مگر مي‌شود با او خداحافظي كرد آن هم در زماني كه وعده‌هايش يكي پس از ديگري محقق مي‌شود؟ در طول حياتش غريب بود و وقتي مظلوميتش بيشتر شد كه امام رفت و آناني كه مواضع و رويكردشان از سوي بنيانگذار انقلاب اسلامي قابل قبول نبود از او انتقام گرفتند اما او شكيبا بود و صبور، مي‌دانست روزي مي‌خواهد بار ديگر همان يار و در كنار امام باشد، پس سربلند بايد مي‌رفت. او قول داده بود تا آنجا كه در توان دارد مشكلات را رفع و لبخند بر لب مردم بياورد؛ آن روز كه گفت«ديگر خيالم راحت شده و مي‌توانم راحت سر بر بالين مرگ بگذارم» آن‌چنان تفسير به روزهاي اندك نشد كه او فرصت حضور داشت، اما خودش مي‌دانست كه مي‌خواهد برود و در ۱۹ دي رفت. اگر آن روز كه با تدبير او دولتي بر سر كار آمد كه به زندگي مردم اهميت مي‌داد لبخند بر لب مردم نشست و آيت‌ا... هاشمي درهمان روز به مسير سنگلاخي كه براي رسيدن به اين روز مبارك طي كرده بود مي‌انديشيد، ديروز اما ملت گريه كردند و هاشمي خنديد، چون سرافراز و مطمئن از تحقق وعده‌اش به امام و ملت بار سفر بسته بود.

ديروز بيش از ۳ ميليون براي تشييع پيكر او آمدند و چنان براي سهيم بودن در برگزاري باشكوه مراسم تلاش كردند كه حدود ۶۰۰ نفر دچار مشكل شدند. اما در سوي ديگر ياران هاشمي بودند؛ همان ياراني كه از وعده هاشمي به امام آگاه بودند و سال‌ها تلاش او براي عمل به اين وعده را ديدند اما بيشتر از آن فشارهايي كه بر هاشمي وارد شد و او جز سكوت واكنشي نداشت را به خاطر آوردند. ديروز دو نفر از اين ياران بودند كه نتوانستند به خاك سپردن هاشمي را نظاره‌گر باشند و از حال رفتند. ديروز هاشمي بر دستان ملت بود و بارديگر مردم نشان دادند قدرشناس آنچه هستند كه هاشمي برايشان انجام داد اما هيچ‌گاه به رخشان نكشيد. ديروز موج جمعيتي كه براي تشييع پيكر آيت‌ا... هاشمي به خيابان‌ها آمده و او از دانشگاه تهران تا حرم امام بدرقه كردند، بي‌سابقه بود.

دنيا متحير ماند از اين شكوه مردم و به عبارتي رويشي ديگر شكل گرفت. ايران گريست؛ ابر بهاري شايد براي توصيف روزهاي يكشنبه تا سه شنبه كافي نباشد. يك چشم اشك بود و چشم ديگر خون. شخصيتي كه با او وداع شد را ديگر نمي‌توان در تاريخ يافت. اميركبيري كه جز مردم واژه‌اي براي برنامه‌ريزي در ذهن نداشت؛ او فشارها را به تنهايي تحمل كرد تا مردم كشورش متحمل فشار نشوند؛ او مسيري را پيمود كه كمتر شخصيتي توانايي پيمودن آن را داشت، چون رمز طي اين مسير را از امام خميني (ره) به‌خوبي آموخته بود كه جز «مدارا و صبوري» نبود. آيت‌ا... هاشمي براي مردم بود و مردم براي هاشمي بودند! ديروز بيش از تصور براي تشييع پيكر آيت‌ا... هاشمي به دانشگاه تهران و سپس به حرم امام خميني (ره) آمده بودند؛ پير و جوان، زن ومرد همه آمدند تا به هاشمي وعده دهند راهش ادامه دارد كه اين موضوع در شعارهايشان تجلي داشت: «هاشمي هاشمي راهت ادامه دارد»، يا اين شعار كه «وصيت هاشمي، حمايت از روحاني» همه نشان داد كه مردم كشورمان بسيار خوب درك كردند، آنچه را كه هاشمي گفت. طبق اعلام قبلي نماز بر پيكر آيت‌ا... هاشمي از سوي مقام معظم رهبري اقامه شد و حضرت آيت‌ا... خامنه‌اي بر پيكر آن همرزم و مبارز قديمي نماز اقامه كردند و براي آن مرحوم، غفران، عفو و رحمت الهي را مسألت كردند.

با آغاز مراسم روضه خواني در دانشگاه تهران پس از قرائتي آياتي از قران پيام تسليت رهبر انقلاب به مناسبت درگذشت آيت‌ا... هاشمي بار ديگر قرائت شد. متن پيام تسليت رهبر معظم انقلاب اسلامي به شرح زير است: «بسم‌ا... الرحمن‌الرحيم، انّالله‌وانّااليه‌راجعون، با دريغ و تاسف خبر درگذشت ناگهاني رفيق ديرين، و هم‌سنگر و همگام دوران مبارزات نهضت اسلامي، و همكار نزديك سال‌هاي متمادي در عهد جمهوري اسلامي جناب حجت‌الاسلام والمسلمين آقاي حاج شيخ اكبر هاشمي‌رفسنجاني را دريافت كردم. فقدان همرزم و همگامي كه سابقه همكاري و آغاز همدلي و همكاري با وي به پنجاه و نه سال تمام مي‌رسد، سخت و جانكاه است. چه دشواري‌ها و تنگناها كه در اين ده‌ها سال بر ما گذشت و چه همفكريها و همدليها كه در برهه‌هاي زيادي ما را با يكديگر در راهي مشترك به تلاش و تحمل و خطرپذيري كشانيد. هوش وافر و صميميت كم‌نظير او در آن سال‌ها، تكيه‌گاه مطمئني براي همه كساني كه با وي همكار بودند به ويژه براي اينجانب به شمار مي‌آمد. اختلاف نظرها و اجتهادهاي متفاوت در برهه‌هايي از اين دوران طولاني هرگز نتوانست پيوند رفاقتي را كه سرآغاز آن در بين‌الحرمين كربلاي معلّي بود به كلي بگسلد و وسوسه خناساني كه در سال‌هاي اخير با شدّت و جديت در پي بهره‌برداري از اين تفاوت‌هاي نظري بودند، نتوانست در محبت شخصي عميق او نسبت به اين حقير خلل وارد آورد.

او نمونه كم‌نظيري از نسل ال مبارزان ضد ستم‌شاهي و از رنج‌ديدگان اين راه پرخطر و پرافتخار بود. سال‌ها زندان و تحمل شكنجه‌هاي ساواك و مقاومت در برابر اين همه و آن‌گاه مسئوليت‌هاي خطير در دفاع مقدس و رياست مجلس شوراي اسلامي و مجلس خبرگان و غيره، برگ‌هاي درخشان زندگي پر فراز و نشيب اين مبارز قديمي است. با فقدان هاشمي اينجانب هيچ شخصيت ديگري را نمي‌شناسم كه تجربه‌اي مشترك و چنين درازمدت را با او در نشيب و فرازهاي اين دوران تاريخ‌ساز به ياد داشته باشم. اكنون اين مبارز كهنسال در محضر محاسبه الهي با پرونده‌اي مشحون از تلاش و فعاليت گوناگون قرار دارد، و اين سرنوشت همه ما مسئولان جمهوري اسلامي است. غفران و رحمت و عفو الهي را براي وي از صميم قلب تمنا مي‌كنم و به همسر گرامي و فرزندان و برادران و ديگر بازماندگان ايشان تسليت عرض مي‌كنم. غفرا... لنا و له سيد علي خامنه‌اي، ۱۹ ديماه ۱۳۹۵» مراسم تشييع پيكر مرحوم هاشمي‌رفسنجاني بعد از اقامه نماز توسط حضرت آيت‌ا... خامنه‌اي از دانشگاه تهران آغاز و خودروي حامل پيكر رئيس فقيد مجمع تشخيص مصلحت نظام در ميان سيل دوستدارانش تا ميدان راه آهن و سپس حرم امام راحل حركت كرد. تشييع‌كنندگان پيكر آيت‌ا... هاشمي‌رفسنجاني را با ذكر« لا‌ا... الا ا...»، «از لشكر حزب‌ا...»، «ا... اكبر»، «لا‌ا... الا ا...» بدرقه كردند. پيشاپيش ماشين حامل پيكر«آيت‌ا...» بر روي پلاكارد قسمتي از بيانات حضرت امام خميني (ره) مبني بر اينكه «مردان تاريخ تا آخر زنده هستند. بدخواهان بايد بدانند هاشمي زنده است، چون نهضت زنده است» نقش بسته بود. همچنين قسمتي از پيام تسليت حضرت آيت‌ا... خامنه‌اي رهبر انقلاب اسلامي نيز در پشت اين پلاكارد آورده شده بود.

ازدحام جمعيت دليل عدم حضور يادگار امام در نماز

از ابتداي صبح سه شنبه دربهاي دانشگاه به روي عزادارن باز شد. آنها با سردادن شعارهايي مانند «عزا عزاست امروز روز عزاست امروز»، «يا حسين» و... به محوطه تعيين شده براي اقامه نماز رفتند و خيل عظيم عزاداران كه راهي به داخل نداشتند در خيابان اقامه نماز كردند. بيت مرحوم آيت‌ا... هاشمي‌رفسنجاني، حجت‌الاسلام حسن روحاني، آيت‌ا... صادق آملي لاريجاني و علي لاريجاني، ابراهيم جعفري وزير خارجه عراق، عمار حكيم رئيس مجلس اعلاي عراق، سردار سليماني، سردار محمدعلي جعفري، سردار باقري، سردار رحيم صفوي، امير سياري، محمد نهاونديان، سردار حسين دهقان، سيد محمود علوي، سيدحسن قاضي‌زاده‌هاشمي، محسن رضايي، بيژن زنگنه، آيت‌ا... حائري‌شيرازي، عبدالرضا رحماني‌فضلي، سورنا ستاري، حسين هاشمي، احمد جنتي، محمد امامي‌كاشاني، محمدرضا تابش، عبدا... جاسبي، ميرزاده، حاجي‌بابايي، پرويز فتاح، احمد توكلي، محمدرضا نعمت‌زاده، عباس آخوندي، حجت‌الاسلام ناطق‌نوري، سيدمحمد دعايي و جمع زيادي از نمايندگان مجلس مسئولان لشگري و كشوري از ساعات اوليه مراسم تشييع پيكر آيت‌ا... هاشمي‌رفسنجاني در دانشگاه تهران حاضر شدند. بعد از اذان ظهر پيكر آيت‌ا... هاشمي‌رفسنجاني بر روي دست دوستاداران آن فقيد انقلابي وارد صحن حرم مطهر امام (ره) شد و برروي دستان خيل دوستدارانش وارد ضريح امام راحل گرديد و بعد از انجام آداب ديني خاكسپاري در جوار مقتداي خود آرام گرفت. علي لاريجاني بلافاصله بعد از مراسم تشييع در دانشگاه تهران راهي مرقد امام شد اما باز هم نخواست نظاره‌گر مراسم تدفين باشد و در كنار سيدحسن خميني و ظريف و عارف مراسم تدفين آيت‌ا... هاشمي را در داخل ضريح مطهر حضرت امام انجام دادند.

نكته جالب اما آنجا بود كه ديروز به دليل ازدحام زياد جمعيت بسياري از مسئولان تنها در يك مراسم توانستند حضور داشته باشند، آن‌چنان كه سيدحسن خميني كه قرار بود براي مراسم اقامه نماز بر پيكر آيت‌ا... هاشمي به دانشگاه تهران برود به خاطر ازدحام جمعيت موفق به اين كار نشد. علي لاريجاني تنها رئيس قوه و مقام بلندپايه‌اي بود كه دیروز بعد از مراسم اقامه نماز توانست در مراسم تدفين آيت‌ا... در حرم مطهر حضور داشته باشد، وی روز دوشنبه در صحن مجلس با افسوس و دريغ از رحلت آيت‌ا... سخن گفته بود: «دريغا كه دستمان از اين شخصيت انقلابي و عميق و آينده‌نگر كوتاه شد. او به راستي مرد روزهاي سخت بود و هميشه با روحيه آرام خود به مديران انقلاب روحيه فعاليت و تلاش بيشتر مي‌بخشيد.» جمعيتي كه براي حضور در مراسم تشييع پيكر رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام آمده بودند بسيار زياد بود و برخي آن را بيش از ۳ ميليون نفر تخمين زدند. پس از اقامه نماز بر پيكر آيت‌ا... هاشمي جمعيت از دانشگاه تهران به سمت خيابان راه آهن رفتند و در سوگ هاشمي نوحه سرايي كردند و گريستند. «عزا عزاست امروز روز عزاست امروز، خامنه‌اي رهبر صاحب عزاست امروز»، « هاشمي راهت ادامه دارد»، «روحاني، خاتمي، تسليت تسليت»، « عزا عزاست امروز روز عزاست امروز، جمهوري اسلامي صاحب عزاست امروز»، «عزا عزاست امروز روز عزاست امروز، هاشمي مبارز پيش خداست امروز»، « هاشمي درود رهبر ما بدرقه راه تو»، «عزا عزاست امروز، هاشمي عزيز ما پيش خداست امروز»، «عزا عزاست امروز هاشمي مبارز پيش خداست امروز»، «بهشتي، ‌ميهمان برايت آمده، هاشمي خدانگهدار تو»، «حسين حسين شعار ماست هاشمي افتخار ماست»، از جمله شعارهايي بود كه در اين مراسم دوستداران رئيس فقيد مجمع تشخيص مصلحت نظام سر دادند. ارگان‌ها و نهادهاي مختلف نيز پيام‌هاي تسليت خود را در بنرها و پلاكاردهاي مختلف نصب يا به همراه پوسترهايي از رئيس فقيد مجمع تشخيص مصلحت نظام توزيع مي‌كردند. مهدي و ياسر هاشمي در حاشيه مراسم تشييع پيكر آيت‌ا... هاشمي‌رفسنجاني در ميان جمعيت حضور يافتند و مردم نيز به ابراز همدردي با آنها پرداختند. محمد هاشمي برادر رئيس فقيد مجمع تشخيص مصلحت نظام نيز كه از ميان جمعيت مردم خود را به محل برگزاري مراسم تشييع آيت‌ا... هاشمي رساند، از ابراز ارادت مردم به برادر فقيدش و همدري‌هاي مردمي تشكر كرد.

ياران هاشمي تدفين او را تاب نياوردند

ديروز حرم امام بوي ديگري مي‌داد؛ بوي رسيدن دو همراه به يكديگر! تلخ بود، تلخ‌تر از همه روزهايي كه غمگين است. شب قبل خاكسپاري استوانه انقلاب آسمان هم بسيار گريست. ديروز همزمان و همراهان حتي منتقدان آيت‌ا... ‌هاشمي در مراسم تشييع پيكرش اشك ريختند، مي‌دانستند جامعه از وجود چه چهره نابي محروم شد و برخي هم اشك مي‌ريختند چون فرصتي براي حلاليت طلبيدن از او نداشتند كه روحش چنان بزرگ بود كه كينه در آن جايي نداشت و همه را مي‌بخشيد. آيت‌ا... هاشمي اصولگراي سال‌هاي دور بود كه سال‌ها مظهر اعتدال شناخته شد و بيش از همه سران اعتدال خون گريه كرد، چنان كه آيت‌ا... سيد حسن خميني كه بسيار با او همراه و همراز بود حزن عميقي بر چهره داشت و ميزان آن به اندازه‌اي بود كه شايعه نامساعد شدن حالش منتشر شد اما كمي بعد تكذيب شد. آيت‌ا... امامی كاشاني هم به خاك سپردن يار دوران انقلاب را تاب نياورد و حالش بد شد. آيت‌ا... صانعي هم نتوانست خاكسپاري يار دوران دور خود را تحمل كند و در درون ضريح وضعيت نامساعدي پيدا كرد كه به بيمارستان منتقل شد، اما ساعاتي بعد با بهبود وضعيتش مرخص شد. پس از پايان مراسم خاكسپاري آيت‌ا... هاشمي‌رفسنجاني در حرم مطهر امام خميني (ره) هنگام خروج خانواده ايشان از حرم مطهر مردم قدرشناس و هميشه در صحنه كشورمان با سردادن شعارهاي«هاشمي هاشمي تسليت تسليت» آنها را تا در خروجي حرم امام همراهي كردند.

بيانيه قدرداني‌خانواده هاشمي: هاشمي زنده است تا ملت زنده‌اند

خانواده آيت‌ا... هاشمي‌رفسنجاني از مردم ايران به خاطر حضور باشكوه در مراسم تشييع و بدرقه آيت‌ا... هاشمي‌رفسنجاني تقدير و تشكر كردند. در اين پيام تقدير، كه در اختيار رسانه‌ها قرار گرفت، آمده است: « لحظه لحظه امروز در بدرقه شكوهمند و مردمي پدر در تاريخ اين سرزمين ثبت شد؛ وداع مردم با مردي كه براي مردم زيست، براي مردم مجاهدت كرد و سرافرازي مردم را مي‌خواست و چه زيبا همين مردم سرافرازش كردند. تهران شاهد حضور بي‌نظير و خارج از شمار انسان‌هايي بود كه به بدرقه بزرگمرد قرن ايران ‌زمين آمده بودند. امروز تنها وداع با هاشمي نبود؛ مردم با مظلوميت بهشتي، تفكر مطهري، آزادانديشي طالقاني و شجاعت و صلابت خميني كبير وداع كردند. امروز تجلي وفاي به وعده الهي بود، وعده‌اي كه خداوند به بندگان صالحش در صبر و پايمردي و مجاهدت داد و امروز به بهترين شكل، آن را براي هاشمي محقق كرد. چشمان ظاهر هاشمي اگرچه امروز بسته بود اما ميليون‌ها چشم‌تر ديدند چگونه خدا به صبر او در برابر تيرهاي زهرآگين تخريب و تهمت، جزايي نيكو داد و به اين مجاهد نستوه آبرو بخشيد. پدرمان فرزند قرآن بود و در آخرين فصل از عمر خود، از نصر الهي وعده مي‌داد و حضور مردم را منشأ و مظهر اين پيروزي مي‌دانست. و سرانجام مردم آمدند و چه باشكوه آمدند. امروز احساس كرديم تنها ما در فراق پدر ننشسته‌ايم كه ميليون‌ها نفر براي رحلت پدري بي‌بديل به سوگ نشسته‌اند. اما چگونه مي‌توانيم هاشمي را زنده ندانيم در حالي كه امتداد تفكر او را در چشمان غمگين و خيل انبوه بي‌شمار مردماني مي‌بينيم كه مانند هاشمي مي‌انديشند و مانند او دغدغه سرافرازي ايران با اعتدال و آرامش را دارند. در پايان زبانمان قاصر است از آنكه سپاس خود را از سيل الطاف مردم قدرشناس ايران، مسئولان نظام به ويژه رهبر انقلاب، مراجع عظام تقليد، علما و نخبگان، رهبران ساير اديان و مذاهب و مردم و مسئولان كشورهايي كه با همدردي و همراهي تحمل اين ضايعه بزرگ را براي ما آسان‌تر ساخته‌اند اعلام نماييم. پيكر خسته اين مجاهد نستوه در كنار مراد او خميني كبير به آرامشي ابدي رسيد اما عشق هاشمي به مردم، مرگ او را ناممكن ساخته است. هاشمي زنده است تا انقلاب زنده است، هاشمي زنده است تا ملت زنده‌اند و راه هاشمي پاينده خواهد ماند. هرگز نميرد آنكه دلش زنده شد به عشق/ ثبت است بر جريده عالم دوام ما.»

درمان سرپايي ۵۵۸ نفر و انتقال ۶۹ نفر به مراكز درماني

مديرعامل جمعيت هلال احمر استان تهران با اشاره به اينكه فرماندهي و هدايت عمليات پوشش امدادي مراسم تشييع پيكر رئيس فقيد مجمع تشخيص مصلحت نظام بر عهده اين جمعيت قرار داشت، از ارائه خدمات درمان سرپايي به ۵۵۸ تن از شركت‌كنندگان در اين مراسم خبر داد. كتابدار گفت: تعداد ۷۴ تيم عملياتي هلال احمر، متشكل از دو پزشك، دو پرستار، ۱۳۰ نجاتگر كادر و ۲۰۵ نجاتگر داوطلب، پوشش امدادي مراسم تشييع پيكر آيت‌ا... رفسنجاني؛ را كه با حضور حدود دو و نيم ميليون نفري هموطنان از سراسر كشور همراه بود، برعهده داشتند. او با بيان اينكه در مجموع ۳۳۹ امدادگر و نجاتگر در قالب تيم‌هاي عملياتي در مراسم امروز حضور داشتند، افزود: اين امدادگران از صبح ديروز تا پايان مراسم به ۵۵۸ تن از شركت‌كنندگان در مراسم تشييع، خدمات درمان سرپايي ارائه دادند. كتابدار همچنين با اشاره به مصدوميت ۶۲۷ نفر در طول برگزاري مراسم گفت: ۶۹ تن توسط نيرهاي امدادگر و نجاتگر جمعيت هلال احمر براي اعزام به مراكز درماني، تحويل عوامل اورژانس شدند. مديرعامل جمعيت هلال احمر استان تهران با اشاره به اينكه پوشش امدادي مراسم امروز با حضور نيروهاي عملياتي و تجهيزات امدادي پنج استان معين تهران انجام شد، افزود: در مجموع علاوه بر استقرار ۵۲ آمبولانس در سراسر مسير تشييع پيكر از اطراف دانشگاه تهران تا مسيرهاي منتهي به حرم مطهر امام راحل(ره)، ۱۰دستگاه خودروي پشتيباني، ٣ دستگاه اتوبوس آمبولانس، يك دستگاه خودروي فرماندهي و ارتباطات و ٢ فروند بالگرد براي پوشش امدادي مراسم تشييع پيكر حضرت آيت‌ا... هاشمي‌رفسنجاني به كارگيري شد.

وداع با هاشمي در روز دوشنبه

روز دوشنبه همه كشور سياه‌پوش بود. حتي سربالايي رسيدن به جماران حريف آن پيرزني نشد كه مي‌گفت: «هاشمي هميشه آدم خوبي بود». جماران روز يكشنبه و دوشنبه و سه شنبه غربتي مضاعف داشت، چون در كنار صندلي امام راحل، پيكر نزديك‌ترين يار او بود كه البته چندي قبل از رحلتش به صراحت اعلام كرده بود كه «حالا مي‌توانم راحت سر بر بالين مرگ بگذارم»، اما بالين دوستداران امام سه شب است كه با اشك، ماتم و فغان همراه است. روز دوشنبه مسير جماران طولاني‌تر از هميشه بود و گويي تمايلي براي رسيدن به مقصد نبود كه همان آخرين وداع با آيت‌ا... هاشمي بود. برخي با چهره‌هاي غمزده وارد مي‌شدند و همان‌ها با سيلي از اشك كه از ديدگانشان روان بود از حسينيه جماران خارج مي‌شدند. بوي امام بار ديگر استشمام شده مي‌شد و آنها كه با بنيانگذار انقلاب اسلامي آشنا بودند به‌خوبي مي‌دانستند كه هاشمي از پيوستن به مراد خود خشنود است. تعداد دلسوختگان كه براي وداع آخر با آيت‌ا... هاشمي به حسينيه جماران آمده بودند بيش از حد انتظار بود و اين حسينيه به‌صورت مدام پر و خالي از جمعيت مي‌شد. روز دوشنبه انسان عادي و وزير و نماينده مجلس مطرح نبود و همه براي آخرين وداع در يك محل جمع شده بودند.

دوشنبه شب دل حجت‌الاسلام حسن روحاني طاقت نياورد و به حسينيه جماران رفت تا آخرين وداع را با همرزم و همراه سال‌هاي دور تا شنبه را داشته باشد. رئيس‌جمهوري با تسليت مصيبت بزرگ ارتحال حضرت‌ آيت‌ا... هاشمي‌رفسنجاني به ملت عزيز ‏ايران و به ويژه مقام معظم رهبري كه همسنگر و يار ديرين بودند، تاكيد كرد: حضرت آيت‌ا... هاشمي ‏رفسنجاني شخصيتي بي‌بديل در دوران نهضت و انقلاب اسلامي بودند‎. ‎ حجت‌الاسلام‌والمسلمين دكتر حسن روحاني رئيس‌جمهوري با اشاره به اينكه «در روزهايي، بار همه انقلاب اسلامي بر دوش آيت‌ا... هاشمي ‏رفسنجاني بود»، ادامه داد: بعد از حادثه هفتم تير، امام (ره) تنها ماند و اين ‏آيت‌ا... هاشمي‌رفسنجاني بود كه در كنار امام خميني (ره) بار سنگيني در نظام را بر دوش گرفت‎. ‎در زمان حضور ايشان، همه مردم و امام (ره) اطمينان خاطر داشتند‎. ‎دكتر روحاني افزود: ايشان هيچ‌وقت از صحنه كنار نرفت و مشكلات، ايشان را از مسيرش جدا نكرد‎. ‎ حضرت آيت‌ا... هاشمي‌رفسنجاني همواره در كنار امام (ره) و تا ‏آخرين لحظه زندگي و عمر پربركت خود نيز يار مقام معظم رهبري بود‎. ‎ شامگاه دوشنبه آيت‌ا... سيد حسن خميني نوشت: «ديشب تابوت آقاى هاشمى ‌ميهمان حسينيه غم گرفته امام بود. فردا (سه شنبه) هم ‌ميهمان حرم امام خواهد شد تا در جوار مراد و مقتدايش آرام گيرد. مولوى غزلى دارد كه مناسب اين روزهاست: گفت كسي خواجه سنايي بمرد، مرگ چنين خواجه نه كاريست خرد؛ كاه نبود او كه به بادي پريد؛ آب نبود او كه به سرما فسرد؛ شانه نبود او كه به مويي شكست؛ دانه نبود او كه زمينش فشرد؛ گنج زري بود در اين خاكدان؛ كو دو جهان را به‌جوي مي‌شمرد؛قالب خاكي سوي خاكي فكند، جان خرد سوي سماوات برد.»

توييت روحاني درباره مراسم تشييع آيت‌ا... هاشمي

حسن روحاني رئيس‌جمهوري كشورمان در توييتي با اشاره به مراسم باشكوه تشييع جنازه آيت‌ا... هاشمي‌رفسنجاني نوشت: امروز«سه شنبه» همه آمده بودند، بياييم به جاي «ديوار»؛ «پل» بسازيم.

عزاداري در زادگاه آيت‌ا... هاشمي

همچنين روز دوشنبه مراسم عزاداري ارتحال آيت‌ا... هاشمي‌رفسنجاني در شهر بهرمان و در منزل پدري آيت‌ا... هاشمي‌رفسنجاني برگزار شد. در اين مراسم كه با حزن، اندوه و ماتم همراه بود، جمع زيادي از مردم شهر بهرمان حضور داشتند و مداحان اهل بيت (ع) به ذكر مصائب اهل بيت (ع) و حضرت معصومه (س) پرداختند و ياد آيت‌ا... هاشمي‌رفسنجاني را گرامي داشتند. شهردار بهرمان در حاشيه اين مراسم با تسليت ارتحال آيت‌ا... هاشمي‌رفسنجاني به ايسنا گفت: بيش از دو سال است كه شهردار بهرمان هستم و تجربه ديدار مستقيم با حضرت آيت‌ا... هاشمي‌رفسنجاني را نداشتم ولي ايشان در منطقه فرد بزرگي بودند و مردم احترام ويژه‌اي براي ايشان قائل هستند. علي نقي‌زاده با بيان اينكه از شنيدن خبر ارتحال آيت‌ا... هاشمي‌رفسنجاني شوكه شده است، افزود: مدتي پيش ايشان سفري به بهرمان داشتند و به منزل پدري‌شان سر زدند و احوالي از مردم گرفتند. از دانشگاه آزاد اسلامي كه توسط ايشان بالنده شد نيز بازديد كردند و دستوراتي براي رونق دانشگاه دادند. وي با بيان اينكه آيت‌ا... هاشمي‌رفسنجاني يك شخصيت شناخته‌شده جهاني است، يادآور شد: چيزي كه انسان را بزرگ مي‌كند اين است كه انسان هدف از پيش تعيين‌شده و استمرار در اهداف داشته باشد. پايبندي ايشان به اصول و اعتدال باعث شد كه همه روي ايشان در سطح جهاني حساب كنند. شهردار بهرمان تصريح كرد: ايشان با منش و فكري كه داشت با ايده‌هاي انقلابي و اسلامي در جبهه نظام حركت كرد و در همين جبهه زندگي كرد و جنگيد.

پيام چهره عفت مرعشي در روز تشييع

روز سه شنبه چهره يك زن بسيار دردمند بود و او كسي نبود جز عفت مرعشي همسر آيت‌ا... هاشمي كه سال‌هاي سال در كنار آيت‌ا... هاشمي فراز و فرودهاي زيادي را تجربه كرده بود. او در اوايل انقلاب حتي جان خود را براي حفظ جان همسرش به خطر انداخت اما اين‌بار تقدير نوعي ديگر رقم خورد و آيت‌ا... هاشمي ناگهان رفت. چهره عفت مرعضي ديروز يك معنا داشت و آن هم محكم بودن؛ همان توصيه‌اي كه آيت‌ا... هاشمي به همه داشت ديروز در چهره همسرش نمايان بود. مظلوميت عفت مرعشي به اندازه‌اي بود كه آيت‌ا... سيدحسن خميني در وصف او نوشت:«امروز تن حضرت آيت‌ا... هاشمى را در خاك گذاشتند و من كه به اندازه عمرم از اين مرد خاطره دارم، ناباورانه نگاه مى‌كردم. سى و شش سال همسايه ديوار به ديوار بوديم و با فرزندان ايشان از كودكى هم بازى و هم درس و هم مدرسه. روزى همراه ايشان به سفرم رفتم. جنگ بود و هزار خطر. مادرم از پدرم پرسيد براى حسن خطر ندارد؟ يادم نمى رود كه جواب شنيداگر خطرى آشيخ اكبر را تهديد كند بگذار حسن را هم تهديد كند. نمى دانم چرا ولى بسيار دوستش مى داشتم. نوشته‌اند الحبّ و البغض يتوارثان (حب و بغض به ارث مى رسند) شايد اين نيز ميراث ماست. در اين سال‌ها و سال‌هاى مبارزه همسر مكرمه اش كه سال‌ها از نزديك‌ترين دوستان و همدمان همسر امام بود، بسيار سختى كشيد. كمتر به ايشان تسليت گفته شده است. لازم دانستم به اين بانوى بزرگوار كه از نوادگان مرجع عظيم الشأن حضرت آيت‌ا... العظمى سيد محمد كاظم يزدى (ره) است، مستقلا تسليت بگويم. پريشب خطاب به بدن بى جان آقاى هاشمى مى‌گفت بى‌معرفت! مگر قرار نبود مرا تنها نگذارى؟ حالا من بى‌تو چه كنم؟ تقدير ديگرگونه رقم خورد.»

خدا آيت‌ا... هاشمي را عزيز مي‌خواست

آيت‌ا... اكبر هاشمي، در ميان بدرقه ميليوني مردم، بعد از عمري تلاش و مجاهدت در خانه ابدي اش آرام گرفت؛ او بعد از اين، از دست نامردمان رنج نخواهد كشيد و خون دل نخواهد خورد. عصر ايران نوشت؛ درباره آيين تشييع و وداع آيت‌ا... هاشمي، نكاتي چند را مي‌توان به اختصار مورد تامل قرار داد: ۱- وقتي انبوه جمعيت حاضر در مراسم تشييع آيت‌ا... هاشمي را ديدم، بي‌اختيار ياد آيه ۲۶ آل عمران افتادم: «تُعِزُّ منْ تشاءُ و تُذِلُّ منْ تشاءُ؛ (خدايا) هر كس را بخواهي، عزت مي‌دهي و هر كه را بخواهي خوار مي‌كني.» بسيار كوشيدند هاشمي را خوار و خفيف كنند؛ تهمت‌ها زدند، شب نامه‌ها عليه اش منتشر كردند، در تريبون‌هاي مختلف عليه او گفتند، شايعه ساختند، يك كلاغ چهل كلاغ كردند، عليه او شعار دادند و حتي به خانواده‌اش نيز بي‌حرمتي كردند؛ اما خدا خواسته بود هاشمي را عزت دهد؛ هم از اين رو بود كه بزرگ‌ترين تشييع جناره تاريخ ايران، بعد از ارتحال امام خميني (ره) را نصيب او كرد و آخرين روز حضورش بر زمين را با عزت و احترامي كم نظير همراه ساخت. خدا او را عزيز مي‌خواست و اراده اش بر اراده انسان‌هاي حقير زميني غالب بود. ۲- حضور ميليوني مردم در آيين تشييع و وداع با هاشمي، پيامي آشكار براي همه بود، به ويژه براي صاحب منصبان امروز و فردا. مردم نشان دادند كه سره را از ناسره مي‌شناسند و قدردان خدمتگزاران كشورشان هستند؛ هر كس براي كشورش كار كند و با مردم باشد، محبوب قلب‌ها خواهد بود، چه در حياتش و چه بعد از زندگي. اگر مسئولان جمهوري اسلامي مي‌خواهند در دل‌هاي مردم به‌جاي بگيرند، خدمت به كشور و با مردم بودن را فراموش نكنند. كاش مسئولان، هر از گاهي تصاوير تشييع پرشكوه هاشمي را مرور كنند و به راز اين محبوبيت بينديشند و با خود بگويند: آيا مرا نيز مردماني انبوه بدرقه خواهند كرد يا... ؟! ۳ - در تشييع پيكر آيت‌ا... هاشمي، از همه قشري حضور داشتند با رويكردهاي مختلف سياسي و فكري. اين مراسم بار ديگر تنوع سلایق سياسي در جامعه ايران را به رخ كشيد و نشان داد كه مي‌توان در عين تفاوت‌هاي فكري و سياسي در كنار هم بود و با وحدت زيست. در عين حال، شعارهاي مختلفي و گاه متضادي كه در اين مراسم از سوي گروه‌هاي مختلف سرداده مي‌شد، اين هشدار را مي‌داد كه اين تكثر اگر به رسميت شناخته نشود مي‌تواند به اختلافات جدي و حتي خانمانسوز بينجامد. عقلانيت و آتيه‌انديشي ايجاب مي‌كند كه اين اختلاف نظرها اولا به رسميت شناخته شود و ثانيا مطالبات همه مردم مورد توجه عملي قرار گيرد. تنها در چنين صورتي است كه وحدت ملي تقويت مي‌شود و هيچ كس احساس نخواهد كرد كه صدايي در گلو دارد كه نهفته و خفته است. ايران و جمهوري اسلامي ايران، متعلق به همه ايراني‌هاست. ايراني‌ها مي‌توانند همانند آنچه در مراسم تشييع آيت‌ا... هاشمي گذشت، در عين داشتن ديدگاه‌هاي مختلف، همراه يكديگر قدم بردارند، همديگر را بشنوند و با يكديگر در دوستي و مدارا باشند.

اعلام جزئيات مراسم ترحيم و هفت

جزئيات برگزاري مراسم ترحيم و هفتم آيت‌ا... هاشمي در تهران، كرمان و رفسنجان اعلام شد. حسين مرعشي درباره مراسم شب هفت آيت‌ا... هاشمي‌رفسنجاني گفت: يكشنبه مراسم شب هفتم آيت‌ا... هاشمي در حرم امام راحل برگزار مي‌شود كه ظرف امروز و فردا ساعت دقيق آن اعلام خواهد شد. وي درباره مراسم ترحيم آيت‌ا... هاشمي گفت: فردا مراسمي در حسينيه امام خميني از ساعت ۳۰: ٩ تا ۳۰: ١١ با حضور رهبر انقلاب برگزارخواهد شد. وي افزود: همچنين جمعه عصر مراسمي در رفسنجان برگزار مي‌شود. روز شنبه عصر نيز در كرمان مراسم ترحيم آيت‌ا... هاشمي برپا مي‌شود. يكشنبه نيز مراسم شب هفتم آيت‌ا... هاشمي در حرم امام راحل برگزار مي‌شود كه ساعت دقيق آن اعلام خواهد شد.

منبع: روزنامه آرمان امروز