجه شدند، ترکمنستان با سوءاستفاده از این فرصت اعلام کرد که قیمت گاز صادراتی خود به ایران را ۹ برابر بالا برده و آن را از ۴۰ دلار به ازای هر هزار مترمکعب به ۳۶۰ دلار افزایش می‌دهد. دولت وقت ایران، به هر دلیلی در آن مقطع زمانی با این درخواست ترکمنستان موافقت کرد و بدین ترتیب براساس محاسبات ترکمن‌ها، طلبی حدود۱.۸میلیارد دلار به حساب ایران نوشته می‌شود. البته با گذشت زمان و پس از افت قیمت گاز در بازارهای جهانی، قیمت گاز صادراتی این کشور به ایران کاهش می‌یابد که همچنان ادامه دارد. زمانی که ایران آماده پرداخت بدهی گازی ترکمنستان می‌شود، تحریم‌ها شدت یافته و مراودات بانکی قطع می‌شود و بدین ترتیب روند پرداخت بدهی به این کشور بلاتکلیف باقی می‌ماند. پس از استقرار دولت یازدهم، ایران به صورت ماهانه اقدام به تسویه بدهی گازی خود به ترکمنستان کرده و بنابراین مبلغ دیگری به این طلب افزوده نمی شود. ایران با قطع واردات گاز از ترکمنستان با شتاب بخشیدن به ساخت خط لوله های در دست احداث و تغییر موقت سوخت صنایع از گاز به سوخت مایع، می‌تواند نیاز نواحی شمالی شرقی کشور را رفع کند اما عشق آباد بازنده اصلی این ماجرا خواهد بود زیرا بزرگ‌ترین مشتری خود را از دست خواهد داد.

منبع: روزنامه آرمان امروز