روزنامه قانون نوشت: در همين راستا درگيري‌هاي لفظي و رويارويي‌هاي خشني در سوريه رخ داده‌است كه برخي آن را مسيري منتهي به جنگ مي‌خوانند. مسئولان ايراني نيز در اين زمينه اظهاراتي را بيان كرده‌اند.

امكان حمله!

حسین شیخ‌الاسلام، سفیر اسبق ایران در سوریه، با اشاره به انتشار خبر احتمال حمله آمریکا به سوریه، گفت: آمریکایی‌ها چندین سال است که می‌خواهند در سوریه موثر باشند اما تمام تلاش آن‌ها بی‌نتیجه مانده است؛ بعد از شکست سقوط حکومت سوریه، تجزیه سوریه، شکست حلب و غوطه شرقی، تمام راه‌ها برای آنکه آمریکایی‌ها بگویند، ما هم هستیم بسته شده است. وی با بیان اینکه سوریه اکنون در مرحله تثبیت حکومت قرار دارد و مذاکرات سوچی با حضور کشورهای موثر در سوریه در حال انجام است، تصریح کرد: ممکن است آمریکایی‌ها تحرکات نظامی در سوریه را تشدید و به این کشور حمله کنند اما به‌نظر ما، این‌گونه اقدامات گرچه مخرب است اما درصحنه میدانی و سیاسی بی‌تاثیر خواهد بود. شیخ‌الاسلام با توجه به آمادگی ارتش سوریه برای مقابله با تهاجم نظامی آمریکا، تاکید کرد: آمریکایی‌ها می‌دانند که شجاعت و جرات لازم برای پیاده کردن نیرو در سوریه را ندارند و نیرویی که در سوریه پیاده شود، کشته از این کشور خارج خواهد شد پس تاثیرات اقدامات احتمالی، هوایی آمریکایی‌ها روی زمین سوریه نزدیک به صفر خواهد بود. سفیر اسبق ایران در سوریه با اظهار اينكه حمله نظامی آمریکا به سوریه می‌تواند آخرین شکست آن‌ها در سوریه را رقم بزند، گفت: به‌نظر می‌رسد آمریکایی‌ها، اقدام نظامی را به‌عنوان آخرین راه برای اینکه بگویند، آمریکا در سوریه موثر است به‌کار بگیرند اما این توطئه نیز به‌عنوان آخرین راه منتج به هیچ نتیجه‌ای نخواهد شد.

خودسري‌هاي آمريكايي

از طرفي محمدجواد جمالی نوبندگانی، عضو هیات ريیسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اعتقاد دارد: آمریکایی ها در حمله عراق از شورای امنیت مجوزی دریافت نکردند، از این رو با توجه به تجربه تلخ گذشته، بعید نیست که در مورد سوریه نیز این اتفاق رخ دهد. نوبندگانی، در رابطه با اقدامات اخیر ایالات متحده برای مقابله با کشور سوریه، گفت: اجرای سناریوي تجزیه کشورهای منطقه خاورمیانه با تنش در سوریه و عراق آغاز شد اما پس از شکست گروه تروریستی داعش این نقشه از بین رفت اما این مهم پایان کار نیست و طبق تجربه آمریکایی ها تلاش می‌کنند از طرق دیگری این مهم را پیگیری کنند. نماینده مردم فسا در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: ایالات متحده در شرایط کنونی حتی تلاش کرده حضور نظامی اش در سوریه را تثبیت کند و هزینه آن را نیز کشورهایی مانند عربستان پرداخت می کنند که بیانگر پیگیری سناریو مذکور است.

وی با اشاره به اینکه سیستم‌های امنیتی روسیه و سوریه اعلام کردند که این مهم از سوی آن‌ها رخ نداده اما مشاهده می شود که آمریکایی ها انگشت اتهام را به سمت این کشورها می گیرند، ادامه داد: باید گفت که غربی‌ها برای تحقق اهداف‌شان نیاز به فضاسازی و همراه کردن جامعه جهانی دارند از این رو این موضوع را در شورای امنیت سازمان ملل مطرح و جنجال رسانه ای برپا کردند. این نماینده مردم در مجلس دهم در خصوص سخنان نیکی هیلی، سفیر آمریکا در سازمان ملل مبنی بر اینکه کشورش آماده اقدام علیه سوریه خارج از شورای امنیت است، تصریح کرد:چنین موضع گیری نشان می دهد که ایالات متحده همواره تا زمانی به قوانین بین المللی توجه می‌کند که منافع و اهدافش تامین شود وگرنه هیچ اعتقادی به حقوق بشر و مفاهیم از این قبیل ندارد. عضو هیات ريیسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: آمریکایی ها در حمله عراق از شورای امنیت مجوزی دریافت نکردند از این رو با توجه به تجربه تلخ گذشته، بعید نیست که در مورد سوریه نیز این اتفاق رخ دهد.

بهانه‌حمله

برخي حملات شيميايي چندي پيش در سوريه را بهانه‌اي براي حمله به اين كشور اعلام مي‌كنند. در همين راستا کمال دهقانی فیروزآبادی، نایب ريیس کمیسیون امنیت ملی مجلس با بیان اینکه سال‌ها قبل دولت سوریه به صورت خودجوش سلاح‌های شیمیایی خود را تحویل مراجع بین‌المللی داده، گفت: احتمال استفاده از سلاح شیمیایی متوجه تروریست‌ها بوده که به سمت شکست رفته‌اند. کمال دهقانی فیروزآبادی، با اشاره به اتهام واهی آمریکایی‌ها به دولت سوریه و ایران به خاطر حملات شیمیایی اخیر در سوریه گفت: تا این لحظه بارها ما شاهد اتهام زنی ها به ایران و سوریه مبنی بر این بوده‌ایم که نیروهای مسلح سوری از سلاح شیمیایی استفاده کرده اند. نماینده مردم تفت و میبد در مجلس شورای اسلامی در ادامه با بیان اینکه کسانی این ادعاها را مطرح می‌کنند که به آمریکا وابستگی دارند، عنوان کرد: غربی ها پیش از این بارها اعلام کرده بودند که احتمال وجود سلاح شیمیایی نزد تروریست ها بسیار زیاد است.

وی افزود: حتی تروریست ها نیز بارها اعلام کرده‌اند که در صورت استفاده از سلاح شیمیایی مسئولیت بین المللی نداشته و ندارند و هر زمان تشخیص دهند از سلاح شيمیایی استفاده می کنند. دهقانی فیروزآبادی در ادامه با بیان اینکه دولت سوریه به صورت خودجوش تمامی سلاح های شیمیایی خود را به مراجع ذیربط تحویل داد و نوعی خلع سلاح در این کشور شکل گرفت، بیان داشت: در طول این مدت شاهد بودیم تروریست ها به سمت اضمحلال رفته اند که از سلاح شیمیایی استفاده می کنند. این عضو هیات يیسه کمیسیون امنیت ملی مجلس ادامه داد: نیروهای سوری در برخی نقاط بسیار تحت فشار بودند اما از سلاح شیمیایی استفاده نکردند، از این رو چگونه امکان دارد اکنون که تمام سنگر ها در حال فتح شدن است و تروریست‌ها در موضع ضعف قرار گرفته اند از سلاح های نامتعارف استفاده کنند. نایب ريیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: غرب جنگ روانی علیه دولت سوریه به راه انداخته که تا کنون تلاش داشته تروریست ها را در معرض نابودی قرار دهد بنابراين تا زمانی که آمریکا به حضور غیرقانونی خود در سوریه ادامه می دهد، خود مسئول تمام اتفاقات ناخوشایند و حملات در این کشور است.

در انتظارفاجعه‌اي تلخ

بي‌شك در اين منطقه اگر آتشي گشوده شود، مسئوليت پايان آن با هيچكس نيست و بايد در انتظار بيگ‌بنگي بود. فاجعه‌اي كه اگر رخ دهد مي‌تواند ميليون‌ها نفر را به نابودي بكشاند.

شمارش معکوس برای حمله به سوریه

طی روزهای اخیر، گروه تروریستی جیش‌الاسلام دست به انتشار خبرهای جعلی در مورد حملات شیمیایی در دوما واقع در غوطه شرقی دمشق زده است تا مانع پیشروی ارتش در این منطقه شود که این حملات بهانه‌ای برای تهدید حمله نظامی به سوریه از سوی ترامپ و برخی از کشورهای غربی شده است. سناریویی که با حمایت برخی از کشورهای غربی از جمله فرانسه روبه‌رو شد و بیشتر در جهت انزوای ایران و سپس منزوی ساختن روسیه از نقش‌آفرینی در سوریه و ادامه یافتن بحران و تنش در سوریه و تغییر معادلات سیاسی در این کشور و در نهایت افزایش نفوذ آمریکا در منطقه طراحی شده و به همین دلیل دونالد ترامپ طی نشستی با اعضای کابینه امنیتی خود مدعی شد که ظرف 48 ساعت درباره حمله نظامی به سوریه تصمیم خواهد گرفت. از این رو، الکساندر زاسیپکین سفیر روسیه در لبنان در واکنش به ادعای ترامپ اعلام کرد که هر موشک آمریکایی را که به سوریه شلیک شود، سرنگون می‌کنیم و سایت شلیک‌کننده آن هم هدف قرار خواهد گرفت.

به گزارش روزنامه آرمان امروز، دونالد ترامپ پس از این اظهارات سفیر روسیه در لبنان سکوت نکرد و طی توئیتی بازهم روسیه را تهدید کرد و مدعی شد که موشک‌های «زیبا، جدید و هوشمند» آمریکا به سوریه شلیک خواهند شد. ترامپ در این توئیت نوشت: روسیه گفته هر موشکی که به سمت سوریه شلیک شود را ساقط می‌کند، پس آماده‌باش روسیه، چون موشک‌های زیبا، جدید و هوشمند ما دارند می‌آیند. از این رو، قبل از هر چیز به‌نظر می‌رسد که هدف آمریکا از تهدید روسیه و دولت سوریه، بیشتر منزوی کردن ایران باشد، زیرا به‌نقل از العرب کاخ سفید نگران افزایش نفوذ ایران در خاورمیانه به‌ویژه سوریه است.

سناریو برای قدرت‌نمایی!

رئیس‌جمهور آمریکا به بهانه حمله شیمیایی به دوما یکی از مناطق غوطه شرقی، دولت سوریه و روسیه را تهدید به حمله نظامی در سوریه کرد تا آنجا که ترامپ طی نشستی با اعضای کابینه امنیتی خود این حملات را بی‌رحمانه توصیف کرد و مدعی شد: این کار، کار روس‌ها باشد یا سوری‌ها یا ایرانی‌ها یا همه‌شان با هم، خواهیم فهمید. او همچنین افزود: ظرف 24 تا 48 ساعت آینده درباره پاسخ نظامی به آن تصمیم خواهد گرفت که این هشدار ترامپ واکنش صریح روسیه را در پی داشت. به هر روی اگرچه ادعای ترامپ در نهایت حمایت برخی از کشورهای اروپایی از جمله فرانسه نیز برای حمله نظامی به سوریه در پی داشت اما به‌نقل از نیویورک تایمز، نخست‌وزیر انگلیس در گفت‌وگویی تلفنی با رئیس‌جمهوری آمریکا گفته است که برای مشارکت لندن در حمله نظامی علیه سوریه، به مدارک بیشتری نیاز دارد. این روزنامه افزود که ترزا می،‌‌نخست‌وزیر انگلیس در گفت‌وگوی خود با دونالد ترامپ، با اقدام تلافی‌جویانه فوری علیه سوریه مخالفت کرده است. به‌نظر می‌رسد که دونالد ترامپ به‌رغم مخالفت سناتورهای دموکرات آمریکایی برای حمله نظامی به سوریه، بیشتر به‌دنبال قدرت‌نمایی و افزایش نفوذ آمریکا در خاورمیانه و همچنین منزوی ساختن ایران از نقش‌آفرینی در معادله سوریه و حل بحران این کشور باشد. به همین دلیل سناریویی را طراحی کرد تا به بهانه حمله شیمیایی به دوما بتواند به سوریه حمله نظامی کند و در نهایت ایران و روسیه و بیش از همه تهران را از نقش‌آفرینی در منطقه منزوی سازد. ترامپ و کشورهای غربی پیش نویس سه قطعنامه درباره حمله شیمیایی در سوریه را ارائه کردند که همه آنها با وتوی روسیه با شکست مواجه شدند.

پاسخ دندانشکن روسیه به ترامپ

به‌نقل از خبرگزاری فلسطینی معا، سفیر روسیه در لبنان در پاسخ به احتمال حمله آمریکا به سوریه گفت: اگر آمریکا اقدام نظامی علیه سوریه انجام دهد، ارتش روسیه با موشک‌های آمریکا مقابله خواهد کرد و چه‌بسا سکوهای پرتاب «موشک‌ها» را هدف قرار دهد. الکساندر زاسیپکین سفیر روسیه در لبنان افزود: هر موشک آمریکایی را که به سوریه شلیک شود، سرنگون می‌کنیم و سایت شلیک‌کننده آن هم هدف قرار خواهد گرفت. به همین دلیل دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا در پاسخ به سفیر روسیه در لبنان و نیز ادامه خط و نشان‌های خود علیه مسکو، طی توئیتی روسیه را تهدید کرد که موشک‌های «زیبا، جدید و هوشمند» آمریکا به سوریه شلیک خواهند شد. ترامپ در این توئیت نوشت: روسیه گفته هر موشکی که به سمت سوریه شلیک شود را ساقط می‌کند، پس آماده‌باش روسیه، چون موشک‌های زیبا، جدید و هوشمند ما دارند می‌آیند. روسیه به تهدیدهای ترامپ مبنی بر حمله نظامی در سوریه بلافاصله پاسخ داد. از سویی، یوگنی سربرنکوف، معاون اول کمیته دفاعی شورای فدراسیون روسیه به خبرگزاری اسپوتنیک گفت، با توجه به گمانه‌زنی‌هایی که درباره احتمال وقوع حمله هوایی آمریکا به سوریه پس از طرح اتهامات درباره استفاده از تسلیحات شیمیایی در دوما مطرح شده، پایگاه‌های هوایی الحمیمیم و دریایی طرطوس و همچنین نیروهای نظامی روسیه مستقر در سوریه تحت حفاظت شدید مسکو قرار دارند.

ترکیه در زمین آمریکا

همزمان با هشدارهای آمریکا به روسیه، دولت سوریه و ایران مبنی بر حمله نظامی به سوریه، بعید به‌نظر نمی‌رسید که برخی از کشورها مانند ترکیه بخواهند از ادعای آمریکا مبنی بر حملات شیمیایی در دوما حمایت کنند و از آب گل‌آلود ماهی بگیرند. بر این اساس و به‌نقل از آناتولی، مولود چاووش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه به احتمال حمله آمریکا به سوریه واکنش نشان داد و گفت: رژیم اسد باید مطلقا و مطلقا از رأس حکومت این کنار زده شود. مولود چاووش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه در حاشیه پنلی در آنکارا درباره احتمال حمله آمریکا به سوریه به خبرنگاران گفت: درباره مداخله در سوریه باید بگویم که روسیه پیش نویس قطعنامه شورای امنیت را وتو کرد. باید منتظر باشیم و تحولات را ببینیم. رژیم اسد باید مطلقا و مطلقا از رأس حکومت سوریه کنار زده شود. وزیر امور خارجه ترکیه همچنین اظهار کرد: این بار اول نیست که رژیم اسد از سلاح شیمیایی استفاده می‌کند. این رژیم با استفاده از بمب‌های بشکه‌ای و اسلحه متعارف هم حتی یک‌میلیون انسان را در کشورش کشته است، بنابراین اسد باید کنار برود و روند سیاسی در سوریه آغاز شود.

آماده‌باش ارتش سوریه

در پی تهدید دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا مبنی بر پاسخی شدید و قریب‌الوقوع به سوریه در پی انتشار گزارش‌هایی ادعایی درباره حمله شیمیایی در دوما در غوطه شرقی دمشق ارتش سوریه در تمامی سطوح به حالت آماده‌باش درآمد. رامی عبدالرحمان، مدیر دیده‌بان حقوق بشر سوریه وابسته به مخالفان سوریه به خبرگزاری فرانسه گفت: نیروهای نظام سوریه و نیروهای هم‌پیمان از دو شب گذشته در راستای رویارویی با حملات احتمالی که غربی‌ها علیه سوریه تهدید کرده‌اند، به حالت آماده‌باش درآمده و به این وضعیت ادامه می‌دهند. رامی عبدالرحمان گفت: فرماندهی ستاد ارتش سوریه از اواسط نیمه شب گذشته به مدت ۷۲ ساعت تمامی بخش‌های نظامی را به حالت آماده‌باش درآورده است. فرودگاه‌ها و پایگاه‌های نظامی در تمامی مناطق تحت کنترل دولت سوریه از جمله دمشق در آماده‌باش و تحت تدابیر امنیتی هستند. او افزود: این تدابیر در راستای مقابله با تهدیدات خارجی است و تدابیر پیشگیرانه در نظر گرفته شده و آموزش‌های لازم برای استقرار سریع نیروها داده شده است. گفته می‌شود فرانسه، بریتانیا و اسرائیل نیز در حمله احتمالی به سوریه، واشنگتن را همراهی خواهند کرد و 22 هدف مشخص برای حمله در انتظار صدور دستور دونالد ترامپ قرار دارد. یک رسانه ترکیه‌ای با انتشار خبری مدعی شد سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (CIA) و وزارت دفاع آمریکا دیروز اهداف 22 گانه‌ای را برای تصمیم‌گیری رئیس‌جمهوری آمریکا برای حمله نظامی به سوریه در روزهای آتی تهیه کرده است.

به گزارش عصرایران، روزنامه «ینی شفق» ترکیه با انتشار گزارشی نوشت: در میان اهداف 22 گانه آمریکا برای حمله به سوریه در دو هدف نیروهای روسی نیز مستقر هستند. در عین حال روسیه به آمریکا درباره حملات احتمالی به سوریه هشدار داده است و ارتش خود را به حالت آماده‌باش کامل درآورده است. همچنین رسانه‌های آمریکایی گزارش داده‌اند ناو آمریکایی دونالد کوک به منظور حمله احتمالی به سوریه یه 60 کیلومتری بندر طرطوس سوریه رسیده است. بر اساس گزارش ینی شفق، بریتانیا، فرانسه و اسرائیل نیز در حملات احتمالی آمریکا به سوریه در پاسخ به ادعای حمله شیمیایی حکومت سوریه به شهر دوما در غوطه شرقی دمشق، واشنگتن را همراهی خواهند کرد. گفته می‌شود این حملات قرار است در روزهای آتی از طریق دریا، هوا و حملات موشکی انجام پذیرد و شهرهای حمص، دمشق، طرطوس، حما، حسکه،دیرالزور و رقه در لیست حملات احتمالی آمریکا قرار دارند. همچنین بر اساس گزارش «ینی‌شفق» آمریکا قصد دارد چند محل تجمع نیروهای شیعی وفادار به ایران را نیز مورد هدف قرار دهد. بدیهی است که در صورت حمله احتمالی آمریکا به پایگاه‌های نظامی که در آن نیروهای روسی نیز مستقر هستند، احتمال جنگ مستقیم بین واشنگتن-مسکو دور از ذهن نخواهد بود. هر چند برخی کارشناسان بر این نظرند که حمله آمریکا به نیروهای روسیه نخواهد بود.

چه کسی حیوان است؟

ترامپ در واکنش به حمله شیمیایی اخیر به شهر دوما که منجر به کشته شدن دستکم 50 شهروند غیرنظامی شد، با حیوان خطاب کردن بشار اسد، ایران و روسیه را نیز شریک این اقدام معرفی کرده است. دولت‌های روسیه ، ایران و سوریه با رد انجام حمله شیمیایی به دوما این حمله را مشکوک دانسته‌اند. این حمله شیمیایی در شرایطی صورت گرفت که دولت سوریه در حال رسیدن به کنترل کامل منطقه غوطه شرقی دمشق است و از این منظر به گمان برخی ناظران انجام حمله شیمیایی به غیرنظامیان با منطق نظامی و استراتژیک همخوانی ندارد. در جلسه شورای امنیت سازمان ملل متحد برای بررسی مساله، نمایندگان آمریکا و روسیه در سازمان ملل به‌شدت به مجادله پرداختند. نیکی هیلی، سفیر آمریکا در سازمان ملل حمله به سوریه را حق محفوظ کشور خود برای پاسخ دادن به اقدام به‌گفته او جنایتکارانه رژیم سوریه در حمله شیمیایی به غیرنظامیان دانست.

وضعیت قرمز در خاورمیانه

و اما به گزارش روزنامه دنیای اقتصاد: احتمال وقوع جنگ در سوریه هر لحظه قوی‌تر می‌شود؛ درحالی‌که پایگاه هوایی حمیمیم و پایگاه دریایی طرطوس و نیروهای روسی مستقر در سوریه تحت‌آمادگی شدید قرار گرفته‌اند، آمریکا نیز ناو هواپیمابر «هری ترومن» را وارد منطقه کرده است و به‌زودی دو ناوشکن «جیسون دانام» و «سالیفانز» نیز به این ناوگان خواهند پیوست. همچنین فرانسه ناو آکیتن خود را برای استفاده در حمله هوایی علیه حکومت بشار اسد در منطقه مستقر کرده است. قرار است ناوچه آلمانی «هسن» نیز به این مجموعه ملحق شود.

 تحولات سوریه و احتمال جنگ در این کشور باعث شده منطقه در وضعیت آماده‌باش قرار بگیرد. از جدال لفظی مسکو- واشنگتن در شورای امنیت گرفته تا اعزام ناوهای جدید آمریکایی و فرانسوی به سوریه، آماده‌باش نیروهای اسد و همپیمانانش، پرواز جنگنده‌های روس بر فراز ناوهای غربی در دریای مدیترانه و سوریه، خالی شدن آسمان سوریه از پرواز هواپیماهای مسافری و هشدار اداره عملیات در بروکسل و ... نشان می‌دهد که تحولاتی در راه است. جدال لفظی روسیه و آمریکا در شورای امنیت باعث شد قطعنامه‌های روسیه از سوی غرب وتو شود و بالعکس. نشست روز سه‌شنبه شورای امنیت سازمان ملل برای تصویب سه پیش‌نویس قطعنامه‌های ارائه شده درباره سوریه ناکام ماند. یکی از این پیش‌نویس‌ها از سوی آمریکا و دو پیش‌نویس دیگر از سوی روسیه ارائه شده بود. روسیه بار دیگر علیه پیش‌نویس قطعنامه آمریکا از حق وتو استفاده کرد. نیکی هیلی، نماینده آمریکا در سازمان ملل اعلام کرد: «در پیش‌نویس اصلی قطعنامه روسیه اشاره‌ای به تحقیقات مستقل نشده بلکه روسیه خودش بازپرس را تعیین کرده و نتایج تحقیقات را مشخص می‌کند.» واسیلی نبنزیا، سفیر روسیه نیز گفت: «آمریکا و همپیمانانش به دنبال تیم تحقیقاتی هستند که مثل مکانیزم مشترک تحقیقات مترسکی در دست آنها باشد. این نشست هیچ ارتباطی با تحقیق ندارد؛ چراکه این گروه از قبل گناهکار را تعیین کرده‌اند. نیازی به تیم تحقیقات ندارند.»

احتمال وقوع جنگ هر لحظه قوی‌تر می‌شود. خبرگزاری «تاس» روسیه به نقل از «ولادیمیر چیجوف»، نماینده دائم روسیه در اتحادیه اروپا اظهار کرد: «مسکو به واشنگتن در مورد پیامدهای خطرناک حمله احتمالی به سوریه و کشته شدن نیروهای روس‌ در آنجا ولو تصادفی هشدار داد.» یک منبع نظامی روس هم با اشاره به حضور ناوهای آمریکایی در سواحل سوریه اعلام کرد که در صورت لزوم ناوگان دریایی روسیه می‌تواند پاسخ تحرکات آمریکا و متحدانش را بدهد. این منبع تاکید کرد: «نیروی دریایی روسیه در آب‌های دریای مدیترانه تنها مجهز به کشتی‌های معمولی نیست بلکه شامل زیردریایی‌ها از جمله زیردریایی‌های هسته‌ای مجهز به موشک‌های «کالیبر» مخصوص نابودی اهداف دریایی و زمینی نیز است.» روزنامه انگلیسی «ساندی‌تایمز» در سال ۲۰۱۶ نوشته بود که دو زیردریایی هسته‌ای از نوع «شوکا – بی» و یک زیردریایی از نوع «پالتوس» در دریای مدیترانه رصد شدند. یوگنی سربرنیکوف، معاون اول کمیته دفاعی سنای روسیه گفت: در شرایطی که حمله هوایی ایالات‌متحده به سوریه دور از ذهن نیست، پایگاه هوایی حمیمیم و پایگاه دریایی طرطوس و نیز نیروهای روسی مستقر در سوریه تحت حفاظت شدید هستند. سربرنیکوف گفت: «همزمان انتظار داریم در زمان حملات آمریکا، چنانچه حملاتی باشد، جان نیروهای ما به خطر نیفتد. گمان می‌کنم ایالات‌متحده آمریکا متوجه این مساله باشد و نخواهد این‌طور شود چراکه در غیر این‌صورت واکنش روسیه فوری خواهد بود.» الکساندر زاسیپکین، سفیر روسیه در لبنان نیز گفت هر موشک آمریکا که به سمت سوریه شلیک شود، ساقط می‌شود.

به‌دنبال تنش در شورای امنیت، آرایش جنگی در سوریه و پیرامون آن و در سوی کشورهای غربی هم شکل جدیدی گرفته است. لوپوئن، هفته‌نامه فرانسوی اعلام کرد یک جنگنده روسی اقدام به پرواز در نزدیکی یک ناوچه فرانسوی در ارتفاع پایین در منطقه شرق دریای مدیترانه کرده که اقدام این جنگنده به نوعی نقض عمدی قوانین بین‌المللی محسوب می‌شود. به نوشته این هفته‌نامه، این جنگنده روسی از فاصله نزدیکی از روی ناوچه فرانسوی «آکیتن» پرواز کرده درحالی‌که کاملا مسلح بوده است. ناو آکیتن از جمله ناوهایی است که از جانب فرانسه برای استفاده از هرگونه حمله هوایی احتمالی علیه حکومت بشار اسد در نظر گرفته شده است. این ناوچه مجهز به ۱۶ موشک کروز و ۱۶ موشک سطح به هوا است. روزنامه فیگارو هم اعلام کرد که جنگنده‌های فرانسوی در حالت آماده‌باش قرار دارند و منتظر دستور حمله به اهدافی در سوریه هستند. این روزنامه نوشت: «فرماندهان ارتش فرانسه طرح‌های نظامی را به امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور این کشور ارائه کرده‌اند که در صورت حمله به سوریه از آن استفاده خواهند کرد.»

روزنامه آمریکایی «استارزاند استریپس» سه‌شنبه گزارش داد که روز چهارشنبه (دیروز) مجموعه قابل توجهی از ناوگان دریایی آمریکا از جمله ناو هواپیما بر «هری ترومن» از پایگاه نورفولک به سمت دریای مدیترانه حرکت کردند. این ناوگان شامل رزم‌ناوهای حامل موشک‌های «نورماندی» و ناوشکن‌های حامل موشک‌ خواهند بود و به‌زودی دو ناوشکن «جیسون دانام» و «سالیفانز» نیز به این ناوگان خواهند پیوست. این کشتی‌های جنگی همچنین حامل ۶۵۰۰ نیروی نظامی بوده و قرار است ناوچه آلمانی «هسن» نیز به این مجموعه ملحق شود.

خبرگزاری‌های غربی و عربی به اجماع خبر دادند که شرکت‌های هواپیمایی که بر فراز دریای مدیترانه پرواز انجام می‌دهند دستورالعملی را از مرکز اداره عملیات در بروکسل درباره احتمال تغییر برنامه پرواز در محدوده دریای مدیترانه به دلیل حملات موشکی احتمالی در سوریه دریافت کرده‌اند. بروکسل می‌گوید ‌این حملات به مثابه تهدید احتمالی برای هواپیماهای مسافربری است. سازمان اروپایی امنیت پرواز اعلام کرد، ممکن است در محدوده دریای مدیترانه از موشک‌های زمین به هوا یا موشک‌های کروز یا هر دو با هم استفاده شود و احتمال دارد سیستم‌های مخابراتی و هدایتگر دچار اخلال شوند. این سازمان در سایت خود آورده است، بهتر است در زمان برنامه‌ریزی برای پروازها در منطقه اطلاعات پرواز در خاورمیانه جانب احتیاط رعایت شود. رامی عبدالرحمان، مدیر دیده‌بان حقوق بشر سوریه مستقر در لندن هم به خبرگزاری فرانسه گفت: «نیروهای نظام سوریه و نیروهای همپیمان از دو شب گذشته به حالت آماده‌باش درآمده‌اند.» از سوی دیگر، انگلیس به‌عنوان یکی از متحدان آمریکا اگرچه تمایل وافری برای ورود به جنگ دارد اما قانون‌گذاران انگلیسی به ترزا می‌ هشدار دادند که بدون تایید مجلس عوام حمله به نیروهای اسد را در دستور کار قرار ندهد.

سه گزینه «بد» آمریکا در سوریه

«مکس فیشر»، تحلیلگر نیویورک‌تایمز، در تحلیل مورخ ۱۰ آوریل ۲۰۱۸ ادعا کرد: شواهد نشان می‌دهد که نیروهای دولتی در سوریه از تسلیحات شیمیایی استفاده کرده‌اند. بار دیگر آمریکایی‌ها طبق معمول خواستار انجام کاری هستند و باز طبق معمول، حملات تنبیهی در دستور کار قرار گرفته است. اکنون حملات هوایی تنبیهی قابل بحث‌ترین گزینه است. به‌نظر می‌رسد آمریکایی‌ها به حمله محدود و استراتژیک روی آورده‌اند اما این هم دشواری‌های خاص خود را دارد. شاید در سال ۲۰۱۳ می‌شد تصور کرد اگر اوباما حمله تنبیهی هوایی محدود را بر می‌گزید سوریه برای همیشه استفاده از این سلاح‌ها را کنار می‌گذاشت و چه بسا اسد هم سرنگون می‌شد. اما سال گذشته ترامپ از این رویکرد استفاده کرد اما تغییر چندانی رخ نداد. معلوم نیست این گزینه همچنان روی میز باشد. با این حال، فشار برای اقدام نظامی درحال افزایش است و به‌نظر می‌رسد ترامپ می‌خواهد بار دیگر از این رویکرد (حملات هوایی تنبیهی و محدود) استفاده کند. با این حال، می‌توان این گزینه‌ها را برای سوریه برشمرد:

۱- حمله هوایی تنبیهی و محدود: روشی است که اوباما در پیش گرفت و ترامپ هم سال قبل آن را به‌کار بست. این اقدام به این معنا است که هزینه‌ای بر اسد وارد شود یا این پیام به او فرستاده شود که استفاده دوباره از تسلیحات شیمیایی تحمل نخواهد شد. همزمان، این یعنی جلوگیری از تغییر مسیر جنگ و ورود آن به فاز غیرقابل پیش‌بینی مانند وارد شدن آمریکا به یک ستیز بزرگ‌تر و فروپاشی دولت سوریه که می‌تواند موجب گسترده شدن هرج‌ومرج شده و زندگی میلیون‌ها نفر را با مخاطره روبه‌رو سازد. تلاش‌های گذشته برای استفاده از این روش به دو دلیل شکست خورده است: اول، نتوانسته محاسبه اسد را تغییر دهد؛ زیرا برای او مساله، مساله‌ای شخصی و بقای ملی است. اگر اسد به این نتیجه برسد که تسلیحات برای بقای او لازم است، ممکن است آن را مورد استفاده قرار دهد. این مستلزم پاسخ «موجودیتی» و «حیاتی» آمریکا است که این کشور به خاطر خطراتش میلی برای انجامش ندارد. دوم، شاید روسیه و متحدان اسد به او در کاهش یا تحمل فشار این حملات کمک کنند. این هم تغییری در وضعیت نمی‌دهد. استدلال‌های زیادی در داخل در مورد حمله هوایی محدود وجود دارد اما شواهد ملموس اندکی وجود دارد که این پیام به دشمنان بسیار متفاوت می‌رسد.

۲- سیاست‌هایی که اوباما مدافع آن بود: اقداماتی که جنگ را برای اسد پر هزینه‌تر خواهد کرد مثل مسلح کردن شورشیان ضددولتی است تا به رهبر سوریه فشار آورده شود تا به خواسته آمریکایی‌ها تن دهد. اوباما در دوره‌ای شورشیان را به موشک‌های ضدتانک «تاو» مسلح کرد و آنها نیروهای دولتی را عقب راندند. مشکل این است که روس‌ها و متحدان اسد می‌توانند تلاش آمریکا را بی‌اثر سازند. آمریکایی‌ها اسلحه می‌فرستند؛ متحدان اسد نیروهای رزمی می‌فرستند. آمریکایی‌ها موشک می‌فرستند اما روس‌ها واحدهای نظامی مستقر می‌کنند. نتیجه این رویکرد هم خون‌های بیشتر و جنگ شدیدتر و تغییر اندک‌تر در رویکرد اسد بود.

۳- حملاتی که فراتر از تصور روس‌ها و متحدانشان برود: این یعنی مداخله تمام عیار یا حملاتی که اساسا و به شکل موجودیتی بقای دولت اسد را تهدید کند. این حملات برای کارگر افتادن کافی هستند البته اگر یکی از دو خطری را ایجاد کند که آمریکا سعی داشته از آن احتراز کند: اول، فروپاشی دولت سوریه که می‌تواند موجب وخامت مردم سوریه و اوضاع این کشور شود. دوم، تقابل نظامی مستقیم با روسیه؛ کشوری هسته‌ای که می‌تواند اوضاع را در خاورمیانه و اروپای شرقی بحرانی‌تر کند. «اما اشفورد»، از موسسه کاتو، می‌گوید: «ترامپ احتمالا حمله هوایی تنبیهی و محدود را انتخاب خواهد کرد که تغییری ایجاد نخواهد کرد، جز اینکه پذیرش و مقبولیت داخلی برایش به‌وجود خواهد آورد.» اما چرا آمریکا سیاستی را انتخاب می‌کند که قبلا شکست خورده است؟ «سارا کرپس» و «سارا ماکسی»، کارشناسان سیاسی در دانشگاه کورنل و پنسیلوانیا می‌گویند آمریکایی‌ها احساس تعهد اخلاقی برای کمک به قربانیان بحران‌ها می‌کنند و آن کمک را در قالب اقدام نظامی ارائه می‌دهند. این موضوع آمریکا را به سیاست‌های نامناسبی رهنمون می‌کند مانند نجات آوارگان جنگی با ریختن بمب. با این حال، گزینه «حمله محدود» در واشنگتن بسیار طرفدار دارد. ترامپ به‌دنبال این است که حداکثر چیز را با حداقل هزینه به‌دست آورد. اگرچه ناکامی‌های گذشته هست، اما ممکن است این بار این شکست‌ها به پیروزی تبدیل شود. با این حال، به‌نظر می‌رسد ترامپ با توییت‌های آتشین خود قصد انجام کاری را داشته باشد که تمام سناریوهای جنگی روزنامه‌ها را نقش بر آب کند. او در جدیدترین توییت خود روسیه را هدف گرفته و می‌نویسد: «روسیه گفته موشک‌های ما را سرنگون می‌کند. روسیه آماده‌باش، زیرا موشک‌های ما در راهند: موشک‌های خوب و جدید و «هوشمند»! .» اشاره او به سخن سفیر روسیه در لبنان است که گفته بود: «موشک‌های آمریکایی که به سمت سوریه شلیک شود را رهگیری و منهدم می‌کنیم.»