به گزارش انتخاب خبر، این سامانه ی جوی باعث بروز ترافیک سنگین در بسیاری از معابر پایتخت شد. همزمان با بارش باران، ترافیک سنگین و طولانی در خیابان‌ها و بزرگراه‌های شهر تهران تردد را با مشکل مواجه کرد.

در این حادثه حتی یک نفر ناپدید شد. این در حالی است که سازمان هواشناسی اخطاری مبنی بر احتمال وقوع پدیده تگرگ و خسارات ناشی از آن نداده بود و ظاهراً باز هم در پیش‌بینی پدیده های جوی غافلگیر شد.

سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران در گفتگو با انتخاب خبر درباره رویدادهای عصر روز دوشنبه گفت: بارندگی و تگرگ بعدازظهر روز دوشنبه jalalmaleki17/8/1395 خساراتی بر جای گذاشت.

جلال ملکی از ثبت 88 مورد حادثه در سازمان آتش نشانی تهران خبر داد و گفت: در پی بارش تگرگ در مناطق شمالی تهران بیش از 85 مورد حادثه به سازمان آتش نشانی تهران ارجاع شد.

وی افزود: آسیب ها و خسارات تگرگ به کابل های برق، اتصالی برق و پاره شدن کابل های برق را درپی داشت. همچنین بارندگی شدید موجب آبگرفتگی معابر و منازل و پارکینگ برخی ساختمان های چند طبقه شد. سقوط سنگ نمای ساختمان های برخی مناطق تهران و قطع درختان از دیگر حوادث دوشنبه گذشته بود.

این مقام مسئول با بیان اینکه تاکنون هیچ مورد مصدومیت یا خسارات سنگینی ثبت نشده است ادامه داد: آتش نشان ها بلافاصله به محل اعزام شدند و عملیات امداد و نجات را آغاز کردند.

سخنگوی سازمان آتش نشانی تهران همچنین از ناپدید شدن یک نفر در طی بروز حوادث ناشی از بارش باران و تگرگ عصر دوشنبه داد و گفت: غروب دوشنبه، این سازمان گزارش هایی درخصوص ناپدید شدن یکی از شهروندان تهرانی دریافت کرد. برپایه گزارش شاهدان عینی، زن 47 ساله ای در خیابان پاسداران به داخل جوی آب کنار خیابان سقوط می کند که امدادگران دو ایستگاه سازمان آتش نشانی پس از دریافت گزارش به محل اعزام می شوند.

ملکی افزود: امدادگران سازمان آتش نشانی بلافاصله در امتداد مسیر حادثه چیدمان می شوند و گروه های عملیاتی تا اوایل صبح سه شنبه به طور مداوم جوی های کناری و سیل گیرهایی که حدس زده می شد این هموطن داخل آنها گیر افتاده باشد را رصد می کردند.

وی از ادامه عملیات امداد و نجات درخصوص یافتن این شهروند تهرانی خبر داد و گفت: تا این لحظه متأسفانه خبری از این زن میانسال در دست نیست، اما عملیات جستجو همچنان ادامه دارد.

در گزارشی دیگر، مدیر کل مدیریت بحران لرستان از غرق شدن یک دختر در کانال‌ آبی در شهر خرم‌آباد خبر داد. رضا آریایی اظهارکرد: متاسفانه بارش باران و تگرگ غروب دوشنبه ۱۷ آبان باعث بروز حادثه و سیلاب در شهر خرم‌آباد شد. او بیان کرد: همچنین دو دختر دانشجو در بلوار شورا به داخل کانال آب سقوط کرده که متاسفانه یکی از آنها جانش را از دست داد و نفر دیگر مجروح و به بیمارستان منتقل شد.

اما برخی از مسئولان و کارشناسان می گویند اگر سازمان هواشناسی به موقع پیش‌بینی خود را اعلام می کرد و احتمال پدید آمدن خسارت را اخطار می‌داد، امکان جلوگیری از خسارات جانی وجود داشت.

این در حالی است که سازمان هواشناسی غافلگیری خود را قبول نمی‌کند و ظاهراً قرار است در این میان فقط مردم قربانی غافلگیری‌های مسئولان شوند.

گفتنی است؛ تلاش خبرنگار انتخاب خبر برای تماس با مسئولان روابط عمومی سازمان هواشناسی درخصوص کم و کیف اقدامات این سازمان در پیش بینی رویدادهای جوی عصر دوشنبه بی نتیجه ماند.

خبرنگار انتخاب خبر درخصوص رویداد هواشناسی عصر روز دوشنبه نظرات دکتر حسین اردکانی، استاد دانشگاه و کارشناس پیش بینی هواشناسی را جویا شد که در ادامه می خوانید.

hosseinardakaniآقای دکتر! ارزیابی حضرتعالی از وضعیت جوی روزهای آینده چیست؟
پدیده بارندگی و تگرگ عصر روز دوشنبه بسیار مهم بود. چنین رویدادهای جوی معمولاً در یک ناپایداری بسیار شدید اتفاق می افتد. طی روزهای منتهی به دوشنبه یک موج ناپایدار در حال عبور از منطقه بوده است. پیش بینی می شد که این موج ناپایدار، بارندگی داشته باشد و البته در برخی نقاط هم رگبار و رعد و برق دور از انتظار نیست.

پس از این رویداد جوی، به مدت حداقل 5 روز هوای تمام منطقه ایران روی موج پایداری خواهد رفت و به تدریج هم گرم می شود و حتی برای روز پنجشنبه و جمعه درجه حرارت تهران به 21 تا 22 درجه سانتیگراد افزایش می یابد.

پایداری هوا طی روزهای آینده هوای بسیار آلوده ای را در تمام منطقه ایران به وجود می آورد.

وضعیت بارش های پاییزی و زمستان چگونه خواهد بود؟

در فصل پاییز بارش محسوس و مؤثری در سطح کشور اتفاق نخواهد افتاد. پیش بینی می کردم که در ماه های اکتبر و نوامبر متأسفانه منطقه ایران بی بارش باشد. البته امیدوارم که در فصل زمستان یعنی از اواسط آذر ماه شاهد یک مقدار بارندگی در سطح کشور باشیم. پیش بینی می شود که چندین نوبت ریزش برف در سطح کشور نیز اتفاق افتد و سدها تا اندازه ای از نظر ذخیره آبی پر شوند.

ارزیابی حضرتعالی از پدیده جوی غالب در عصر روز دوشنبه چیست؟

عملکرد سازمان هواشناسی در خصوص وقوع طوفان و رعد و برق عصر روز دوشنبه 17/8/1395 باید به اطلاع مسئولان نظام و مردم شریف کشورمان به ویژه شهروندان تهرانی برسد. آنچه مسلم است؛ هیچ اطلاعی در خصوص هشدارها و اعلام خطر کردن سازمان هواشناسی در دست نیست.

پدیده جوی دوشنبه در تهران قابل پیش بینی بوده است. اینکه سازمان هواشناسی اطلاعیه ای در این خصوص صادر کرده باشد، مشخص نیست. این طوفان همراه با رگبار، تگرگ و رعد و برق بوده است. نوع ابر به گونه ای بوده که تگرگ هم داشته است. در برخی نقاط تهران تگرگ هم وجود داشته است. پریود زمانی این رویداد در تهران معلوم بوده که حدوداً 1.5-1 ساعت به طول می انجامیده است.
سازمان هواشناسی می باید اطلاع رسانی می کرد تا تلویزیون هم آژیر هشدار و خطر خود را برای مردم تهران به صدا در می آورد. رسانه ملی می توانست به مردم اطلاع رسانی کند که چنین طوفانی در سطح شهر تهران به ویژه در بخش شمال رخ می داده است.

باید رادار هواشناسی به طور صد در صدی این پدیده را آشکار کرده باشد. تحلیل رفتار سازمان هواشناسی به سادگی از طریق اطلاعیه ها و گزارش های این سازمان امکان پذیر است. تصاویر جوی در رادار سازمان دیده می شده است، اما آیا سازمان هواشناسی قادر بوده تا تصاویر مزبور را را به درستی تشخیص داده و پدیده جوی دوشنبه را پیش بینی کند.

در خصوص رویداد جوی عصر دوشنبه تهران باید به گزارش های سازمان هواشناسی رجوع کرد و مشخص کرد که چه اقداماتی انجام شده است. آیا اطلاعیه های هشدارآمیز به طور مداوم صادرشده است؟

بر این اعتقاد هستم که بایستی در خصوص رویداد جوی دوشنبه اطلاعیه های فوری داده می شد و رسانه ملی به ویژه تلویزیون در مواقع این چنینی مرتب بایستی اطلاعیه های هشدارآمیز برای عموم مردم صادر کند.

دوشنبه تلویزیون را نگاه می کردم. متأسفانه هیچگونه اطلاعیه ای به صورت فوری داده نمی شد. قطعاً سازمان هواشناسی اطلاعیه ای برای رسانه ملی ارسال نکرده است. معمولاً در کشورهای دیگر سازمان هواشناسی بلافاصله به رسانه ها و کانال های تلویزیون ها اطلاع می دهد و کانال های تلویزیونی نیز بلافاصله همان اطلاعیه را به صورت اطلاعیه های فوری هشدار آمیز جوی به اطلاع مردم می رساند تا امکانات و تجهیزات لازم بسیج شده و به کار گرفته شوند و به مردم اعلام شود از پدیده مخاطره آمیز جوی دوری کنند.
البته جزئیات عملکرد سازمان هواشناسی کشورمان در این خصوص مشخص نیست تا نظر قطعی در این خصوص داده شود.

طی سه سال گذشته غافلگیری سازمان هواشناسی درپی پیش بینی نکردن رویدادهای جوی مسبوق به سابقه بوده است. طوفان دو سال پیش در تهران خود گواه این ادعا است. اگر این رویه در سازمان هواشناسی ادامه داشته باشد و عملکرد این نهاد دولتی همچنان در پرده ای از ابهام قرار داشته باشد و رسانه ملی هیچگونه اطلاعیه و هشداری جدی در خصوص رویدادهای هواشناسی به سمع و نظر مردم کشورمان نرساند، مدیریت بحران کلان شهر تهران و حتی سایر کلان شهرهای ایران کماکان با مشکلات عدیده ای رو به رو خواهند بود. برای خروج از وضعیت فعلی آیا بهتر نیست سازمان هواشناسی کشورمان از نیروهای متخصص و کارشناسان مستقل و واقعی در خارج و داخل سازمان استفاده کند؟

سازمان هواشناسی در حال دریافت اطلاعات جوی از خارج کشور می باشد. طی روزهای معینی باید شاخص های ناپایداری را مشاهده کرد و این پرسش را مطرح نمود که آیا واقعاً آقایان و خانم هایی که در مرکز پیش بینی جوی کار می کنند به علم پیش بینی جو واقف هستند؟

افرادی که در مرکز پیش بینی جوی کار می کنند به وضعیت این بخش آشنا هستند. باید در ساعات 11-9.5 قبل از ظهر بحث پیش بینی جوی مورد بررسی قرار گیرد. در این راستا آیا واقعاً پدیده عصر دوشنبه تهران در سازمان هواشناسی مورد بحث قرار گرفته است؟

نزدیک به 14 شاخص ناپایداری جوی در نرم افزار مخصوصی قرار داده شده است و می توان از طریق این شاخص ها به تعیین تکلیف وضعیت پدیده های جوی پرداخت.

با تحلیلی بر شاخص های ناپایداری جوی بهتر می توان درخصوص صدور اطلاعیه سازمان هواشناسی مبنی بر شکل گیری پدیده جوی عصر روز دوشنبه پرداخت.

من البته بخش هایی از سطوح بالای جو و سطح زمین را مشاهده کردم. مسلم بود که این ناپایداری شدید در تهران رخ می دهد. اما 14 شاخص مزبور هر یک بیانگر یک وضعیت خاص از توده هوای ناپایدار هستند.

وقتی در تابستان دوسال پیش طوفانی در تهران رخ داد، تصاویر این رویداد را ملاحظه کردم وضعیت کاملاً مشخص بود. در مورد رویداد دوشنبه تهران اطلاعاتی از سازمان هواشناسی درخصوص تعیین شاخص های ناپایداری در دست نیست. ضمن اینکه اطلاعات در سطح مقیاس بزرگ کاملاً بیانگر آن بود که بارندگی شدید و رگبار و رعد و برق در بیشتر نقاط مسیر حرکت توده ناپایدار اتفاق می افتد.

زمانی که اینجانب در سازمان هواشناسی به سر می بردم برای اطمینان کامل از پیش بینی درست آشفتگی های جوی، 14 شاخص ناپایداری جوی را مطرح می نمودم و حتی در مورد چگونگی ورود اطلاعات این شاخص ها به نرم افزارهای مربوطه اظلاعات لازم در اختیار کارشناسان سازمان قرار داده شد. به آن ها بارها یادآوری می کردم که باید هر روز صبح بین ساعات 11-9.5 این شاخص ها را مورد بحث و بررسی قرار دهند و پس از آن اقدام به صدور اطلاعیه های هواشناسی کنند.

دیگر زمان آزمون و خطا و تکرار اشتباهات گذشته در سازمان هواشناسی نیست. وقت آن رسیده که سازمان هواشناسی یک گزارش کامل و جامعی در خصوص عملکرد خود طی دوره مدیریت جدید ارائه کند و حتی به آسیب شناسی دوره های مدیریتی قبلی بپردازد.
یک فایل متنی در قالب پی دی اف به دست من رسیده است که در آن آقای پرهیزگار، رئیس فعلی سازمان هواشناسی کشور توضیحاتی در جواب به گزارش قبلی سایت انتخاب خبر(مغزهای ایرانی از سازمان هواشناسی فرار کردند) ارائه نموده اند.

توضیحات ایشان در بین کارکنان سازمان هواشناسی توزیع شده است. در توضیحات ایشان قید شده بود که یک عده ای نشسته اند و بر علیه ریاست فعلی سازمان سخنانی بیان داشته اند. البته در توضیحات آقای پرهیزگار راه حل اساسی و کلی برای حل مشکلات سازمان پیشنهاد نگردیده است. اگر نکات تمام توضیحات آقای پرهیزگار را بررسی کرد ایشان راهی برای پیشرفت سازمان نشان نداده اند.

ایشان در توضیحات خود قید کرده اند که سازمان هواشناسی بسیار پیشرفت کرده است و امکانات و تجهیزات پیشرفته ای به کار گرفته است. اما این در حالی است که ماحصل مدیریت جدید در سازمان هواشناسی تکرار اشتباهات قبلی بوده است. به عنوان نمونه، پیش بینی های نادرست جوی در سازمان مزبور در حال تکرار شدن هستند. متاسفانه بارها این اشتباهات، خسارت جانی و مالی را به بار آورده است.

البته پدیده های جوی همیشه اتفاق می افتند، اما باید اطلاعیه های هشدارآمیز صادر شود. اگر به موقع به مردم اطلاع و هشدار داد قدر مسلم می توان از دامنه خسارات بعدی جلوگیری کرد. در دنیا همه این پدیده ها اتفاق می افتد و کسی در ساعت وقوع و در ساعت خاتمه کمتر دچار سانحه یا ضرر و زیان می شود، چراکه اطلاعیه های هشدارآمیز صادر می شود و مردم نسبت به مخاطرات احتمالی آگاه می شوند.

در مورد رویداد دوشنبه تهران کانال های متعدد تلویزیون هیچگونه اطلاعیه هشدارآمیزی صادر نمی کردند. در تمام دنیا در صورت احتمال وقوع پدیده های جوی خطرناک آژیر خطر به صدا در می آید و به مردم اطلاع رسانی می شود.

البته خود رسانه ملی و کانال های متعدد رادیو و تلویزیون به تنهایی قادر به صدور اطلاعیه هواشناسی نیستند. سازمان هواشناسی باید با قید فوریت اطلاعات را در اختیار رسانه ملی قرار دهد تا رادیو و تلویزین آن را پخش کنند.

جناب آقای دکتر! پس از انتشار دو گزارش مبسوط از کم و کیف سازمان هواشناسی در انتخاب خبر، کامنت های بی شمار مخاطبان که اکثریت آنان از کارکنان شریف سازمان هواشناسی بودند بیانگر وجود مشکلات عدیده در این سازمان بود. اما تاکنون اقدام عملی مؤثری در خصوص تعیین تکلیف مدیریتی این سازمان انجام نشده است.

امیدوارم رسانه ای مانند انتخاب خبر بتواند سازمان هواشناسی را به مسیر درستی هدایت کند. طی دو گزارشی قبلی در سایت انتخاب خبر افراد متعددی اقدام به درج نقطه نظرات و دیدگاه های خود نمودند. افرادی نسبت به وضعیت فعلی و آینده سازمان هواشناسی ناامید هستند.

از امثال اردکانی ها دیگر گذشته است. به قول آقای پرهیزگار 33 سال پیش اینجانب بازنشسته شده ام. آقای پرهیزگار می دانند که اینجانب 15 سال در مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران امثال ایشان را تربیت کرده ام. سپس حدود 16 سال مدیر گروه دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران شمال بودم و در دانشکده علوم و فنون تمام هواشناسان ایران زیر نظر من تربیت می شدند. اکنون در دانشکده صنعت سازمان هواپیمایی کشور مشغول به خدمت هستم. من یک معلم هستم، ضمن اینکه کار اجرایی نیز انجام داده ام. این معلم در پی آن است که کشور را به سطح بالایی از حیث علم و تجربه ارتقاء دهد. تعریف نباشد در این زمینه هم اطلاعاتم به روز و به اصطلاح، آپدیت است.

از آنچه امروز در دنیا اتفاق می افتد اطلاع دارم. از چگونگی کار کارشناسی دنیا و اینکه دنیا چگونه کار می کند اطلاع دارم. مقصود اینجانب از ایراد چنین سخنانی در سایت انتخاب خبر و در خبرگزاری های دیگر به خدا قسم ارتقای سازمان هواشناسی و کشور عزیز ایران بوده است.

من به هیچ روی طالب پست سازمانی و مقام نیستم. واقعاً من یک معلم هستم و هنوز هم همه می دانند من از طریق معلمی کار می کنم و افتخار نیز می کنم که در سن 84 سالگی همچنان به مملکتم خدمت می کنم.

امیدوار هستم با سعی و کوشش رسانه مردمی و مستقل انتخاب خبر جناب آقای دکتر آخوندی، وزیر محترم راه و شهرسازی فکری به حال سازمان هواشناسی کنند.

همین همکارانی که اکنون در سازمان هواشناسی هستند یا همکارانی که در خارج از سازمان به سر می برند آمادگی دارند تا همگی دست به دست هم دهند و یک راه حل مناسبی برای کم و کاستی های درون سازمان ارائه کنند. باید علم امروز جهان را در سازمان هواشناسی پیاده سازی کرد تا مملکت و کشور به تعالی برسند.

من از صمیم قلب این آرزو را از خداوند دارم. انتخاب خبر هم یک رسانه مردمی و ملی است و همگی باید به این رسانه اعتماد کنیم.

امیدوارم وزیر محترم راه و شهرسازی یک توجه فوری به حل مشکلات سازمان هواشناسی داشته باشند و برای این سازمان تعیین تکلیف کنند.

 

 اخبار مرتبط:
لغو امتیاز «پژوهشکده هواشناسی» در دستور کار وزارت علوم قرار گیرد
مغزهای ایرانی از سازمان هواشناسی فرار کردند