حمایت و نگهداری از معلولین بر اساس جدیدترین روش های نوین درمانی ماموریت اصلی این سازمان است و کارکنان، صمیمانه در کنار یکدیگر برای تحقق اهداف بچه های آسمان تلاش می کنند.

alirezamahnam 1با دکتر علیرضا مهنام، قائم مقام مدير عامل موسسه خیریه بچه های آسمان در خصوص فعاليت ها و ویژگی های متمایز این موسسه در حمايت از اقشار آسيب‌پذير به گفتگو نشستيم.

این موسسه از چه زمانی تاسیس شد؟

موسسه خیریه بچه های آسمان از سال 1378 تاسیس شد. شماره ثبت موسسه 15280 است و در منطقه شمیران مجوز فعالیت دارد.

این موسسه چگونه شکل گرفت؟

آقای کامران نقابی به معلولیت ذهنی و جسمی دچار بودند، بنابراین خانواده تصمیم می گیرند که موسسه ای را برای نگهداری از عزیز خود تاسیس کنند. علاوه بر اینکه خود کامران در این موسسه به سر می برد از معلولین دیگر هم دعوت شد تا در کنار آقای نقابی در این مرکز، نگهداری شوند. کم کم معلولین به صورت یک خانواده بزرگ در این موسسه دور هم جمع شدند. در حقیقت، موسسه خیریه بچه های آسمان یک مجموعه خانوادگی بود که به مناسبت یادبود کامران پایه گذاری شد. بعد از اینکه کامران به رحمت خدا رفت، کم کم این مجموعه حفظ شد و توسعه پیدا کرد و بزرگ تر شد.

چه قشري و چه تعداد تحت پوشش موسسه شما هستند؟

در حال حاضر نزدیک به 400 نفر مددجو تحت نگهداری موسسه خیریه بچه های آسمان هستند. این معلولین در سه مرکز اصلی نگهداری می شوند. یکی از مراکز در فشم قرار دارد و در حدود 200 نفر از آقایان مددجو به عنوان پسران بالای 14 سال در این مرکز نگهداری می شوند. یکی دیگر از مراکز موسسه در جردن مستقر است. این مرکز مختص بانوان است و حدود 90 نفر مددجوی زیر 14 سال در این محل نگهداری می شوند. در این دو مرکز، معلولین جسمی و ذهنی نگهداری می شوند. در مرکز کرج، 200 نفر مددجو نگهداری می شوند و یک آسایشگاه اعصاب و روان است. افراد بازنشسته و افرادی که به مشکلات اعصاب و روان دچار هستند به صورت مختلط زن و مرد نگهداری می شوند.

دفتر مرکزی موسسه در کجا واقع شده است؟

دفتر مرکزی موسسه خیریه بچه های آسمان در خیابان اندرزگو واقع شده است و خیرین می توانند برای ارائه کمک های خود به این محل مراجعه کنند. در حقیقت دفتر مرکزی موسسه خیریه بچه های آسمان به عنوان محلی برای جذب خیرین فعالیت می کند. بخشی از امور اداری این موسسه نیز در این محل انجام می گیرد.

افراد تحت پوشش چگونه جذب و وارد موسسه می‌شوند؟

اکثریت مددجویان پسر و دختر این موسسه، بی سرپرست و فاقد شناسنامه هستند و والدین آنها مشخص نیستند. این مددجویان از طرف بهزیستی به مجموعه های مختلف و از جمله موسسه خیریه بچه های آسمان معرفی می گردند.

موسسه برای خیلی از مددجویانی که فاقد شناسنامه هستند اقدام به اخذ شناسنامه نموده است و صدور شناسنامه نیز برای تعداد دیگری از مددجویان در حال انجام است. در این صورت افراد مددجو می توانند از دریافت یارانه بهره مند شوند.

آیا دولت از موسسه حمايت می کند؟

حمایت های دولتی از این موسسه به صورت پرداخت یارانه است، اما پرداخت ها منظم و کامل نیست و بخشی از یارانه ها به صورت 7-6 ماهه پرداخت می شود. این موسسه در این شرایط می تواند روی حمایت های خودجوش مردم حساب کند تا مشکلات مددجویان عزیز مرتفع گردد.

موسسه خیریه بچه های آسمان با چه مشکلات و موانعی رو به رو است؟

هزینه های ماهانه هر مددجو حدود 30 میلیون ریال معادل 3 میلیون تومان برآورد شده است. 400 مددجو در مراکز موسسه نگاهداری می شوند و هزینه ماهانه هر مددجو 3 میلیون تومان است. بنابراین کمک ها و حمایت های مردمی برای جبران هزینه ها تعیین کننده و تاثیرگذار است.

محل مراکز موسسه خیریه بچه های آسمان استیجاری هستند. موسسه در حال برنامه ریزی برای خرید املاکی است تا مشکل پرداخت هزینه های اجاره مرتفع گردد. خیرین البته در بحث پرداخت اجاره ها کمک می کنند، اما بیشتر مشکلات موسسه در این حوزه می باشد.

برنامه هایی نیز در آینده تدارک دیده شده است تا یک بیمارستان برای بیماران دچار معلولیت ساخته شود. یکی از دوستان اینجانب تعریف می کرد که یکی از اقوام ایشان که دارای معلولیت بوده است دچار تشنج می شود و وضعیت وخیمی پیدا می کند و در این شرایط برای بستری شدن عزیز خود به بیمارستان های تهران مراجعه می کنند، اما متاسفانه هیچکدام از بیمارستان ها اقدامی جهت بستری این معلول عزیز انجام نداده اند؛ این وضعیت بسیار ناراحت کننده است که در این شرایط با این فرد عزیز معلول چنین برخوردی شده است.

اگر بتوان یک مرکز درمانگاهی یا یک بیمارستان خاص معلولین جسمی- ذهنی و اعصاب و روان با امکانات و تجهیزات تخصصی و پیشرفته و مدرن احداث کرد، مشکلات بسیاری از معلولان کشورمان مرتفع خواهد شد. البته در این راستا حمایت و پشتیبانی های دولتی ضروری است، چراکه بدون حمایت ارگان های دولتی تاسیس این مرکز درمانی غیرممکن است.

حمایت ها از این مؤسسه صد درصد مردمی است و از طریق هیئت امناء صورت می گیرد، اما اگر بخشی از حمایت ها نیز از طرف دولت انجام شود قطعاً می تواند در بهبود حال مددجویان عزیز و پیشبرد اهداف عالیه این مؤسسه تأثیرگذار باشد.

مشکل خرید زمین برای این مؤسسه می تواند به صورت واگذاری زمین از طریق اهدا یا وقف ملک اتفاق افتد. خروج مؤسسه از بار مالی پرداخت اجاره بهای محل مراکز نگاهداری معلولین می تواند هزینه های مؤسسه را کاهش دهد. این کاهش هزینه ها می تواند در نهایت منجر به رفاه حال مددجویان و صرف هزینه ها در امورات مددجویان گردد.

فرمودید مددجویان از طرف سازمان بهزیستی به این مرکز معرفی می شوند. چرا سازمان مزبور، زمینی را در اختیار این موسسه قرار نمی دهد؟

قبلاً شاید یک چنین حمایت هایی وجود داشته است، اما اکنون سازمان بهزیستی مجموعه هایی مانند بچه های آسمان که مستقل می باشند را خودگردان معرفی می کند و از طریق سازمان بهزیستی عملاً حمایتی صورت نمی گیرد. سازمان بهزیستی اعلام می کند که مؤسسه باید از طریق خیرین و حمایت های خودجوش مردمی اداره شود و هزینه های تولید شده باید از طریق کمک های خیرین و مردمی تأمین گردد، بنابراین این مؤسسه عملاً هیچگونه حمایت دولتی ندارد.

مردم چگونه می توانند مؤسسه را یاری کنند؟

موسسه خیریه بچه های آسمان کاملا خصوصی است و وابسته به هیچ نهاد یا ارگان دولتی نیست، اما زیر نظر سازمان بهزیستی به فعالیت می پردازد. این موسسه به عنوان یک سازمان مردم نهاد، وابستگی سیاسی ندارد و بیشترین حمایت ها از طریق هیئت امنا و کمک های خودجوش مردمی صورت می گیرد.

شیوه های حمایت از این موسسه متعدد است. کمک ها به اشکال نقدی، غیر نقدی، تجهیزات پزشکی و خدمات در اختیار این موسسه خیریه قرار می گیرد. خدمات پزشکی، بهداشتی، پرستاری و... توسط خیرین نیز در اختیار موسسه قرار می گیرد.

هدف گذاری مؤسسه خیریه بچه های آسمان جلب خیرین بیشتر می باشد. پیش تر مؤسسه هیچگونه سیاستی در این زمینه نداشت و به اصطلاح درب مؤسسه روی خیرین بسته بوده است و اداره مؤسسه از طریق حمایت صد درصدی هیئت امنا انجام می شده است، اما اکنون مؤسسه برای توسعه مؤسسه و ارائه خدمات بهتر و با کیفیت بیشتر درصدد جذب خیرین است. جذب کمک های خیرین به شیوه های مختلف نقدی، غیرنقدی و خدماتی هدف گذاری می شود و ان شاء الله مؤسسه بنا دارد خیرین بیشتری را در جهت ارائه خدمات بهتر به مددجویان جذب کند.

بیشتر هزینه های صرف شده برای مددجویان شامل: پوشاک و اقلام دارویی می باشد و در حقیقت بخش اعظم هزینه های مؤسسه را شامل می گردد. البته شرکت های دارویی، موسسه را یاری می کنند اما کمک ها همچنان کافی نیست و این مؤسسه نیاز به حمایت های مالی بیشتری دارد که می توان از طریق بخش های مختلف به صورت خودجوش تأمین کرد.

در وب سایت مجموعه به نشانی: http://bachehayeaseman.org آدرس ها، لینک ها و شماره تماس هایی قرار داده شده است. همچنین مردم نوع دوست کشورمان می توانند حضوری به مراکز مراجعه کنند یا اینکه از طریق شماره کارتی که در وب سایت موسسه تعریف شده است کمک های نقدی خود را به صورت آنلاین پرداخت کنند. ضمنا دفاتر مؤسسه در خیابان اندرزگو، جردن و فشم آماده دریافت کمک های غیرنقدی خیرین عزیزمان می باشند.

البته مرکز کرج کمتر از حمایت های مردمی برخوردار است و بیشترین حمایت های مردمی شامل سه مرکز داخل تهران می باشد، اما مؤسسه درصدد است تا مرکز نگهداری سالمندان معلول اعصاب و روان کرج را رونق دهد تا این مرکز هم از حمایت های مردمی بهره مند شود. درحقیقت مرکز کرج از طریق کمک های مردمی تهران اداره می شود و اینگونه نیست که در شهر کرج حمایت های خودجوش مردمی صورت گیرد.

مؤسسه حتی در بحث وقف از شهروندان نوع دوست کشورمان استمداد می طلبد. از عزیزانی که قصد اهدا یا وقف زمین یا ملکی را دارند استقبال می کنیم تا موسسه از وضیعت استیجاری بودن خارج گردد.

پرداخت اجاره بهای ساختمان های مؤسسه خیریه بچه های آسمان بسیار پرهزینه است و اگر بتوان بخشی از هزینه های موسسه که صرف پرداخت اجاره بها می شود را جهت ارائه خدمات بهتر و با کیفیت تر یا در جهت جذب مددجویان بیشتر مورد مصرف قرار داد، می توان به توسعه و رشد مؤسسه امیدوارتر بود، چراکه تنها از این طریق می توان خانواده موسسه خیریه بچه های آسمان را ارتقا بخشید. لازم به توضیح است که کارکنان، خیرین، اعضای هیئت امنا و هیئت مدیره و همه مددجویان، خود را اعضای یک خانواده می دانند.

آیا مؤسسه خیریه بچه های آسمان در راستای فعالیت هایی که انجام می دهد منحصر به فرد است؟

بله، فعالیت این مؤسسه به صورت انحصاری است. نمونه دیگر مانند این مؤسسه، مؤسسه محک می باشد که در حوزه کودکان سرطانی فعالیت می کند. مؤسسه محک خصوصی است و مؤسسه خیریه بچه های آسمان هم خصوصی است و بیماران دچار معلولیت را تحت پوشش قرار می دهد.

آیا مردم می توانند از مراکز نگهداری معلولین که تحت پوشش موسسه هستند، بازدید داشته باشند؟

حتما. مؤسس خیریه بچه های آسمان آمادگی دارد که خیرین کشورمان از مراکز تحت پوشش این مؤسسه بازدید نمایند. مراکز تحت پوشش این مؤسسه از ساعت 9 صبح لغایت 7 بعدازظهر آماده پذیرایی از بازدیدکنندگان و خیرین ارجمند می باشد.

پیش تر حمایت ها از طریق هیئت امنا صورت می گرفت و به این منظور بازدید از مراکز نگهداری معلولین صورت نمی گرفت یا محدود بود، اما اکنون اقشار مختلف مردم حمایت خود را به صورت نقدی و غیرنقدی به مراکز نگهداری معلولین ارسال می کنند یا از طریق شماره کارت حساب بانکی موجود در وب سایت مؤسسه اقدام می کنند.

در حال حاضر بیشترین نیازهای موسسه خیریه بچه های آسمان چیست؟

در بحث نیازمندی های مؤسسه، پوشاک و اقلام دارویی در اولویت است و مؤسسه امیدوار است که در این زمینه حمایت های بیشتری را دریافت کند. خدمات پزشکی، دندانپزشکی و بسیاری خدمات دیگر اکنون به مددجویان ارائه می شود. بسیاری از پزشکان کشورمان اکنون بدون هرگونه چشمداشت مالی در خدمت مؤسسه هستند و خدمات مورد نیاز را در اختیار مددجویان عزیز قرار می دهند.

در بحث توانبخشی و مددکاری هم اینگونه است. بسیاری از افراد مددکار به صورت خودجوش با مجموعه همکاری می کنند. در بحث مشارکت های مردمی، مؤسسه آماده پذیرای کمک های نقدی و غیرنقدی مردم نوع دوست کشورمان و شهروندان تهرانی می باشد.

بچه های معلول این موسسه واقعاً نیازمند کمک ها و حمایت های مردم و خیرین می باشند. حتی خود من وقتی در مراکز نگاهداری مددجویان عزیز و مظلوم کشورمان حضور پیدا می کنم یک حس خاصی برای من ایجاد می شود.

مؤسسه خیریه بچه های آسمانی یک تشکل ثبت شده است و مردم می توانند به آن اعتماد کنند. این مؤسسه به صورت قدرتمند و حجیم فعالیت می کند و تعداد نزدیک به 400 نفر مددجو را تحت پوشش قرار داده است و بیش از 20 سال است که در زمینه توانبخشی معلولین کار و فعالیت می کند و توانسته است اطمینان خاطر خیرین را جلب کند.

در مرکز جردن حدود 90 مددجو نگهداری می شوند، 61 کارمند و پرسنل اعم از: مددیار، مددکار و کادر اداری به صورت یک تیم قدرتمند و مؤثر به اداره امور می پردازند و مشغول خدمت رسانی به عزیزان معلول هستند. هزینه های ماهانه ی مربوط به حجم زیاد کارکنان نیز قابل توجه است و بیشتر این هزینه ها از طریق هیئت امنا تأمین می شود، ضمن اینکه بخشی از این هزینه ها نیز توسط خود خیرین فراهم می شود.

حتی پزشکان عمومی و متخصص، کارشناسان بهداشتی، کارشناسان تغذیه و سایر حرف پزشکی می توانند داوطلب شوند و نسبت به انجام وظیفه انسانی و شرعی خود به صورت ارائه خدمات رایگان در این مؤسسه اقدام کنند و از مددجویان مظلوم این مؤسسه سرپرستی و مراقبت کنند.

مؤسسه خیریه بچه های آسمان همچنین چشم انتظار کمک های خیرین تهرانی در جهت تامین تجهیزات و لوازم پزشکی مورد نیاز معلولین تحت پوشش است. حتی اگر حمایت ها به سمتی هدایت شود که یک کلینیک پزشکی تخصصی برای مددجویان مورد استفاده قرار گیرد این مؤسسه استقبال می کند. امیدوار هستیم که یک درمانگاه یا کلینیک پزشکی تخصصی توانبخشی بخشی از سهمیه پذیرش خود را به مؤسسه خیریه بچه های آسمان اختصاص دهد.

موسسه خیریه بچه های آسمان برای جذب سرمایه و مخاطب چه رویکردهای تبلیغاتی و بازاریابی را اجرا می‌کند؟

کمک های نقدی از طریق شماره کارت بانکی موسسه خیریه بچه های آسمان صورت می گیرد و مؤسسه پس از دریافت کمک های نقدی برای خیرین، رسید صادر می کند و همین صدور رسید می تواند مسئولیت اجتماعی شهروندان را اثبات کند. در این راستا و به طور ویژه، صدور رسید دریافت کمک ها و حمایت های نقدی می تواند برای افراد، سازمان ها و نهادهای پرداخت کننده مالیات قابل توجه باشد.

یکی از حمایت های اصلی که دولت در زمینه موسسات خیریه انجام می دهد این است که سازمان ها و شرکت های نیکوکار می توانند از قانون تخفیف یا معافیت مالیاتی استفاده کنند. اگر بخشی از هزینه های جاری سازمان ها و شرکت های خصوصی یا نیمه خصوصی صرف نیکوکاری و امورخیریه مانند مجموعه های توانبخشی شود، این شرکت ها و سازمان ها می توانند از تخفیف یا معافیت مالیاتی بهره مند گردند. امروز تعدادی از مجموعه های خصوصی یا نیمه خصوصی اینگونه مالیات پرداخت می کنند و از معافیت مالیاتی برخوردار می شوند.

یک فرهنگ سازی عمومی می تواند منجر به انجام مسئولیت های اجتماعی سازمان ها و شرکت ها شود. در بسیاری از جوامع دنیا، سازمان ها و نهادها در جهت برندسازی فعالیت ها یا تولیدات خود به حوزه حمایت های مالی یا غیرمالی از امور خیریه و توانبخشی روی آورده اند. اگر در کشور ایران هم یک بلوغ فکری در این زمینه ایجاد شود می توان فرهنگ حمایت از موسسات خیریه مانند موسسه بچه های آسمان را نهادینه کرد.

گزارش تصویری:

kheiriehaseman 2

kheiriehaseman 3

حضور هنرمند عزیز سهیلا گلستانی در جشن شب یلدا در آسایشگاه خیریه بچه های آسمان

 

kheiriehaseman 4

حضور هنرمند عزیز مریم معصومی در روز معلول، روز جهانی انسانهای دوست داشتنی در آسایشگاه خیریه بچه های آسمان

 

kheiriehaseman 5

حضور هنرمند عزیز ملیکا زارعی(خاله شادونه) در روز معلول، روز جهانی انسانهای دوست داشتنی در آسایشگاه خیریه بچه های آسمان

 

kheiriehaseman 6

kheiriehaseman 7

یک شب به یادماندنی برای بچه های آسمان در کنار خواننده عزیز فرزاد فرزین

 

kheiriehaseman 8

kheiriehaseman 9

مدیران روابط‌عمومی شبکه ‌بانکی ميهمان آسایشگاه خیریه معلولین بچه های آسمان