شكوه 21 دي

سامان صابريان-

روزي كه گذشت، ميليون‌ها نفر از مردم ايران براي بدرقه يكي از شخصيت‌هاي سياسي كشورشان به خيابان انقلاب آمده بودند، اتفاقي كه در دهه‌هاي اخير مثل و مانندي نداشت. ملت براي تشييع پيكر رييس‌مجمع ‌تشخيص مصلحت نظام آمده بودند تا بگويند اگر جسم هاشمي بي‌جان شده ولي ياد او هميشه زنده و راهش همواره سبز است.

به خاطر هاشمي

اقشار مختلف را مي‌توانستيم در ميان تشييع‌كنندگان مشاهده كنيم. ظاهرشان با يكديگر متفاوت بود، شايد افكار يكديگر را هم چندان قبول نداشتند ولي يك وجه مشترك داشتند؛ اينكه به خاطر هاشمي آمده بودند.

شروع مراسم در ميان ناباوري

از حدود ساعت هفت صبح بود كه اندك‌اندك جمع ياران انقلاب به سمت ميعادگاه سنتي نماز جمعه تهران مي‌رفتند. مراسم نيز از ساعت هشت‌ونيم آغاز و طولي نكشيد كه دانشگاه تهران پر از جمعيت شد. مردم مشغول ذكر گفتن بودند و كمتر كسي را مي‌ديدي كه با نگاهي تامل‌برانگيز، به اطرافيانش نگاه نكند.گويي همه مانند ما هنوز هم باور نداشتند كه هاشمي ديگر رفته و اين مراسم تشييع اوست.

هاشمي اين‌بار بي‌جان به دانشگاه آمد!

نكته تاسف‌بار و غم‌انگيز اينجا بود كه آيت‌ا... هاشمي را براي نماز به دانشگاه آورده بودند ولي اين‌بار با پيكري بي‌جان. شخصيت‌ها دعا و فاتحه مي‌خواندند و از خدا براي هاشمي طلب آمرزش مي‌كردند.

نماز بر پيكر رفيق قديمي

ساعت به ده نزديك مي‌شد و با توجه به آنكه از پيش، قراري براي نماز برپيكر هاشمي تنظيم شده بود، همگان منتظر اقامه نماز يار قديمي آيت‌ا... يعني رهبر معظم انقلاب بر پيكرش بودند. پرده‌ها كنار رفت و آيت‌ا... خامنه‌اي براي نماز به بالاي تابوت هاشمي آمدند و مسئولان نيز در صف اول به خط شدند و همه گفتند:«عفوك،عفوك، عفوك!».

تشييع خاطرات انقلاب

بعد از نماز و قرائت فاتحه، مردم منتظر بودند تا پيكر هاشمي را تشييع كنند ولي به حدي ازدحام جمعيت زياد شد كه كمي كار را مشكل كرده بود. خيابان انقلابي كه روزگاري هاشمي براي مبارزه بر آن قدم مي‌گذاشت، ديروز پيكر او را به سوي آرامگاه ابدي همراهي و تك‌تك خاطرات حضور اين مرد انقلابي را با خود مرور مي‌كرد.

راهت ادامه دارد

ميليون‌ها ايراني كه از نقاط مختلف كشور براي اداي احترام به تهران آمده بودند، باشعارها و لبيك‌هاي خود، او را همراهي مي‌كردند. ديگر نه محافظي بود و نه مخالفي و همه با هم فرياد مي‌زدند:« هاشمي،هاشمي راهت ادامه دارد».

اين همه لشكر

در اين بين صداي بلندگوهايي كه براي اجراي فعاليت‌هاي خود به ميدان‌ آمده بودند، بلند بود ولي همگان فقط صداي ملتي را مي‌شنيدند كه مي‌گفتند:«عزا، عزاست امروز رهبري صاحب عزاست امروز».

همدردي ملي

بنا به اعلام رسمي برخي رسانه‌ها، 5/2 ميليون نفر در اين حماسه ملي و خودجوش حضور پيدا كرده بودند. جمعيتي كه بيشتر با خانواده‌هاي خود به خيابان‌ها آمدند تا احترام شيخ اكبر را نگهدارند و نگذارند خانواده او در فقدان پدر، احساس غريبي كنند.

آخرين سكانس

پيكر هاشمي با تمام ترافيكي كه ايجاد شده بود، از انقلاب گذشت و به سمت حرم امام(س) رفت تا در بهشت زهرا(س)، كنار روح ا... آرام بگيرد. مردم نيز مانند مسئولان در مرقد مطهر پير جماران منتظر هاشمي مانده بودند تا آخرين سكانس از زندگي آيت‌ا... يعني خاكسپاري را رقم بزنند.

حالي دگر نمانده

ساعت به سه بعدازظهر رسيده بود و تابوت هاشمي روي دستان مردم بدرقه و به خاك‌سپرده شد. فشار روحي و جسمي مسئولاني كه سال‌ها با آيت‌ا... هاشمي همكار بودند، آن‌ها را از پا درآورد و شخصيت‌هايي مانند آيات عظام امامي‌كاشاني و حسن‌صانعي را به بيمارستان كشاند.

خانواده آيت‌ا... نيز در كمال تاسف و ناباوري، كنار مرقد پدرشان زانوي غم به آغوش كشيده بودند ولي مشخص است كه هنوز هم مردم و هم خانواده آقاي هاشمي، متوجه نشده‌اند كه ايران چه شخصيتي را از دست داد.

تفاوت هاشمي با آيت‌ا...

برخي شايد به بخشي از سياست‌هاي دهه هفتاد هاشمي انتقادهايي داشتند ولي شخصيت ‌سياسي يار امام و رفيق رهبري را بايد به دو برهه تاريخي تقسيم كرد؛ هاشمي دهه 70 و آيت‌ا... دهه 80 ! ولي گويي مردم، ديروز باز هم جلوتر از برخي مسئولان، سابقه هاشمي رفسنجاني را با برخي اقدامات سياسي وي تلفيق نكرده بودند و همه آمدند، گريه كردند و غصه خوردند.

تشييع هاشمي، نماد وحدت ملي

پيش از رحلت و تشييع هاشمي رفسنجاني، برخي مدعي بودند كه ميان مردم و مسئولان شكاف ايجاد شده است ولي اين حضور ميليوني نشان داد كه مسئولان اگر مردمي باشند، ملت بهتر از هر بلندگويي نام آن‌ها را فرياد مي‌زنند و هم براي دوراني كه در قيد حيات هستند، آن‌ها را رو سفيد مي‌كنند و با راي خود آن‌ها را به عنوان نفر اول انتخاب مي‌كنند و هم زماني كه دار فاني را وداع گويند با چشماني اشك‌بار، آن‌ها را بدرقه خواهند كرد.

سینماگران در مراسم تشییع آیت‌ا... رفسنجانی حضور پررنگي داشتند

سـكـانس آخـر با آيـت الله

بهت آور بود .خيلي‌ها باور نكردند. خيلي‌ها گفتند شايعه‌ست و حتي بعد هم كه نوار مشكي شبكه‌هاي سيما را ديدند، باز هم باورشان نشد كه «هاشمي» براي هميشه رفته است. روز تشييع شد. همه آمدند كه بدرقه‌اش كنند. سرداري كه چندسالي بود بي‌هياهو رو به مردم نشسته بود، روز رفتنش شد محور وحدت. سينماگران هم از قافله عقب نماندند،خانه سينما شد محل قرارشان . از خيابان وصال همراهي كردند جمعيت را تا هرطوري شده به ديدار آخر برسند. حجت‌ا... ایوبی، رییس سازمان سینمایی، علیرضا تابش، مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی، و سینماگرانی چون رسول صدرعاملی، علیرضا شجاع نوری، همایون اسعدیان، منوچهر شاهسواری، فرشته طائرپور، کامران ملکی، سامان مقدم، مرتضی شایسته، افشین هاشمی، جعفر صانعی‌مقدم و... از حاضران در این مراسم بودند و در طول مراسم هنرمندان دیگری هم به این جمع اضافه شدند. سیف‌ا... صمدیان، علیرضا رضاداد،منیژه حکمت،پگاه آهنگرانی هم بعدا به جمعيت اضافه و با سيل عظيم بدرقه‌كنندگان آيت‌ا... هاشمي همراه شدند. حضور هنرمندان تنها مختص روز تشييع نبود؛ از همان دقايق اوليه، بسياري از آنان با انتشار خبر فوت آيت‌ا... هاشمي در فضاي مجازي و صفحه‌هاي شخصي‌شان، نسبت به اين خبر واكنش نشان دادند.

ترانه عليدوستي جزو اولين هنرمنداني بود كه در يك پيام توييتري نسبت به فوت آيت ا... هاشمی رفسنجاني واكنش نشان داد و در حساب كاربري توييتر خود نوشت:«تسليت و كماكان بهت...». ابراهیم حاتمی کیا هم در خصوص درگذشت آیت ا... هاشمی رفسنجانی در پیامی نوشت:« انا لله و انا الیه راجعون. نمی‌شود از انقلاب اسلامی ایران‌ حرف زد، بی آنکه از آیت‌ا... رفسنجانی یادی نکرد. نمی‌شود برگ‌های تاریخ انقلابمان را ورق زد اما نام آیت‌ا... رفسنجانی را ندید. حافظه‌ی تاریخ انقلاب، بی نام آیت‌ا... رفسنجانی کامل نیست». رسول صدرعاملی هم چنین واکنش نشان داد:«حس غریبی است؛ یه جورایی انگار پشتت خالی شده ، مثل مرگ ناگهانی پدر، کسی که بودنش خوب بود و دلت را گرم میکرد با بودنش. صبوری و تحمل، درس بزرگ او بود و حالا نبودنش را چرا نمیفهمم؟ حس تلخ عجیبی است حداقل برای هم نسلان من و همه آن‌ها که چه هزینه‌هایی دادند برای انقلاب و آرمان‌هایشان». تینا پاکروان نیز در پیامی نوشت: «خبر شوک آور بود. اصلاحات یتیم شد. خداحافظ سیاستمدار بزرگ ایران». رضا میرکریمی با متن «خدا حافظ یار صبور»، رفتن ريیس جمهور دوران سازندگی را تسلیت گفت. رضا رشیدپور هم با چند واژه «کلمه کم است» از این ضایعه نوشت. حامد بهداد با جمله «رفتنت هنوز زود بود»، واکنش نشان داد. همچنین مهدی سلطانی اینگونه نوشت:«من مى روم…تو مىروى… او رفت… آن‌ها مى روند… همه مى رویم ». همچنین سعید روستایی کارگردان فیلم ابد و یک روز در صفحه اینستاگرامش این جمله جالب را نوشت:«زمان گاهی زوال عقل می‌آورد و گاهی قوای عاقله را به کام مرگ می‌کشد.مرگ می‌توانست فاجعه نباشد اگر چنانکه دکارت تصور می‌کرد، عقل میان انسان‌ها به تساوی قسمت شده بود.در میان شور و شعار و غوغا و قهرمان‌بازی، سهم عقل اندک بود و اکنون با رفتن آن قوای عاقله اندک‌تر». امیر جعفری با انتشار فیلمی از آیت ا... هاشمی رفسنجانی نوشت:« روحت شاد.آرام بخواب عزیز دل ها». «بازگشت همه به سوی اوست…تسلیت و روحشان شاد و یادشان گرامی…» هم، واكنش بهنوش بختياري به فوت آيت ا... بود. در ادامه نگاهي مي‌اندازيم به ادامه‌ِ واكنش‌هاي هنرمندان:

سارا بهرامی:

مرد سياست...

روحش شاد.

نفیسه روشن:

انا لله و انا علیه راجعون. آیت ا... هاشمی رفسنجانی، ريیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، به ملکوت اعلا پیوست.

تسليت به همه مردم و خانواده محترمشان و روحشون شاد

نازنین بیاتی:

از شمار دو چشم یک تن کم

وز شمار خرد هزاران بیش

رودکی

شبنم فرشاد جو:

خیلی بد موقع رفت. خدا رحمتش کنه

مسعود ده نمکی:

همه از خداییم و به سوی او باز می‌گردیم

رز رضوی:

باور رفتن بزرگمردان تاريخ سخته... روحشون شاد

مجید توکلی:

براي نسل ما ترسناك است.ترس، همراه با تپش قلب. اما اينبار يك ترس مشترك براي مردم و حاكميت براي اولين بار...همه اين ها يك معني دارد. مرد بزرگي رفت.

لادن طباطبايی:

خواب از سرم پرید... همراه با نصف هوشم...

باور کردنی نیست... او همیشه بود... از وقتی خودم رو شناختم... یعنی چی؟ چطور رفت؟...

انگار خسته بود

خیلی خسته خیلی...

از رفتن می‌گفت... از اینکه دیگه خیالش راحت شده...

تاریخ قضاوت خواهد کرد...

روحش شاد و خدایش بیامرزد

همه ما به سوی خدا بازمی‌گردیم...

خداوند آخر و عاقبت همه ما را ختم به خیر و انسانیت کند...

آمین

فریبا نادری:

جهان را ماتم عظماست امشب، امير كبيرِ زمانه ام،روحت هميشه شاد

پوران درخشنده:

خداحافظ مرد بزرگ روزهاي سخت. روحت شاد...

جمشید هاشم پور:

تسلیت به مردم ایران

مهدی سلطانی:

من می روم...تو می روی... او رفت... آن‌ها می روند... همه می رویم.

سپند امیرسلیمانی:

سیاسی نیستم اما او از مردان تاثیرگذار تاریخ ایران بود.

مریم امیر جلالی:

عجب رسمیه رسم زمونه... هم اکنون باخبر شدم ازدرگذشت سردار سازندگی آیت ا... هاشمی رفسنجانی. تسلیت به‌خانواده محترمشان... ماراهم دراین غم بزرگ سهیم بدانید . روحشان شاد ویادشان تاابد گرامی...

شهرام شکوهی:

سیاسی نیستم و هیچ خط و جناحی را دنبال نمیکنم اما بسیار دوستشان داشتم...بزرگ‌ترین سیاست مرد ایران، خدا نگهدار بزرگمرد.

امیرحسین رستمی:

با عزت رفت

رامبد جوان:

درگذشت آیت ا... هاشمی رفسنجانی ، را به همه ملت ایران تسلیت عرض میکنم

بهنوش بختیاری:

بازگشت همه به سوی اوست...تسلیت و روحشان شاد و یادشان گرامی...

حسین پاکدل :

مردان بزرگ محصول یک زمانند برای تمام زمان ها...

و او تازه آغاز شد.

حامد بهداد:

رفتنت هنوز زود بود

نعیمه نظام دوست:

متاسفانه تاریخ ، مرد بزرگی رو از دست داد. خداحافظ مرد بزرگ سیاست. خداحافظ. انالله و اناالیه راجعون. آیت ا... هاشمی رفسنجانی، رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام، دعوت حق را لبیک گفت؛ این ضایعه بزرگ رابه همه شما عزیزان و خانواده محترم ایشان تسلیت عرض
می‌کنم.

تو دیداری که با ایشان داشتیم و در مورد تاسیس خیریه ای با ایشون حرف زدیم، کلی با انرژی خوب با ما برخورد کردند و قول دادند که کمکمون کنند . برخورد خوب و پر انرژی ایشون هیچوقت از یادم نمیره .

روحشون شاد و یادشون گرامی

رضا رشیدپور:

کلمه کم است

آناهیتا نعمتی:

تسلیت به مردم ایران ،

یادم میاد اولین باری که حق رای داشتم ، با هیجان زیاد همراه خانواده به اقای رفسنجانی رای دادم . انگار دیروز بود

شیلا خداداد:

بگذارید و بگذرید

ببینید و دل نبندید

چشم بیندازید و دل مبازید

که دیر یا زود باید گذاشت و گذشت

تسلیت و روحش شاد

منبع: روزنامه قانون