دیشب زلزله 5.2 ریشتری در مشکین دشت باعث لرزیدن تهران شد. پایتخت را لرزاند. این زلزله در بیشتر نقاط استان تهران احساس شده‌ است. در پی وقوع زلزله، مردم تهران در بیشتر مناطق این شهر از منازل خود خارج شده و شب را در خیابان‌ها بسر بردند.

زلزله علاوه بر تهران، در قم و اراک هم احساس شده است. مرادی از مرکز لرزه‌نگاری کشور گفت: زلزله‌ای به بزرگی حدود 5.2 ریشتر در حد فاصل استان‌های تهران و کرج، حوالی مشکین دشت، را لرزاند. بعد از زلزله کرمانشاه و لرزه‌هایی که در ادامه آن احساس می‌شد در کنار سخنان کارشناسان درباره وضعیت زلزله و احتمال آن، باعث شد مردم تهران شب گذشته برای مدتی در خیابان‌ها بمانند. مرکز لرزه‌نگاری کشوری اعلام کرد، زلزله‌ای به بزرگی حدود 5.2 ریشتر در حد فاصل استان‌های تهران و کرج، حوالی مشکین دشت، را لرزاند.

قدرت دقیق این زلزله که در استان‌های گیلان، قم، مرکزی، البرز و تهران احساس شده هنوز اعلام نشده است. مرکز لرزه نگاری کشور در گزارش مقدماتی زمین‌لرزه، مرز استان‌های تهران و البرز حوالی ملارد (تهران) اعلام کرد. زمان وقوع به وقت محلی را 23:27:37 بوده است.

به گزارش ایسنا، مرتضی سلیمی رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر از آماده‌باش استان‌های قزوین، قم، مرکزی، مازندران، البرز و تهران خبر داد. شرکت فرودگاه‌ها اعلام کرد، با وجود زلزله هیچ مشکلی برای اعزام و پذیرش مسافران و نشست و برخاست هواپیماها در فرودگاه مهرآباد وجود ندارد. اسماعیل نجار، رئیس سازمان مدیریت بحران کشور در گفت: در ساعت 23:27 دیشب زمین لرزه‌ 5.2 ریشتری مرز بین دو استان تهران و البرز را لرزاند که فاصله‌اش با شهر تهران 39 کیلومتر و با شهر کرج 29 کیلوتر بوده است. نجار افزود: تیم‌های ارزیابی به نقاط مختلف اعزام شده‌اند.

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور با تاکید بر اینکه شهروندان باید آرامش خود را حفظ کنند در مورد اختلال پیش آمده در خطوط همراه گفت:‌ این اختلال در پی افزایش حجم تماس‌هاست بنابراین از مردم درخواست می‌شود از تماس‌های غیرضروری خودداری کنند. به گفته وی تمام دستگاهای خدماتی امدادی و انتظامی از سوی سازمان مدیریت بحران کشور به حالت آماده باش در آمده‌اند.

سخنگوی ستاد مدیریت بحران از اعزام نیروهای امدادی به محل کانون زلزله تهران خبر داد و گفت: تاکنون هیچ خسارتی گزارش نشده است. به بهنام سعیدی در گفت‌وگو با شبکه خبر با اشاره به زلزله 2/5 ریشتری تهران، گفت: بعد از این حادثه نیروهای امدادی به کانون حادثه در مشکین‌دشت استان البرز اعزام شدند.

سخنگوی ستاد مدیریت بحران اعلام کرد: تاکنون (تا لحظه تنظیم خبر) زلزله تهران هیچ خسارت و مصدومی نداشته است. در همین ارتباط دیشب زمین لرزه‌ای به بزرگی 4.6 ریشتر حوالی سرپل‌ذهاب کرمانشاه در ساعت 23و 31 دقیقه و در عمق 8‌ کیلومتری زمین رخ داد.

پیش‌بینی‌های ترسناک کارشناسان ژاپنی از زلزله احتمالی تهران

آژانس همکاری‌های بین‌المللی ژاپن (جایکا) در تدوین برنامه کاهش خسارات زلزله تهران به شهرداری تهران کمک می‌کند. این آژانس انواع حالت‌های وقوع زلزله در تهران و میزان خسارت و تلفات آنها را ارزیابی کرده است.

بر این اساس تهران روی سه گسل بزرگ «شمال تهران»، «ری»، و «مشا» قرار گرفته که در صورت فعال‌شدن آنها، بیشترین خسارت‌ها از گسل ری و کمترین آنها از مشا خواهد بود.
بر اساس نقشه «توزیع شدت لرزه‌ای» که جایکا برای زلزله آینده تهران تهیه کرده، بیشترین شدت لرزه در محدوده گسل ری خواهد بود.


همچنین در نقشه «توزیع آسیب ساختمانی» مشخص شده که آسیب به ساختمان‌های جنوب تهران بیشتر از نقاط دیگر شهر است.


نقشه توزیع تلفات انسانی هم نشان می‌دهد که جنوب تهران با مرگ و میر بیشتری مواجه خواهد شد.


در جدول‌ سناریوهای مختلف زلزله تهران جایکاه پیش‌بینی کرده گسل ری می‌تواند زلزله‌ای به ۶.۷ریشتر تولیده کند که بر اثر آن ۳۸۳هزار نفر کشته خواهند شد. زلزله ۷.۲ریشتری گسل شمال تهران ۱۲۶هزار نفر و زلزله ۷.۲ ریشتری مشا تا ۲۰هزار نفر تلفات خواهد داشت.


کارشناسان این آژانس همچنین در بازدید از مناطق زلزله‌زده کرمانشاه، علت اصلی فروریختن ساختمان‌ها را سستی اتصالات قطعات اسکلت فلزی و بتنی اعلام کرده‌اند.

اغلب کارشناسان معتقدند تهران دیر یا زود شاهد زلزله بزرگی خواهد بود و با توجه به تراکم جمعیت و بافت فرسوده و نبود امکانات امدادرسانی و تخریب بیمارستان‌ها، این زلزله می‌تواند به یک فاجعه انسانی تبدیل شود. با همه این هشدارها همچنان دولت و شهرداری و همچنین شهروندان اقدامی برای مقاوم‌سازی سازه‌های شهر در برابر زلزله انجام نمی‌دهند.

منبع: روزنامه آرمان امروز- سایت میدان