شهروز داماد جانی غروب پنجشنبه گذشته به خانه پدرزنش حمله کرد و همه حاضران در خانه را به گلوله بست. او همه اعضای خانواده دامغانی را به جز یک نفر کشت. به جز رقیه که زن شهروز بود، هیچ‌کس از آتش اسلحه در امان نماند. حتی روژان دختر خواهر هفت ساله رقیه که از ترس زیرتخت مخفی شده بود یا همسایه‌هایی که برای عیادت مادری سالخورده به خانه آقای دامغانی آمده بودند؛ همه یعنی کریم ٦١ ساله پدر همسر، زینب ٥٣ ساله مادر همسر، حمیده ٣٥ساله خواهر همسر، معصومه ٣٢ساله عمه همسر، محمدجواد ٢٢ساله برادر همسر دانشجو‌ سال اول دانشگاه رشته بهیاری و پرستاری، سحر ٢٢ساله خواهر همسر و دخترش روژان هفت ساله در این حادثه قربانی انتقام کور و وحشیانه شهروز شدند. این داماد جنایتکار همه را به رگبار بست تا همه اعضای خانواده رقیه جلوی چشمانش کشته شوند، تا او زجر بکشد. این مرد جانی زن بیچاره‌اش را نکشت تا او با داغ از دست دادن همه اعضای خانواده‌اش بیشتر زجر بکشد. رقیه در یک لحظه به طرز فجیعی همه بستگان نزدیکش را از دست داد. یعنی شهروز همه آنها را کشت تا به وعده انتقامی که به رقیه داده بود عمل کند. شهروز پس از آن‌که همه را در خانه پدر رقیه کشت، به سمت رقیه رفت و با فریاد به او گفت: «گفته بودم داغدارت می‌کنم. می‌خواهم زجر کشیدنت را ببینم. این‌که هر روز آرزو کنی که کاش تو را هم می‌کشتم. اما من این کار را نمی‌کنم تا تو بیشتر درد بکشی.» شهروز ١٠ نفر را در این حادثه خونین کشت و ٤ نفر را هم به ضرب گلوله زخمی و راهی بیمارستان کرد. حادثه‌ای هولناک و تکان‌دهنده که روستای دورافتاده و آرام جهان آباد در شرق استان کرمان را خبرساز کرد. روستایی با ٤٠٠ خانوار که پس از وقوع این جنایت یک لحظه رنگ آرامش را به خود ندیده است، حالا شاید با دستگیری شهروز کمی از شوک و وحشت این حادثه خارج شود.

گروگانگیری با قمه برای فرار از دست مأموران
«ظهر دیروز حوالی ساعت ١٢ مأموران پلیس در میدان بسیج ایرانشهر به مرد جوانی با مشخصات شهروز مشکوک می‌شوند و به او دستور ایست می‌دهند. او پس از مشاهده مأموران با قمه به سمت آنها حمله می‌کند. مأموران پلیس پس از مشاهده این صحنه مطمئن می‌شوند که او همان قاتل فراری است، اما شهروز مقاومت می‌کند و برای فرار از دست مأموران به سمت مردم حاضر در میدان بسیج ایرانشهر هجوم می‌برد، اما درنهایت درحالی‌که یک جوان ٢٥ ساله را گروگان گرفته بود، با شلیگ گلوله تسلیم مأموران پلیس می‌شود.» اینها را سردار حسین رحیمی، فرمانده انتظامي استان سیستان و بلوچستان به«شهروند» می‌گوید. او درباره جزییات دستگیری و چگونگی ردیابی محل اختفای عامل جنایت تکان دهنده روستای جهان آباد کرمان می‌گوید: «به دنبال وقوع این حادثه که باعث کشته شدن ١٠ تن و مجروح شدن پنج نفر از اعضاي يک خانواده و همسايه‌هایشان در روستاي جهان آباد شهرستان فهرج از توابع استان کرمان کارآگاهان پليس سرنخ‌هايي از فرار عامل اين جنايت به استان سيستان و بلوچستان به دست آوردند.» او ادامه می‌دهد: «مأموران انتظامي شهرستان ايرانشهر و کرمان در نتيجه رصدهاي مداوم اطلاعاتي متوجه حضور این فرد در شهرستان ایرانشهر می‌شوند که حوالی ظهر دیروز این قاتل فراري را در فلکه بسيج شهرستان ايرانشهر شناسايي می‌کنند. اين قاتل به محض مشاهده مأموران با قمه به سمت مأموران پليس حمله‌ور مي‌شود. اين قاتل فراري وقتی می‌بیند شرایط برای او سخت شده، يک جوان ٢٥ ساله را به قصد فرار از منطقه گروگان مي‌گيرد که مأموران با گلوله او را از ناحيه پا هدف قرار مي‌دهند و ضمن دستگيري او، فرد ربوده شده را نيز آزاد مي‌کنند.» فرمانده انتظامي استان سیستان و بلوچستان اضافه کرد: «این قاتل فراری پس از دستگیری به جرم خود اعتراف کرده و درحال حاضر هم در بیمارستان ایرانشهر بستری است.»

سردار رحیمی همچنین از دستگیری چندتن از اعضای خانواده قاتل در شهرستان ایرانشهر خبر داد و دراین‌باره توضیح داد: «مادر، خواهر و برادر قاتل نیز شنبه شب در ایرانشهر دستگیر شدند. این سه تن به علت ناپدید شدن پس از وقوع جنایت به اتهام مشارکت در قتل تحت تعقیب بودند که پس از دستگیری تحویل مقامات انتظامی کرمان شدند.»

دادستان بم هم با بیان این‌که رسیدگی به این پرونده در دادگاه عمومی شهرستان فهرج درحال انجام است،گفت: «دستگاه قضائی رسیدگی به این پرونده را با جدیت در دستور کار قرار داده است و ان‌شاءالله در کوتاه‌ترین زمان ممکن رسیدگی قضائی به این پرونده صورت خواهد پذیرفت و متهم به اشد مجازات محکوم خواهد شد.»

پرونده قطور شهروز
شهروز اما بیش از یک‌سال بود که با دخترخاله‌اش رقیه عقد کرده بود و مدتی هم بود که با هم زندگی می‌کردند. اما این زوج جوان خیلی زود با هم اختلاف پیدا می‌کنند. مشکل هم از شهروز بود. خشونت، فحاشی، کتک‌کاری، خیانت، روابط غیراخلاقی و قاچاق انسان (انتقال غیرقانونی اتباع غیرمجاز) پرونده قطوری برای او ساخته بود. شهروز حتی چهار ماه قبل یکی از مغازه‌داران این منطقه را به دلیل این‌که طلبش را از او مطالبه کرد با چاقو تهدید به قتل می‌کند و بعد از آن دستگیر و براساس حکم قضائی سه ماه و یک روز زندانی می‌شود. همه اینها باعث شد تا رقیه از شهروز ناامید شود و دوباره به خانه پدر بازگردد. خانواده رقیه هم که از اعمال و رفتار داماد جوانشان دل خوشی نداشتند، راضی به جدایی رقیه از شهروز بودند. همین هم شد تا شهروز کینه خانواده رقیه را به دل بگیرد. کینه‌ای که هر روز بیشتر و بیشتر ریشه می‌گرفت تا کینه ریشه‌داری شود که دست آخر به یکی از تلخ‌ترین حوادث کشور در نتیجه یک اختلاف خانوادگی رقم بزند. اختلافی که شاید می‌شد بدون این همه خونریزی حل و فصلش کرد.

چرا کسی به فکر بحران‌های اجتماعی نیست
اما حادثه خونین فهرج به عقیده خلیل همایی، مدیرکل امنیتی و انتظامی استانداری کرمان ریشه فرهنگی و اجتماعی دارد: «حادثه فهرج به دلیل جهل و فقر فرهنگی است.» او با اشاره به وقوع حوادث و موارد متعددی از جهل و فقر فرهنگی، توضیح می‌دهد: «در یکی از مناطق، پدری که درآمدش به اندازه اعتیاد خودش نبوده ولی ٢ همسر داشته بعد از طلاق یکی از همسرانش و تلاش برای حضانت دختر ٩ ساله‌اش، دختر خود را با ضربات چاقویی که به قلبش می‌زند به قتل می‌رساند و اکنون در زندان به‌سر می‌برد. تیراندازی در عروسی‌ها که منجر به جرح و قتل و سایر مسائل می‌شود یک عارضه فرهنگی است و نیاز به درمان دارد.» همایی با اشاره به علل شکل‌گیری حادثه فهرج می‌گوید: «در فهرج سه‌سال گذشته حتی یک قتل نداشتیم و این شهرستان یکی از امن‌ترین شهرستان‌های استان کرمان بود. حال باید دید چه اتفاقی می‌افتد که یکی از تلخ‌ترین حوادث نه‌تنها استان بلکه کشور در نتیجه یک اختلاف خانوادگی در این منطقه به وجود می‌آید.» مدیرکل امنیتی و انتظامی استانداری کرمان اضافه کرد: «من از افرادی که در حوزه فرهنگی، اجتماعی و سلامت روان افراد مسئولیت دارند می‌پرسم پاسخ خون کودک هفت ساله‌ای که از ترس سر و صدای اسلحه و خون و خونریزی زیر تخت پناه می‌برد و قاتل وی را ناجوانمردانه و در کمال قساوت بیرون آورده و با خالی کردن گلوله‌ای در چشمش وی را می‌کشد چه کسی خواهد داد.؟ چرا هیچ‌کس به اختلافات خانوادگی ریشه‌دار این خانواده طی یک‌سال و نیم گذشته نپرداخته و چرا کسی در این بحران خانوادگی مداخله نکرده است؟ اگر نهادهای متولی و افرادی که مسئولیت سلامت روح و روان جامعه را برعهده دارند به ریشه‌یابی علل و وقوع حوادث نپردازند ممکن است حوادث تلخی رقم بخورد و افکار عمومی مردم منطقه استان و کشور را جریحه‌دار کند.»

منبع: روزنامه شهروند