√ علم و تحقیق کلید قطعی پیشرفت کشور است.
√ پیشرفت کشور نیازمند حرکت علمی بسیار قوی است.
√ تولید علم و تحقیقات، حیات آینده کشور است.
√ برای خدمت رسانی بهتر به مردم، کارهای دقیق پژوهشی لازم است.
√ عنصر تحقیق و پژوهش در همه جا به صورت یک اصل در مجموعه کارها باید مورد توجه قرار گیرد.
√ اگر ژرف یابی و پژوهش نباشد؛ نتیجه اش یک جا ایستادن، در جا زدن و با دنیای پیرامون خود به تدریج بیگانه تر شدن است.

به گزارش انتخاب خبر؛ این ها بخشی از سخنان مقام معظم رهبری است که در سال 90 بیان شده است، اما متاسفانه مدیریت سیاسی دانشگاه اصفهان با سنگ اندازی جلوی کارهای تحقیقی و پژوهشی، بزرگ ترین پژوهشگاه بخش خصوصی کشور را در مسیر انحلال قرار داده است. پژوهشگاه ها که منحل شد، علم می میرد و علم که مرد می شویم انسان های مصرف کننده و وابسته به دیگر کشورها تا جایی که حتی برای کوچکترین نیازهای مردم باید محتاج دیگر کشورها باشیم. پژوهش که نباشد موتور اقتصاد مقاومتی خاموش می شود و خلاقیت و نوآوری می میرد، جوانان تنبل و مصرف کننده صرف بار می آیند و همیشه دستشان جلوی دیگر کشورهای تولید کننده و پژوهش محور دراز می شود.

تغییر دولت ها و نگاه سیاسی در بدنه دانشگاه ها و مراکز علمی از ضربات مهلکی است که مانند موریانه بدن جامعه را از درون تخریب می کند و متاسفانه این تغییرات بی پایه و اساس کوچک و بزرگ سرش نمی شود و بی رحمانه بر تن جامعه آسیب می زند و آن هنگام است که پس از سالها متوجه می شویم همچنان وابسته ایم به دیگر دولت ها. این در حالی است که در کشورهای علمی و متمدنی مانند ژاپن، چین و کانادا با تغییر دولت ها هیچ تغییری در سازمان ها به وجود نمی آید و آنها همچنان در بالاترین پله های علم ایستاده اند و روز به روز در حال پیشرفت علمی در همه زمینه ها هستند، اما در کشور ایران با این همه ذخایر و منابع و نیروی انسانی خبره و توانمند، سوء مدیریت ها و ناپختگی های اجرایی مدام به تنه کشور آسیب می زنند و پای جانش ایستاده اند.

سوء مدیریت در دانشگاه اصفهان باعث انحلال بزرگترین پژوهشگاه کشور شد
حالا با همه این تفاسیر در این گزارش، صحبت های دکتر امیر محمودزاده، رییس پژوهشگاه شاخص پژوه را با «انتخاب خبر» بخوانید و به این موضوع واقف شوید که حتی اگر شخص اول مملکت به موضوعی تاکید کند هستند کوته نظرانی که سنگ اندازی شده است خصلت همیشگی شان!

amirmahmudzadeh 1رییس پژوهشگاه شاخص پژوه می گوید: ما پیرو فرمایشات مقام معظم رهبری که می فرمایند پژوهشگاه ها باید در دل دانشگاه ها مستقر بشوند و علم به موضوعی ثروت آفرین، اقتدار آفرین و نافع تبدیل شود به عنوان اولین پژوهشگاه خصوصی به فرامین مقام معظم رهبری لبیک گفتیم و با انعقاد یک قرارداد 30 ساله مشارکتی در دانشگاه اصفهان مستقر شدیم. 7 هزار متر ساختمان ساختیم و نیمی از این ساختمان ها را در اختیار دانشگاه اصفهان قرار دادیم و عملا اجاره 30 ساله خود را در روز اول پرداخت نمودیم.

وی تاکید کرد: بزرگترین پژوهشگاه خصوصی ایران با کمک اساتید و دانشجویان ایجاد شده است و این مجموعه تنها پژوهشگاه و مجموعه علمی ایرانی است که جزو برنامه محیط زیست سازمان ملل است و از همه مهمتر این پژوهشگاه به صورت پژوهشی علمی و حرفه ای بر روی موضوع زلزله فعالیت می کند و بزرگترین مجموعه پژوهشی در کشور است که در حوزه کارآفرینی، آینده پژوهشی و مدیریت بحران فعال است؛ حالا پس از تاسیس چنین مجموعه شگرفی و با روی کار آمدن دولت های جدید چه بلایی بر سر این پژوهشگاه آمد.

شاخص پژوه بین چرخ دنده های سیاست بازی و دعوای رییس جدید و قدیم دانشگاه اصفهان
دکتر محمودزاده، در این باره چنین ادامه می دهد: تغییراتی که در دانشگاه اصفهان در سال 1392 بعد از تغییر دولت رخ داد باعث شد که پژوهشگاه دچار آسیب های اساسی شود و بین چرخ دنده های گروه های مختلف سیاسی قرار بگیرد و عملا همه توانمندی و کیفیت مداری پژوهشگاه، قربانی دعواهای سیاسی شد.

رییس پژوهشگاه شاخص پژوه افزود: مخالفت های رییس جدید دانشگاه اصفهان با سیاست های رئیس قبلی باعث شد که بیان کند قراردادهای امضاشده قبلی را قبول ندارد؛ بر همین اساس رییس جدید دانشگاه اصفهان مکاتبات مفصلی با وزارت علوم، سازمان ها و ادارات نظارتی انجام داد مبنی بر اینکه پژوهشگاه باید از دانشگاه خارج شود و ما قراردادهای قبلی را قبول نداریم. بنابراین پژوهشگاهی که همه مطالعات و تحقیقات پژوهشگران آن به مرز تجاری شدن و بین المللی شدن رسیده بود مجبور شد پس از انحلال و به واسطه این نامه نگاری ها با 500 سرمایه انسانی تسویه حساب کند، که همه این موضوعات باعث شد که اعتماد بخش خصوصی برای سرمایه گذاری با دولت سلب شود و لطمه بزرگی به موضوع خصوصی سازی و اصل 44 قانون اساسی و اعتماد بخش خصوصی به دولت وارد شد.

تظلم خواهی پژوهشگاه شاخص پژوه از مقام معظم رهبری
رییس پژوهشگاه شاخص پژوه تصریح می کند: ما به فرامین مقام معظم رهبری در خصوص اصل 44 عمل کردیم و می خواستیم این موضوع را به صورت عملیاتی به اجرا رسانیم، اما ریاست جدید دانشگاه اصفهان با دلایل واهی جلوی فعالیت های شاخص پژوه را با سیاسی بازی گرفت.

دکتر امیر محمودزاده اشاره کرد: 5 سال است در حال مقاومت هستیم و هر روز به دنبال احقاق حقوق حقه خود هستیم. لذا، تقاضا داریم که مقام معظم رهبری به عنوان مشوق واقعی و همیشگی پژوهش و تحقیق، صدای مظلومیت و تظلم خواهی ما را بشنوند.

وی اضافه کرد: در حال حاضر 500 خانواده دانشجو، هیات علمی و کارمند بلاتکلیف و بیکار شده اند. خط تولید پروژه های دانش بنیان متوقف شده و هر روز با سازمان های مختلف درگیر مباحث اداری و سیاسی می شویم. دانشگاه اصفهان هر روز برای ما حاشیه های جدید درست می کند. آب و برق ما را قطع می کند و جدیدا از تردد مابقی کارمندان و هیات علمی ما به دانشگاه جلوگیری می کند. ساختمان ها و اماکن ما را به تعطیلی کشانده و همه دانشجویان، اساتید و کارمندان پژوهشگاه را آزار می دهد. حال؛ شاخص پژوه تنها امیدش حمایت مقام معظم رهبری است.