برفی که بعد ازچند سال بر تن خیابان‌های تهران نشست و سفیدپوشش کرد. حالا این مردم ذوق زده بودند که دل به جاده‌های اطراف تهران زدند تا برف بازی کنند، شعر بگویند و حسرت پنج ساله‌شان را به دست برف‌ها بسپارند. تکه‌های بزرگ و سفیدرنگ برف هر لحظه با سرعت بیشتری بارید و در چند ساعت همه‌جا سفید شد اما این شادی برای آن‌ها که در جاده ها بودند، ساعتی دوام نیاورد؛ چون جاده‌ها و اتوبان های اطراف تهران قفل شد و باز شدن آن ساعت‌ها طول کشید.

راهداري در گشايش راه‌ها مستاصل شد و شهروندانی که در جاده تهران- قم بودند، از ساعت 9 شب تا 6 صبح را بدون اینکه ماشین‌های‌شان یک متر جابه‌جا شود در برف ماندند تا اینکه سرانجام خودروهای برف‌پاک‌کن از راه رسیدند و برف‌ها را کنار زدند و ماشین ها و مسافران توانستند جابه جا شوند. یکی از مسافرانی که از میدان آزادی سوار تاکسی شده بود تا به شهریار برسد، در ترافیک ناشی از بارش برف ماند و ساعت دوي نیمه‌شب به خانه رسید. در چنین شرایطی بسیاری از پروازهای فروردگاه‌ها تعطیل شد و اتوبوس ها نتوانستند مسافران‌شان را به مقصد برسانند. پرواز دوبی به تهران نتوانست در فرودگاه تهران به زمین بنشیند و دوباره راهی دوبی شد و قطارهای مشهد به تهران نیز متوقف شدند.بحران جدي، وزارت راه و فرودگاهها رازمين گير كرد و در اين طرح شهر نيز، بحران، مديريت شهري را گرفت.

با آنكه مدارس تعطيل بود اما گره‌هاي كور ترافيكي ناشي از عدم برف روبي مناسب به خصوص در رمپ هاي بزرگراهي، دردسر آفريد. البته این تمام ماجرا نبود. تعداد زیادی از درختان تهران هم نتوانستند بار برف را بر تن‌شان تحمل کنند و خم شدند و درنهایت شکستند و افتادند. در چنین شرایطی محمدعلی نجفی، شهردار تهران در توییتی نوشت: « از جوانان و دانش‌آموزان دبیرستانی درخواست می کنم از چند ساعت بعد از گرم شدن هوا در کنار ماموران شهرداری به سبک‌تر‌شدن بار درختان از برف دقت کنند».

این جمله شهردار تهران با نظرات مخالف و موافق بسیار زیادی روبه‌رو شد. عده ای گفتند این وظیفه مدیریت شهری تهران است که در چنین بحران‌هایی هر چه زودتر شهر را ایمن کند و به حالت اولیه برگرداند و عده‌ای دیگر هم از این توییت استقبال کردند و این توصیه نجفی را در راستای همکاری شهروندان و ماموران شهرداری برای کمک به خدمات شهری دیدند اما بخش بسیار زیادي از انتقادها درباره بسته شدن راه‌ها و مشکلات شهری بعد از بارش برف در تهران به شهرداري وارد شد و کاربران توییتر اغلب ناکارآمدی او را علت مشکلات به‌وجود آمده در شهر دانستند. اما او در کانال تلگرامی اش درباره اقدامات صورت گرفته در ساعت های برفی تهران نوشت که خبرگزاری‌ها هم آن را منتشر کردند. او نوشت:«بخشی از مشکلات ناشی از بارش برف به دلیل ضعف امکانات است.

بر اساس هشدار هواشناسی، آماده‌باش اعلام کرده بودیم. از روز گذشته در ارتباط با گرمخانه شهرداری و برخی محلات دیگر که می‌شد به عنوان گرمخانه استفاده کنیم، به همه مناطق آماده باش اعلام کرده بودیم تا به خاطر سرمای دیشب، کسی در بیرون از منزل و در خیابان‌ها به عنوان کارتن‌خواب یا هر عنوان دیگر، حضور نداشته باشد. از ساعت 20:30 که برف آغاز شد، حدود 1200 خودروی برف‌روب و دو هزار کارگر و 163 سایت برف روبی وسه هزار و 500 مخزن مخصوص شن داریم که همه این‌ها خوشبختانه درحالت آماده‌باش کامل بوده و به خاطر پیش بینی های هواشناسی از قبل آماده بودند و کار خودشان را در کنار پلیس راهور آغاز کردند». شهردار تهران در پاسخ به کسانی که در ساعت های برفی تهران به جاده ها زده و قصد مسافرت کرده بودند نیز نوشت:« از قبل هواشناسی بارش شدید برف را اعلام کرده بود و به همین جهت نیز من هم دستور آماده باش کامل را داده بودم.بخشی از مشکلات پیش آمده در پی بارش شدید برف طبیعی است و بخشی دیگر به ضعف امکانات باز می‌گردد». این در حالی بود که دیروز صبح کانال های تلگرامی، نجفی را در حالی که در حال بازدید از یک سایت برف‌روبی در منطقه 11 تهران بود، منتشر کردند.

تعطيلي‌هاي مدارس

دیروز مدارس نوبت صبح و عصر تهران هم تعطیل شد و در کنار آن دانشجویان دانشگاه آزاد استان تهران که در فصل امتحانات‌شان بودند نیز به دانشگاه نرفتند. از سوی دیگر رضا جعفرزاده، سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری به تسنیم گفت:« در شرایط کنونی و با توجه به بارش برف هیچ پرواز ورودی و خروجی در فرودگاه‌های امام خمینی و مهرآباد انجام نمی‌گیرد». همین خبرگزاری از مشکلات در قطارهای مسافربری به مقصد تهران گزارش‌هایی منتشر کرده است. تسنیم همچنین گزارش داد: برخی از پروازها به مقصد تهران به دلیل بارش شدید برف در فرودگاه‌های دیگر، از جمله فرودگاه اصفهان به زمین نشسته‌اند. همچنین مسافران قطارهای مشهد - تهران که قرار بود در حرکت های مختلف از ساعت پنج صبح به ایستگاه تهران برسند با گذشت حدود ۴.۵ ساعت هنوز به تهران نرسیده‌اند. در همین رابطه قطار گرگان-تهران هم در محدوده ورامین به شهرری به دلیل بارش سنگین برف و یخ‌زدگی متوقف شد. خبرگزاری ایسنا نیز از 700 مورد قطعی برق در تهران گزارش داد.

آرش کردی، مدیر عامل توانیر در گفت و گو با این خبرگزاری گفت: ممکن است رفع خاموشی‌ها زمانبر باشد، اما پیش‌بینی می‌شود که نهایتا تا غروب وضعیت این ۷۰۰ مورد پایدار شود». کردی، علت قطعی برق را شکستن شاخه های درختان و افتادن آن‌ها روی سیم های برق اعلام کرد. مسافرانی که یکشنبه شب در مسیر قزوین-همدان حرکت می کردند نیز با برف سنگین جاده ای روبه‌رو شدند و تا ساعت ها نتوانستند از جای‌شان تکان بخورند. عکس های مسدود شدن این جاده را خبرگزاری ایرنا منتشر کرده است. همچنین مسافرانی که دیشب در جاده هراز به سمت تهران در حال حرکت بودند نیز برای چند ساعت دچار مشکل شدند و سرانجام ماموران پلیس راه با حضور در محور کندوان در چالوس توانستند این مسیر را بازگشایی کنند. به گزارش مهر مدارس مهاباد، سردشت، کرج، زنجان و بسیاری از استان های دیگر نیز تعطیل شد.

جلسات مدیریت بحران قرار است چه مشکلی را حل کند؟

دیروز صبح بسیاری از کارمندان تهرانی دیر به سر کار خود رسیدند؛ چون اتوبوس های بی آرتی با تاخیرهای بسیار طولانی برای جابه‌جایی مسافران از راه رسیدند و شهروندان را میان سرما نگه داشتند. از سوی دیگر تعداد زیادی از تاکسی‌ها نیز دیروز کارشان را تعطیل کردند و برای جابه‌جایی مسافر به خیابان ها نیامدند. تاکسیرانی تهران نیز برای نظارت بر کار آن‌ها هیچ اقدامی انجام نداده بود. از طرفی تاکسی های موبایلی نیز خدمات‌شان را برای کاربران محدود کرده بودند و ماشین‌های سواری شخصی برای جا به‌جا کردن مسافرهای دربستی، طلب کرایه های نجومی می کردند. در چنین شرایطی متروی تهران بسیار شلوغ تر از روزهای قبل شده بود و در ایستگاه هایی مانند دروازه دولت که محل تلاقی چند خط با هم بود، ازدحام مسافران بیداد می کرد.

در حالی که چیزی نزدیک به 20 ساعت از آغاز شروع بارش برف می گذرد، هنوز جاده هایی هستند که بازگشایی نشده‌اند و مسافرانی که در راه مانده اند. این در حالی است که معاون آمادگی و مقابله سازمان مدیریت بحران کشور اعلام کرد که دست‌کم 20 استان درگیر بارش برف هستند و سازمان مدیریت بحران کشور از روز چهارشنبه هفته گذشته اخطاریه لازم در این زمینه را به تمامی دستگاه‌ها ارائه کرده بود. وی با بیان اینکه اقدامات تمامی دستگاه‌ها و سازمان‌ها در این زمینه بررسی خواهد شد، افزود: «تمامی دستگاه‌ها باید درباره اقدامات و عملکرد خود در خصوص برف پاسخگو بوده و گزارشی از آنچه انجام داده‌اند و دلایل اقداماتی که منجر شده تا نتوانند یک سری کارها را انجام دهند، تشریح کنند».

در حالی عکس‌های جلسات ستاد مدیریت بحران در کانال‌های خبری تلگرام دست به دست می شد که تعداد زیادی از مردم پشت ترافیک ناشی از بارش برف متوقف شده بودند. این مساله در ذهن همه این سوال را ایجاد می کرد که این جلسات به چه دردی می خورد و قرار است چه گره ای از مشکلات آن‌ها را باز کند. در توییتر در حالی که عده ای از کاربران از اقدامات سازمان های مختلف شهرداری و نهادهای دولتی انتقاد کردند و گفتند چرا باید یک برف چند ساعته که از روزها قبل هشدار باریدن آن داده شده بود، این طور کشور را مختل کند؟ در شب گذشته درخت های بسیاری در تهران زیر بارش برف خم شدند و شکستند. جلال ملکی، سخنگوی سازمان آتش نشانی تهران گفت:« بیشتر اتفاقات مربوط به سقوط درختان و شاخه‌های آن‌ها بود و مواردی هم ناشی از پارگی کابل و سقوط تیرهای برق قدیمی بود. حدود ۶۰ مورد شکستگی و سقوط درخت و شاخه‌های آن اعلام شده بود که بعضی به روی خودروها که پارک بودند، افتاده و بعضي ديگر بر دیوار منازل واژگون شده بود».

خطر ریزش بهمن در راه است

سازمان هواشناسی هشدار داده که شهروندان از سفرهای غیرضروری خودداری و در صورت لزوم به خودروهای‌شان زنجیر چرخ ببندند. این در حالی است که شهردار تهران اعلام کرده خطوط متروی تهران، یکشنبه‌شب تا صبح اقدام به جابه‌جایی مسافر می‌کنند. همچنین سازمان هواشناسی طی اطلاعیه‌ای اعلام کرد به دلیل کاهش شدید دما در غالب نقاط کشور و ماندگاری آن تا صبح چهارشنبه (۱۱ بهمن) مدیریت در بهینه سوخت و انرژی به‌ویژه مصرف گاز براي اجتناب از افت فشار در شبکه گازرسانی توصیه می‌شود. همچنین مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی نسبت به یخ‌زدگی معابر در استان‌های تهران، البرز و قزوین در فردا (۹ بهمن) هشدار داد و گفت: دراین استان‌ها به دلیل کاهش شدید دما، احتمال یخ‌زدگی معابر وجود دارد و باید برای ترافیک امروز صبح تمهیداتی اندیشیده شود.

احد وظیفه در گفت وگو با ایسنا درمورد وقوع بهمن در کشور توضیحاتی ارائه داد و گفت:‌ در برخی از جاده‌ها احتمال وقوع بهمن وجود دارد البته هوا گرم نمی‌شود که بهمن شدیدی اتفاق بیفتد. دربرخی ازمناطق که بادگیر است، امکان دارد در صورت انباشت برف، بهمن ایجاد شود اما به طور کلی به دلیل برودت هوا برف‌ها فریز می‌شوند و احتمال وقوع بهمن خیلی بالا نیست. مدیر کل پیش‌بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی گفت: در استان‌های تهران، البرز و قزوین بیشتر احتمال یخ زدگی وجود دارد چون فردا دما دراین استان‌ها زیر صفر است و بارش نیز قطع می‌شود؛ بنابراین احتمال یخ‌زدگی معابر وجود دارد. این کارشناس سازمان هواشناسی درپایان درمورد احتمال بارش برف در استان‌های تهران والبرز طی روزهای آینده اظهار کرد:‌پیش بینی درباره بارش برف طی روزهای آینده وجود ندارد و تا ۱۰ روز آینده شاهد موج بارشی جدی نخواهیم بود.

منبع: روزنامه قانون