به گزارش بی بی سی، آمریکا می‎گوید که به همراه بریتانیا و فرانسه 'قلب برنامه تسلیحات شیمیایی' حکومت سوریه را هدف قرار داده و آن را 'فلج' کرده است. تلاش روسیه در شورای امنیت سازمان ملل متحد برای محکوم کردن این حملات ناکام مانده است.

وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون، روز شنبه (۱۴ آوریل) اعلام کرد که حملات هوایی به حداقل سه مرکز در نزدیکی حمص و دمشق "برنامه تسلیحات شیمیایی سوریه را سال ها به عقب برده است."

ژنرال کنت مک‌کنزی، از مقامات ارشد پنتاگون، در یک کنفرانس خبری اعلام کرد که این عملیات "دقیق، قاطع و موثر" انجام شده است؛ او گفت به ویژه با بمباران یک مرکز تحقيقات و توسعه در محله برزه واقع در شمال دمشق "قلب" برنامه شیمیایی ارتش سوریه هدف قرار گرفت.

ژنرال آمریکایی گفت که پدافند هوایی سوریه نتوانست هیچ موشک یا هواپیمایی را ره گیری و سرنگون بکند؛ ژنرال مک‌کنزی گفت سیستم دفاع هوایی روسیه واکنشی نشان نداد اما پدافند هوایی سوریه - عمدا پس از پایان بمباران ها - ۴۰ موشک شلیک کرد.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، نیز در توییتی از این عملیات تمجید کرد و گفت: "حمله شب گذشته به بهترین نحو انجام شد. از فرانسه و بریتانیا به خاطر درایت و قدرت خوب نظامی شان قدردانی می شود. نتیجه ای بهتر از این بدست نمی آمد. ماموریت انجام شد."

این در حالیست که وزارت دفاع روسیه می گوید پدافند هوایی سوریه از مجموع ۱۰۳ موشک شلیک شده، ۷۱ موشک را ره گیری و نابود کرده است. روسیه می گوید عملیات آمریکا و بریتانیا را زیر نظر داشته اما عملیات فرانسه را دنبال نکرده است. مقامات روس می گویند بنا بر گزارش های مقدماتی، پرسنل نظامی یا اشخاص غیرنظامی کشته یا زخمی نشده اند.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، قویا اقدام آمریکا و متحدانش را محکوم کرده است. روسیه پیشتر هشدارداده بود که اگر پرسنل نظامی این کشور آسیب ببینند، دست به اقدام تلافی جویانه خواهد زد.

روز شنبه روسیه تلاش کرد که با تصویب یک قطعنامه در شورای امنیت سازمان ملل متحد اقدام آمریکا و متحدانش را محکوم کند اما پیش نویس قطعنامه در برابر هشت رای منفی و چهار رای ممتنع به جایی نرسید؛ چین، بولیوی و روسیه به پیش نویس رای مثبت دادند.

جلسه شورای امنیت همچنین شاهد جدال لفظی مجدد نمایندگان آمریکا و روسیه بود. واسیلی نبنزیا، نماینده روسیه، گفت وقت آن رسیده است که آمریکا بفهمد استفاده از زور در عرصه بین المللی باید مطابق منشور ملل متحد باشد." او سیاست آمریکا را "استعمار نو" خواند.

نیکی هیلی، نماینده آمریکا، در واکنش روسیه را به انتشار اطلاعات غلط و تقلا برای حمایت از بشار اسد متهم کرد و گفت حملات نه برای تلافی یا نمایش قدرت، بلکه برای نابودی توانایی نیروهای سوری در استفاده از تسلیحات شیمیایی بوده است.

خانم هیلی گفت: "ما اطمینان داریم که برنامه تسلیحات شیمیایی سوریه را فلج کرده ایم. ما آماده ایم که اگر حکومت سوریه آن قدر احمق باشد که دوباره اراده را محک بزند، این فشار را ادامه بدهیم."

بشار جعفری، نماینده سوریه، هم ضمن محکوم کردن حملات، گفت آمریکا و متحدانش باید منشور ملل متحد را بخوانند؛ او سه نسخه از منشور ملل متحد را نشان داد و گفت دو نسخه به انگلیسی و یکی به فرانسه است.

بشار جعفری همچنین گفت آمریکا با فلسفه "یا با ما، یا بر ما" باعث بازگشت جنگ سرد شده است. وی افزود او گفت مرکز ادعایی تولید تسلیحات شیمیایی در برزه پیش از این بازرسی شده بود.

بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه، در پاسخ به حملات هوایی آمریکا، بریتانیا و فرانسه گفته است که این حملات سوریه و مردم این کشور را بیشتر از همیشه به مقابله با تروریسم در کشور مصمم کرده است. رئیس جمهوری سوریه این سخنان را در تماسی تلفنی با حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران بیان کرد.

حملات هوایی آمریکا، فرانسه و بریتانیا به سوریه

شام‌گاه جمعه به وقت واشنگتن، رئیس‌جمهوری آمریکا در کاخ سفید جلوی دوربین رسانه‌ها آمد و اعلام کرد حمله‌های هوایی آمریکا، در همراهی با بریتانیا و فرانسه، "به اهدافی بوده است که با قابلیت‌های تسلیحاتی شیمیایی حکومت سوریه" مرتبط هستند.

این حمله‌ها در واکنش به حمله شیمیایی ادعایی اخیر به دوما است. حمله دوما که شنبه گذشته رخ داد، به گفته سازمان بهداشت جهانی تا ۷۰ نفر کشته داشته است و حدود ۵۰۰ نفر در آن آسیب دیده‌اند، واکنش تند و ابراز انزجار غرب را در پی آورد اما حکومت سوریه، و دو هم‌پیمان‌اش روسیه و ایران، وقوع این حمله را انکار کرده یا نیروهای مخالف را متهم کرده‌اند که مسئول آن بوده‌اند.

مایک پنس، معاون رئیس جمهوری آمریکا که برای شرکت در یک نشست بین المللی به پرو سفر کرده، روز شنبه گفت در واقعه دوما "حداقل" سلاح شیمیایی کلر مورد استفاده قرار گرفته بود، هرچند این احتمال وجود دارد که گاز سارین نیز به کار رفته باشد.

خبرگزاری فرانسه گزارش می دهد که آمریکا، فرانسه و بریتانیا، برای تحقیقات درباره حمله شیمیایی ادعایی در دوما پیش نویس یک قطعنامه شورای امنیت را تهیه کرده اند که در عین حال خواهان تسهیل امدادرسانی به مناطق جنگ زده سوریه و از سرگیری مذاکرات صلح تحت هدایت سازمان ملل متحد را خواهان می شود. پیش نویس قبلی آنها در پی وتوی روسیه به تصویب نرسید.

هم زمان، رهبران روسیه و ترکیه درباره اوضاع سوریه تلفنی گفتگو کرده اند. رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه از حملات نظامی به سوریه استقبال کرده بود.

کاخ سفید نیز از تماس تلفنی دونالد ترامپ با امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه و ترزا می، نخست وزیر بریتانیا خبر داده است؛ رهبران سه کشور تایید کرده اند که حمله نظامی به سوریه "موفقیت آمیز" و "ضرروی" بود.

سناتور جمهوریخواه لینزی گراهام، که پیشتر خواهان نابود کردن نیروی هوایی سوریه شده بود، طی بیانیه ای ضمن استقبال از حملات نظامی به سوریه ابراز نگرانی کرده که سوریه می تواند آن را یک واکنش ضعیف تعبیر بکند.

این سناتور محافظه کار گفت: "اسد احتمالا محاسبه کرده است که یک واکنش محدود آمریکا هزینه ای است که برای کارش باید بپردازد."

آقای گراهام افزود: "روسیه و ایران اقدام محدود را به این عنوان می بینند که ایالات متحده پیش از ترک سوریه به انداختن چند تا بمب قانع شده است."

شام‌گاه جمعه به وقت واشنگتن، بامداد شنبه به وقت دمشق، رئیس‌جمهوری آمریکا در کاخ سفید جلوی دوربین رسانه‌ها آمد و اعلام کرد حمله‌های هوایی آمریکا، در همراهی با بریتانیا و فرانسه، "به اهدافی بوده است که با قابلیت‌های تسلیحاتی شیمیایی حکومت سوریه" مرتبط هستند.

این حمله‌ها در واکنش به حمله شیمیایی ادعایی اخیر به دوما است.

حمله دوما که شنبه گذشته رخ داد، به گفته سازمان بهداشت جهانی تا ۷۰ نفر کشته داشته است و حدود ۵۰۰ نفر در آن آسیب دیده‌اند، واکنش تند و ابراز انزجار غرب را در پی آورد اما حکومت سوریه، و دو هم‌پیمان‌اش روسیه و ایران، وقوع این حمله را انکار کرده یا نیروهای مخالف را متهم کرده‌اند که مسئول آن بوده‌اند.

رئیس‌جمهوری آمریکا ضمن اعلام این حمله‌ها، به ایران و روسیه هم هشدار داد که دست از حمایت از بشار اسد، رئیس‌جمهور سوریه بردارند.

بعد از نطق رئیس‌جمهور آمریکا، رهبران بریتانیا و فرانسه هم اعلام کردند که به نیروهای نظامی‌شان در این باره دستور حمله داده‌اند.

صدای انفجارهای متعددی در دمشق شنیده شده و از شرق پایتخت سوریه دود به آسمان بلند شده است.

پنتاگون می‌گوید این دور از حملات تمام شده است.

صدای انفجارهای متعددی در دمشق شنیده شده و از شرق پایتخت سوریه دود به آسمان بلند شده است.

در پنتاگون، ژنرال ژورف دانفورد، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا، گفت سه نقطه در این حمله‌ها هدف قرار گرفته بودند:

تاسیسات تحقیقاتی در دمشق، که به گفته او "با تولید تسلیحات شیمیایی و بیولوژیک مرتبط بوده"
انبار تسلیحات شیمیایی در غرب حمص
انبار تجهیزات تسلیحات شیمیایی و یک مقر فرماندهی مهم، در نزدیکی حمص

تلویزیون حکومت سوریه می‌گوید نیروهای سوریه، "ده‌ها موشک" را در جریان این حمله ساقط کرده‌اند.

در واکنش به این حمله‌های مشترک، آناتولی آنتونوف، سفیر روسیه در آمریکا، در بیانیه‌ای گفت: "هشدارهای ما ناشنیده ماند. باردیگر، ما داریم تهدید می‌شویم. هشدارداده بودیم چنین اقدام‌هایی بدون تبعات نخواهد ماند. همه مسئولیت این تبعات با واشنگتن، لندن و پاریس است."

پنتاگون می‌گوید قبل از این حمله‌های هوایی آمریکا و فرانسه و بریتانیا به سوریه، هیچ هماهنگی‌ای با روسیه نشده و به جز هماهنگی‌های همیشگی برای پرهیز از درگیری در آسمان سوریه، از پیش به آنها اطلاعی نداده‌اند.

به گفته رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا، اهداف موردحمله طوری انتخاب شده بود که احتمال تلفات نیروهای روسیه به حداقل برسد. به گفته ژنرال دانفورد، در زمان عملیات، روسیه هیچ واکنشی به این حمله‌ها نشان نداد.

رئیس‌جمهوری آمریکا در نطقش به ایران و روسیه هم هشدار داد که دست از حمایت از بشار اسد، رئیس‌جمهور سوریه بردارند.

پیش از آن دولت آمریکا گفته بود شواهدی که در دست دارند "با درجه خیلی بالا از اطمینان" است اما هم‌چنان در حال بررسی ترکیب مواد شیمیایی "استفاده‌شده در این حمله" است.

دقایقی بعد از نطق دونالد ترامپ، ترزا می، نخست‌وزیر بریتانیا هم اعلام کرد که به نیروهای نظامی این کشور دستور حمله داده است. امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهور فرانسه هم اعلام کرده که به نیروهای این کشور دستور حمله داده است.

نخست‌وزیر بریتانیا در بیانیه‌ای گفته است "هیچ راه عملی دیگری به جز حمله نظامی وجود نداشت".

با این حال او تاکید کرده که هدف از این حمله‌ها "دخالت در جنگ داخلی سوریه و تغییر رژیم نیست."

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، در نطقش گفت هدف از این حمله "ایجاد یک مانع بازدارنده علیه تولید، گسترش و استفاده از تسلیحات شیمیایی است".

سوریه تکذیب کرده است که حمله به دوما کار آن بوده است. روسیه هم کل ماجرا را صحنه‌سازی خوانده و هشدار داده بود که حمله کشورهای غربی می‌تواند به آغاز یک جنگ منجر شود.

رئیس‌جمهوری آمریکا در نطقش گفت: "هیچ مقدار از خون یا ثروت آمریکایی‌ها نمی‌تواند خاورمیانه را از مشکلاتش پاک کند. ما سعی‌مان را می‌کنیم ولی سرنوشت این منطقه در دست مردم خودش است."

دونالد ترامپ در دوره رقابت‌های انتخاباتی و هم در ماه‌های گذشته بارها از هزینه‌های نظامی آمریکا در خاورمیانه انتقاد کرده است.

جیمز متیس، وزیر دفاع آمریکا، ساعتی بعد گفت این دور از حمله هوایی به سوریه تمام شده است ولی اگر باز هم حکومت سوریه از تسلیحات شیمیایی استفاده کند، آمریکا باز حمله خواهد کرد.

قبل‌تر دونالد ترامپ در نطقش گفت این حملات تا وقتی که حکومت سوریه را از حملات شیمیایی باز دارد، ادامه پیدا می‌کند.

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو، و همین‌طور جاستین ترودو، نخست‌وزیر کانادا، از حمله مشترک آمریکا، بریتانیا و فرانسه حمایت کرده اند.

ساعاتی پیش آمریکا گفت هم‌چنان در حال بررسی ترکیب 'مواد شیمیایی استفاده‌شده در حمله دوما' است. ساعاتی پیش از آن دبیرکل سازمان ملل درباره 'بازگشت جنگ سرد' هشدار داده بود.

هدر نوآرت، سخن‌گوی وزارت خارجه آمریکا، در جلسه روزانه خبری‌اش گفت که ایالات متحده شواهدی "با درجه خیلی بالا از اطمینان" در دست دارد که حمله اخیر دوما، یک حمله شیمیایی بوده و حکومت سوریه مسئول آن است.

روز شنبه قرار است به دعوت حکومت سوریه و همین‌طور روسیه، یک گروه بازرسی از سازمان منع تسلیحات شیمیایی وارد سوریه شوند تا شواهدی از محل حمله ادعایی جمع کنند.
بحث در کاخ سفید بر سر مقیاس واکنش نظامی

پیش از این گزارش‌هایی از اختلاف‌نظر در سطح بالای دولت آمریکا بر سر نوع این واکنش‌ها رسیده بود.

گفته می‌شد وزارت دفاع آمریکا حامی حمله‌هایی مقطعی و محدود است اما خود دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا و همین‌طور جان بولتون، مشاور تازه او در حوزه امنیت ملی، حامی حمله‌های گسترده‌تری هستند.

این‌طور که گزارش شده، جیمز متیس، وزیر دفاع آمریکا، درباره پی‌آمدهای حملات گسترده به سوریه محتاط بوده و درباره امکان بالاگرفتن درگیری‌ها هشدار داده است.

روزنامه آمریکایی وال‌استریت‌ژورنال از قول منابع مطلعی که اسم نبرده، نوشته است در جلسه‌های تصمیم‌گیری در کاخ سفید، دونالد ترامپ گفته که می‌خواهد در این حمله‌ها، به ایران و روسیه هم ضرب شست نشان دهد.

آیت‌الله خامنه‌ای: آمریکا در منطقه چیزی گیرش نمی‌آید

و اما حضرت آیت الله خامنه‌ای تاکید کردند: حمله‌ سحرگاه امروز به سوریه یک جنایت است، بنده صریحاً اعلام می‌کنم رئیس‌جمهور آمریکا، رئیس‌جمهور فرانسه و نخست‌وزیر انگلیس جنایتکارند و جنایت کردند.

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری، حضرت آیت الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح امروز (شنبه) در دیدار جمعی از مسئولان نظام، سفرای کشورهای اسلامی و قشرهای مختلف مردم، حمله سحرگاه امروز امریکا و دو کشور غربی به سوریه را جنایت دانستند و با دروغ خواندن ادعای آنها مبنی بر مخالفت با استفاده از سلاح شیمیایی، تأکید کردند: جمهوری اسلامی همچون گذشته در کنار گروههای مقاومت حاضر خواهد بود و آمریکا نیز قطعاً در اهداف خود در منطقه، شکست خواهد خورد.

در این دیدار که به مناسبت خجسته عید مبعث برگزار شد، رهبر انقلاب اسلامی ضمن تبریک سالروز بعثت پیامبر اسلام(ص)، بازگشت به توحید و حاکم شدن علم و قدرت و فیض و هدایت الهی بر زندگی انسان و مقابله با منیّت و دیکتاتوری و استبداد را اصلی ترین پیام بعثت دانستند و گفتند: توحید در بردارنده کلیات و اصول مبارزه با ظلم و زورگویی است و بر همین اساس، جبهه حق باید همواره با باطل مبارزه کند و در این مبارزه، سرنوشت محتوم باطل، عقب نشینی است.

حضرت آیت الله خامنه ای مهمترین وظیفه امت اسلامی را بازگشت به پیام بعثت یعنی توحید، برشمردند و خاطرنشان کردند: اگر به توحید اعتقاد داشته باشیم زیر بار ظلم نمی رویم و از مظلوم حمایت می کنیم و به همین دلیل است که هر جا مظلومی نیازمند یاری باشد، جمهوری اسلامی در آنجا حاضر خواهد بود.

ایشان فلسفه اصرار جمهوری اسلامی ایران در حمایت از موضوع فلسطین را در همین چارچوب ارزیابی کردند و افزودند: ایستادگی در مقابل ظالم، قطعاً منجر به پیشرفت خواهد شد که نمونه بارز آن، ملت فلسطین است که در ابتدا ملتی ضعیف بودند اما براثر ایستادگی، اکنون آن ملت ضعیف به یک فلسطین قدرتمند تبدیل شده است که رژیم صهیونیستی را تهدید می کند و این رژیم در مقابل ملت فلسطین احساس ضعف و عجز می کند.

رهبر انقلاب اسلامی تأکید کردند: در این رویارویی، بدون تردید، فلسطینی ها بر صهیونیست ها غالب خواهند شد و سرزمین فلسطین به ملت آن باز خواهد گشت.

حضرت آیت الله خامنه ای، حضور جمهوری اسلامی ایران در منطقه غرب آسیا و در کنار گروههای مقاومت و در سوریه را در چارچوب حمایت از مظلوم دانستند و گفتند: اینکه گفته می‌شود جمهوری اسلامی ایران توسعه طلب است، سخنی دروغ و خلاف واقع است و ایرانِ بزرگ و آباد و یکپارچه، قصد توسعه طلبی در منطقه و هیچ نقطه ای از دنیا را ندارد.

ایشان افزودند: علت حضور ایران در سوریه و در منطقه غرب آسیا، یاری رساندن به مقاومتی بود که در مقابل ظلم وجود داشت و جبهه مقاومت به برکت یاری و کمک هایی که شد و با شجاعت نیروهای سوری توانست بر تروریست هایی که بوسیله آمریکا و غربی ها و مزدوران آنها همچون سعودی بوجود آمده بود، غلبه کند و آنها را شکست دهد.

رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به سخنان بامداد امروز رئیس جمهور آمریکا که مدعی مقابله با داعش و شکست آن در سوریه شده بود، گفتند: این سخنان یک دروغ آشکار و فضاحت بار است زیرا آمریکایی ها با پول سعودی و امثال آن، این موجودات خبیث را در عراق و سوریه به‌وجود آوردند و هر جا که لازم بود از تروریست ها حمایت کردند و هنگامی هم که عناصر اصلی داعش در محاصره بودند، آنها را نجات دادند.
حضرت آیت الله خامنه ای تأکید کردند: برغم حمایت های امریکا و عوامل آنها، اما جبهه مقاومت توانست سوریه و عراق را نجات دهند.

ایشان حمله بامداد امروز به سوریه را یک جنایت خواندند و افزودند: بنده صریحاً اعلام می کنم رئیس جمهور امریکا، رئیس جمهور فرانسه و نخست وزیر انگلیس جنایتکار هستند.

رهبر انقلاب اسلامی با تأکید بر اینکه امریکایی‌ها همچون سرنوشت عراق و افغانستان، از اینگونه جنایات در سوریه، سودی نخواهند برد، گفتند: رئیس جمهور امریکا چندی پیش اعلام کرد که در منطقه غرب آسیا، هفت تریلیون دلار هزینه کرده اند و چیزی عاید آنها نشده است. این سخن، صحیح است و از این پس هم امریکا هر قدر تلاش و هزینه کند، چیزی عاید آن در منطقه نخواهد شد.

حضرت آیت الله خامنه ای، لزوم هوشیاری و بیداری ملت‌ها، کشورها و دولت‌های اسلامی را در مقابل این حوادث گوشزد کردند و افزودند: هدف امریکایی‌ها، فقط سوریه و عراق و افغانستان نیست بلکه آنها، بدنبال ضربه زدن به امت اسلامی و اسلام هستند، بنابراین دولت‌های اسلامی نباید خود را در خدمت اهداف امریکا و برخی کشورهای متجاوز غربی قرار دهند.

ایشان خاطرنشان کردند: برای یک کشور اسلامی همچون سعودی افتخار نیست که رئیس جمهور کنونی امریکا در تبلیغات انتخاباتی‌اش علناً در مورد آنها بگوید «گاو شیرده». ذلت از این بالاتر نمی شود که پول یک کشور را بگیرند و با چنین تعبیری آن را خطاب کنند.

حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به دروغ‌گویی رئیس‌جمهور امریکا مبنی بر اینکه حمله به سوریه برای مقابله با بکارگیری سلاح های شیمیایی بوده است، افزودند: آنها با بکارگیری سلاح شیمیایی و یا هر سلاح دیگر ضد ملتهای اسلامی و ملتهای مظلوم مخالفتی ندارند، همچنانکه از بمباران روزانه علیه مردم یمن حمایت می کنند و در دوران جنگ تحمیلی نیز از صدام جنایتکار که با استفاده از سلاح شیمیایی هزاران نفر از مردم ایران و عراق را به شهادت رساند و یا مصدوم کرد، حمایت کردند.

رهبر انقلاب اسلامی، رفتارهای امریکا و برخی کشورهای غربی را ناشی از اهداف استعماری و «دیکتاتوریِ بین‌المللی» آنها دانستند و خاطرنشان کردند: البته دیکتاتورها در هیچ کجای دنیا کامیاب نخواهند شد و امریکا نیز قطعاً در اهداف خود در منطقه، شکست خواهد خورد.

حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به ایستادگی ملت ایران و پایدارتر شدن آن به دلیل تجربه ۴۰ ساله مقاومت و ایستادگی، گفتند: این تجربه به ما آموخته است که عقب نشینی، مشوق دشمن است و ایستادگی، موجب عقب رفت آن خواهد شد.

ایشان در پایان با تأکید بر اینکه عقب نشینیِ استکبار و زورگویان عالم به دلیل ایستادگی و مقاومت در مقابل آنها، یک «سنت الهی» است، ابراز امیدواری کردند ملت‌های عراق، افغانستان، سوریه، فلسطینِ مظلوم، میانمار و مردم کشمیر در آینده نه چندان دور، با مقاومت خود، دشمنان را به عقب برانند.

پیش از سخنان رهبر انقلاب اسلامی، آقای روحانی رئیس‌جمهور با تبریک عید مبعث به همه مسلمانان، گفت: امروز، جهان و منطقه ما از نبود اخلاق در رنج است و همه بحران‌های سیاسی، نظامی و امنیتی ریشه در بحران اخلاقی دارند.

آقای روحانی حمله اخیر امریکا و چند کشور غربی به سوریه را بر خلاف اصول بین‌المللی خواند و افزود: در حالی که گروهی از طرف سازمان ملل مأمور می‌شوند تا اتهام کاربرد سلاح شیمیایی در سوریه را بررسی کنند، به بهانه‌های واهی به یک کشور مستقل که دارای حکومت و مردمی آگاه و تمدنی دیرینه است، حمله می شود.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه آمریکایی‌ها، صهیونیست‌ها و برخی کشورهای اروپایی همچون انگلیس و فرانسه از حوادث ۱۷ سال گذشته در منطقه درس نگرفته‌اند، خاطرنشان کرد: تجاوزات آمریکا در افغانستان، عراق و لیبی، نتیجه‌ای جز نابودی، ویرانی و کشتار نداشته است.

آقای روحانی هدف آمریکایی‌ها از این تجاوزات را توجیه حضور خود در منطقه دانست و افزود: آنها از اینکه تروریست‌های مورد حمایت‌شان در غوطه شرقی شکست خورده‌اند، عصبانی هستند، بنابراین به انواع تجاوزها دست می‌زنند.

رئیس‌جمهور تأکید کرد: ایران همچون گذشته حامی مظلومان منطقه و جهان خواهد بود و در مقابل درخواست هر دولت اسلامی برای مبارزه با تروریسم، حمایت خود را دریغ نخواهد کرد.

آقای روحانی با تأکید بر اینکه ایستادگی و مقاومت مردم، همه توطئه‌های آمریکا علیه ملت ایران را خنثی کرده است، افزود: دشمنان اخیراً درصدد بودند که مردم را از لحاظ اقتصادی با مشکل مواجه و اطمینان مردم را به آینده اقتصادی کشور مخدوش کنند، اما دولت با طراحی و اقدامات خود در مقابل آنها پیش‌دستی و مقابله کرد.

رئیس‌جمهور گفت: با صراحت به ملت ایران می‌گویم دولت و نظام جمهوری اسلامی ایران در زمینه اقتصادی، سیاسی، دیپلماسی و همچنین در خصوص فعالیت هسته‌ای، از هر زمان دیگری آماده‌تر است و هر گونه توطئه دشمن را در نطفه خنثی خواهد کرد.

آقای روحانی با تشکر از وحدت و یگانگی قوا و همه نهادها و رسانه‌ها در ساماندهی اقتصاد کشور و مقابله با توطئه اخیر، تأکید کرد: همواره حمایت‌ها و هدایت‌های رهبر معظم انقلاب اسلامی، مددکار دولت و ملت بوده و خواهد بود.