حالا هم بار ديگر غمي در چهره حاميان اعتدال است چرا كه ۱۹ دي ماه در وادعی تلخ با آيت‌ا... هاشمي خداحافظي كردند اما دورانديشي او زنده است كه شب گذشته نمايانگر شد و بار ديگر حسن روحاني به عنوان كانديداي جريان اصلاحات معرفي شد. با توجه به اشتراكات روزهاي انتخاب كانديدا در سال‌هاي ۹۲ و ۹۶ بايد منتظر پیروزي ديگري در ارديبهشت بود و بار دبگر تدبير و اميدي كه لبخند را بر لب ملت مي‌نشاند. باز هم همان شد كه آيت‌ا...هاشمي مي‌خواست. روزشامگاه يكشنبه تصميم نهايي اتخاذ شد؛ اصلاح‌طلبان به جمع‌بندي انتخاباتي رسيدند و در نهايت حسن روحاني كانديداي نهايي اصلاح‌طلبان براي انتخابات ۹۶ شد. اين تصميم دور از انتظار نبود اما به در طي روزهاي اخير برخي بر لزوم معرفي كانديدايي با برند اصلاح‌طلبي تاكيد داشتند كه در صورت تحقق اين امر، روحاني كانديداي حقيقي جريان اصلاحات نمي‌شد. با معرفي روحاني نامزدی كابينه پوششي هم به فراموسي سپرده مي‌شود.

در جلسه اصلاح‌طلبان چه گذشت؟

شب گذشته رئیس شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان گفت: بعد از پیشنهادات مختلف رای‌گیری کردیم و در نهایت آقای روحانی به اتفاق آرا نامزد جریان اصلاحات شد. محمدرضا عارف در جلسه‌ای عنوان کرد: گفتمان اصلاحات به عنوان یک گفتمان اصیل که در صحنه‌های انقلاب و در صحنه‌های سیاسی مورد اقبال بود، در دهه ۹۰ رویکرد جدیدی را در نظر گرفت که براساس واقعیـت‌ها و توجه بیشتر از گذشته به منافع ملی بود. او افزود: با رویکرد جدید در انتخابات ۹۲ شرکت کردیم و کاندیدای ما در روزهای آخر به نفع روحانی کنار کشید و نتیجه ارزشمندی را در گام اول گرفتیم. در همان روزهای حادثه ۲۴خرداد استمرار این رویکرد در دستور کار قرار گرفت. راهبرد ما حمایت از روحانی شد و هدفگذاری دوم، اسفند ۹۴ بود که در این مسیر گام دوم را بهتر از گام اول برداشتیم. رئیس شورای‌عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان با بیان اینکه دستاورد گام دوم تشکیل شورای عالی سیاستگذاری برای فرماندهی این جریان بود، گفت: نتیجه‌ آن انتخابات سال ۹۴ بود. استمرار این رویکرد در گام سوم انتخابات اردیبهشت ۹۶ است. او افزود: چندین ماه ارزیابی و آسیب‌شناسی عملکرد شورای عالی سیاستگذاری در دستور کار قرار گرفت و ادامه کار این شورا برای راهبری جریان اصلاحات به تصویب رسید.

در گام سوم چه کنیم؟ با تحلیل دولت روحانی به این نتیجه رسیدیم که از ادامه فعالیت دولت یازدهم حمایت کنیم. عارف یادآور شد: یک کار جدی را در دو ماهه گذشته انجام دادیم. ابتدا هیات رئیسه شورای عالی با روحانی دیدار کرد و بحث‌های خوبی داشتیم و بعد با نماینده یا نمایندگان ایشان دیدار داشتیم و در نهایت کمیته سه نفره از شورا مامور شد با نمایندگان روحانی بحث کند تا در مورد اشتراکات به نقطه اشتراک برسیم. او خاطرنشان کرد: دیشب جلسه فوق‌العاده شورای عالی را داشتیم و در هفته گذشته بحث نامزد جریان اصلاحات مطرح بود، اما ابهاماتی وجود داشت تا در این جلسه این مباحث بررسی شود. در جلسه دیروز همه اعضا حضور داشتند و تصور می‌شد جلسه کوتاهی باشد، اما دو ساعت و ربع طول کشید و همه نقطه نظرات خود را مطرح کردند و در نهایت بعد از پیشنهادات مختلف رای‌گیری کردیم و در نهایت آقای روحانی به اتفاق آرا نامزد جریان اصلاحات شد. عارف تاکید کرد: روز دوشنبه ما جلسه فراکسیون امید با‌ آقای روحانی را خواهیم داشت. بعدازظهر جلسه شورای استان‌ها را خواهیم داشت و درباره چگونه عمل کردن در انتخابات شوراها و ریاست جمهوری کار می‌کنیم تا حرکت جدی برای انتخابات را آغاز کنیم. البته تا زمان تبلیغات قانونی کاری نخواهیم کرد، اما بسترها را ایجاد خواهیم کرد.

فردی را از کاندیداتوری منع نمی‌کنیم

عارف در پاسخ به سوالی در مورد نامزد پوششی جریان اصلاحات گفت: قطعا ما نمی‌توانیم هیچ فردی را از کاندیدا شدن منع کنیم. حتی نزدیک‌ترین دوستان، اگر خود را صالح و توانمند می‌دانند، کاندیدا می‌شوند. گروهی نظرش این است که ما نباید کاندیدا داشته باشیم. در مقابل دوستانی می‌گویند جریان اصلاحات بزرگ است و ما باید چهره‌ای معرفی کنیم. در جلسه امروز [یکشنبه] در این باره تصمیم‌گیری نکردیم و قبل از ثبت‌نام نامزدها نظر شورای عالی سیاستگذاری را درباره نامزد پوششی به طور رسمی اعلام خواهیم کرد. رئیس شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان تاکید کرد: ما رویکردی را از سال ۹۲ شروع کردیم که مسئولیت‌پذیری است و اگر در شرایطی خرد جمعی نظری گرفت، بر اساس آن عمل کنیم. مرجع تصمیم‌گیرنده در جریان اصلاحات شورای عالی است که نظر این شورا حضور با یک نامزد در جریان انتخابات است. او درباره برنامه اصلاح‌طلبان برای مواجهه با تخریب‌ها علیه روحانی عنوان کرد: البته ما عادت کردیم و یاد ندارم انتخاباتی برگزار شده باشد و ما مورد تخریب قرار نگیریم. حتی در انتخابات گذشته به لیست انگلیسی متهم شدیم. ما می‌خواهیم برنامه‌های خود را مطرح کنیم و سعی داریم درباره دستاوردهای دولت روحانی در سخنرانی‌ها مردم را آگاه کنیم. ما نقدهای جدی داریم و امیدواریم با طرح نقدها کارایی ما بیشتر شود. عارف در پاسخ به سوالی در مورد ستادهای انتخاباتی روحانی گفت:‌ ستاد آقای روحانی ماموریتش انتخابات ریاست جمهوری است. ممکن است در استان‌ها ما با روحانی یک ستاد داشته باشیم و یک ستاد مستقل هم برای شورای عالی، و اکثرا استان‌ها به این شکل است که در یک ستاد هم دولت و هم حامیان دولت باشند. سناریو دیگر است که دو ستاد جدا، اما مشترک با هم همکاری کنند. به‌نظرم باید این مساله را به عهده خود شوراها بگذاریم. او گفت: در شهر تهران احتمالا یک ستاد تشکیل بدهیم. ستاد روحانی و اصلاح‌طلبان در شهر تهران یکی خواهد بود که در این ستاد، هم اعضای شورای ‌عالی سیاستگذاری، هم نمایندگانی از فراکسیون امید و هم اعضای ستاد روحانی حضور خواهند داشت.

منبع: آرمان امروز