به نظر می‌رسد که می‌توان برخی ویژگی‌های لیست نهایی اصلاح‌طلبان برای انتخابات شوراها را از میان سخنان اعضای این جریان پیش‌بینی کرد. اصلاح‌طلبان تا کنون در گفتارهای گوناگون از چهره‌های این جریان، بر ترکیبی از چهره‌های شناخته شده و افراد دارای تخصص‌های مرتبط با مدیریت شهری تاکید داشته‌اند. همچنین به نظر می‌رسد دادن سهم ویژه‌ای به زنان و چهره‌های جوان – چنان که در انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی نیز اتفاق افتاد – از دیگر ویژگی‌های لیست موردنظر اصلاح‌طلبان خواهد بود. در همین حال محمدرضا عارف، رئیس شورای سیاستگذاری اصلاح‌طلبان تاکید کرده است که این بار موضوع میثاق‌نامه برای کاندیداهای نهایی این جریان جدی خواهد بود.

پاکدستی، پاکدامنی، اصلاح‌طلبی
ژاله فرامرزیان، عضو شورای سیاستگذاری اصلاح‌طلبان در گفت‌وگو با ابتکار درمورد تضمین میثاق‌نامه و در تایید سخنان محمدرضا عارف، رئیس شورای سیاستگذاری گفت: تضمین اصلاح‌طلبان اخلاقی است، مگر اینکه افراد حزبی بوده و به تعهدات خود پای بند بوده باشند و درصورت عدم انجام وظایف با آنها برخورد شود. اما ما تعهدات را از کاندیداها گرفته و بلافاصله متن میثاق‌نامه را منتشر خواهیم کرد؛ چراکه این افراد باید به جامعه و رای مردم متعهد و پاسخگو باشند که در غیر این صورت سرمایه‌های اجتماعی خودشان به خطر خواهد افتاد. این فعال سیاسی اصلاح‌طلب در تشریح معیار و مصادیق اصلاح‌طلبان برای کاندیداهای شورای شهر خاطرنشان کرد: در جلسه پیشین تا حدودی به آن پرداختیم؛ در وهله اول اینکه پاکدستی، پاک‌دامنی و اصلاح‌طلبی شرط ورود به این سیستم است. اساسا هرشخصی که می‌خواهد به سیستم ما وارد شود باید حتما این سه شرط را داشته باشد وگرنه هر توانی هم که داشته باشد مورد پذیرش شورای سیاستگذاری اصلاح‌طلبان نخواهد بود. وی در خصوص نحوه احراز شرایط کاندیداها عنوان کرد که رویکرد شورای سیاستگذاری اصلاح‌طلبان سلبی نبوده و بلکه ایجابی است اما اگر خلاف آن ثابت شود، با افراد برخورد خواهد شد.

به گفته فرامرزیان، سلامت مالی و اخلاقی افراد شرکت کننده مسئله حائز اهمیتی برای شورا است؛ مدیری که انتخاب می‌کنند باید از یک نظام فکری مبتنی بر برنامه و گفتمان اصلاح‌طلبی پیروی کند. مدیریت شهری و اداره شهر باید مبتنی بر همین برنامه و در راستای توسعه و پیشرفت کشور باشد. عضو شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان در ادامه گفت: بعد از اینکه افراد از این فیلتر گذشتند، چند راهکار برای بررسی وجود دارد؛ ابتدا مختصات تخصصی افراد و سپس سابقه آموزشی و علمی مورد بازنگری قرار می‌گیرد. سابقه اجرایی کاندیداها هم نمره‌ای را در سطوح متفاوت مدیریتی به خود اختصاص خواهد داد. بخشی دیگر از امتیازات به مهارت‌ها و تخصص افراد برمی‌گردد؛ تخصص هایی مبتنی بر نیازهای شورای شهر که به تفکیک حجم نیاز کمیسیون‌های مختلف شورای شهر را در بر می‌گیرد. فرامرزیان همچنین اظهار کرد که سابقه تشکیلاتی و فعالیت‌های مدنی نیز از جمله فیلترها برای کاندیداها خواهد بود. به طورکل مجموعه مختصات تجربی و فنی و علمی اشخاص نمره آنها محسوب خواهد شد و براساس آن درصدهای موردنظر خود را اعمال
می‌کنیم.

وی همچنین خاطرنشان کرد که شورای سیاستگذاری اصلاح‌طلبان برنامه‌ای ویژه برای حضور زنان و جوانان مدنظر گرفته است؛ این افراد 50 درصد را اختصاص خواهند داد با این شرط که کاندیداها حداقل معیارها را برای معرفی از سوی ما باید داشته باشند. فرامرزیان تاکید کرد که زنان و جوانان توانمند در این لیست قرار خواهند گرفت و هیچ فردی صرف زن یا جوان بودن نمی‌تواند به عرصه انتخابات قدم بگذارد. با نگاهی به جغرافیای تهران و نیازهای هر منطقه، تعداد اصلاح‌طلبان متخصص در هر کمیسیون را مشخص خواهیم کرد؛ اینگونه نباشد که همه در یک کمیسیون تجمع کنند. این تناسب‌ها قطعا رعایت خواهد شد.

گفتمان اصلاح‌طلبی را بسط خواهیم داد
حسین کمالی، عضو شورای سیاستگذاری و فعال سیاسی اصلاح‌طلب نیز در این خصوص گفت: شاخص‌ها بسیار است، اما به طور خلاصه در سطح شهر تهران و کلان‌شهرها، روستاهای بزرگ و کوچک برنامه‌هایی را طرح ریزی کرده‌ایم که براساس شرایط منطقه‌ای متفاوت هستند و عمدتا واقعیت‌های منطقه‌ای را مدنظر گرفته‌ایم. به گفته کمالی، برنامه‌ای برای نحوه فعالیت شوراها و پس از آن نحوه مدیریت شهری داریم. اما اینکه روابط موجود و برنامه‌‌‌‌‌ها چگونه پیش خواهد رفت نیز در دستور کار شورای سیاستگذاری اصلاح‌طلبان قرار دارد. این فعال سیاسی اصلاح‌طلب گفت: نحوه گفتمان سیاسی در اجتماع که متنی بر ساده‌گویی و شفاف‌سازی است را از جمله مواردی می‌دانیم که بناست کاندیداهای شورای شهر بدان دست یابند؛ در این خصوص گفتمان اصلاح‌طلبی را تنظیم کردیم تا در نقاط مختلف کشور بیان شود. وی در رابطه با شرایط کاندیداهای شورای شهر و روستا گفت: اصلاح طلب بودن، پاکدستی و حسن شهرت در جامعه در اولویت معیارهای ما قرار دارد و پس از آن تخصص و مدرک دانشگاهی، سوابق اجرایی بر مبنای مدیریت شهری مد نظر شورای سیاستگذاری اصلاح‌طلبان است. نوع وظایفی که در شورای شهر و یا شهرداری ترسیم شده برای این افراد در نظر گرفته شده است و به همین خاطر سوابق کاری و اجرایی آنها حائز اهمیت است.

کمالی در ادامه تاکید کرد: از افراد انتخاب شده میثاق‌نامه‌ گرفته خواهد شد که به اصول و قواعد جریان اصلاح‌طلبی پایبند بوده و بداخلاقی نکنند. به اعتقاد حسین کمالی، انتخاباتی بدون تنش، منطقی و مسالمت آمیز در پیش خواهیم داشت و برآن هستیم که سازندگی کشور در اولویت قرار گیرد؛ منافع مردم بر منافع گروهی و منافع گروهی بر منافع فردی رجحان دارد. وی در پایان اشاره کرد که این میثاق‌نامه کاملا اخلاقی است و مسائل مالی در آن دخالتی ندارد.

منبع: ابتکار