به گزارش «انتخاب خبر»، خانم شجری زاده یک مادر است و فرزندی خردسال به نام باربد دارد. او روز دوشنبه 17 اردیبهشت ماه 1396 برای گردش تفریحی به کاشان رفته بود. باربد و عاطفه، دوست شاپرک او را در این سفر همراهی می کنند. اما روز سه شنبه 18 اردیبهشت وقتی هر سه در هتلی مشغول صرف ناهار بودند ناگهان تعدادی لباس شخصی به آن ها مراجعه می کنند و از آن ها می خواهند که همراهشان به پلیس امنیت بروند. پس از حضور این سه نفر در مقر پلیس امنیت شهرستان کاشان به آن ها گفته می شود به دلیل حجاب نامناسب خانم شجری زاده باید بازداشت شوند.

براساس اطلاعات دریافتی از نسرین ستوده، وکیل دختران خیابان انقلاب- از جمله شاپرک شجری زاده- مشخص شد که روز قبل در باغ فین کاشان ظاهرا روسری خانم شجری زاده از سر او افتاده بوده و همین اتفاق مورد اعتراض خانم و آقایی قرار می گیرد. این دو نفر زن و مرد معترض به وضعیت حجاب شاپرک سپس او را امر به معروف و نهی از منکر می کنند اما شاپرک زیر بار امر به معروف صورت گرفته نمی رود و همین موضوع باعث می شود که در روز بعد از این اتفاق افراد لباس شخصی نسبت به بازداشت خانم شجری زاده، فرزند خردسال او و عاطفه دوست شاپرک اقدام کنند.

shaparakshajarizadeh 2

نسرین ستوده به خبرنگار «انتخاب خبر» می گوید: لاجرم باربد، فرزند خردسال شاپرک به همراه مادر در شرایط بازداشت قرار می گیرد. البته برای باربد به طور جداگانه هیچ حکم بازداشتی صادر نشده بود ولی بچه در شرایطی قرار می گیرد که جز اینکه مادر را در بازداشت همراهی کند چاره دیگری برای او باقی نمی ماند.

وکیل شاپرک شجری زاده تأکید کرد: به زعم ماموران پلیس امنیت، موضوع حجاب خانم شاپرک شجری زاده آنقدر مهم بوده که بالفور مانند یک قتل عمد باید برخورد می شده و متهم یعنی شاپرک باید همانجا درجا دستگیر می شده است. پس اینکه لاجرم فرزند خردسال شاپرک به همراه مادرش دستگیر شده است چندان نباید تعجب آور باشد.

nasrinesetodeبه گفته ستوده، این اتفاق در روز سه شنبه هفته گذشته رخ داد و برای شاپرک بازداشت موقت صادر شد. من نیز روز پنجشنبه 20 اردیبهشت به بازپرسی شهرستان کاشان مراجعه کردم و خواستار آزادی شاپرک شدم. اما بازپرس مربوطه با آزادی ایشان مخالفت کرد و گفت که شاپرک نباید آزاد شود و او باید همچنان در بازداشت به سر ببرد. استدلال های من برای اینکه این جرم اساسا جرم حائز اهمیتی نیست که منجر به بازداشت موقت شاپرک شود مورد قبول بازپرس قرار نگرفت و در واقع بازپرس پرونده همه استدلال های من را رد کرد. بنابراین بازپرس شعبه 3 دادسرای کاشان نتیجتا قرار بازداشت موقت را فک نکرد. البته در هفته جاری من برای پیگیری کار موکلم دوباره به بازپرسی مربوطه در کاشان مراجعه می کنم و همه تلاش خود را به کار می گیرم تا شاپرک شجری زاده آزاد شود.

وی در پاسخ به سؤالی درباره وضعیت فعلی بازداشت شدگان گفت: در حال حاضر خود شاپرک در بازداشت به سر می برد. باربد روز سه شنبه هفته گذشته در حدود 5 ساعت به همراه مادر و دوست مادرش به ناچار همراه آنها در بازداشت به سر برد، اما باربد سپس به همراه عاطفه دوست خانم شجری زاده از بازداشتگاه آزاد شد. پس از آن نیز همسر خانم شجری زاده و پدر باربد از تهران به سمت کاشان حرکت کرد و فرزند خردسالش را شبانه در کاشان تحویل گرفت.

وکیل شاپرک شجری زاده تصریح کرد: موکل من خانم شجری زاده از همان ابتدای بازداشت خود دست به اعتصاب غذای خشک زده بود و در ملاقاتی که روز 5 شنبه با او داشتم از او خواهش کردم که اعتصاب غذای خود را بشکند، اما چون او نسبت به شکستن این اعتصاب غذای رضایت نمی داد دست آخر از شاپرک درخواست کردم که حداقل آب، نمک و قند را استفاده کند. خانم شجری زاده این درخواست من را پذیرفت و من امیدوار هستم که با توجه به اینکه اساسا جرمی اتفاق نیفتاده هرچه زودتر شاپرک از زندان آزاد شود.

ستوده در بخش دیگری از سخنان خود به آزار و اذیت خانواده شاپرک شجری زاده و همچنین وکیل او اشاره کرد و گفت: روز پنجشنبه وقتی اینجانب به اتفاق همسر خانم شجری زاده برای پیگیری قضایی ماجرای بازداشت شاپرک رفته بودیم به محض ورود من و همسر شاپرک به ساختمان دادسرای کاشان، آقایی به ما مراجعه و خود را مامور امنیتی معرفی کرد. او به همسر شاپرک گفت که تا شب با او تماس خواهد گرفت و حتی اصرار می کرد که ما باید با او همکاری کنیم. او مکررا می گفت با ما تماس خواهد گرفت و سپس از ما درخواست کرد تا برای صحبت و همکاری او را ملاقات کنیم، که البته بعد از مراجعه این فرد ناشناس به همسر شاپرک و اینجانب در ساختمان دادسرای کاشان تماس تلفنی از طرف آن مامور انجام نشد.

وی افزود: اما واقعا این مسئله مهمی است که چرا افراد خانواده شخص بازداشت شده نیز مورد آزار و اذیت قرار می گیرند. البته در کاشان از خود من هم خواسته شد که به حفاظت اطلاعات دادسرای کاشان مراجعه کنم، حتی قصد داشتند که من را هم مورد تفتیش بدنی قرار بدهند که من قبول نکردم چون اساسا چنین اقدامی هیچ توجیه قانونی نداشت.

این وکیل دادگستری با تأکید بر اینکه بازداشت شاپرک شجری زاده صرفا به دلیل مقاومت او در برابر امر به معروف و نهی از منکر صورت گرفته است و این بازداشت همراه با اعمال فشار بر خانواده و وکیل او توأم بوده است، گفت: ضابطین قضایی در صورتی می توانند زنی را به عنوان بی حجاب بازداشت کنند که زن در زمان بازداشت بی حجاب بوده باشد. در حالیکه موکل من در زمان بازداشت بی حجاب نبوده است و خانم شاپرک شجری زاده با حجاب در رستوران خانه تاریخی منوچهری در شهر کاشان نشسته بوده و مشغول صرف ناهار بوده است. اما ضابطین قضایی که موکل من را بازداشت کرده اند ادعا می کنند که شاپرک در آن لحظه بی حجاب بوده است، که این دروغ باعث شده است که موکل من خانم شجری زاده خیلی عصبانی شود و به همین منظور دست به اعتصاب غذا بزند.

نسرین ستوده خاطرنشان کرد: ضابطین قضایی و بازپرس پرونده بارها عنوان کرده اند که عکس خانم شجری زاده در حالی که بی حجاب داشته ناهار می خورده است موجود است. من چندین نوبت از ضابطین قضایی و بازپرس پرونده درخواست تحویل عکس را نمودم تا به عنوان وکیل شاپرک هویت عکس را مشخص کنم و در نتیجه قادر باشم از موکل خود دفاع کنم؛ اما تا امروز عکس ادعایی به من نشان داده نشده است.

در ادامه، خبرنگار «انتخاب خبر» برای پیگیری موضوع بازداشت شاپرک شجری زاده با رئیس دادگستری شهرستان کاشان تماس گرفت. سیروس افضلی در خصوص این پرونده به خبرنگار ما گفت: من در جریان موضوع بازداشت خانم شاپرک شجری زاده هستم، اما من تا به حال پرونده را مشاهده نکرده و آن را بررسی نکرده ام.

وی ادامه داد: هرگونه ارائه اطلاعات درخصوص چنین پرونده هایی یا انجام هر نوع مصاحبه یا تهیه گزارشی در این خصوص منوط به مراجعه حضوری و احراز هویت خبرنگار «انتخاب خبر» در ساختمان دادگستری شهرستان کاشان است. در این صورت مطابق مقررات و قوانین موجود می توان اطلاعاتی که محرمانه و مانع ادامه تحقیقات نباشد را خدمت خبرنگار آن رسانه ارائه کرد.

رئیس دادگستری شهرستان کاشان در پاسخ به این سؤال که آیا بازپرس پرونده این اجازه را داشته که خانم شجری زاده و فرزند خردسال و دوست او را همزمان بازداشت کند، گفت: من در حال حاضر هیچگونه اظهارنظری به جهتی که عرض کردم نمی توانم انجام دهم. هر نوع مصاحبه در خصوص این موضوع صرفا با هماهنگی همکاران قضایی من و با کسب اجازه و مجوز از نهاد ریاست قوه قضائیه و حسب بخشنامه هایی که وجود دارد ممکن است. اطلاع رسانی در خصوص این پرونده و پرونده های مشابه حتما باید حضوری باشد. ما در دستگاه قضایی شهرستان کاشان بارها نشست مطبوعاتی برگزار نموده ایم و اگر لازم باشد اطلاعات لازم را خدمت همکاران رسانه ای در مطبوعات و خبرگزاری ها ارائه می کنیم. بنابراین در این خصوص از خبرنگار «انتخاب خبر» حضورا دعوت می کنیم به کاشان آمده تا ضمن احراز هویت خبرنگار آن رسانه، اطلاعات لازم درخصوص این پرونده ارائه شود.

وی همچنین درباره اعتصاب غذای خانم شجری زاده و کم و کیف سلامتی او گفت: من اطلاعاتی از اعتصاب غذای خانم شجری زاده ندارم، اما باتوجه به اینکه خانم شاپرک شجری زاده سابقه چنین پرونده ای را در تهران دارد ظاهرا آن پرونده مفتوح است و به احتمال قوی این پرونده هم باید از کاشان به تهران منتقل شود تا توأمان در تهران به اتهامات خانم شجری زاده رسیدگی شود.

گفتنی است؛ تلاش خبرنگار «انتخاب خبر» برای گفت و گو با دادستان عمومی و انقلاب شهرستان کاشان بی نتیجه ماند. محمد تکبیرگو در گفتگو با خبرنگار «انتخاب خبر» ادعا کرد که قادر به ارائه هیچگونه اطلاعاتی در خصوص پرونده شاپرک شجری زاده نیست زیراکه خبرنگار «انتخاب خبر» ابتدا باید شخصا با در دست داشتن مدارک هویتی خود به دادسرای کاشان مراجعه کند تا هویت او احراز شود و سپس اطلاعات پرونده در اختیار او قرار گیرد.