این کارشناس پیش بینی هواشناسی در گفتگو با خبرنگار انتخاب خبر افزود: بارش ها در برخی مناطق کشور مانند جنوب و جنوب غرب قابل توجه است و احتمال وقوع سیل در قسمت های جنوبی ایران و به ویژه جنوب غربی قوت گرفته است.

وی در ادامه تأکید کرد: سازمان هواشناسی و همچنین ستاد مدیریت بحران کشور باید نسبت به صدور هشدارهای لازم اقدام کنند و در خصوص پدیده های غالب آب و هوایی مانند سیلاب احتیاطات ضروری را به عمل آورند.

hosseinardakaniاردکانی با بیان اینکه ویژگی های این سامانه متفاوت با سامانه آب و هوایی هفته گذشته خواهد بود، افزود: سامانه آب و هوایی هفته گذشته از شمال شرق سیبری وارد کشورمان شده بود. این سامانه با عبور از روی دریاچه آرال به طرف دریاچه خزر کشیده شد و موج سوز و سرمای آن تمامی نواحی کشور به ویژه بخش های شمالی را دربر گرفت. این موج آب و هوایی طی دو روز گذشته از روی ایران خارج شد و به طرف افغانستان در حرکت است.

وی گفت: این سامانه آب و هوایی که طی هفته گذشته خسارات فراوانی در ایران به بار آورد اکنون بر روی کشور افغانستان قرار گرفته است و براساس اخبار دریافتی خسارات جانی و مالی بسیار زیادی نیز در شمال افغانستان برجای گذاشته است.

این کارشناس پیش بینی وضع هوا تصریح کرد: برخلاف سرمای وحشتناک سامانه آب و هوایی هفته گذشته، توده هوای پایان هفته از درجه حرارت بالاتری برخوردار است و چون دمای این موج آب و هوایی افزایش پیدا کرده است، انتظار وقوع هوای بسیار سرد روی کشور وجود ندارد.

وی در عین حال هشدار داد: این توده هوا از انرژی لازم برای بارش های برف و باران در سطح کشور برخوردار است، اما نکته درخور توجه این است که وقتی بارش ها طی روزهای چهارشنبه، پنجشنبه و جمعه اتفاق می افتند اخطاری برای احتمال سقوط بهمن خواهد بود.

اردکانی اضافه کرد: امکان سقوط بهمن در نواحی شمال ایران و همچنین راه های شمال کشور وجود دارد. بنابراین راهداری و پلیس راهنمایی و رانندگی باید مراقب پدیده سقوط بهمن باشند که خدای ناخواسته شهروندان عزیز در زیر بهمن قرار نگیرند.

وی ادامه داد: سامانه آب و هوایی هفته گذشته برف و یخ فراوانی در سطح کشور برجای گذاشت و چهارشنبه هفته جاری با ورود توده هوای گرم به کشور بارش باران یا بارش مخلوط باران و برف در منطقه حتمی خواهد بود و این دلیل خوبی برای احتمال سقوط بهمن در مناطق برف گیر کشور خواهد بود.

این کارشناس علم هواشناسی افزود: البته این سیستم آب و هوایی با شتاب از منطقه ایران عبور خواهد کرد و فقط پنجشنبه و جمعه کشورمان را تحت تأثیر قرار می دهد و پس از آن به طرف شمال شرق کشور جا به جا می شود و با احتمال بسیار زیاد شنبه آینده هوای صاف تا آفتابی برای تهران شاهد خواهیم بود.

اردکانی گفت: هوای صاف و آفتابی برای غرب ایران هم طی روز شنبه هفته آینده وجود خواهد داشت، اما غرب کشورمان از شنبه هفته بعد آماده حضور سامانه دیگری برروی نواحی خود می شود. این سیستم البته هنوز شکل نگرفته است و به نظر من به زودی تشکیل خواهد شد تا در اواسط یا اواخر هفته بعد کشورمان را تحت تأثیر قرار دهد.

وی تصریح کرد: وضعیت هوای کشورمان طی دو هفته آینده اینگونه خواهد بود، ضمن اینکه پدیده غالب و جالب توجه، وقوع احتمالی حوادث سقوط بهمن در پایان هفته جاری خواهد بود. در این راستا باید اطلاعیه ها و اخطاریه های لازم برای راهداری و پلیس راهنمایی و رانندگی صادر شود تا از سقوط بهمن طی بارش در روزهای چهارشنبه، پنجشنبه و جمعه اطلاع کافی داشته باشند و با تدابیر پیشگیرانه مدیریت بحران از خسارات جانی و مالی ممانعت به عمل آورند.

این کارشناس پیش بینی وضع هوا در پاسخ به سؤالی درباره اینکه کدام یک از جاده های کشورمان بیشتر در معرض سقوط بهمن هستند اظهار داشت: احتمال وقوع پدیده سقوط بهمن در اکثر جاده های کوهستانی و برف گیر کشور وجود دارد، اما جاده تهران به چالوس و جاده های منتهی به چالوس بسیار خطرناک هستند. همچنین سایر راه های مواصلاتی تهران- شمال در معرض خطر سقوط بهمن قرار گرفته اند. بیشترین خطر البته در جاده چالوس وجود دارد، اما راه های دیگری در کشور هستند که خطر ریزش و سقوط بهمن برای آن ها وجود دارد.

وی تأکید کرد: حتماً سازمان هواشناسی باید اطلاعیه ای در این خصوص صادر کند تا هشدارهای لازم در اختیار ادارات راهداری و پلیس راهنمایی و رانندگی قرار گیرد.

اردکانی تصریح کرد: اکنون با برف و یخی که سامانه آب و هوایی هفته گذشته بر کشورمان برجای گذاشته است، توده هوای گرم وارد شده به کشورمان از سمت جنوب در روز چهارشنبه توأم با بارش باران یا مخلوطی از برف و باران خواهد بود و همین مسئله احتمال سقوط بهمن در مناطق کوهستانی و برف گیر کشور را دوچندان ساخته است.

وی همچنین در پاسخ به این پرسش که آیا پدیده هواشناسی هفته گذشته در کشورمان طی 30 سال اخیر بی سابقه بوده است، گفت: قبلاً پیش بینی کرده بودم که این پدیده از اول ماه آذر یعنی 10 دسامبر اتفاق خواهد افتاد. البته وقوع چنین پدیده ای در فصل زمستان محتمل بوده است. چنین پدیده های هواشناسی هر چند سال یک بار اتفاق می افتند و در گذشته پیش بینی کرده بودم که این اتفاق در کشورمان رخ خواهد داد.

اردکانی اضافه کرد: متأسفانه این اتفاق افتاد و طی آن، هوای بسیار سردی از شمال سیبری به ویژه شمال شرق سیبری به طرف جنوب حرکت کرد و مسیر آن کاملاً مشخص بود.

وی تأکید کرد: اما وقوع این پدیده در انتهای 10 ماه نوامبر واقعاً بی سابقه بوده است چرا که کشور ایران در گذشته از 20 نوامبر تا آخر نوامبر شاهد این پدیده بوده است. بنابراین امسال این پدیده کاملاً خیلی زود اتفاق افتاد و حتی سامانه هواشناسی هفته گذشته تلفات فراوانی را در افغانستان برجای نهاده است. البته اخباری نیز درخصوص بارش برف ناگهانی در روزهای پایانی ماه نوامبر در توکیو و بعد از 50 سال منتشر گردیده است.

این مقام سابق سازمان هواشناسی ایران خاطرنشان کرد: ادعای بی سابقه بودن وقوع پدیده هواشناسی هفته گذشته در ماه آخر نوامبر را می توان کاملاً اثبات کرد. اینجانب وقتی در سال 1342 رئیس پیش بینی هواشناسی ایران بودم ایران یک هوای سردی را در ماه دی یا بهمن تجربه کرد و حتی دمای تهران به 19- درجه سلسیوس رسید یا هوای همدان به 37- و دمای هوای مشهد مقدس به 35- رسید. آن سال واقعاً یک سال بدی بود و خیلی سردتر از امروز بود، منتهی یک کمی شدیدتر، اما نه در پایان ماه آبان. بنابراین پدیده غالب هواشناسی طی هفته گذشته در ماه آذر 1395 کاملاَ در کشورمان بی سابقه بوده است. منتهی این پدیده هواشناسی ده روز جلوتر از آنچه من پیش بینی کرده بودم اتفاق افتاد.

این کارشناس پیش بینی هواشناسی همچنین در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه آیا پدیده هواشناسی هفته گذشته در ماه های آینده تکرار خواهد شد، گفت: آنچه مسلم است؛ پدیده هوای بسیار سرد هفته گذشته در پایان هفته وجود نخواهد داشت. سیستم چهارشنبه هفته جاری بیشتر از طریق اروپا و دریای مدیترانه وارد کشور می شود و این سیستم حامل هوای بسیار سردی نخواهد بود، چرا که هوای بسیار سرد هفته گذشته از شمال سیبری و شرق سیبری وارد چین و سپس وارد ایران شد. درجه حرارت توده هوایی هفته گذشته بسیار سرد و مربوط به نواحی قطبی بود.

وی تصریح کرد: اما سیستم هایی که در آینده وارد ایران خواهند شد خوشبختانه همانطوری که قبلاً پیش بینی کرده بودم بارندگی های بدی به دنبال نخواهند داشت. البته ایران در ماه آذر و ماه های آینده بارندگی خواهد داشت اما سیستم های بعدی سرمای آنچنان شدیدی را با خود نخواهند داشت.

دکتر حسین اردکانی در پایان پیش بینی کرد: این احتمال وجود دارد که در پایان دی ماه و در اوایل بهمن ماه سال جاری دوباره یک سیستم توأم با سرمای شدیدی ایران را دربر گیرد، که در صورت قطعی شدن آن، اطلاعات لازم در این خصوص در اختیار رسانه ها قرار خواهد گرفت. اخبار مرتبط:
باز هم غافلگیری سازمان هواشناسی در پیش‌بینی پدیده های جوی
لغو امتیاز «پژوهشکده هواشناسی» در دستور کار وزارت علوم قرار گیرد
مغزهای ایرانی از سازمان هواشناسی فرار کردند