بر این اساس به گزارش منابع آگاه در شامگاه روز دوشنبه در پی ورود کامیونی به بازار کریسمس در پایتخت آلمان دست کم ۹ نفر کشته و ۵۰ تن زخمى شدند و به فاصله تقریبا چند ساعت سفیر روسیه در ترکیه در عین سخنرانی در افتتاحیه یک نمایشگاه عکس مورد حمله تروریستی قرار گرفت. دو حادثه اخیر جهان را منقلب کرده و مقامات عالی روسیه و ترکیه ترور سفیر روسی در آنکارا را واکنشی به همکاری دو کشور در حلب و در جهت تخریب روابط مسکو و آنکارا دانستند. از سویی تروریست‌های داعش حادثه بازار کریسمس را به عهده گرفتند. در پی آن پلیس آلمان از مردم این کشور خواست که از خانه هایشان خارج نشوند.

انفجار در بازار کریسمس برلین

به نقل از منابع آگاه، شامگاه دوشنبه در برلین کامیونی در یک مرکز گردشگری در نزدیکی کلیسای « گیدشتنیس» با سرعت وارد بازار کریسمس شد و در پی ورود این کامیون به بازار کریسمس در پایتخت آلمان تا ظهر دیروز تعداد کشته‌های این حادثه «تروریستی» به ۱۲ تن افزایش یافته بود. سی ان ان به نقل از یک مقام آلمانی اعلام کرد پلیس برلین حادثه ورود کامیون به بازاری شلوغ در این شهر را در قالب اقدامی تروریستی بررسی کرد. رسانه‌های آلمان اعلام کردند کمک راننده کامیون که لهستانی بوده در حادثه برلین کشته شده است. راننده کامیون پس از زیر گرفتن مردم در بازار متواری شده بود اما پلیس آلمان می‌گوید راننده را بازداشت کرده است. پلیس آلمان اعلام کرد هیچ نشانه‌ای دال بر وقوع حمله‌ای جدید در برلین وجود ندارد. جولیان ریشلت، سردبیر روزنامه بیلد آلمان در مصاحبه با سی ان ان گفت: حادثه بازار کریسمس در برلین دقیقا همانند حادثه‌ای است که در نیس فرانسه اتفاق افتاد. وی تدابیر امنیتی پلیس را شدید اما در خفا توصیف کرد و گفت اگر هم پلیس با این کامیون روبه‌رو می‌شد، نمی توانست جلوی حرکت آن را بگیرد. دیروز پلیس برلین تایید کرد جسد یک مرد لهستانی در داخل کامیونی که به بازار کریسمس در برلین حمله کرد، پیدا شده است. در پی این حمله، فرانسوا اولاند رئیس‌جمهور فرانسه گفت مردم کشورش با مردم آلمان اظهار همدردی می‌کنند. سخنگوی کاخ سفید حمله تروریستی به برلین را به شدت محکوم کرد. به نقل از روزنامه واشنگتن تایمز، گروه تروریستی داعش اعلام کرد که مسئولیت حمله به بازار برلین را بر عهده می‌گیرد. منابع اگاه همچنین می‌گویند تدابیر امنیتی در برلین ادامه دارد و پلیس آلمان از مردم این شهر خواسته که از خانه‌هایشان خارج نشوند. در پی حمله روز دوشنبه به بازار کریسمس در برلین و ترور سفیر روسیه در آنکارا، پلیس لندن در حال بازبینی برنامه‌های امنیتی خود جهت حفاظت از مردم در جریان کریسمس و سال نوی مسیحی است.

ترور سفیر روسیه در آنکارا

همزمان با انجار تروریستی در بازار کریسمس ترکیه، آندره گنادیوویچ کارلوف سفیر روسیه در آنکارا که در جریان مراسم افتتاحیه یک نمایشگاه عکس به ضرب گلوله مجروح شده بود بر اثر شدت جراحات درگذشت. گفته می‌شود کارلوف در مراسم افتتاحیه نمایشگاه عکس «روسیه از نگاه ترک‌ها» در آنکارا سخنرانی می‌کرد که هدف حمله قرار گرفت. ترور سفیر روسی در ترکیه جهان را منقلب کرد؛ ایران این حادثه تروریستی را محکوم کرده و سایر کشورهای جهان و حتی سازمان ملل نسبت به آن واکنش نشان دادند. به گفته سخنگوی وزارت خارجه روسیه دولت ترکیه به این کشور اطمینان خاطر داده که تحقیقات کاملی درباره این سوء قصد انجام خواهد داد. ملیح گوکجک شهردار آنکارا هم این اقدام را تلاش برای تخریب روابط روسیه و ترکیه خوانده است. ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری ترکیه در سخنرانی تلویزیونی خود در واکنش به ترور آندری کارلوف با بیان اینکه کارلوف سفیرش در ترکیه در مسیر انجام وظایف خود کشته شده است، گفت: این اقدام با هدف آسیب زدن به فرایند عادی‌سازی روابط ترکیه و روسیه و خارج کردن مذاکرات صلح سوریه از مسیر خود صورت گرفته است و همچنین اردوغان و سایر مقامات ترک هم ترور سفیر روسی در آنکارا را تخریب روابط مسکو و آنکارا خواندند و علت این اقدام را در خشم تروریست‌‌ها نسبت به همکاری روسیه و ترکیه دانستند. گفتنی است رئیس‌ جمهوری ترکیه با اشاره به تماس تلفنی خود با همتای روسی‌ اش اعلام کرد که دو طرف در خصوص تشکیل کمیسیون مشترک برای پیگیری ترور سفیر روسیه در آنکارا توافق کردند. گفتنی است که پلیس ترکیه خواهر و مادر فرد مسلحی که دست به ترور سفیر روسیه در ترکیه در یک گالری هنری در آنکارا زده بود را دستگیر کردند. دولت ترکیه یکی از خیابان‌های شهر آنکارا را به نام سفیر ترور شده روسیه نامگذاری می‌کند. وزارت امور خارجه کشورمان، به کلیه هموطنانی که قصد مسافرت به ترکیه را دارند، توصیه‌هایی ارائه کرد. وزارت خارجه اعلام کرد: نظر به شرایط خاص در کشور ترکیه طی روزهای اخیر، به کلیه هموطنانی که قصد مسافرت به این کشور را دارند ، توصیه اکید می‌شود تا اطلاع ثانوی، از انجام مسافرت‌های غیر ضروری به این کشور اجتناب کنند.

جسد یک دیپلمات روس کشف شد

رسانه‌های محلی اعلام کردند، چند ساعت پس از انتشار خبر ترور سفیر روسیه در ترکیه، جسد یک دیپلمات دیگر روس نیز که به ضرب گلوله کشته شده بود، در خانه‌اش واقع در مسکو کشف شد. به نوشته روزنامه میرر، جسد پتر پولشیکف، دیپلمات ۵۶ ساله روسی در حالی که گلوله‌ای به سرش برخورد کرده بود در آپارتمانش واقع در مسکو پیدا شد. این تیراندازی ادعا شده درست چند ساعت پس از انتشار اخبار ترور آندری کارلوف، سفیر روسیه در ترکیه صورت گرفت. خبر قتل پولشیکف توسط شبکه تلویزیونی Ren TV گزارش شد و در آپارتمان این دیپلمات عالی رتبه دو پوکه و یک اسلحه نیز زیر روشویی سرویس بهداشتی کشف شده است.

سوئیس هم در امان نبود

دوشنبه در سوئیس هم تلخ بود و پلیس این کشور اعلام کرد، مرکز اسلامی شهر زوریخ سوئیس هدف حمله مسلحانه قرار گرفت و مردی مسلح به روی مردم آتش گشود که سه تن زخمی شدند. این حمله عصر دوشنبه صورت گرفت و پلیس زوریخ در حال جمع‌آوری شواهد در داخل ساختمان مسجد است. آخرین اخبار حاکی از آن است که تیراندازی در این مرکز اسلامی در پایتخت سوئیس حداقل سه زخمی برجای گذاشته است. نیروهای پلیس سوئیس خیابان‌های اطراف محل تیراندازی را مسدود کرده‌اند. به گفته پلیس، از این مرکز اسلامی به عنوان مسجد استفاده می‌شد و غالبا اتباعی از کشور سومالی در آن تردد داشتند. مصدومان این حادثه هم سومالیایی هستند. به گفته پلیس، مهاجم مردی حدودا ۳۰ ساله بوده که ابتدا از محل حادثه گریخت اما پلیس امروز اعلام کرد که در نزدیکی این محل یک جنازه پیدا شده است که متعلق به فرد مهاجم است. پلیس این فرد را شناسایی کرده اما هویت او هنوز اعلام نشده است.

منبع: روزنامه آرمان امروز