رئیس پلیس برلین گفته است نمی‌تواند فردی که به ظن حمله به جمعیت حاضر در یک بازار کریسمس در این شهر بازداشت شده، واقعا راننده کامیونی باشد که در این حمله به کار گرفته شد. روز گذشته، راننده یک کامیون آن را به داخل این جمعیت راند که در نتیجه آن، دوازده نفر کشته و چهل و هشت نفر زخمی شدند.

پیشتر وزیر کشور آلمان گفته بود فردی که به ظن حمله به جمعیت حاضر در یک بازار کریسمس در برلین بازداشت شده مسئولیت این حمله را انکار کرده است.پلیس گفته است فرد بازداشتی یک شهروند پاکستانی است که سال گذشته به آلمان پناهنده شده بود و در فاصله‌ای از محل وقوع حادثه توسط ماموران بازداشت شد. آنگلا مرکل صدراعظم آلمان هم گفته بود که به نظر می‌رسد که راننده کامیون از پناهجویان خارجی باشد. با توجه به اینکه پیش از این هم خانم مرکل به خاطر سیاست استقبال از پناهجویان در سال گذشته با انتقاداتی مواجه بوده، احتمالا در پی حادثه اخیر تحت فشار بیشتری قرار خواهد گرفت.

وی گفت «هنوز از بسیاری از جنبه‌های این واقعه آگاهی کامل و قطعی نداریم اما از شواهد بر می‌آید که این یک حمله تروریستی بوده است» و افزود: «می‌دانم که اگر تایید شود که فردی که این عمل را مرتکب شده کسی بوده که از ما حمایت و پناه خواسته بود، درک آن برای همه ما دشوار خواهد بود.» پیشتر، پلیس آلمان اعلام کرده بود که حمله کامیون به جمعیت حاضر در یک بازار کریسمس در شهر برلین احتمالا «تروریستی» بوده است.دراین حادثه ۱۲ نفر کشته و ۴۸ نفر دیگر زخمی شده‌اند.

پلیس راننده کامیون را دستگیر کرده و رسانه‌ها به نقل از مقام‌های امنیتی این فرد را ۲۳ ساله و شهروند پاکستان معرفی کرده‌اند.خبرگزاری دی‌پی‌ای آلمان می‌گوید این فرد اواسط زمستان گذشته به عنوان پناهجو وارد آلمان شده است. روزنامه‌های آلمان گزارش داده‌اند که فرد مظنون سابقه جرایم خرد داشته اما مظنون به اقدامات تروریستی نبوده است.

تصاویر ارسالی، کامیونی را نشان می‌دهد که شیشه‌های آن خُرد شده و ردی از غرفه‌های چوبی تخریب شده و درخت‌های کریسمس بر زمین افتاده پشت سر خود بر جای گذاشته است. روزنامه‌های محلی آلمان می‌نویسند که فرد تبعه پاکستان پس از واقعه بازارچه کریسمس این محل را ترک کرده بود که یکی از شهروندان او را تعقیب کرده و محل او را به پلیس خبر می‌دهد و نیروهای انتظامی موفق می‌شوند دو کیلومتر دورتر از محل حادثه، فرد مظنون را دستگیر کنند؛ فرد دستگیرشده اتهام‌ها علیه خود را رد می‌کند.

گزارش‌ها همچنین حاکی است که پس از این واقعه، پلیس عملیات جستجوی بزرگی را در محل موقت اقامت پناهجویان در محل فرودگاه تمپل‌هوف برلین ،یعنی جایی که فرد مظنون دستگیرشده در آنجا اقامت داشته، انجام داده و از چهار نفر بازجویی کرده‌اند اما کسی در این عملیات بازداشت نشده است. پلیس آلمان از واکنش به این گزارش‌ها خودداری کرده و گفته است که پاسخ‌های لازم را دادستان‌های فدرال بعد از ظهر سه‌شنبه در نشست خبری خود خواهند داد. به گزارش خبرگزاری فرانسه، مأموران، در کامیون اسکانیای یادشده یک فرد تبعه لهستان پیدا کرده‌اند که به گفته مقام‌های وزارت داخله ایالت براندنبورگ، به ضرب گلوله زخمی شده بود و کمی پس از دریافت کمک‌های درمانی جان داد. صاحب لهستانی شرکتی که کامیون به آن تعلق دارد نیز به رسانه‌های لهستانی گفته است که به باور او این کامیون دزدیده شده و «بلایی سر راننده آن آورده‌اند.» شاهدان حاضر در محل حادثه می‌گویند کامیون مهاجم بدون آن که سرعت خود را کم کند به میان جمعیت رفته است.

انتقاد از مرکل
سیاستمداران حزب ضد مهاجرت «آلترناتیو برای آلمان» آنگلا مرکل، صدر اعظم این کشور را در این حمله مقصر دانسته‌اند و از او خواسته‌اند بگوید چه زمانی به این وقایع پاسخی محکم خواهد داد.

این سیاستمداران حمله دیشب را به سیاست‌های باز مهاجرتی خانم مرکل نسبت می‌دهند که باعث شده یک میلیون پناهجو مهاجر بتوانند در طول یک سال گذشته وارد خاک آلمان شوند. یکی از نمایندگان حزب خانم مرکل در پارلمان آلمان هم گفته است که حادثه دیشب باعث ایجاد حس ناامنی می‌شود و خطر برخوردهای افراطی در میان مردم را به همراه دارد.

منبع: روزنامه مردم سالاری