هر چه هست، چند روز پیش، آخرین باری بود که دونالد ترامپ به‌عنوان رییس جمهور آمریکا، پای تعلیق تحریم ها را امضا می کرد و در پایان مهلت چند ماهه بعدی، او بنا بر قولی که داده، تعلیق تحریم‌های هسته ای را ادامه نخواهد داد و آن وقت بازی به‌هم می ریزد.

البته دولت ترامپ از همان روزهای اول شروع به کار میلیاردر نیویورکی، کار بررسی برجام و پیدا کردن نقاط ضعف آن را به زعم خود آغا ز کرده اند ولی با این حال، هنوز هیچ‌کدام از گزارش های آن‌ها به جمع‌بندی نهایی نرسیده است.

البته ناگفته نماند که ترامپ مرتب به اروپایی‌ها پیغام داده که یا فکری به حال اصلاح برجام و همیشگی کردن محدودیت های هسته ای ایران کنند یا قید حضور آمریکا در این پیمان را بزنند.

حالا از گوشه و کنار خبرهایی به گوش می رسد که یارگیری آمریکا در اروپا موفق بوده و او توانسته به بهانه فعالیت های موشکی ایران، رضایت برخی کشورها مثل آلمان برای اصلاح برجام را بگیرد.

تلیرسون: قبل سپیده دم، تاریکی است

وزیر خارجه آمریکا دیروز این‌طور پیشرفت های دیپلمات های امریکایی درباره پروژه اصلاح برجام را رسانه ای کرد: گروه های کاری دیدارها را با هدف توافق روی اصول آغاز کرده‌اند، تا دامنه آنچه تلاش داریم اصلاح کنیم، مشخص شود و تعیین شود که تا چه اندازه لازم است ایران را در این گفت‌وگوها مشارکت دهیم.

به گزارش یورو نیوز، تیلرسون این خبر را در ورشو و در آخرین توقف سفر اروپایی خود اعلام کرد و افزود که توانسته است حمایت بریتانیا، فرانسه و آلمان را نیز برای انجام این اصلاحات جلب کند.

رکس تیلرسون به خبرنگاران گفت: همیشه قبل از سپیده دم تاریکی است. او افزود: گروه‌های کاری دیدارها را با هدف توافق روی اصول آغاز کرده‌اند تا دامنه آنچه که تلاش داریم اصلاح کنیم مشخص شود و تعیین شود که تا چه اندازه لازم است ایران را در این گفت‌وگوها مشارکت دهیم.

البته این را هم باید گفت که درست در نقطه مقابل حرف‌های تیلرسون، وزیر خارجه فرانسه بر حفظ برجام در شکل اولیه تاکید کرده است.

لو دریادر واکنش به صحبت های همتای آمریکایی خود گفته است: یک اصل اساسی هست که ما بر آن پافشاری می کنیم، یعنی حفظ توافق اتمی تا جایی که رعایت می شود.

او افزود: اگر ایران برجام را محترم بشمارد که براساس گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی چنین می‌کند و ما دلیلی برای تردید در آن نداریم، امضاکنندگان باید پای حرف‌شان بایستند؛ چون وقتی موافقتنامه ای امضا شد، همه امضاکنندگان باید به آن احترام بگذارند و او (رکس تیلرسون) این را می داند.

یک روز پیشتر نخست وزیر بریتانیا هم بر تعهد کشورش به توافق اتمی تاکید کرده بود.

از سوی دیگر، تیلرسون دوشنبه در لندن گفت امیدوار است در مورد چگونگی اعمال تغییرات در برجام (برنامه جامع اقدام مشترک) با اروپایی‌ها به پیشرفت هایی برسد.

همچنین سخنگوی دفتر نخست وزیر بریتانیا دوشنبه گفت که آن‌ها در مورد اهمیت همکاری جامعه جهانی برای مقابله با فعالیت های بی ثبات‌کننده ایران در منطقه اتفاق نظر داشتند و نخست وزیر بر تعهد بریتانیا به توافق اتمی ایران تاکید کرد.

هشدار روسیه درباره فروپاشی برجام

چند روز پیش بود که سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه هشدار داد که شکست توافق هسته ای با ایران به تلاش‌‏های صورت گرفته برای برچیدن زرادخانه هسته‌ای کره شمالی آسیب خواهد زد.

لاوروف که در نشست خلع سلاح شورای امنیت سازمان ملل متحد صحبت می‌‏کرد، شکست توافق هسته‌ای میان ایران و گروه ۱+۵ را به خاطر اقدام‌های یک طرفه یکی از کشورهای امضا کننده را تهدیدی برای نظام جهانی و هشداری برای کره شمالی دانست.

آقای لاوروف گفت: نمی‌توانیم یک دستاورد اصیل دیپلماسی بین المللی را به خاطر برنامه سیاسی بعضی از کشورها کنار بگذاریم.

منبع: روزنامه قانون