افشین علاء در گفتگو با خبرنگار انتخاب خبر افزود: شاید خلاء هاشمی برای اصلاح طلبان و تحول خواهان زیانبارتر به نظر برسد، اما به واقع چنین نیست؛ بلکه ارکان حاکمیت نیز لنگر ثباتی را که مایه استحکام کشتی بود از دست داده اند.

وی تصریح کرد: بسیار خطاست اگر گروهی که صاحب قدرت نیز هستند و با هاشمی مخالف بودند، تصور کنند سد بزرگی از پیش رویشان برداشته شده است، چراکه هاشمی ضمن دفاع از حقوق منتقدان، به حفظ و ثبات نظام با همه ارکان و اجزای فعلی اش نیز می اندیشید و این شامل afshinala 1395مخالفانش هم می شد.

این شاعر انقلابی ادامه داد: وجود چنین تکیه گاهی که می توانست خیل منتقدان را امیدوار نگاه دارد و به ارکان نظام به ویژه رهبری نظام هم وفادار بماند، برای همگان مخصوصا مسوولان نظام مغتنم بود. این را بعدها بسیاری از مخالفان او خواهند فهمید. هرچند به طور طبیعی نیروهای سرخورده و جفادیده و تحول خواه بیشتر احساس تنهایی می کنند.

صاحب عزای اصلی رحلت آیت الله هاشمی شخص رهبر معظم انقلاب اسلامی هستند
افشین علاء در پاسخ به این سؤال که جایگزین آیت الله هاشمی در شرایط امروز ایران چه کسی است، تأکید کرد: به جرأت می توانم ادعا کنم که هاشمی تنها چهره سیاسی بعد از انقلاب است که جایگزینی برای او پیدا نمی شود. ما شاهد بودیم که جای خالی سران کشور را که در اوایل دهه شصت ترور شدند چهره هایی چون آیت الله خامنه ای و آیت الله هاشمی پر کردند. اما انحصار و محدودیت افق قدرت در سال های اخیر مانع از آن می شود که چهره هایی به وسعت اقتدار و نفوذ این بزرگان در کنار رهبر انقلاب به چشم بیایند؛ از همین روست که بعد از رحلت هاشمی بارها گفته ام صاحب عزای اصلی شخص رهبر معظم انقلاب اسلامی است.

این چهره نزدیک به رهبر انقلاب تصریح کرد: امام بعد از شهادت یارانش این قدر که امروز رهبر انقلاب تنهاست تنها نبود. امروز به خاطر وقایع 88 حلقه اصلی و یاران قدیم امام و رهبری به محاق رفته اند. تنها هاشمی بود که آن قدر در شکل گیری نظام و استمرار آن نقش داشت که توانست بعد از وقایع آن سال در عرصه باقی بماند. هرچند قدرت اجرایی سالهای گذشته را نداشت اما همه می دانستند که او هر چه باشد و هر عنوانی داشته باشد بعد از رهبری فرد دوم کشور است.

وی با طرح این پرسش که حالا این خلاء را چگونه می توان پر کرد؟ اظهار داشت: من فکر می کنم به جای فرد جایگرین باید به نیروی جایگزین برای هاشمی اندیشید. این نیروی جایگزین مجموعه ای از پبشکسوتان انقلاب و نظام هستند که به طور همزمان نزد ملت و رهبر محبوبیت و مقبولیت دارند.

علاء گفت: متاسفانه برای تجمیع این نیرو با مشکل مواجهیم، چون بسیاری از واجدان این ویژگی توأمان اکنون امکان حضور در عرصه را ندارند، پس چاره ای جز درخواست نخبگان و بزرگان قوم از رهبر معظم انقلاب نیست که برای ورود مجدد برخی چهره های محبوب و وفادار کمک و راهنمایی کنند. همان درخواست دلسوزانه ای که در آخرین سخنان سید محمد خاتمی به وضوح مطرح شد.

در دوران فقدان آیت الله هاشمی چشم انداز روشنی پیش روی اصلاح طلبان است
این فعال سیاسی اصلاح طلب در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به دغدغه‌های اصلاح‌طلبان پس از رحلت آیت ‌الله هاشمی گفت: اصلاح طلبان اصیل البته با حفظ مواضع اصلاح طلبانه و ترقی خواهانه خود جز به ثبات، بقا و استحکام نظام نمی اندیشند؛ بنابراین طبیعی است که از فقدان استوانه محکمی چون هاشمی نگران باشند، اما چشم اندازهای روشنی هم پیش روی آنهاست.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: فضای بهت و اندوه کم نظیری که پس از فوت هاشمی در میان آحاد مردم به وجود آمد نشان دهنده عمق همدلی و همراهی آنان با مواضع و مطالبات آن بزرگ فقید است و کسی نیست که نداند مطالبات اصلی او چه بود. از طرفی واکنش کم سابقه مراجع تقلید و آیات قم و اکابر روحانیت پیشکسوت نظام در ضایعه فقدان هاشمی هم تاکید مجددی بر میزان نفوذ هاشمی در ارکان فکری نظام و نشانه ای بر حقانیت مطالبات اصلاح طلبان بود؛ پس راه برای تحقق خواسته ها مسدود نیست هرچند دشوار است.

این شاعر انقلابی اضافه کرد: اکنون اولویت مطالبات اصلاحات باید معطوف به ترمیم خلاء ناخواسته و تحمیلی بین آنان و ارکان حاکمیت باشد. در راه رسیدن به این مقصد نیز اصلاح طلبان باید از همین پشتوانه ها یاری بگیرند و حقانیت خود را به اثبات برسانند.

فضای وفاق و همدلی بین نیروهای وفادار با جایگاه و شخص رهبری نظام ایجاد شود
اما در شرایط سیاسی امروز ایران به ویژه در دوران فقدان آیت الله هاشمی تعامل اصلاح طلبان و اعتدال گراها با رهبر انقلاب چگونه باید تعریف شود؟ افشین علاء در همین رابطه تصریح کرد: اتفاقاً مهمترین اولویت کاری این مجموعه در شرایط پساهاشمی رفع نقار نابرارنده بین بزرگان به ویژه بین رهبر معظم انقلاب و برخی چهره های منتقد است. چه دولت اعتدال گرای آقای روحانی چه اصلاح طلبان حامی جناب خاتمی و چه چهره های مستقل و ارزشمندی چون ناطق نوری و سیدحسن خمینی باید توجه رهبر انقلاب را به اردوگاه یاران بی شمار ایشان که از ناحیه یک جناح قدرتمند مورد غفلت یا جفا قرار گرفته اند، جلب کنند.

وی تأکید کرد: من قبول ندارم که این بزرگان نمی توانند زمینه این وفاق را فراهم کنند. این باور یعنی اینکه بپذیریم جز یک جناح خاص همه گرایش های سیاسی و فکری باید فکر نزدیک شدن به عمود خیمه نظام را از سر بیرون کنند؛ این همان چیزی است که جناح خاص در داخل و رقبای منطقه ای و بین المللی ایران در دستگاههای تبلیغی خود بر طبل آن می کوبند و استمرار آن را خواهانند. پس باید به فکر تدابیر تازه و خلاقیت های جدیدی بود. باید به جای تکرار بی حاصل مطالبات بر زمین مانده، اعتماد رهبری را جلب کرد. ایشان تنها ستون باقی مانده اند و هیچ جایگزینی هم برای ایشان در تصور نمی گنجد. خود ایشان هم با نحوه برخوردشان با چهره ای چون هاشمی نشان دادند که اینگونه نیست که به صرف اختلاف نظر و سلیقه همه یاران قدیم را از خود دور می کنند.

این فعال سیاسی اصلاح طلب افزود: قطعاً دلخوری یا قهر ایشان دلایلی دارد که به جای تن دادن به قاعده دوری و دوستی لازم است به ایشان نزدیک شد و آن گلایه ها و نگرانی ها را برطرف کرد. البته در این مسیر کار کسانی که در قدرت نیستند سخت تر است اما از دولت آقای روحانی انتظار می رود در این مسیر گام های موثرتری بردارد.

وی ادامه داد: یکی از راه های تحقق این امر نیز استفاده از تجربه ها و ظرفیت های افراد مبتکر و خلاق است. اکتفا به آرشیو اسامی محدود و تکراری در فضای کنونی کارگشا نیست. دولت باید از ظرفیت کسانی استفاده کند که توانایی جلب همزمان اعتماد رهبری و اصلاح طلبان را داشته باشند. بدیهی است اگر فضای وفاق و همدلی بین نیروهای وفادار با جایگاه و شخص رهبری نظام ایجاد شود خود به خود راه برای تحفق مطالبات بر زمین مانده نیز باز خواهد شد.

کشور و انقلاب به محمد خاتمی نیاز دارد
علاء در پاسخ به این پرسش که جایگاه ویژه آقای خاتمی در تعامل اصلاح طلبان با رهبر انقلاب چگونه تعریف می شود، تصریح کرد: خوشبختانه جناب آقای خاتمی با وجود همه بی مهری ها و هتاکی ها هرگز در دام تمامیت خواهانی که آرزومند دیدن رویارویی ایشان با رهبر انقلاب هستند نیفتاده است. سید محمد خاتمی در تمام مواضع و انتقادات و پیشنهادهایشان بر لزوم تبعیت از رهبری و تقویت شأن و جایگاه ایشان تاکید کرده است.

وی با بیان اینکه بی شک در خلاء وجود هاشمی بسیاری از توجهاتی که به هاشمی می شد به رفتار و مواضع آقای خاتمی معطوف خواهد بود، تأکید کرد: اما متاسفانه جریان خطرناکی مصرانه بر طبل اختلاف می کوبد و هرگاه روزنه امیدی برای رفع فاصله بین ایشان و رهبری پدید می آید توپخانه آنان به کار می افتد و پرده دری ها و کینه توزی ها عیان می شود. از طرفی شأن آقای خاتمی هم این نیست که برای کسب قدرت به خواسته های این جریان مرموز و کینه جو تن بدهد، چون اساساً محبوبیت و جایگاه ایشان در میان مردم به قدری بالاست که نیازی به قدرت ندارد؛ بلکه این کشور و انقلاب است که به ایشان نیاز دارد.

این فعال سیاسی گفت: من فکر می کنم اگر در کنار رهبر مقتدر و فرزانه انقلاب که جهان را مبهوت استقامت و شجاعت خود کرده است نگین برازنده ای چون خاتمی بنشیند، نشاط و امید غیر قابل وصفی در داخل کشور و ناامیدی و انفعال فلج کننده ای در دل دشمنان خارجی نظام به وجود خواهد آمد، اما برای تحقق این آرزوی مصلحانه مشکلاتی وجود دارد که برای رفع آنها نباید منتظر اقدامات خود این بزرگان بود.

وی ادامه داد: باید کنشگران سیاسی چهره های بانفوذ علمی و فرهنگی و روحانیون متعهد و وفادار به نظام و ملت دست به کار شوند. من هنوز متحیرم که چرا بعد از سخنان موجز و تاریخی جناب خاتمی در فقدان هاشمی، بدنه فعالان سیاسی و فرهنگی کشور بیکار نشستند و پیام واضح آن سخنان را درنیافتند. اکنون در شرایطی که با فقدان هاشمی هم دست به گریبانیم انتظار از صاحبان نفوذ و فعالان سیاسی و اجتماعی، بیش از همیشه است.

نقش ویژه حسن روحانی در نظام سیاسی آینده ایران
به گزارش انتخاب خبر، برخی معتقد هستند که نقش حسن روحانی در نظام سیاسی آینده ایران ویژه خواهد بود. به همین منظور دوره دوم ریاست جمهوری ایشان را تعیین سرنوشت سیاسی نظام می دانند. افشین علاء در همین رابطه گفت: من نمی توانم در این خصوص پبش بینی خاصی داشته باشم. باید دید نحوه برخورد ایشان با مقتضیات جدید و پیچیده داخلی بعد از فقدان هاشمی و نیز رویکردشان با وقایع جهانی پیش بینی نشده بعد از روی کار آمدن ترامپ در آمریکا چگونه خواهد بود. ایشان راه سختی را پیش رو دارند که قطعاً بدون به دست آوردن حمایت کامل رهبر انقلاب و کمک و تأیید اصلاحات بویژه آقای خاتمی پیمودن آن سخت به نظر می رسد.

وی خاطرنشان کرد: درست است که پیروزی ایشان مرهون حمایت هاشمی فقید بود اما بدنه اکثریت تحول خواه و اصلاح طلب با تایید خاتمی جذب ایشان شدند، کما اینکه در انتخابات مجلس هم نقش خاتمی را دیدیم که چقدر تعیین کننده بود.

این فعال سیاسی اصلاح طلب گفت: امیدوارم آقای روحانی همان کسی باشد که بتواند این نقش خطیر را در دوران پساهاشمی ایفا کند. همه ما هم از ایشان حمایت می کنیم. اما از آنجا که مختصات دوره جدید با دوران زنده بودن هاشمی بسیار متفاوت است، باید دید آقای روحانی آن معدل لازم را در خود و یاران خود تجمیع خواهد کرد یا نه؟ نمی دانم.

وی اضافه کرد: شاید وضع به گونه ای پبش برود که نیاز به نقش آفرینی چهره ذی نفوذ دیگری احساس شود، حال اگر به میدان آمدن چهره ای چون آقای خاتمی فعلاً تصور دوردست و غیرمحتملی به نظر برسد، ورود و نقش آفرینی شخصیت موجهی چون آقای ناطق نوری نباید بعید باشد. به هرحال کسی باید این نقش خطیر را به عهده بگیرد. امیدوارم خود آقای روحانی بتواند این کار را بکند چون در معرض ریاست جمهوری است و امکان تعامل بیشتری با ارکان نظام دارد.

ملت داغدار آیت الله هاشمی به دولت مورد حمایت او رأی می دهد
اما آیت الله هاشمی دیگر در بین ما نیستند. روحانی، حامی اصلی خود را از دست داد؛ حال تکلیف انتخابات 96 با عنایت به کارنامه سیاسی- اقتصادی دولت یازدهم چه می شود؟ افشین علاء در پاسخ به این سؤال خبرنگار انتخاب خبر گفت: قبل از رحلت آیت الله هاشمی احساس من این بود که به دلیل برخی مشکلات ازجمله مشکلات معیشتی، بیکاری و عدم تحقق مطالبات سیاسی، رأی آقای روحانی در دوره آینده با خطر جدی رو به روست. به این واقعیت هم با تحقیق و واقع بینی رسیده بودم. اما پس از فوت آقای هاشمی وضع فرق کرده است. اکنون اکثریت ملتی که داغدار هاشمی است، خود را موظف می داند که به دولت مورد حمایت او نیز رأی مجدد بدهد. امیدوارم این فضای همدلی و وفاق ولو به قیمت فقدان استوانه ای چون هاشمی رفسنجانی تا انتخابات باقی بماند و دولت تدبیر و امید بتواند در دوره چهارساله بعدی لذت تحقق وعده هایش را به کام ملت بچشاند.

بزرگان نظام نباید بر طبل نقار و اختلاف و کینه بکوبند
علاء در بخش پایانی سخنان خود با تبیین تعریف نقش و جایگاه مردم در دوران پساهاشمی تأکید کرد: مردم بسیار بیش از آنچه فکر می کنیم نجیب و وفادارند. اما با تلخکامی های عدیده ای دست به گریبانند که بزرگان نظام و دولتمردان باید به فکر رفع آنها باشند. معدل شعور ملت ما بسیار بالاست و قطعاً شرایط پیچیده کنونی را درک می کنند.

وی تصریح کرد: من بابت نقش آفرینی مردم نگرانی ندارم؛ نگران مسوولان و بزرگان نظام هستم که مبادا با وجود این همه صبوری و ازخودگذشتگی ملت باز هم بر طبل نقار و اختلاف و کینه بکوبند و حوصله این ملت زجرکشیده را لبریز کنند.

افشین علاء گفت: بزرگان باید باور کنند وقت همدلی است و باید با فراموش کردن تلخی ها و اختلافات گذشته به وفاق و اتحاد همه نیروها بیندیشند و به آحاد مردم به ویژه نسل مظلوم جوان فرصت نفس کشیدن و کمر راست کردن بدهند.

 

اخبار مرتبط:
سید محمد خاتمی آماده دیدار و گفتگو با رهبر انقلاب