به گزارش مهر، انوشیروان محسنی بندپی ر در چهارمین اجلاس هم‌اندیشی پیرامون اجرای بهینه تصویبنامه حقوق شهروندی در نظام اداری با بیان اینکه در طلاق آمارهای نگران‌کننده‌ای وجود دارد، گفت: ۴۷ درصد طلاق در پنج سال نخست زندگی صورت می‌پذیرد که در شاخص اقتصادی برابری جنسیت بدترین شرایط را دارند؛ لذا بهزیستی نسبت به بیمه اجتماعی ۱۱۰ هزار زن سرپرست خانوار و خودکفایی اقتصادی در قالب تشکیل گروه‌های خودیار برای این قشر اقدام کرده است.

رئیس سازمان بهزیستی کشور با تاکید بر نگاه اجتماع‌محور در ساماندهی امور، تصریح کرد: در بحث اعتیاد اقدامات پیشگیرانه را سرلوحه کار قرار دادیم و ضمن درمان‌های تخصصی فرد معتاد اقدام به حمایت‌های اجتماعی می‌کنیم؛ همچنین در پیشگیری از اعتیاد دادگاه درمان‌مدار را طراحی کردیم تا نگاه مجرمانه را از معتاد برداریم.

وی با اشاره به آمار ۱۵ هزار و ۹۰۰ نفری تلفات جانی در سال گذشته، اعلام کرد: ۵ برابر این معلولیت ناشی از حوادث است علاوه بر این در کشور بالغ بر ۳۰ هزار کودک معلول متولد می‌شوند که در ماده ۷۵ قانون برنامه ششم غربالگری ژنتیک ازدواج را اجباری کردیم.بندپی با بیان اینکه در طلاق آمارهای نگران‌کننده‌ای وجود دارد، گفت: ۴۷ درصد طلاق در پنج سال نخست زندگی صورت می‌پذیرد که در شاخص اقتصادی برابری جنسیت بدترین شرایط را دارند؛ لذا بهزیستی نسبت به بیمه اجتماعی ۱۱۰ هزار زن سرپرست خانوار و خودکفایی اقتصادی در قالب تشکیل گروه‌های خودیار برای این قشر اقدام کرده است.

وی با اشاره به ارسال لایحه حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت در ۳۵ ماده، در پایان یادآور شد: این لایحه دستگاه‌های اجرایی و شهرداری‌ها را مکلف کرده است تا نسبت به مناسب‌سازی و تردد آسان، ارائه خدمات توانبخشی، استخدام ۳ درصدی اقدام کنند تا این افراد نیز از حمایت‌های حقوقی که حق شهروندی این عزیزان است، بهره‌مند شوند.

رئیس دبیرخانه ستاد هماهنگی و پیگیری مناسب‌سازی کشور نیز در این مراسم با بیان اینکه مناسب‌سازی و دسترس‌پذیری یکی از حقوق لاینفک شهروندی است، گفت: عدالت اجتماعی زمانی صورت می‌پذیرد که امکان استفاده برابر از امکانات برای همه آحاد جامعه برقرار باشد.

دستگاه قضا با رفع فیلتر تماس صوتی تلگرام موافقت نکرد
وزیر ارتباطات از مذاکره و موافقت دادستانی با اجرای فیلترینگ غیرهمسان برای دسترسی کاربران ایرانی در اینترنت خبر داد.محمدجواد آذری جهرمی در نشست خبری روز دوشنبه درباره طبقه بندی دسترسی کاربران ایرانی به اینترنت گفت: برای غیرهمسان سازی نظام فیلترینگ در اینترنت دستورالعملی را آماده کردیم و چارچوب فنی آن را برای ارائه به دادستانی آماده کرده ایم.وی گفت: پیرو مذاکرات مکتوب با دادستانی این موضوع مورد موافقت قرار گرفته که شروطی برای آن در نظر گرفته شده است.

جهرمی افزود: ما پیشنهادات دادستانی را در این مورد بررسی کرده و پاسخ فنی لازم را برای اجرای این پروژه آماده کرده ایم که امیدواریم این موضوع نیز مورد تایید قرار گیرد و بتوانیم مدل دسترسی کاربران ایرانی به اینترنت را بر اساس موقعیت، سن و سایر شرایط کاربران تعریف و فیلترینگ را بر مبنای این تعاریف بر روی سایت های اینترنتی اعمال کنیم.

وزیر ارتباطات همچنین در پاسخ به سوال دیگر مهر درباره وعده داده شده برای رفع فیلتر سرویس تماس صوتی تلگرام نیز گفت: در مورد رفع فیلتر این سرویس وعده ای نداده ام بلکه برای پیگیری این موضوع وعده داده ام که آن را نیز به دلیل مطالبه کاربران و مردم پیگیری کرده ام.

وی گفت: رفع فیلتر سرویس تماس صوتی تلگرام و باز کردن آن در اختیار وزارت ارتباطات نیست و مرجع قضایی به عنوان صادر کننده این حکم بر روی آن پافشاری دارد.جهرمی اضافه کرد: ما در دو مرحله این موضوع را مورد پیگیری قرار دادیم اما دستگاه قضا اعتقادی به باز کردن این دسترسی ندارد.

وزیر ارتباطات گفت: نکاتی که در مورد شرایط اقتصادی و کاهش درآمد اپراتورها در خصوص این سرویس مطرح می شود درست نیست و نگاه دستگاه قضایی به فیلتر تماس صوتی تلگرام در چارچوب مسائل امنیتی است.

وی تاکید کرد: ما همچنان در حال بررسی هستیم که این موضوع را پیگیری کنیم اما از سوی دیگر مصرف کنندگان می توانند از سرویس های مختلف دیگری که این امکان را برای آنها فراهم می کند استفاده کنند.جهرمی گفت: کاهش حجم میزان دقایق مکالمات تلفنی نشان می دهد که بخش اعظمی از سهم مکالمات به سمت استفاده از اپلیکیشن های موبایل رفته است.

وزیر ارتباطات عنوان کرد: همچنین از پیگیری موضوع حذف اپلیکیشن های ایرانی از فروشگاه های اپلیکیشن خارجی مانند اپل و گوگل، در سفر رئیس جمهور به نیویورک خبر داد و گفت: با مذاکرات صورت گرفته با وزارت امور خارجه و معاونت حقوقی ریاست جمهوری موضوع تحریم اپلیکیشن های ایرانی توسط شرکت های خارجی در دست پیگیری است.وی گفت: در این زمینه در سفر رئیس جمهور به نیویورک نیز پیگیری های اولیه برای شفاف سازی دلایل این تحریم انجام شد و هم اکنون مسئله شفاف است.