حسن نقابی در گفت و گو با «انتخاب خبر» تصریح کرد: موسسه خیریه بچه های آسمان در نوروز امسال و در اولین روز عید پذیرای معاون رئيس جمهور خانم دکتر ابتکار بود و ایشان در این بازدید ضمن دیدار از زنان سرپرست خانوار، به مشکلات و مباحث مربوط به این قشر گوش فرا دادند.

http://bachehayeaseman.org/wp-content/uploads/2018/03/9.jpg

به گفته وی، در این بازدید، ابتکار خاطر نشان کردند: زنان سرپرست خانوار اگر در بستر خانواده کالایی تولید می کنند برای عرضه به بازار نیازمند حمایت هستند. زنانی هستند که مواد غذایی همچون ترشی، لبنیات و صنایع دستي و خانگي تولید می کنند؛ اما مشکلاتی مانند بسته بندی و بهداشت گریبانگیر آنهاست.

نقابی ادامه داد: خانواده هاي تحت پوشش موسسه از کرج و ورامین آمده بودند و با خانم ابتکار به بحث و تبادل نظر پرداختند.

به بیان رئیس هیات مدیره موسسه خیریه بچه های آسمان، این خیریه شعبه هایی در استان خراسان رضوی، البرز و ورامین دارد. از این حوزه ها چند خانواده آمده بودند که مشکلاتشان را بیان کردند.

نقابی اظهار داشت: خانم ابتکار از آسایشگاه افراد زیر 14سال بازدید کردند. این آسایشگاه در خیابان ولی عصر واقع شده است. ابتکار هنگام ورود از بچه ها دیدن کردند و پس از بازدید يک ساعته از مجموعه با مدیر فنی مجموعه دیدار کردند.

وی ادامه داد: خانم ابتکار درباره معلولان صحبت کردند و گفتند: افرادی که توانایی نگهداری معلولان را دارند باید مباحث آموزشی و توانبخشی را بیاموزند و این مباحث باید از طریق خانواده آموزش داده شود. خانواده هایی هم که امکان نگهداری ندارند یا مددجوياني که فاقد سرپرست هستند می توانند معلولان خانواده را در آسایشگاه هایی که به صورت خیریه هستند نگهداری کنند.

رئیس هیات مدیره موسسه خیریه بچه های آسمان ابراز داشت: خانم ابتکار در حوزه توانبخشي در بازديد از آسایشگاه معلولان زیر 14سال گفت و گویی صمیمانه با مادر یاران داشتند و با پرستاران حاضر در مجموعه بچه های آسمان صحبت هایی کردند و چند لحظه ای را با بچه های آسمان بازی کردند و درباره مراحل مربوط به نگهداری بچه های آسمان نظراتي داده و بیان کردند این گونه خیریه ها به بچه های معلول کمک می کند؛ اما هزینه های مصرف شده برای این بچه ها بیشتر از یارانه های مصوب شده است.

در نهایت امر خانم ابتکار، خطاب به زنان سرپرست خانوار گفتند: انشاءلله روزی برسد که هیچ زن سرپرست خانواري در کشور ایران مشکل نداشته باشد. ما تمام توانمان را برای حل مشکلات خواهیم گذاشت تا در این زمینه اگر قوانینی وجود دارد اجرا شود و مشکلات مرتفع شود و تلاش خواهندکرد از طریق NGOهايي که زنان سرپرست خانوار در آن حضور دارند به توانمندی این قشر پرداخت.

نقابی گفت: حضور خانم ابتکار کمک معنوی به خیریه بچه های آسمان و بررسی مشکلات آنان درخصوص مراقبت و نگهداری از زنان سرپرست خانوار بود. با توجه به اینکه خیریه یک نهاد است بالطبع وظیفه سازمانی خود را در قالب خیریه انجام مي دهد و می تواند در این حوزه تلاش بسیاری کند. ما هم درصد هستیم که اساسنامه ای را به امضاي خانم ابتکار برسانيم. ولی این موضوع در حد پیشنهاد است و انشاءلله که تحقق پیدا کند تا بتوانیم در این زمینه موفق شویم و خدمات بیشتری ارائه دهيم.

او در پاسخ به اینکه افرادي که تحت پوشش خیریه شما هستند چه مشکلاتی دارند و دولت چگونه می تواند به رفع این مشکلات کمک کند، خاطرنشان کرد: مهمترین مشکلات در دو بحث عنوان می شود. نخست، مباحث یارانه ای در حوزه مراقبت و نگهداری از معلولان از مباحث اصلي است. یارانه ای که به این گونه مراکز داده می شود بسیار کم است و هزینه های واقعی که برای اینگونه افراد مصرف می شود بسیار بیشتر است. در حقیقت حوزه مراقبت و توانبخشی، هویت اینگونه بچه ها است؛ چون بچه های مجهول الهويه، هویت مشخصی ندارند و چون به عنوان بچه های مجهول الهویه پذیرش می شوند بخشی از حقوق این بچه ها یا هدفمندی هزینه های جاری آنهاست که اگر در آسايشگاها به موقع پرداخت شود کمک بزرگی است.

وی ادامه داد: در موضوع بستر حمایتی، جامعه هدف باید به حوزه زنان سرپرست خانوار توجه کند و خانواده هایی که دارای معلول هستند را در توانمند سازی کمک کند؛ چراکه با مقداری آموزش و حمایت می توانند مددجو را نگهداری کنند؛ اما در این حوزه هنوز ديدگاه هاي سازمان بهزیستی متفاوت است و بر روی این تمرکز نشده است. اما موسسه بر روی این موضوعات تمرکز می کند و در حوزه زنان سرپرست خانوار به خصوص به آنهایی که تولیدات خانگی دارند کمک می کند.

نقابی با تاکید بر اینکه مسئولان باید راهگشای اشتغال خانگی زنان سرپرست خانوار باشند؛ بیان کرد: زنان سرپرست خانوار با معضلات مجوزگیری و بوروکراسی های اداری رو برو می شوند و مسئولان باید در این زمینه ورود پیدا کنند و تمام معضلات را حل کنند.

به گفته وی، باید مشکلات زنان سرپرست خانوار در حوزه بیمه حل شود چون اکثر خانواده های تحت پوشش خیریه، بیمه نیستند و متاسفانه هزینه های بیمه بسیار بالاست و این موضوع از مباحث اصلی مشکلات زنانی است که به خیریه مراجعه می کنند. این دو موضوع با خانم ابتکار مطرح شد و ایشان قول دادند که در رفع مشکلات این قشر بیشتر تلاش کنند؛ البته به اعتقاد من تمامNGO ها با این مشکلات دست به گریبان هستند.

نقابی با بیان اینکه این بازدید در راستای تحکیم بنیان خانواده، پیشگیری از آسیب های اجتماعی، توسعه و ساماندهی امور اقتصادی و معیشتی زنان سرپرست خانوار و زنان بد سرپرست با اولویت مشاغل خانگی انجام شد؛ خاطرنشان کرد: توسعه توانایی های سازمان های مردم نهاد و ارتقاء توانایی های زنان سرپرست خانوار از مهمترین موضوعاتی بود که در این بازدید مطرح شد.

وی ادامه داد: موضوع منابع مالی آسایشگاه با دکتر ابتکار مطرح شد و گفته شد که خدمات نگهداری توانبخشی مؤسسه در سه آسایشگاه شبانه روزی در استان های تهران و البرز به معلولان ذهنی، جسمی دختران و پسران، بیماران اعصاب و روان و همچنین در دفاتر حمایتی مؤسسه در استان تهران و البرز و همچنین شهرستان ساوه، ری و ورامین کمک های نقدی و غیر نقدی به خانواده های نیازمندان تحت پوشش به خصوص زنان سرپرست خانوار ارائه می شود.

رئیس هیات مدیره خیریه بچه های آسمان ابراز کرد: بستر سازی برای ایجاد بازارچه های فروش محصولات خانگی برای زنان سرپرست خانوار در شهرستان های کرج و ملارد با همکاری خیرین مؤسسه بچه های آسمان فراهم شد. همچنین مسائل و مشکلات آن ها در رابطه با تایید بهداشتی، بازاریابی محصولات، مسائل و مشکلات، تامین اعتبار برای گسترش و افزایش کمی و کیفی تولیدات، تامین بودجه جهت بیمه مشاغل خانگی و دغدغه و پاره ای از این دست مشکلات، گفت وگوی صمیمانه ای بین زنان سرپرست خانوار و دکتر ابتکار از دیگر برنامه ها بود که در این راستا دکتر ابتکار ضمن راهنمایی ها قول مساعدت و حمایت از این خیریه را دادند.

نقابی گفت: دکتر ابتکار ضمن بازدید از بخش های دندانپزشکی، روانشناسی، مددکاری و اتاق بازی کودکان معلول آسایشگاه زیر 14 سال در گفت و گو با دکتر داریوش شکیبی مدیر عامل مؤسسه در رابطه خدمات تخصصی ارائه شده در زمینه توانبخشی و دندانپزشکی و روانپزشکی آسایشگاه بحث و گفت و گو کردند.