فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، سه‌شنبه گفته است، به اقدام دولت آمریکا برای بررسی توافق هسته‌ای با ایران احترام می‌گذارد، ولی واشنگتن باید بداند که برجام یک توافقنامه بین‌المللی مورد تایید سازمان ملل و اتحادیه اروپا است. موگرینی که در یک کنفرانس خبری با سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، صحبت می‌کرد، اظهار داشت: «توافق هسته‌ای متعلق به یک کشور نیست.» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا تصریح کرد: «ما مسئولیت داریم که مطمئن شویم اجرای برجام ادامه خواهد یافت.» این در حالی است که آمریکا اعلام کرده است در حال بررسی توافق هسته‌ای بین ایران و شش قدرت جهانی است. در همین زمینه، دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا ایران را متهم کرده است که «مطابق روح توافق هسته‌ای عمل نمی‌کند.» رئیس‌جمهوری آمریکا با اشاره به اینکه «ما با دقت بسیار» برجام را مورد بررسی قرار خواهیم داد، گفته است: این توافق، توافقی بسیار بد بود که نمی‌بایست امضا می‌شد، نمی‌بایست به آن شکل برای دستیابی به این توافق مذاکره می‌شد. در همین زمینه، رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا نیز از «بازبینی کامل» توافق هسته‌ای با ایران سخن گفته‌ بود، اما مقام‌های ایرانی تاکید کرده‌اند که از نظر تهران توافق وین «تمام شده است» و ایران با دولت آمریکا درباره این توافق وارد مذاکره سیاسی جدید نخواهد شد.

نامه به تیلرسون

از سوی دیگر چهار نماینده‌جمهوریخواه در مجلس سنای آمریکا در نامه‌ای روز سه‌شنبه به رکس تیلرسون، وزیر خارجه این کشور، از وی خواسته‌اند لحنش را درباره توافق هسته‌ای ایران و گروه 1+5 تغییر دهد. به گزارش واشنگتن‌پست، نمایندگان‌جمهوریخواه از وزیر خارجه کشورشان خواسته‌اند با عدم تایید پایبندی ایران به مفاد توافق هسته‌ای، زمینه‌های بازگشت تحریم‌ها علیه ایران را فراهم آورند. رکس تیلرسون طبق قانون موظف است هر 90 روز یک‌بار پایبندی ایران به متن توافق هسته‌ای با کشورهای موسوم به گروه 1+5 را به کنگره آمریکا گزارش کند. تیلرسون در اولین گزارش خود در ماه آوریل تایید کرد که ایران به متن توافق هسته‌ای پایبند مانده است. وی به‌رغم این، ادعاها علیه ایران را تکرار کرد. در آن زمان، همچنین دولت ترامپ اعلام کرد در حال انجام بررسی‌هایی درباره برجام است که سیاست واشنگتن درباره پایبندی به این توافق یا خروج از آن را تعیین خواهد کرد. با نزدیک شدن موعد گزارش بعدی تیلرسون درباره برجام، نمایندگان‌جمهوریخواه آمریکایی وی را برای متهم کردن ایران به نقض توافق هسته‌ای تحت فشار قرار داده‌اند.

تام کاتن، تد کروز، دیوید پرود و مارکو روبیو در این نامه نوشته‌اند: «ما معتقدیم که وقت برای ایجاد تغییر در سیاست‌ها مدتهاست سرآمده است.» «با نزدیک شدن به پایان یک دوره 90 روزه دیگر، منافع آمریکا در صورت در نظر گرفتن هوشیارانه نقض برجام توسط ایران و رفتارهای بی‌ثبات‌ساز و تجاوزکارانه رژیم به بهترین نحو تأمین خواهد شد.» سناتورهای آمریکایی در بخش دیگری از این نامه گفته‌اند که در حال حاضر اعمال فشار بر ایران در راستای منافع آمریکا است. در این نامه بدون اشاره به هیچ‌سند شناخته شده و مورد قبول بین‌المللی نوشته شده است: «ایران، کماکان کمپینی متشکل از تجاوزگری منطقه‌ای، حمایت از تروریسم بین‌المللی و توسعه فناوری موشک‌های بالستیک را هدایت می‌کند. تجاوزگری ایران، مستقیما ایالات متحده را هدف قرار می‌دهد.» سناتورها همچنین مدعی شده‌اند: «در پرتو این اقدامات، هیچ‌مبنایی برای تایید این موضوع وجود ندارد که امنیت ملی آمریکا با ادامه کاهش تحریم‌ها تقویت می‌شود. در واقع، ادامه سیاست فعلی، معادل پاداش‌دهی به ستیزه‌جویی‌های ایران خواهد بود.» یک سخنگوی تام کاتن، سناتور افراطی آمریکایی به واشنگتن‌پست گفته است ترامپ در گفت‌وگویی با این نماینده آمریکایی در هفته گذشته بار دیگر از توافق هسته‌ای با ایران به عنوان «توافقی بد» یاد کرده است.

منبع: روزنامه آرمان امروز