mehdikhazaliدکتر مهدی خزعلی در گفت و گو با انتخاب خبر با بیان این مطلب افزود: قابل تامل است که چرا باید در کشور ضابطه درستی برای تعیین شرایط نامنویسی نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری وجود نداشته باشد؟ افراد شیرین عقلی که در انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کرده اند و سخنانی خلاف عقل سلیم بیان می کنند و رسانه ها آن را منتشر می کنند چگونه می توانند انتظار داشته باشند که صلاحیتشان مورد تأیید قرار گیرد؟

در هیچ کجای دنیا، حاکمیت حق ورود به تایید صلاحیت را ندارد
وی با تاکید بر اینکه در هیچ کجای دنیا، حاکمیت حق ورود به تایید صلاحیت را ندارد، تصریح کرد: حاکمیت نباید به تایید صلاحیت کاندیداها ورود پیدا کند. در تمام دنیا این مردم هستند که صلاحیت نامزدهای انتخابات را تایید می کنند و امضاهایی که در پای برگه های تایید صلاحیت می کنند نشان دهنده این است که فلان شخص صلاحیت کاندیداتوری دارد یا ندارد.

این فعال سیاسی، ثبت نام بی شمار و بی ضابطه کاندیداهای ریاست جمهوری را به طنزهای تلخ جامعه تعبیر کرد و گفت: این فاجعه است که فردی آمده است و می گوید همسرم خبر ندارد که برای ریاست جمهوری کاندیدا شده ام. اگر فردی همسرش خبر نداشته باشد چگونه آمده است تا رییس جمهور یک ملت شود؟! این موضوعات طنزهای تلخی است که آبروی یک ملت بزرگ 7 هزار ساله را از بین می برد و این موضوعات، مسوولیت بزرگی است که بر عهده مسوولان و شورای نگهبان است. این تازه یک سوی قضیه است و سوی دیگر موضوع احراز صلاحیت کاندیداها است که حاکمیت می خواهد تایید صلاحیت کند که این موضوع باعث می شود افراد خاص جایگاه خود را حفظ کنند و مجال به رقبای دیگر داده نشود. بنابراین در این انحصار قدرت فساد و تباهی رخ می نماید و موجب انحطاط و سقوط یک تمدن می شود.

دبیر کل جبهه آزادی با اشاره به موضوع تبادل قدرت در جامعه بیان کرد: همانگونه که حضرت حق تعالی می فرمایند: «نداولها بین الناس» جابجایی قدرت باعث گردش آن می شود و قدرت همانند آب اگر راکد بماند گنداب به وجود می آید.

وی ادامه داد: حضرت امام صادق(ع) درباره حاجیان فرمودند: «ما اقل الحجيج و اكثر الضجيج» جمعیت ضجه کننده زیاد است و حاجی کم و این موضوع درباره کاندیداهای انتخابات هم مصداق پیدا می کند که به عقیده من این افراد زیاد هستند اما رجل و مرد در بین آنها کم است و شاید در برخی مواقع می توانم بگویم اصلا مردی نمی بینم.

به دلقک ها بخندید اما سیاست را به دست دلقک ها ندهید که دنیا به شما خواهد خندید
خزعلی در پاسخ به این سوال که تحلیل شما از ورود احمدی نژاد به عرصه انتخابات چیست در حالی که از سوی مقام معظم رهبری نهی شده بود؟ گفت: در کتاب «آیینه» که با موضوع تحلیل روان شناختی محمود احمدی نژاد منتشر کردم نوشتم در واقع محمود احمدی نژاد به برخی از مسائل روان شناختی جدی مبتلا شده که همه آنها را کاملا ذکر کردم.

وی افزود: به عقیده من حرکت او اساسا دارای پشتوانه عقلی نیست چه برسد به سیاسی. حتی جمله ای که در توئیتر نوشتم این است که به دلقک ها بخندید اما سیاست را به دست دلقک ها ندهید که دنیا به شما خواهد خندید.

این فعال سیاسی تصریح کرد: فردی که همه منابع ملت را نابود کرده و در ابتدا با لحن غیر دیپلماتیک با عنوان «تحریم نه منه» بر سر کار آمده و در پایان همه وزرای او آمدند و اشک ریختند که این تحریم ها کمر ما را شکسته و نظام را در ته بن بست قرار داده برای چه آمده و حرفش چیست؟! او حالا با چه ادبیاتی و با چه رفتارهای غیر دموکراتیک به صحنه آمده است؟

خزعلی تأکید کرد: احمدی نژاد هیچگاه تابع فرمایشات رهبری نبوده است. در سال 84 که او دستبوسی کرد در مقاله ای نوشتم «من می یبینم امروز او دست بوسی می کند و روزی را خواهد دید که او در مقابل رهبری می ایستد و از پشت خنجر می زند.»

نظارت شورای نگهبان استطلاعی و نه استصوابی است
این فعال سیاسی در پاسخ به این سوال که انتظار شما از شورای نگهبان در قبال ثبت نام های بی شمار و بی ضابطه چیست، اظهار کرد: از آنجایی که من به یک مسیر دمکراتیک عقلانی فکر می کنم و معتقدم که دموکراسی ساز و کار خودش را دارد و حاکمیت اساسا حق تایید صلاحیت برأی کاندیداهای ریاست جمهوری را ندارد بنابراین نمی توانم بگویم من از شورای نگهبان چه انتظاری دارم اما من نظارت شورای نگهبان را استطلاعی می دانم.

وی توضیح داد: نظارت استطلاعی به این معنی است که اگر فردی پرونده قضایی و محرومیت اجتماعی ثبت شده قضایی داشته باشد شورای نگهبان به راحتی می تواند صلاحیت او را ابطلال کند و نگذارد وارد صحنه شود وگرنه صلاحیت کاندیداها باید توسط مردم تایید شود.

خزعلی ادامه داد: به تمام دنیا نمی توان گفت دموکراسی و آزادی در کشور وجود دارد اما اجازه کاندیداتوری با ضوابط خودش که حق شهروندی هر کسی است را نداد.

کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران تأکید کرد: این مردم هستند که صلاحیت افراد را تایید یا رد می کنند و اگر من به میدان انتخاباتی وارد شدم معتقدم که اصلح هستم، اما اگر شورای نگهبان من را رد صلاحیت کرد باز هم به مردم یادآوری می کنم که به کاندیدای مورد صلاحیت خودشان رأی دهند.

آمریکا و متحدانش می خواهند ایران را وارد یک جنگ ناخواسته کنند
کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران با تاکید بر اینکه شرایط کنونی منطقه ایران بسیار حساس است، گفت: در حمله اخیر آمریکا به سوریه مواضع ایران در سوریه مورد هدف قرار گرفت و این اقدام آمریکا اعلام جنگی برای ایران و سوریه بود. حتی بزرگترین بمب اتمی که در شرق توسط آمریکا منفجر می شود همین پیام را برای ایران مخابره می کند.

مهدی خزعلی تصریح کرد: این پیام دلالت بر این دارد که درست است 8 سال ماجراجویی و هلوکاست بر نظام ایران حاکم شد و قطعنامه های مختلفی علیه این کشور در شورای امنیت به تصویب رسید، اما در حال حاضر ماجراجویی در آمریکا به حکومت رسیده است و اگر ایران دقت نکند و عاقلانه رفتار نکند با یک خطا ممکن است که سرزمین ایران وارد یک جنگ ناخواسته شود کمااینکه اگر سلطان محمد خوارزمشاه یک اشتباه کوچک نکرده بود پای مغول ها به این سرزمین باز نمی شد و سالیان سال این ملت ضرر نمی کرد و کتابخانه هایش در آتش نمی سوخت.

وی اضافه کرد: آمریکا پایگاه هایش را در کشورهای حوزه خلیج فارس توسعه داده است. ناوگان ها حرکت کرده اند و کافی است از سوی یکی از سربازان ایرانی خطایی سر بزند، کاری که قبل از جنگ سی و سه روزه در لبنان تحمیل شد.

این تحلیلگر سیاسی تصریح کرد: آمریکا در حال حاضر می تواند خطر تجزیه را بر سر راه مقامات ارشد کشور ایران قرار دهد و جمهوری خواهان می خواهند این جنگ راه بیفتد و انبارهای مهماتی که در این سال ها پس از جنگ در ایران ذخیره شده است نابود شود. آن ها می خواهند سلاح هایی که در عربستان ذخیره شده نابود شود، همان کاری که با عراق و سوریه کردند. می خواهند ایران قدرتمند، تجزیه شود.

وی راهکارهای جبهه آزادی را شرط نجات ایران دانست و گفت: اما گفتمان جبهه آزادی تنها گفتمان عالی امروز است که می تواند بهانه جنگ را از جمهوری خواهان بگیرد و من تنها راه نجات کشور را جدایی از بقیه کاندیداهایی می دانم که سی و هشت سال است دست هایشان به این خطاها و اشتباهات آغشته شده است چه اصلاح طلب و اصولگرا باشند و چه چپ و چه راست.

خزعلی بیان کرد: امروز باید گفتمان جدیدی که با دنیا از سر آشتی و صلح سخن می گوید حاکم شود و سکان این کشتی را به سمت ساحلی امن و امان رهنمون سازد؛ این کلام آخر است و به عنوان اخطاری است که فردا آیندگان نگویند کسی این موضوع را بیان نکرد و به حضرات تذکر ندادند سکان این کشتی را به دست تندروها و بیگانگان و جنگ طلب ها نسپارند.

روحانی و رئیسی متعلق به یک اردوگاه هستند
وی در پاسخ به این سوال که شما از آقای روحانی در انتخابات حمایت می کنید، اذعان داشت: من آقای روحانی و رئیسی را در یک اردوگاه می بینم، بنابرأین من قطعا از روحانی حمایت نمی کنم و معتقدم آن کلیدی که ایشان وعده داد ما ندیدیم و در مسیرها فقط قفل دیدیم و قطعا اگر رد صلاحیت هم بشوم باز هم از مردم دعوت می کنم که به عنوان یک رفراندوم بزرگ پای صندوق ها بیایند و به این گفتمان صلح رأی دهند و «نه» بزرگ به جنگ طلبی بگویند.

دبیر کل جبهه آزادی با بیان اینکه ضرورت حضور مردم پای صندوق های رأی را به عنوان یک رفراندوم بیان می کنم، افزود: همانگونه که مردم به پای صندوق های رأی جمهوری اسلامی آمدند و 98 درصد رأی دادند امروز هم مردم به پای صندوق ها بیایند و به 39 سال جنگ طلبی رأی «صلح آری» دهند.

دکتر مهدی خزعلی تأکید کرد: رأی به گفتمان جبهه آزادی و مهدی خزعلی رأی به صلح و آشتی با دنیاست. مردم به این گفتمان رأی دهند چون این گفتمان به سمت تغییر و توسعه حرکت می کند و قصد دارد از جهالت به سمت عقلانیت عبور کند.