طبق برآوردها خیران 40‌ هزار تومان در سال، سه‌هزار و 300 تومان در ماه و 110 تومان در هر روز به هر نفر از مددجویان تحت پوشش ما کمک می‌کنند. این در حالی است که در لایحه قانون توسعه کارآفرینی و اشتغال، توانمندسازی معلولان و مددجویان یکی از اصولی‌ترین استراتژی‌های سازمان بهزیستی کشور در راستای حفظ و تقویت کرامت انسانی است.

بر همین اساس بیکاری یکی از چالش‌‌های اصلی پیش روی معلولان و مددجویان است که موجب انزوا و سرخوردگی آنها و عدم حضور اثرگذارشان در جامعه می‌شود. مطالعات نشان می‌دهد که نرخ بیکاری معلولان (نابینایان، ناشنوایان، معلولان جسمی - حرکتی، معلولان ضایعه نخاعی و...) بیش از ۶۳‌درصد و نرخ بیکاری مددجویان (زنان سرپرست خانوار، زنان بد‌سرپرست، معتادان بهبود یافته و سایر آسیب‌ دیدگان اجتماعی) بیش از ۴۸‌درصد است. به گفته مسئولان و فعالان حوزه اجتماعی، لایحه اصلاحیه قانون حمایت از حقوق معلولان می‌تواند مشکلات این گروه از جامعه را بر طرف کند.

در ادامه کوزه‌گر در اولین همایش نیکوکاری و خیرجمعی با بیان اینکه جامعه سالم، مامن آرامش و بستر رشد و شکوفایی استعدادهاست، افزود: برای آنکه بخواهیم جامعه‌ای سالم داشته باشیم باید از بار آسیب‌ها بکاهیم. خیران حوزه سلامت اجتماعی برای کاهش این آسیب‌ها گام بر می‌دارند و باید نهضت کار خیر در حوزه سلامت اجتماعی را نهادینه کنیم. او تاکید کرد: برای آنکه جامعه سالمی داشته باشیم گام نخست ایجاد همدلی و گام دوم عمل به سیاست‌های بهزیستی است که بارها اعلام شده است. در همین راستا سه استراتژی کاهش و پیشگیری آسیب‌ها، اقدام به موقع و یاری طلبیدن از مردم از سوی بهزیستی مدنظر است.

3/2‌ میلیون مددجو تحت پوشش سازمان بهزیستی

قائم مقام مشارکت‌های اجتماعی سازمان بهزیستی کشور با بیان اینکه باید ابتدا به خیران نشان دهیم که چه کاری انجام می‌دهیم، گفت: بیش از دو‌میلیون و 300‌هزار مددجو تحت پوشش هستند که یک‌میلیون و 300هزار نفر از آنها معلولند. از شمار معلولان، 450هزار نفر دارای معلولیت جسمی‌اند، 30‌هزار نابینای شدید، 138خانوار پنج معلوله، 26خانوار شش معلوله و چهار خانوار هفت‌معلوله هستند. کوزه‌گر افزود: 21هزار و 500 نفر معلول ضایعه نخاعی هستند و صد‌هزار معلول خارج از بهزیستی از امکانات ما استفاده می‌کنند. همچنین 30هزار دانش‌آموز معلول و 15هزار دانشجوی معلول داریم. او با اشاره به وجود 36‌هزار و 500 خانواده با فرزند چند قلو گفت: تعدادی هم خانواده دو قلویی پشت نوبت داریم.

سالانه30هزار معلول در کشور متولد می‌شود

چندی قبل هم انوشیران محسنی بندپی، رئیس سازمان بهزیستی، بر اجباری شدن مشاوره ژنتیک تاکید کرده است، اما آن طور که کارشناسان عنوان می‌کنند تنها در صورت اجباری شدن آزمایشات ژنتیک می‌توان نرخ تولد کودکان معلول را کاهش داد. روز گذشته هم قائم مقام مشارکت‌های اجتماعی سازمان بهزیستی کشور با بیان اینکه با آسیب‌های دائمی روزافزون روبه‌رو هستیم که هر روز به شمار آنها افزوده می‌شود، عنوان کرد: سالانه 30‌هزار معلول در کشور متولد می‌شود که نشان‌دهنده بی‌توجهی به آزمایش‌های قبل ازدواج و ازدواج‌های فامیلی است. آیا به اعتبار بهزیستی برای پوشش این افراد در هر سال اضافه می‌شود؟ او ادامه داد: 18‌درصد مرگ و میر ما ناشی از حوادث رانندگی است و سالانه 15 تا 20هزار نفر را به کام مرگ می‌کشاند. خانواده بسیاری از این افراد بی‌سرپرست شده و وارد خانواده بهزیستی می‌شوند. طی 18 سال گذشته، 459‌هزار نفر در تصادفات کشته و چند‌میلیون نفر معلول شده‌اند.

آمار طلاق در ایران

قائم مقام مشارکت‌های اجتماعی سازمان بهزیستی کشور به آمار طلاق نیز اشاره کرد و گفت: روزانه 493 طلاق ثبت می‌شود. به عبارتی هر ساعت 21 طلاق در کشور به ثبت می‌رسد. بخشی از این زنان مطلقه دچار آسیب می‌شوند و نیازمند حمایت بهزیستی هستند. در این میان نهادهای اجتماعی این مقوله را تهدیدی برای خانواده‌های ایرانی می‌دانند. به گزارش بهزیستی، کوزه‌گر با اشاره به اینکه در شش‌ماهه نخست امسال میزان مشارکت‌های مردمی 29درصد رشد داشته است، گفت: این کمک‌ها متمرکز به حسابی واریز نمی‌شود و آمار کشوری است که مردم به مراکز می‌روند و کمک می‌کنند.

منبع: روزنامه آرمان امروز