او را باید پادشاه اصلی مملکت سعودی دانست؛ مرد جوانی که در سایه حمایت آمریکا، قصد دارد یک تنه نظام سیاسی سنتی و دیرینه در کشور را تغییر دهد و نبض همه امور را در دست بگیرد. او اكنون به بهانه مبارزه با فساد، تمام شاهزاده‌های مخالف خود را به بند کشیده و صدای همه را «خفه» کرده است. دو نفر از شاهزاده‌ها، یکی هنگام فرار با بالگرد و یکی در حصر، جان خود را از دست داده‌اند و ولیعهد 32 ساله، حسابی از همه زهر چشم گرفته است.

رشوه یک میلیاردی به ترامپ!

دیروز «مجتهد»، منبع توییتری نزدیک به خاندان سعودی، هم خبر داد که محمد بن سلمان با پرداخت یک میلیارد دلار رشوه به دونالد ترامپ، رییس‌جمهوري آمریکا، خیلی راحت به او نفوذ پیدا کرده و با دلارهای‌های باد آورده نفتی، سکان فکری میلیاردر نیویورکی را در دست گرفته است!مجتهد افزود: «عجیب اینکه محمدبن‌سلمان و ترامپ وسیله ارتباطی ویژه ای دارند که هیچ یک از سران کشورهای دیگر، حتی بنیامین نتانیاهو ، نخست‌وزیر اسرايیل، یا ترزا می، نخست وزیر انگلیس، هم چنین وسیله ای در اختیار ندارند». او تصریح کرد: این مساله مفسر «سیطره عجیب محمد بن سلمان بر ترامپ و تحت کنترل داشتن او، برای تحقق خواسته‌های خود است، حتی اگر این خواسته‌ها با منافع آمریکا در تعارض باشد».او فاش کرد: «اواسط ماه مه 2017 که ترامپ در ریاض بود، یک کشتی تفریحی ویژه در بندر جده پهلو گرفت که هویت آن مخفی نگاه داشته شد. از این کشتی به‌شدت محافظت می شد و حتی به مسئولان عادی بندر اجازه نزدیک شدن به آن داده نشد. فقط چند نفر، صندوق‌ها یا کیسه هایی را که حاوی یک میلیارد دلار پول نقد بود، به داخل کشتی بردند و برگشتند».

دفاع دادستان عربستان از بازداشت‌ها

شیخ سعید المعجب، دادستان عربستان سعودی، با دفاع از بازداشت ده‌ها تن از اعضای خاندان سلطنتی، سیاست‌مداران و تجار ان کشور عملکرد دستگاه قضایی را گام نخست در مبارزه با فساد خواند.این سخنان در حالی مطرح می‌شود که دونالد ترامپ، اعتماد کامل خود را به عملکرد هیات حاکمه عربستان سعودی در مبارزه با فساد اعلام کرده است.دونالد ترامپ شامگاه دوشنبه و درحالی‌که در سفر منطقه‌ای در شرق آسیا به سر می‌برد، با انتشار دو پیام توییتری ضمن اعلام حمایت از رویکرد عربستان گفت: «ملک سلمان، پادشاه و محمد، ولیعهد سعودی، می‌دانند چه می‌کنند». او همچنین شماری از افراد بازداشت‌شده را متهم کرد که برای سال‌ها «شیر کشورشان را می‌دوشیده اند».معجب که عضو کمیته مبارزه با فساد سعودی است همچنین نسبت به رعایت حقوق بازداشت‌شدگان تضمین داده و گفته است محاکمه این افراد در اسرع وقت و به‌صورت علنی برگزار خواهد شد.

کشته شدن دو شاهزاده

روزنامه صهیونیستی «یدیعوت آحارانوت» خبر داد: یک فروند هواپیمای سعودی، بالگرد حامل شاهزاده منصوربن‌مقرن را هنگام تلاش او برای فرار سرنگون کرده است.وبگاه انگلیسی «میدل ایست‌آی» نیز به نقل از یک منبع سعودی تایید کرد: منصور بن مقرن، معاون امیر منطقه عسیر، که همزمان با بازداشت شاهزادگان سعودی بر اثر سقوط یک بالگرد کشته شد، درحال فرار از عربستان بود.همچنین برخی منابع اعلام کرده‌اند شاهزاده عبدالعزیز بن‌فهد در جریان بازداشت‌های اخیر، در درگیری محافظانش با ماموران امنیتی کشته شده است. او پس از آن کشته شد که تیم محافظان او با ماموران امنیتی که قصد بازداشت عبدالعزیز را داشتند وارد درگیری مسلحانه شدند. عبدالعزیز از جمله شخصیت‌های اصلی شرکت سعودی اوجیه متعلق به خانواده حریری بود. زمانی که این شرکت تابستان سال گذشته فعالیت خود را متوقف کرد سعد حریری، نخست وزیر مستعفی لبنان، رییس این شرکت بود.

واکنش سازمان ملل

در پی بازداشت ده‌ها شاهزاده و مسئول پیشین عربستان به اتهام فساد اقتصادی، سازمان ملل از دیوان پادشاهی عربستان خواست در این زمینه توضیحاتی ارائه دهد.«فرحان حق» معاون سخنگوی دبیرکل سازمان ملل، در نشستی خبری در نیویورک تاکید کرد که عربستان باید توضیحاتی در خصوص اتهامات وارد شده به این افراد ارائه دهد و در عین حال تضمین کند که این اتهامات قانونی است.

فرار شاهزاده ها و تجار عربستانی

پایگاه قطری عربی 21 اعلام کرد طبق اطلاعاتی که از سوی برخی منابع در ریاض در اختیار این پایگاه قرار گرفته، عربستان شاهد موجی از کوچ و فرار دسته جمعی خانواده های تجار و شاهزادگان سعودی، چه آن‌هایی که هم اکنون در بازداشت هستند و چه آن‌هایی که بیم بازداشت‌شان در روزهای آینده می رود، است.

طبق برآورد این پایگاه، شمار افراد خاندان حاکم در عربستان بین 20 تا 30 هزار نفر است که تعداد زیادی از آن‌ها نگرانند هر لحظه بازداشت شوند؛ به‌خصوص آن‌هایی که پیش‌تر سابقه مخالفت یا انتقاد از محمد‌بن‌سلمان را داشته اند.

نقش داماد ترامپ در تحولات عربستان

از سوی دیگر، بنا بر اعلام روزنامه واشنگتن پست، یک پای سناریویی‌های که در عربستان در حال اجراست، زیر سر داماد ترامپ است. گویا وی اخیرا دیدارهایی مخفیانه با بن سلمان داشته و استراتژی‌های مشترک خود را با هم تبادل می کرده اند. به گزارش واشنگتن پست، جرد کوشن و محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان چندین شب تا چهار صبح بیدار می‌مانده اند، صحبت کرده و استراتژی طراحی می‌کرده اند. دیوید ایگناسیوس در واشنگتن پست نوشت که کوشنر در سفر ماه گذشته خود به دیدار ولیعهد عربستان رفت و این سومین سفر داماد ترامپ به این کشور از زمان روی کار آمدن رییس‌جمهوری آمریکا بود. طبق این گزارش، حلقه داخلی یاران ترامپ، محمد بن سلمان را یک قارون ثروتمند و یاغی پوپولیست می‌دانند.

بازگرداندن قطر به آغوش عربستان

برخی خبرها حاکی از آن است که اراده ای قوی از سوی واشنگتن وجود دارد که قطر را به آغوش عربستان باز گرداند. در عین حال، لبنان احتمالا در موج جدید حملات، جای قطر را خواهد گرفت و بیشتر سیاست‌های تهاجمی ریاض متوجه لبنان بدون سعد الحریری خواهد بود. منابع آمریکایی اعلام کردند که تلاش برای یافتن راهکار سریع بحران قطر با شورای همکاری خلیج فارس به یک مساله ضروری تبدیل شده است به ویژه اینکه شورای همکاری خلیج فارس با چالش‌هایی روبه روست و کشورهای عربی همچنان با خطر تروریسم روبه رو هستند.

۲۲ اکتبر رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا ظرف چند ساعت به ریاض و دوحه سفر کرد. وی به مسئولان ریاض و دوحه تاکید کرد که این بحران باید هرچه سریع‌تر حل شود.دونالد ترامپ، رییس‌جمهور آمریکا نیز تاکید کرده بود که اکنون زمان آن رسیده راهکاريي برای حل بحران قطر پیدا شود. تیلرسون از رهبران عربستانی و قطری خواست در مذاکرات و تلاش‌ها برای یافتن راهکار درباره اختلافات و بازیافتن وحدت شورای همکاری خلیج فارس نقش داشته‌باشند.

منبع: روزنامه قانون