فریدون مجلسي*: پیروزی نیروهای دولتی سوریه درحلب به کمک روسیه معادلات بحران سوریه را تغییر داده است. گروه‌های افراطی نظیرداعش در یک وضعیت انفعالی و نزدیک به شکست قرارگرفته‌اند. در چنین شرایطی ترور سفیر روسیه درترکیه ابعاد جدیدی از بحران سوریه و تاثیرگذاری آن برکشورهای منطقه را شکل داده است. این ترور اثر شدیدی بر دولت ترکیه خواهد داشت. البته یقینا دولت ترکیه خواهان چنین اتفاقی نبوده است .

آنچه درصحنه سیاسی ترکیه این روزها می‌گذرد نشان دهنده ماجراجویی خطرناکی است و نتیجه منفی آن بر این کشور و مردم آن اعمال می‌شود. افراطیونی که با شعارهای ماجراجویانه وارد عمل شدند، ترکیه را در چنین شرایطی گرفتار کرده‌اند. عامل ترور سفیر روسیه دارای تبارترکی است و بدون شک ترورسفیر روسیه برای ترکیه هزینه دارد. ترکیه سه سال متوالی است رشد اقتصادی منفی را تجربه می‌کند.

کشوری که به لحاظ رشد اقتصادی درمنطقه نمونه بود؛ امروز با سیاست‌های رجب‌طیب اردوغان و جاه‌طلبی‌هایی که وی برای احیای امپراطوری عثمانی در نظر داشت و همچنین همکاری و همدستی با سیاست‌های ماجراجویانه عربستان درخاورمیانه، تشدید افراطیون داعشی، حمله به موصل و حمله به سوریه که الهام گرفته از قدرت‌های منطقه‌ای بود، وضعیتش وارونه شده است. حتی عربستان هم از این شرایط درموقعیتی وخیم قراردارد. به عبارت دیگر تنها کشوری که امروز از اتفاقات منطقه سود می‌برد و دشمنان خود را به جان هم انداخته است رژیم حاکم بر تل‌آویو است. اما بدیهی است در وضعیت فعلی تروریست‌ها درعراق و سوریه با شکست مواجه شده‌اند. اقدامات انتحاری نظیر آنچه در عراق مقابل شیعیان رخ داد یا همین ترور اخیر نشان از استیصال‌گروه‌های افراطی است.

روس‌ها به خوبی این موضوع را می‌فهمند. از طرف دیگر به نظر می‌رسد دولت ترکیه هم به جایی رسیده که ادامه سیاست‌های قبلی را به نفع خود نمی‌داند، چرا که برای آنها مشخص شده هر زمان افراط‌گرایی پرورش یابد کنترل و مدیریت آن بسیار دشوار خواهد بود. با این حال بعید است که این ترور با اینکه اقدامی وخیم و حاد است واکنش‌های غیرمتعارفی را برجای بگذارد، زیرا روسیه به خوبی درک می‌کند که دولت ترکیه به چنین اقدامات غیرمنطقی که به زیان خودشان است، دست نمی زند.

از طرف دیگر این اتفاق نمی‌تواند بر جنگ در سوریه تاثیر بگذارد. جنگ درسوریه روند رو به پیشرفتی را درمسیر شکست تروریسم طی می‌کند وگروه‌های افراطی که درتلاش هستند با اسم عوض کردن ازکمک‌های خارجی بهره‌مند شوند، وضعیت سوریه زمینه مطلوبی را برای یک داد و ستد سیاسی فراهم آورده است. توجه به معترضان مدنی در سوریه موجب‌می‌شود آنها دغدغه‌های خود را مطرح کنند. بارفع برخی محدودیت‌ها وعفو عمومی واستقرار یک حکومت ائتلاف ملی می‌توان بقایای نیروهای تروریست را پاکسازی کرد. ‌ضمن اینکه دولت سوریه نیز باید به سمت دموکراسی حرکت کند.

* تحلیلگر مسائل بین‌الملل

منبع: روزنامه آرمان امروز