انتخاب خبر: عضو انجمن فیزیک هسته ای ایران با اشاره به مذاکرات هسته ای جمهوری اسلامی ایران و شش قدرت بزرگ جهانی گفت: تیمی که در روند مذاکرات هسته ای ایران و شش قدرت جهانی حضور پیدا کرد بهترین هنرنمایی را کرد.دکتر محمد هادی هادی زاده یزدی

دکتر محمد هادی هادی زاده یزدی در گفتگو با خبرنگار انتخاب خبر افزود: سیاست جمهوری اسلامی، پرونده هسته ای را به مرحله ای سوق داد تا ایران به مذاکرات هسته ای تن در دهد.

وی در تشریح دستاوردهای برجام اظهار داشت: مجموعه توانایی های کشورمان در دستیابی به دانش غنی سازی توانست مهارت چانه زنی جمهوری اسلامی ایران در ماجرای مذاکرات را افزایش دهد، و این بهترین دستاورد برای ایران بود.

فارغ التحصیل دانشگاه اوهایو آمریکا تأکید کرد: اما چنین دستاوردی که امروز در مورد توافق هسته ای به دست آمده می توانست از راه های بهتری، که آغاز آن در دولت آقای خاتمی بود، نیز به دست آید.

هادی زاده یزدی خاطرنشان کرد: به اینجانب ایراد گرفته شده است که زمانی مدافع غنی سازی بوده ام، اما چنین موضوعی صحت ندارد، چرا که هیچگاه طرفدار غنی سازی به صورتی که کار به ضرر جمهوری اسلامی ایران تمام شود، نبوده، اما همواره طرفدار مذاکرات در این خصوص بوده ام.

مخالفت ها با قرارداد برجام بیشتر جنبه سیاسی دارد
این تحلیلگر مسائل سیاسی در بخش دیگری از سخنان خود به کارشکنی ها درباره اجرای برجام اشاره کرد و گفت: در مورد مشکلات اجرای برجام باید مطرح کرد که هم در ایالات متحده آمریکا، و هم در داخل جمهوری اسلامی ایران، جناح هایی هستند که مخالفِ به سرانجام رسیدن قرارداد برجام می­ باشند و دست از کارشکنی های خود برنداشته اند و تقریباً در یک مسیر اقدام می کنند.

وی تصریح کرد: به عبارتی، مخالفت هایی که با قرارداد برجام صورت می گیرد، ریشه ای مشترک داشته و بیشتر جنبه سیاسی دارند و قصدآنها، تخریب طرف های مقابل است.

استاد فیزیک هسته ای دانشگاه فردوسی مشهد ادامه داد: اینکه الآن مشکلاتی در مسیر اجرای برجام پیش آمده به نظر می رسد ناشی از شنیده های مخالف، هم در ایالات متحده و هم در ایران، باشد.

برجام سند سازمان ملل متحد است
هادی زاده یزدی همچنین با اشاره به انتخابات ریاست جمهوری در ایالات متحده گفت: باید منتظر نتایج انتخابات ریاست جمهوری آمریکا بود، چراکه اگر آقای ترامپ، رئیس جمهور شود تقریباً قرارداد هسته ای زیر سؤال می رود.

وی اضافه کرد: البته از نظر حقوقی، قرارداد هسته ای ایران و شش قدرت جهانی مورد تصویب سازمان ملل متحد قرار گرفته و این قرارداد، سند سازمان ملل متحد است.

عضو انجمن فیزیک هسته ای ایران تأکید کرد: شعارهایی که اکنون آقای ترامپ بر علیه قرارداد هسته ای سر می دهد همچنان راه به جایی نخواهد برد و برخلاف آنچه که آقای ترامپ مطرح می کند، رؤسای جمهور ایالات متحده همگی از هر حزبی بوده اند همواره احترام همدیگر را نگاه داشته اند.

کار جمهوری اسلامی ایران با انتخاب آقای ترامپ دشوارتر خواهد شد
وی در ادامه تصریح کرد: به ضرس قاطع می توان گفت مسئله "حکم حکومتی"- یا Executive Order که، برخلاف ایران، درقوانین آمریکا پیش بینی شده و حتی از زمان آیزنهاور فرامینی وجود دارند که هنوز اجرا می شوند و رؤسای جمهوری بعدی نیز به آن هاپایبند بوده و هستند، رئیس جمهور آیندۀ آمریکا چنان عمل نخواهد کرد که با نفی کرده­های پیشینیان خود، اعتبار کشور خود را در عرصۀ بین المللی به سادگی از بین ببرد.

هادی زاده یزدی افزود: هرچند که آقای ترامپ، نامزد احتمالی جمهوری خواهان ایالات متحده، می گوید که تمام اقداماتی راکه آقای اوباما در مورد قرارداد برجام انجام داده است، کان لم یکن خواهد کرد، اما این سخنان بیشتر جنبه شعار دارند تا واقعیت.

وی ادامه داد: با این وجود، کار جمهوری اسلامی ایران با انتخاب آقای ترامپ به عنوان رئیس جمهور ایالات متحده دشوارتر خواهد شد.

این تحلیلگر مسائل سیاسی اظهار داشت: البته احتمالی هم وجود دارد که آقای ترامپ حتی کاندید حزب جمهوری خواه در انتخابات آینده  نباشد، مگر اینکه حزب جمهوری خواه حاضر شود مقدار زیادی از اعتبار خود را در عرصه سیاسی آمریکا از دست بدهد.

بانک های جهانی همچنان از برقراری روابط تجاری با ایران هراس دارند
هادی زاده یزدی در ادامه به مذاکرات روزهای اخیر مقامات ایرانی و اروپایی- آمریکایی پرداخت و گفت: بانک های جهانی همچنان از برقراری روابط تجاری و اقتصادی و بانکی با ایران هراس دارند، اما مذاکراتی که طی روزهای اخیر در لندن بین بانک ها و مقامات اقتصادی اروپا و مقامات بلند پایه ای از آمریکا جریان داشته است، ظاهراً با هدف رفع این موانع بوده است.

وی تأکید کرد: آقای سیف به عنوان نماینده جمهوری اسلامی ایران در این مذاکرات حضور داشت و این امیدواری وجود دارد که انجام مذاکراتی شبیه آنچه پنجشنبه گذشته در لندن انجام شد، مقدار زیادی از مشکلاتی که در مسیر اجرای برجام ایجاد شده و همچنین ترس هایی که در طرفین یعنی جمهوری اسلامی ایران و به میزان بیشتری در طرف اروپایی ایجاد شده است را مرتفع کند.

بعید به نظر می رسد قرارداد هسته ای در آینده ملغی شود
عضو انجمن فیزیک هسته ای ایران همچنین در پاسخ به سؤالی درباره آینده قرارداد هسته ای برجام با توجه به نتایج احتمالی دو انتخابات ریاست جمهوری در جمهوری اسلامی ایران و ایالات متحده آمریکا، تصریح کرد:  بعید به نظر می رسد قرارداد هسته ای بین ایران و شش قدرت بزرگ جهانی در آینده ملغی شود.

هادی زاده یزدی تأکید کرد: برجام، سند سازمان ملل متحد است و این طور نیست که یک کشور قادر باشد یک طرفه آن را لغو کند، چراکه پیش بینی شده اگر کار به اختلاف کشید، موارد اختلاف به حکمیت ارجاع شوند.

وی افزود: این طور نیست که به صورت یک جانبه یکی از طرفین قرارداد هسته ای، این توانایی را داشته باشد که قرارداد را لغو کند.

موفقیت برجام در گرو سیاست تعامل ایران با جامعه بین الملل است
استاد فیزیک هسته ای دانشگاه فردوسی مشهد، موفقیت برجام را در گرو سیاست تعامل جمهوری اسلامی ایران با جامعه بین الملل دانست و تصریح کرد: اگر برخی جناح ها در ایران ادبیات حرف زدن خود با کشورهای خارجی را عوض نکنند، جمهوری اسلامی در مسیر اجرای برجام چندان موفق نخواهد بود.

فارغ التحصیل دانشگاه اوهایو آمریکا اضافه کرد: البته این ادعا به آن معنی نخواهد بود که تداوم سیاست های "چند زبانۀ" جمهوری اسلامی ایران منجر به اجرای درست قرارداد برجام نمی شود، با این همه، مسیر اجرای برجام، طاقت فرسا و پرسنگلاخ خواهد بود.

ادبیات کلی جمهوری اسلامی باید با ادبیات وزارت خارجه منطبق باشد
هادی زاده یزدی گفت: ادبیات کلی جمهوری اسلامی ایران باید با ادبیات وزارت خارجه منطبق باشد، در این صورت روابط تیم دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران هم با کشورهای خاورمیانه و به طور همزمان با کشورهای اروپایی و آمریکایی بهبود پیدا می کند.

عضو انجمن فیزیک هسته ای ایران با تأکید بر اینکه "سیاست باید بر شمشیر حکومت کند"، تصریح کرد: برخی فرماندهان نظامی  در ایران در مقاطع مختلف زمانی از یک موضع مستقل درباره قرارداد برجام به اظهارنظر می پردازند، که چنین اظهارنظرهایی برای کشور و ملت ایران یک آفت است و باید مقامات رسمی و مسئول در جمهوری اسلامی ایران در مقابل چنین اظهارنظرهایی بایستند و با  واکنش مناسب از تداوم ایراد چنین سخنانی جلوگیری کنند.

مانورهای سیاسی مقامات نظامی با قصد کارشکنی علیه دولت
وی خاطرنشان کرد: به یاد دارم که در زمان دانشجویی ام در آمریکا، یک ژنرال آمریکایی، خارج از وظایف حرفه ای، در  یک موضوع سیاسی اظهار نظری عمومی کرد و کارتر، رئیس جمهوری وقت آمریکا، بلافاصله او را به کاخ سفید فراخواند و حکم عزل و بازنشستگی او را به دستش داد.

استاد فیزیک هسته ای دانشگاه فردوسی مشهد تصریح کرد: برخی اوقات  در ایران سخنان و مانورهای سیاسی بزرگی از سوی برخی مقامات نظامی در مورد برجام و روابط دیپلماتیک ایران و جامعه جهانی، ایراد و انجام می شود که بیشتر جنبۀ چوب لای چرخ دولت تدبیر و امید دکتر روحانی را دارد.

دکتر محمد هادی هادی زاده یزدی در پایان تأکید کرد: امروز اختیار دیپلماسی باید در دست دولت جمهوری اسلامی ایران قرار گیرد و خارجیان متوجه شوند که در ایران با یک صدا و با یک دولت و نه با صداهای مختلف سروکار دارند.