به گزارش انتخاب خبر، از ناراحتی‌اش همه هنردوستان ناراحت می‌شوند و از خوشحالی‌اش خوشحال. وقتی خبر رسید که او گفته آروزی مرگ دارد، دلمان به درد آمد، با اینکه بارها و بارها درکنارش قرار گرفتیم و به او گفتیم به یادت هستیم، اما باز هم با شنیدن این خبر، دلمان گرفت. دوباره بازیگران و هنردوستان به خانه ‌اش رفتند و چند دقیقه‌ای را در کنارش بودند تا به او بگویند همچنان دوستش دارند.

yadbuderanjbar1

دیدار با اولین کوزت ایرانی
هنرمندان، ملکه رنجبر را به عنوان اولین بانویی می‌شناسند که درکشور، نقش کوزت را بازی کرده. او که ذوق و قریحه بازیگری را از پدر هنرمندش به ارث برده، این روزها کمی دلتنگ است و چشم به در، دوخته تا میزبان آدم‌های مهربانی باشد که او را فراموش نکرده‌اند. همین دلتنگی بانوی هنرمند بود که چند روز پیش، گلشید بحرایی به همراه فلور نظری و نعمیه نظام دوست به خانه‌اش رفتند و چند ساعتی را در کنار او سپری کردند.

فضای خانه بانو گرم و صمیمی است، با گرمی از ما استقبال می کند. در چشمانش اشک حلقه زده است و از اینکه به یادش بودیم ابراز خوشحالی می‌کند. درکنارش می‌نشینیم.

دستهایش را روی هم می گذارد و با همان صدای دلنشینش می‌گوید: از اینکه شما پر از مشغله هستید اما با این حال به دیدنم آمده‌اید خوشحال هستم. با وجود شما دوستان هیچ وقت احساس تنهایی نمی‌کنم.

ملکه رنجبر، قلبش برای هنر ایران می‌تپد؛ این را می‌توان از تعداد زیادی تقدیرنامه که روی میز بزرگی چیده شده است متوجه شد. هر کدام از این تقدیرنامه‌ها سندی برای مهری است که او به هنر بازیگری دارد. خاطرات او از روزگار بازیگری‌اش و سختی‌هایی که برای زنده نگه داشتن این هنر در کشورکشیده، شنیدنی است. هنوز همکاران قدیمش را خوب به خاطر دارد و سعی می کند در میان حرف‌هایش از آنها یادی کند.

سرحرف که باز می‌شود بانو رنجبر می گوید: من نمی توانم التماس کنم! هر کسی دوست دارد می تواند به دیدن من بیاید. قدمش روی چشمم. فقط امیدوارم قدر قدیمی‌ها را بدانند نه تنها من، بلکه کسانی که برای هنر، زحمت کشیدند. بعضی وقتها برخی هنرمندان یک طور خاصی به ما نگاه می‌کنند. ما فقط احترام می‌خواهیم. خیلی ها اصلاً به رویشان هم نمی آورند که هنرمندی، قدیمی هم هست. می‌ترسم تشییع جنازه‌ام هم نیایند، ولی اگر نیایند آن دنیا با آنها قهر می‌کنم.

او با همان صدای دلنشینش می گوید: خاک صحنه خورده ایم و برای اینکه بازی و بازیگری، زنده بماند، سختی‌کشیدیم، اما این روزها کمتر کسی از ما یاد می کند. من نمایشنامه هایی بازی کردم که بعید می‌دانم هنرمندان و چهره‌های جوان بتوانند این نمایشنامه ها را اجرا کنند. روزهای نخستین که تلویزیون افتتاح شد من، حیدر صارمی، مرتضی احمدی و تابش حضور داشتیم.

هرچند این اولین باری نیست که هنرمندان به خصوص گلشید بحرایی به دیدار هنرمندان پیشکسوت عرصه بازیگری می‌رود و چندین بار به رسم ادب به خانه بانو ملکه رنجبر رفته است، اما این بار هم به همراه دیگر بازیگران دوباره به خانه استاد رنجبر رفتند و به او مهر ورزیدند. او درباره این دیدار می گوید: شخصاً معتقد هستم اگر امروز شرایط نسبتاً خوبی در عرصه بازیگری وجود دارد به برکت وجود این عزیزان است. باید از وجود این بزرگان، بهره مند شویم و از تجربیات آنها استفاده کنیم. این بزرگان سینما و تلویزیون، منابع پرگهری از علم بازیگری هستند که نباید به آسانی آنها را از دست بدهیم.

فلور نظری که از بازیگران فعال و خوش نام سینما و تلویزیون است درحالی که بانو ملکه رنجبر را در آغوش گرفته بود، به انتخاب خبر گفت: بزرگانی همانند بانو ملکه رنجبر، سرمایه های معنوی ما هستند و نه تنها برای ما که لیاقت همکاری با ایشان را داریم، بلکه برای همه مردم ایران عزیز هستند. بانو رنجبر، عضو خانواده بزرگتری به نام ایران هستند و مسلماً روحیات و اخلاق و سلامتی این هنرمند بزرگ برای همه ایرانی ها مهم است.

او ادامه داد: ما هنرمندان همیشه برای بانو ملکه رنجبر آرزوی سلامتی داریم و امیدوارم همیشه سایه ایشان روی سرِ ما باشد.

yadbuderanjbar6jpg

نعیمه نظام دوست نیز در دیدار با این بانوی هنرمند، به خبرنگار نتخاب خبر گفت: ملکه رنجبر، نشانه‌ی بارز یک بانوی هنرمند ایرانی است و ما کوچکترها باید از ایشان درس بگیریم. ایشان همیشه برای بنده یک الگوی موفق بوده‌اند و از اینکه می بینم این بانوی عزیز را در کنار خود داریم خوشحال هستم.

اما بانو به غیر از هنرمندان، میهمانان دیگری نیز داشتند. دکتر منتظر المهدی، رئیس سازمان بازنشستگی کشور نیز همپای هنرمندان، میهمان خانه رنجبر بودند.

وی که بارها به عیادت این بانوی هنرمند آمده است در گفت وگو با انتخاب خبر گفت: مجموعه مدیریت شهری در تهران، این افتخار را دارد که چهره های شاخص و سرشناس بسیاری را در حوزه های مختلف فرهنگی، هنری، ورزشی، اجتماعی و اقتصادی به عنوان بازنشسته شهرداری دارد که هر یک درکشور، مطرح و از طرفداران و علاقه مندان بسیاری برخوردار هستند که خانم ملکه رنجبر نیز جزو این مفاخر ارزشمند بوده و به خوبی توانسته است در جامعه هنری کشور، از جایگاه رفیع و ممتازی برخوردار باشد.

مدیرعامل سازمان بازنشستگی شهرداری تهران ادامه داد: از آنجایی که بانو ملکه رنجبر، بازنشسته شهرداری تهران هستند، چندین بار به عیادت ایشان آمده‌ایم و سعی کرده‌ایم که با این عیادت‌ها و حل مشکلات احتمالی ایشان، گامی هرچند کوچک برای دلگرمی این عزیزان برداریم. در این راستا، چندبار در بیمارستان از این هنرمند خوب کشورمان عیادت کردیم و اکنون نیز با حضور در منزل ایشان، قصد دلجویی از بازنشسته خوب شهرداری تهران و هنرمند محبوب کشورمان را داریم.

گزارش و عکس از: جعفر پاکزاد