در این فیلم تعدادی از دختران محصل جوان بنا به دلایلی دست به خودزنی زده بودند. خودزنی و تیغ‌انداختن روی دست، ران پا و حتی سر ! یکی از آنها می‌گوید ما به آن می‌گوییم خون بازی و وقتی این کار را می‌کنیم آرام می‌شویم. دیگری می‌گوید دوستم دچار سوء تفاهم شده بود و چون نمی‌توانستم به او بفهمانم سوء تفاهم شده اقدام به خودزنی کردم. گویی «خون بازی» مد جدید این روزهای برخی دختران ایران شده است! در واقع آنها این کار را برای اینکه فهمیده نمی‌شوند، می‌کنند.

چرا خون بازی؟!
در این فیلم یک روانشناس حوزه تربیت دراین خصوص می‌گوید: خودزنی اتفاقی است که بین دختران دانش آموز به راحتی اتفاق می‌افتد، توسط خودشان یا حتی اگر ناتوان در انجام آن باشند یا بترسند توسط فرد دیگری، این کار برایشان انجام می‌شود. جالب اینجاست که مدارس چنین مسئله‌ای را می‌دانند ولی از دانش‌آموزانی که دست به خود زنی زده‌اند می‌خواهند که زخمشان را بپوشانند.

وی در خصوص دلایل این دختران برای خودزنی، می‌افزاید: تعدادی از دختران هستند به این دلیل که دوستانشان دست به چنین کاری زدند از آنها الگو برداری می‌کنند چون فکر می‌کنند کارشان درست است . تعدادی دیگر به دلیل این که پرخاشگری در وجودشان بسیار زیاد است و تعداد دیگر کسانی هستند که از اوضاع و شرایط خانوادگی‌شان ناراضی هستند، یعنی می‌گویند در خانه درک نمی‌شوند.

مردم چه می‌گویند؟
دستان شرحه شرحه شده این دخترکان به عنوان نیمی‌از مردمان این سرزمین ،واکنش‌های گسترده‌ای داشته است . واکنش‌هایی که بیشتر متوجه مسئولانی است که درگیر بازی‌های سیاسی شده‌اند و آنها را فراموش کرده‌اند. روز گذشته مردمی‌که این فیلم را تماشا کردند واکنش‌های جالبی از خودشان نشان دادند:
کسی‌ رو که خودشو زده به خواب نمی‌شه بیدار کرد. امیدوارم اونا که بیدارن کاری بکنن!
واقعا درکش برام سخته چرا آخه !!!؟؟؟
تا زمانیکه به آموزش و فرهنگ بها داده نشود وآن را یک ارگان بی تولید و مصرف کننده بدانیم و بودجه آن از پول توجیبی آقایان کمتر باشد و معلم بی ارزش شود بدتر از این خواهد شد.
برخی مسئولان کشور به قدری درگیر مسائل سیاسی داخلی و خارجی هستند که یادشون رفته اولین وظیفه و مسئولیت اونها خدمت به جامعه و کشور ایران است. آقایون فقط سیاسی کاری اون هم به شکل ناقص رو یاد گرفتن! مدیریت، فرهنگ، اقتصاد، آموزش، تربیت و... رو برای نمایش میخوان!
این دخترا فردا می‌خواهند مادرهای این مملکت بشن . خدایا خودت به ما جوونا رحم کن .
افسوس برای آینده !

متاسفانه آموزش و پرورش کشور گاهی مواقع به خواب ابدی می‌رود!
بسیار تکان دهنده بود من پدر یک دختر ۱۶‌ساله هستم و تصور اینکه روزی دخترم را با این وضعیت ببینم برایم غیر ممکن است امیدوارم با کمک والدین و مسئولان نظام آموزشی شاهد فضایی شاد و دور ازخشونت برای فرزندانمان باشیم.

مسئولان! فکری به حال جوانان این کشور که آسیب‌های اجتماعی و روانی آن گریبانگیر این جامعه خواهد شد بکنید . نگاه به داخل و رفع مشکلات علی الخصوص مشکلات جوانان باید در اولویت قرار گیرد.

سرم درد گرفت ...آخه چرا ؟ این بچه‌ها باید فردا مملکت رو اداره کنند مادر بشن باید شاد باشند.

در آموزش و پرورش بخصوص در حوزه پرورشی آنقدر طرح وجود دارد و مدیران و مسئولان را درگیر کرده که فرصت فکر کردن به اینگونه مسائل اصلا و ابدا وجود ندارد.

نوروتیک‌های خودزن
یک روانشناس با ابراز نگرانی از این اتفاق به آفتاب‌یزد می‌گوید: کسانی که دست به خودزنی می‌زنند به لحاظ روانی جزء افراد نوروتیک هستند یعنی افرادی که عصبی هستند و مشکلات روانی که برای آنها ، که عمدتا از دوره کودکی تا نوجوانی به وجود می‌آید را نمی‌توانند واقع بینانه حل کنند. مصطفی تبریزی بیان کرد: عمده مشکلات روانی این افراد این است که هویتشان را نمی‌توانند پیدا کنند یعنی تعلیم و تربیت خانواده، مدرسه و جامعه به گونه‌ای است که آنها تعریف مشخصی از خودشان ،زندگی و اینکه درجامعه چه رسالتی دارند، ندارند. در واقع این دست از افراد در خصوص موارد گفته شده آموزش نمی‌بینند . به عبارت دیگر تجارب محیطی به گونه‌ای است که درک نمی‌کنند.

وی عنوان کرد: بیشتر نوجوانان علایق و نیازهایی از جمله نیاز به احترام ، دوست داشته شدن، معرفی شدن به جامعه ، خودنمایی، مورد تشویق قرار گرفتن و ارزشمند محسوب شدن دارند که وقتی به این نیازها پاسخ داده نمی‌شود، دست به مکانیزم‌های دفاعی می‌زنند. ممکن است برخی مکانیزم دفاعی شان این باشد که نقاش یا کوشا در درس باشند که توجه دیگران را به خودشان جلب کنند برخی‌ها هم به صورت خودزنی این کار را می‌کنند.

این در حالی است که باید نوجوانان و جوانان رشد متعادل و هم‌جانبه پیدا کنند. این روانشناس در خصوص نقش آموزش و پرورش در این زمینه اظهار کرد: در حال حاضر آموزش و پرورش هیچ گونه کار تربیتی برای دانش آموزان انجام نمی‌دهد. سیستم آموزش و پرورش کشور بر پایه آموزش است. یعنی اطلاعاتی را در اختیار دانش آموز قرار می‌دهد که بعضی از آنها مفید و برخی دیگر بی ثمر هستند و هیچ گونه کار روانشناختی قابل توجهی روی دانش آموزان انجام نمی‌دهد بنابراین این وزارتخانه باید دگرگونی اساسی پیدا کند و تربیت را مقدم بر آموزش بداند. مصطفی تبریزی گفت: خودزنی یک عده دانش آموز دختر مسئله نگران کننده‌ای است که باید به آن توجه شود. در واقع باید بررسی کرد که چه روشی را به کار برده‌ایم که جوانان به جای اینکه رشد معتدل و همه جانبه پیدا کنند دست به اعمالی می‌زنند که هم برای جامعه و هم برای خودشان مضر است.
---------------------------
خودزنی یک عده دانش آموز دختر مسئله نگران کننده‌ای است که باید به‌آن توجه شود. در واقع باید بررسی کرد که چه روشی را به کار برده‌ایم که جوانان به جای اینکه رشد معتدل و همه جانبه پیدا کنند دست به اعمالی می‌زنند که هم برای جامعه و هم برای خودشان مضر است.
--------------------
عمده مشکلات روانی این افراد این است که هویتشان را نمی‌توانند پیدا کنند یعنی تعلیم و تربیت خانواده، مدرسه و جامعه به گونه‌ای است که آنها تعریف مشخصی از خودشان، زندگی و اینکه درجامعه چه رسالتی دارند، ندارند.

منبع: روزنامه آفتاب یزد