روزنامه آرمان امروز نوشت: در سال‌های اخیر از سوی فعالان حوزه اجتماعی زنانه‌شدن آسیب‌ها هشدار داده می‌شود. در آبان سال‌جاری، رئیس اورژانس اجتماعی کشور گفت:« سال گذشته‌هزار 189 کودک مسمومیت با مواد مخدر داشته و در شش‌ماهه امسال نیز 482 کودک، معتاد به دنیا آمده‌اند.» حسین اسد بیگی ادامه داد: « براساس آمار سال گذشته از سطح بیمارستان‌ها و درمانگاه‌ها، 849 کودک مسمومیت با مواد مخدر داشته‌اند و در شش‌ماهه ابتدایی امسال نیز 570 کودک تازه متولد شده در بیمارستان با مواد مخدر مسموم شده‌اند.» همچنین سید علی کاظمی، قاضی دادگستری درباره مسئولیت والدین در قبال نوزادان وکودکان معتاد گفت: «برخی از کودکان به‌واسطه اعتیاد مادر، ناخواسته معتاد متولد می‌شوند، اما با وجود افزایش آسیب‌های اجتماعی درحال حاضر قوانینی وجود ندارد تا از این کودکان در برابر آسیب‌ها حمایت کند.»

ایجاد الگوی مصرف جدید

مدیرکل دفتر تحقیقات و آموزش ستاد مبارزه با مواد مخدر عنوان کرد: سیستم مافیای مواد مخدر با ارائه فریب‌های فرهنگی و باورهای نادرست تلاش می‌کند تا حشیش و ماده گل را بدون زیان و اعتیاد معرفی و از این راه مشتریان جدیدی را جذب کند. نکته مهم این است که ورود این ماده عموما از خارج مرزهای کشوراست. هم‌اکنون میزان تولید در افغانستان از چهار‌هزار تن به نه‌هزار تن افزایش یافته است. برای بدست آوردن چرخه جدید فروش مواد در ایران دانه‌های تراریخته شاه‌دانه را وارد کشور می‌کنند و الگوی مصرف جدیدی را ایجاد کرده‌اند.

وضعیت بحرانی شیوع مصرف مواد در 9 استان

مدیرکل دفتر تحقیقات و آموزش ستاد مبارزه با مواد مخدر با بیان اینکه «وضعیت شیوع مصرف مواد در ۹ استان کشور از میانگین نرخ کشوری که 4/5‌درصد است بالاتر است»، خاطرنشان کرد: به ترتیب استان‌های خوزستان، گلستان، چهارمحال و بختیاری، کرمان، فارس، خراسان شمالی، مرکزی، کرمانشاه و سیستان‌و‌بلوچستان میانگین مصرفی بالاتری در سطح کشور دارند. طبیعتا در این استان‌ها، استانداران، فرمانداران، بخشداران، دهیاران و دستگاه‌های فرهنگی باید اقدامات جدی‌تری را هم از لحاظ اعتباری و هم از لحاظ برنامه‌ای دنبال کنند.

زنان زودتر وابسته مواد می‌شوند

مدیرکل دفتر تحقیقات و آموزش ستاد مبارزه با مواد مخدر بیان کرد: 6/0‌درصد از جمعیت ۱۵-۶۴ سال زنان معادل ۱۵۶‌هزار نفر از زنان کشور به مصرف مواد گرایش دارند. در واقع زنانی که دارای اختلالات روان‌پریشی و اختلالات روحی هستند ۱۷ برابر بیشتر از دیگر زنان به سمت مصرف مواد مخدر می‌روند. تحقیقات نشان می‌دهد که دختران نسبت به فشار گروه همسالان در مقایسه با پسران آسیب‌پذیرتر هستند، همچنین دختران و زنان شش سال زودتر از مردان به ورطه‌ی وابستگی به مواد گرایش پیدا می‌کنند. حمیدرضا صرامی خاطرنشان کرد: به‌دلیل مبانی فیزیولوژیکی زنان، سوء مصرف مواد سریع‌تر و در مدت کوتاه‌تری بر روی آنها تاثیر می‌گذارد. زنانی که مبتلا به اختلالات خلق هستند چهار برابر و زنانی که به اختلالات اضطراب گرفتار هستند 2/2‌درصد برابر بیشتر از سایر زنان به سمت مصرف مواد می‌روند.

تولد سالانه ۷۵۰۰ نوزاد معتاد

مدیرکل دفتر تحقیقات و آموزش ستاد مبارزه با مواد مخدر تصریح‌کرد: در مورد زنان باردار مبتلا به اعتیاد لازم به یادآوری است که سالانه یک‌میلیون و ۵۰۰‌هزار زن باردار در جامعه داریم. یک بررسی نشان داده است که نیم‌درصد از آنها حدود هفت‌هزار و 500 نفر در سال نوزادان معتاد به دنیا می‌آورند. در سال ۱۳۹۵ غربالگری نشان داد که از ۹۰۰‌هزار زن باردار دو‌هزار و 438 نفر زنان بارداری بودند که به‌عنوان مادر معتاد شناخته شدند. برای گرفتن نوزادان از مادران معتادی که نوزادان خود را در بیمارستان‌ها به دنیا می‌آورند دفتر سلامت وزارت بهداشت اقداماتی را آغاز کرده اما نیاز است که این فعالیت‌ها در سطح ملی صورت بگیرد و بتواند همه کشور را پوشش دهد. او ادامه داد: باید در آموزش دختران جوان با جدیت بیشتری ورود کرد؛ چرا که اگر این اتفاق را جدی نگیریم در آینده مادرانی با مشکلات جدی‌تر خواهیم داشت. همچنین برای این دسته از نوزادان و کودکان باید اقدامات ویژه‌ای در فرایند رشد اعمال شود تا در آینده به چرخه اعتیاد نپیوندند. در این راستا از اقداماتی که در فرایند رشد می‌تواند موثر باشد بحث آموزش مهارت‌های تاب‌آوری و مهارت‌های خودکنترلی است تا توسط سازمان بهزیستی کشور و وزارت بهداشت مورد بررسی قرار گیرد. به‌گفته او در ایران از هر ۱۰ نفر مصرف‌کننده مواد مخدر یک نفر زن است. هر چند روندها نشان می‌دهد که گرایش دختران و زنان نسبت به مصرف مواد مخدر در حال افزایش است.

نیازهای زنان معتاد راجدی بگیرید

یک کارشناس اعتیاد درباره افزایش تولد نوزادان معتاد به خبرنگار«آرمان» می‌گوید: وقتی زنان در سنین باروری درگیر اعتیاد ‌شوند، طبیعتا بر میزان تولد نوزاد معتاد نیز افزوده می‌شود. رویا نوری می‌افزاید: این نوزادان به‌شکل ناخواسته وارد این جهان شده‌ و برای آنها برنامه‌ای وجود ندارد. بنابراین وقتی برای زن معتاد درمان مناسبی از سوی دستاندرکاران در نظر گرفته نشده، طبیعتا برای درمان نوزاد او هم برنامه مناسبی وجود ندارد. به‌گفته او باید عملکرد مراکز درمان اعتیاد مادر و کودک مورد ارزیابی قرار گیرد. حال باید مسئولان این مراکز به این سوال پاسخ دهند که آیا وقتی مادر و کودک در این مراکز به شکل مجزا مراحل سم‌زدایی را می‌گذرانند، بعد از ترخیص سیستم نظارتی در عدم بازگشت این افراد به اعتیاد اقدامات مناسب انجام می‌دهند؟ این کارشناس اعتیاد می‌گوید: وقتی در کشور ما اعتیاد زنان جدی گرفته نشود، طبیعتا تولد نوزاد معتاد نیز یکی از تبعات این آسیب است. این در حالی است که هنوز در کشور ما نتوانسته‌اند خدمات جامع در حوزه زنان معتاد ارائه کنند. نوری می‌افزاید: تاکنون در کشور ما برای سم‌زدایی، تداوم پاکی و بازگشت زنان معتاد به جامعه برنامه مناسب اعمال نشده است. به‌گفته او تاکنون اقدامات انجام شده در حوزه زنان معتاد مقطعی و بی‌نتیجه بوده است. هم‌اکنون دیگر نمی‌توان روند اعتیاد زنان در جامعه را کتمان کرد، چون تولید مثل آنها نیز نشان‌دهنده افزایش این آسیب اجتماعی است. این کارشناس اعتیاد درباره روند سم‌زدایی نوزادان معتاد تاکید می‌کند: روند سم‌زدایی در نوزادان متولد شده از زنان معتاد به موادمخدر صنعتی و سنتی متفاوت است. نوری می‌افزاید:‌ زنان به‌دلیل آسیب‌پذیر‌بودن روانی چه در موادمخدر صنعتی و سنتی بیشترین آسیب را در حوزه روان و جسم متحمل می‌شوند. از لحاظ روانی چون این زنان آسیب‌های روحی و روانی متعدد را تجربه کرده‌اند، همین مساله باعث بروز آسیب‌های روانی و اجتماعی متعدد می‌شود. جالب است بدانید که در نوزادان متولد شده از مادران معتاد نیز شاهد خماری و درد جسمانی هستیم. همچنین در حوزه اعتیاد روانی هم اعصاب و روان این نوزادان با خدشه متولد می‌شوند. به‌گفته او بنابراین مراحل سم‌زدایی اعتیاد نوزادان باید به‌شکل طولانی مدت و متناسب با موادمخدر مصرفی مادر باشد. در واقع این کودکان ابزار ناخواسته‌ای هستند و نهادهای مسئول باید از باردارشدن زنان معتاد ممانعت کنند.

وضعیت «مواد مخدر» در کشور پس از سه دهه

30 سال پیش قانون مبارزه با مواد مخدر به منظور پیشگیری از اعتیاد و مبارزه با قاچاق مواد مخدر یا روان‌گردان‌های صنعتی غیردارویی، اعم ازتولید، توزیع ،خرید، فروش و استعمال آنها در ستاد مبارزه با مواد مخدرتصویب شد؛ ستادی که ریاست آن برعهده رئیس‌جمهور است و این ستاد برای برنامه‌ریزی، نظارت، هماهنگی و پیگیری مسائل مرتبط با مقابله با عرضه مواد مخدر، پیشگیری از اعتیاد به مواد مخدر و درمان آن از سال۱۳۶۷، با مصوبه مجمع تشخیص مصلحت نظام راه‌اندازی شد.

به گزارش روزنامه همدلی، حالا با گذشت بیش از سه دهه از تصویب این قانون، حمیدرضا صرامی، مدیرکل دفتر تحقیقات ستاد مبارزه با مواد مخدر اعلام کرد که سالانه یک میلیون و ۵۰۰هزار زن باردار در جامعه داریم و بررسی‌ها نشان داده است که نیم درصد، یعنی حدود 7 هزار و 500نفر از آنها در سال نوزادان معتاد به دنیا می‌آورند. در سال ۱۳۹۵ غربالگری نشان داد که از ۹۰۰ هزار زن باردار، ۲هزار و 438 نفر از زنان بارداری بودند که به عنوان مادر معتاد شناخته شدند. این آمار درحالی است که از ابتدای انقلاب تا پایان سال۱۳۹۵ بیشتر از ۱۰هزار تن مواد مخدر کشف شده و بیش از ۴۰هزار درگیری با قاچاقچیان صورت گرفته است و بیش از ۴۵هزار باند مواد مخدر از بین رفته است؛ سه هزارو800 نفر به شهادت رسیده‌اند و بیش از ۱۲هزار نفر جانباز شده‌اند. در این میان وضعیت شیوع مصرف مواد در ۹استان کشور از میانگین نرخ کشوری که ۵.۴ درصد بالاتر است و استان‌های خوزستان، گلستان، چهارمحال و بختیاری، کرمان، فارس، خراسان شمالی، مرکزی، کرمانشاه و سیستان و بلوچستان میانگین مصرفی بالاتری در سطح کشور دارند.

ورود دانه‌های تراریخته شاهدانه به کشور
صرامی به ایسنا توضیح داد: باید توجه داشت که سیستم هوشمند اعتیاد، ماده گل، ماری‌جوانا و حشیش را به عنوان الگوی دوم مصرف مواد وارد کشور کرد. بدین معنا که در حال حاضر تریاک با ۵۳ درصد، حشیش، گل و ماری‌جوانا با ۱۱.۹ درصد، شیشه با حدود 8 درصد و هروئین با حدود ۷ درصد چهار الگوی مصرف مواد را در کشور به خود اختصاص می‌دهند. مدیرکل دفتر تحقیقات و آموزش ستاد مبارزه با مواد مخدر عنوان کرد: سیستم مافیای مواد مخدر با ارائه فریب‌های فرهنگی و باورهای غلط تلاش می‌کند تا حشیش و ماده گل را بدون زیان و اعتیاد معرفی و از این راه مشتریان جدیدی را جذب کند. نکته مهم این است که ورود این ماده عموما از خارج مرزهای کشوراست. متاسفانه هم‌اکنون میزان تولید در افغانستان از 4 هزار تن به 9 هزار تن افزایش یافته است. برای به ‌دست آوردن چرخه جدید فروش مواد در ایران دانه‌های تراریخته شاه‌دانه را وارد کشور می‌کنند و الگوی مصرف جدیدی را ایجاد کرده‌اند. وی با اشاره به اینکه « میانگین شیوع مصرف مواد در استان خراسان‌رضوی ۲.۷۶ درصد است»، توضیح داد: این آمار بدین معناست که نرخ شیوع استان از میانگین کشور پایین‌تر است. شیوع مصرف مواد عبارت است از افرادی که به شکل مستمر اقدام به مصرف می‌کنند، اما هنوز به چرخه اعتیاد وارد نشده‌اند.

پیشنهاد روش‌های نوین کاهش اعتیاد
از سوی دیگر بر اساس ماده ۵۷ سیاست‌های کلی، ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری باید سالانه پنج درصد اعتیاد کاهش یابد. در ماده ۱۰۶قانون برنامه ششم توسعه نیز ستاد مبارزه با مواد مخدر موظف است که سالانه پنج درصد اعتیاد را کاهش دهد. بنابراین برای شناخت اعتیاد باید پژوهشی علمی صورت بگیرد که وضعیت اعتیاد در کشور به چه صورت است. موضوعی که پنج روز پیش علی مویدی، قائم مقام دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر در شصت و سومین جلسه کمیته فرهنگی و پیشگیری ستاد مبارزه با مواد مخدر درباره آن گفت: باید روش‌های نوین و خلاقانه‌ای برای کاهش اعتیاد در کمیته فرهنگی و پیشگیری پیشنهاد شود چرا که توفیق کشور در مبارزه با مواد مخدر تا اندازه زیادی مربوط به فعالیت این کمیته است. ضمن آنکه غفاری معاون فرهنگی-اجتماعی وزارت علوم نیز تاکید کرد: برای سیاست‌گذاری در زمینه حل مسائل دشوار مانند اعتیاد و آسیب‌های اجتماعی باید تعامل میان دستگاه‌های متولی تقویت شود. تعاملی که می‌تواند در بین دستگاه‌های اجرایی یک هم‌افزایی ایجاد کند و هزینه‌های مادی و غیر مادی لازم کاهش آسیب‌های اجتماعی را تقلیل دهد.

زنان، 7 درصد جمعیت معتادان کشور
اما نکته‌‌ای که نباید از آن غافل شد و باید به آن بیش از پیش توجه کرد، آمار بالا و رو به افزایش زنان در چرخه اعتیاد است. موضوعی که روز گذشته مشاور امور زنان در ستاد مبارزه با مواد مخدر به آن اشاره می‌کند و در یک برنامه رادیویی می‌گوید: امروز حدود هفت درصد از معتادان کشور را زنان تشکیل می‌دهند و در حال حاضر ۱۵۶هزار نفر از بانوان ایرانی درگیر اختلالات ناشی از مصرف مواد مخدر هستند. به گفته فیروزه جعفری، شفافیت پوست، لاغری و بهینه‌سازی وضعیت ظاهری از جمله باورهای غلطی بود که بسیاری از زنان ایرانی را در سال‌های گذشته به دام مصرف شیشه انداخته بود. در حال حاضر اعتیاد همسران یکی از مهم‌ترین عواملی است که می‌تواند بسیاری از زنان را در این دام گرفتار کند. این مقام مسئول در توضیحی دیگر گفت: موضوع ژنتیک همواره در اختلالات روانپزشکی نقش پر رنگ و مهمی دارد؛ به طوری‌که کسانی که در خانواده خود فرد معتاد دارند، همواره در معرض اعتیاد هستند. عوامل محیطی ترغیب کننده به اعتیاد در زنان، همواره از عوامل ژنتیکی مهم‌ترهستند.

۲۷.۵درصد جامعه نگرش مثبتی به مصرف مواد دارند
صرامی در بخشی دیگر از سخنانش به باورهای نادرست و نگرش‌های مثبت در این زمینه می‌پردازد. او با بیان اینکه «سیستم اعتیاد از طریق فریب فرهنگی و باورهای نادرست تلاش می‌کند مصرف مواد مخدر را برای زنان و دختران عادی نشان دهد» افزود: ۲۷.۴ درصد از جامعه نگرش مثبت به مصرف مواد مخدر دارند. از این میان سهم زنان ۲۶.۴ درصد است و سهم مردان ۲۹.۳ درصد است. وجود این نگرش مثبت همراه با اختلالات خلق، اضطراب و فشارهای گروه همسالان می‌توانند مشکلات زیادی را ایجاد کنند. وی افزود: در حالی که ۲۷.۴ درصد از مردم ایران نسبت به مصرف مواد مخدر نگرش مثبت دارند، نگرش مثبت نسبت به مصرف مواد در خراسان‌رضوی حدود ۲۹ درصد است. هنگامی که نگرش فرد نسبت به مواد مثبت باشد گرایش مصرف در او وجود خواهد داشت. نیاز است تا دستگاه‌های فرهنگی استان در جهت تقویت نگرش‌ها و اصلاح باورها اقدامات لازم را انجام دهند. این نگرش‌ها باید از طریق مهارت خود کنترلی، مهارت مقاومت در برابر فشارهای دوستان، مهارت تصمیم‌گیری و... برای نوجوانان و جوانان استان تقویت شود. مدیرکل دفتر تحقیقات و آموزش ستاد مبارزه با مواد مخدر تصریح کرد: میزان تمایل به مصرف مواد در بین جمعیت ۱۵-۶۴ کشور حدود ۱۶.۸۱ درصد است. همچنین گرایش به مصرف مواد در پسران بیشتر است. صرامی ادامه داد: باورها و نگرش‌های نادرست زمینه را برای گسترش مصرف فراهم می‌کند. در این راستا نباید از نقش بی‌بدیل رسانه ملی غافل شد. ما معتقدیم متناسب با حجم تهدید مواد مخدر هنوز میزان آگاه‌سازی و آموزش مهارت در جامعه صورت نگرفته است. وزارت علوم، وزارت آموزش و پرورش، سازمان تبلیغات، ائمه جمعه، ائمه جماعات، رسانه ملی و رسانه‌های مجازی باید ایفای نقش جدی‌تری داشته باشند. چراکه اقدامات آن‌ها متناسب با حجم تهدید نیست.

ضعف دستگاه‌های فرهنگی در مبارزه با مواد مخدر
اما در این میان آنچه مهم به نظر می‌رسد نقش دستگاه‌های نظارتی در حوزه اعتیاد است. سوال این است که چرا با وجود این دستگاه‌ها و بعضا بودجه‌های هنگفت آنها، آمار اعتیاد در سال‌های اخیر تا این اندازه پیشرفت داشته است؟ مدیرکل دفتر تحقیقات ستاد مبارزه با مواد مخدر در توضیح این موضوع می‌گوید: در کشور ۵۱ دستگاه فرهنگی وجود دارد. این ۵۱ دستگاه فرهنگی چه میزان ایفای نقش می‌کنند؟. اگر سن اعتیاد کاهش یافت، اگر جنسیت زنان در اعتیاد ورود بیشتری پیدا کرد، اگر ۲۰ درصد از مصرف‌کنندگان دارای مدرک تحصیلی فوق‌دیپلم، کارشناسی‎، کارشناسی‌ارشد و دکتری هستند و اگر ۲۲ درصد از کارگران به سمت مصرف مواد رفته‌اند، از دلایل مهم این موارد این است که دستگاه‌های فرهنگی کشور ضعیف عمل کرده‌اند. صرامی توضیح داد: خرده‌نظام اقتصادی باید در جهت فقرزدایی و بیکاری‌زدایی گام‌های جدی‌تری بردارد. خرده‌نظام اقتصادی باید شکاف اقتصادی را کاش دهد تا جامعه فقیر در کنار یک جامعه غنی قرار نگیرد. همچنین باید برای افزایش اعتماد اجتماعی و همبستگی نشاط اجتماعی اقدامات تاثیرگذارتری را انجام دهیم.

پیشگیری و آموزش؛ مهم‌ترین و موثرترین راه مبارزه
با همه این صحبت‌ها به نظر می‌رسد مهمترین موضوع برای مبارزه با اعتیاد، پیشگیری است و خانواده‌ها در ابتلا یا مصونیت از اعتیاد به مصرف مواد مخدر صنعتی و شیمیایی نقش اساسی دارند و لازم است تا آموزش‌ها و اقدامات لازم برای پیشگیری از اعتیاد علاوه ‌بر تمرکز بر محیط‌ آموزشی به نوع و سبک زندگی فرزندان نیز متمرکز و متوجه باشد. وضعیتی که اگر کنترل نشود، بر سبک زندگی نسل‌های آینده هم تاثیر می‌گذارد. این درحالی است که اقدامات پیشگیرانه از اعتیاد دارای اهمیت زیادی است، اقداماتی که نه‌تنها باید با ورود موادمخدر به سبک زندگی دانش‌آموزان یا افراد معتاد یا مستعد مصرف مواد مخدر صنعتی و شیمیایی مقابله کند، بلکه باید با نظام مغفول‌مانده خانواده و ساختار فرهنگی اعتیادزده نیز دست و پنجه نرم کند. همچنین در این عرصه لازم است مسئولان و دست‌اندرکاران امر مبارزه با مواد مخدر باید وجود ساختار فرهنگی قوی را به خانواده‌ها گوشزد کنند و آنان را به‌صورت فعالانه در فرآیند یادگیری و پیشگیری اولیه از اعتیاد مشارکت و خانواده‌ها را تشویق کنند تا تجربیات یادگیری خود را در سایر مسائل اجتماعی و بهداشتی به کار ببرند. علاوه بر اقدامات یاد شده مهم‌ترین کاری که در زمان حاضر باید در زمینه کاهش احتمال ابتلا به مواد مخدر در کشور انجام شود، اطلاع‌رسانی موثر پیرامون خطرات این پدیده است.

تشریح نتایج شیوع شناسی مصرف مواد مخدر

۲۲ درصد کارگران کشور مواد مخدر مصرف می‌کنند و ٢٧,٥ درصد افراد جامعه نگرش مثبتی به مصرف مواد دارند

و اما روزنامه شهروند هم در گزارشی نوشت: بررسی‌ها نشان می‌دهد نیم‌درصد از یک‌میلیون و ٥٠٠‌هزار زنی که هر ‌سال باردار می‌شوند، نوزادان معتاد به دنیا می‌آورند، یعنی هر‌سال ٧‌هزار و ٥٠٠ نوزاد معتاد در ایران متولد می‌شود. همچنین یک غربالگری در ‌سال ٩٥ مشخص می‌کند که از ٩٠٠‌هزار زن باردار، دو‌هزار و ٤٣٨ نفر از آنها، مادر معتاد بودند. این آمار را مدیرکل دفتر تحقیقات و آموزش ستاد مبارزه با مواد مخدر اعلام و در گفت‌وگو با ایسنا، جزییات بیشتری از نتایج شیوع‌شناسی مصرف مواد مخدر را تشریح کرد. به گفته حمیدرضا صرامی، در جهان ۳۳‌درصد از مصرف‌کنندگان را زنان تشکیل می‌دهند. در ایران از هر ۱۰ نفر مصرف‌کننده مواد مخدر یک نفر زن است. با این حال روندها نشان می‌دهد که گرایش دختران و زنان نسبت به مصرف مواد مخدر درحال افزایش است. براساس اعلام صرامی، علت‌های گوناگونی مثل زمینه‌های فردی، هویت، هیجان‌های درونی، کاهش عزت نفس، ضعف مهارت‌ها، الگوهای نامناسب فرزندپروری در خانواده، دریافت تأیید اجتماعی از جامعه بدین معنا که برای پذیرش در گروه همسال ماده گل یا ماری‌جوانا و... مصرف کند، فقر گریزگاه‌های اجتماعی برای تخلیه هیجانات و... در کنار دسترسی آسان به مواد مخدر می‌تواند زمینه گرایش دختران به اعتیاد را در آینده بیشتر فراهم کند.

او در ادامه درباره تغییر الگوی مصرف مواد مخدر هم گفت: «باید توجه داشت که سیستم هوشمند اعتیاد، ماده گل، ماری‌جوانا و حشیش را به‌عنوان الگوی دوم مصرف مواد وارد کشور کرد. بدین معنا که درحال حاضر تریاک با ۵۳ درصد، حشیش، گل و ماری‌جوانا با ۱۱.۹ درصد، شیشه با حدود ٨درصد و هرویین با حدود ۷‌درصد چهار الگوی مصرف مواد را در کشور به خود اختصاص می‌دهند.» به گفته او، میزان تولید حشیش و ماده گل در افغانستان از چهار‌هزار تن به ٩‌هزار تن افزایش پیدا کرده است: «در کنار اینها، برای به ‌دست آوردن چرخه جدید فروش مواد در ایران دانه‌های تراریخته شاه‌دانه را وارد کشور می‌کنند و الگوی مصرف جدیدی را ایجاد کرده‌اند.»

صرامی در ادامه با بیان این‌که شیوع مصرف مواد در ۹ استان کشور از میانگین نرخ کشوری که ۵.۴‌درصد است، بالاتر است، افزود: «استان‌های خوزستان، گلستان، چهارمحال‌وبختیاری، کرمان، فارس، خراسان شمالی، مرکزی، کرمانشاه و سیستان‌وبلوچستان به ترتیب میانگین مصرفی بالاتری در سطح کشور دارند. طبیعتا در این استان‌ها، استانداران، فرمانداران، بخشداران، دهیاران و دستگاه‌های فرهنگی باید اقدامات جدی‌تری را هم از لحاظ اعتباری و هم از لحاظ برنامه‌ای دنبال کنند.» به گفته او، میانگین شیوع مصرف مواد در استان خراسان‌رضوی ۲.۷۶‌درصد است: «این آمار به این معنی است که نرخ شیوع استان از میانگین کشور پایین‌تر است. شیوع مصرف مواد عبارت است از افرادی که به شکل مستمر اقدام به مصرف می‌کنند، اما هنوز به چرخه اعتیاد وارد نشده‌اند.»

«میزان شیوع مصرف مواد مخدر در دانش‌آموزان متوسطه دوم کشور ۲.۱‌درصد است که این نرخ در استان خراسان‌رضوی به ۲.۲۵‌درصد می‌رسد، یعنی از میانگین متوسط بالاتر است.» این را هم مدیرکل دفتر تحقیقات و آموزش ستاد مبارزه با مواد مخدر، اعلام کرد و در توضیح بیشتر گفت: «یکی از دلایل این موضوع همجواری خراسان در مرزهای شرقی است که دسترسی به تریاک و ماده گل را در میان دانش‌آموران آسان‌تر کرده است.»

آمار شیوع مصرف مواد مخدر در میان کارگران هم موضوع دیگری است که از سوی او مطرح شد: «میانگین شیوع مصرف مواد مخدر در میان کارگران کشور ۲۲.۳‌درصد است. این آمار در خراسان‌رضوی به ۳۱.۷‌درصد می‌رسد.» او در ادامه با بیان این‌که زنان دارای اختلالات روحی و روان‌پریشی نسبت به سایر زنان ۱۷ برابر بیشتر به سمت مصرف مواد می‌روند، گفت: «۰.۶‌درصد از جمعیت ۱۵-۶۴‌ سال زنان معادل ۱۵۶‌هزار نفر از زنان کشور به مصرف مواد گرایش دارند. درواقع زنانی که دارای اختلالات روان‌پریشی و روحی هستند ۱۷برابر بیشتر از دیگر زنان به سمت مصرف مواد مخدر می‌روند. تحقیقات نشان می‌دهد که دختران نسبت به فشار گروه همسالان در مقایسه با پسران آسیب‌پذیرتر هستند، همچنین دختران و زنان ٦‌سال زودتر از مردان به ورطه‌ وابستگی به مواد گرایش پیدا می‌کنند.» به گفته او، به دلیل مبانی فیزیولوژیکی زنان، سوء مصرف مواد بسیار سریع‌تر و در مدت کوتاه‌تری روی آنها تأثیر می‌گذارد. زنانی که مبتلا به اختلالات خلق هستند، چهار برابر و زنانی که به اختلالات اضطراب گرفتار هستند ۲.۲‌درصد برابر بیشتر از سایر زنان به سمت مصرف مواد می‌روند. تحقیقات نشان می‌دهد متاسفانه ۸۰‌درصد از دختران و زنانی که دچار اختلال خلق یا اضطراب بوده‌اند به سمت مصرف مواد مخدر رفته‌اند.

صرامی با اشاره به بررسی‌های انجام شده در ارتباط با نگرش به مصرف مواد مخدر گفت: «بررسی‌ها نشان می‌دهد که ۲۷.۴‌درصد از جامعه نگرش مثبت به مصرف مواد مخدر دارند. از این میان سهم زنان ۲۶.۴‌درصد و سهم مردان ۲۹.۳‌درصد است. وجود این نگرش مثبت همراه با اختلالات خلق، اضطراب و فشارهای گروه همسالان می‌تواند مشکلات زیادی را ایجاد کند.» به گفته او، درحالی‌که ۲۷.۴‌درصد از مردم ایران نسبت به مصرف مواد مخدر نگرش مثبت دارند، نگرش مثبت نسبت به مصرف مواد در خراسان‌رضوی حدود ۲۹‌درصد است: «زمانی که نگرش فرد نسبت به مواد مثبت باشد گرایش مصرف در او وجود خواهد داشت. نیاز است تا دستگاه‌های فرهنگی استان در جهت تقویت نگرش‌ها و اصلاح باورها اقدامات لازم را انجام دهند.»