با حذف پست نخست‌وزیری در اصلاحیهٔ قانون اساسی در سال ۱۳۶۸، جایگاه و اختیارات و وظایف ریاست جمهوری در ایران دچار تحول اساسی شد.

تاکنون یازده دوره انتخابات ریاست جمهوری برگزار شده است. انتخاب خبر در ادامه مروری دارد بر یازده دوره از ریاست جمهوری در ایران.

يازدهمين دوره انتخابات ریاست‌جمهوری ایران ـ خرداد 1392

یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران در ۲۴ خرداد ۱۳۹۲ برگزار گردید که طی آن حسن روحانی به عنوان هفتمین رئیس‌جمهور ایران برگزیده شد.flashback 1396 1

نامزدهاي انتخاباتي:
اسامی ۸ نفر تأیید صلاحیت شده بعنوان نامزد نهایی(۳۱ اردیبهشت) از سوی وزارت کشور رسماً اعلام گردید. دو نفر از كانديداها(حداد عادل و محمد رضا عارف) نيز بعداً از انتخابات كنار كشيديد و تنها 6 نفر به رقابت پرداختند كه عبارت بودند از: سعید جلیلی، محمدباقر قالیباف، علی‌اکبر ولایتی، محسن رضایی، حسن روحانی، سید محمد غرضی

نتايج انتخابات
حسن روحانی با ۵۰٫۷۱٪ کل آرا به عنوان رئیس جمهور منتخب برگزیده شد.

حسن روحانی: از حزب اعتدال و توسعه با 18 ميليون و 613 هزار 329 راي رتبه اول و بعنوان رئيس جمهور انتخاب گرديد.
محمدباقر قالیباف: از جمعيت پيشرفت و عدالت با 6 ميليون و 77 هزار 292 راي رتبه دوم.
سعید جلیلی: از جبهه پايداري با 4 ميليون و 168 هزار 946 راي رتبه سوم.

flashback 1396 2

 

دهمين دوره انتخابات ریاست‌جمهوری ایران ـ خرداد 1388

دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران، در روز جمعه ۲۲ خرداد ۱۳۸۸برگزار شد.

نامزدهاي انتخاباتي:
از بررسی‌های شورای نگهبان چهار تن زیر به عنوان کاندیداهای رسمی به رقابت‌های انتخاباتی راه یافتند.
• محمود احمدي نژاد
• محسن رضایی
• مهدی کروبی
• میرحسین موسوی

flashback 1396 3

نتايج انتخابات
محمود احمدي نژاد: با 24 ميليون و 592 هزار و 793 راي رتبه اول را كسب كرد و بعنوان رئيس جمهور انتخاب گرديد.
ميرحسين موسوي: با 13 ميليون و 338 هزار و 121 راي رتبه دوم را كسب كرد.
محسن رضايي ميرقائد: با 681 هزار و 851 راي رتبه سوم را كسب كرد.
مهدي كروبي: با 338 هزار و 278 راي در رتبه چهارم قرار گرفت.

نهمين دوره انتخابات ریاست‌جمهوری ایران ـ خرداد 1384

انتخابات ریاست جمهوری ایران در سال ۱۳۸۴ نهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در ایران بود، که طی دو مرحله در تاریخ ۲۷ خرداد و ۳ تیر همان سال برگزار شد.

نامزدهاي انتخاباتي:
محمود احمدي نژاد، علي اكبر هاشمي رفسنجاني، مهدي كروبي، محمد باقر قاليباف، مصطفي معين، علي لاريجاني و محسن مهرعليزاده از نامزدهای انتخاباتي این دوره از انتخابات بودند.

flashback 1396 4

حاشيه هاي انتخابات

گزارش بازرسان وزارت کشور
بازرس ویژه وزارت کشور که بدلیل اعتراض به اقدامات ناظران شورای نگهبان و وضعیت شعب رای گیری توسط چند ساعتی در بازداشت بود. وزارت کشور بعنوان مجری انتخابات روند رای گیری در برخی حوزه‌های انتخابیه به دلیل وقوع تقلب متوقف کرد اما شورای نگهبان ضمن مداخله مانع از توقف روند راگیری شد.

اظهارات فرماندهان سپاه
محمدباقر ذوالقدر معاون سپاه پاسداران که در دولت احمدی نژاد به سمت معاون وزارت کشور منصوب گردید، چند ماه پس از پیروزی احمدی نژاد در جمع بسیجان پیرامون پیروزی وی در انتخابات گفت:«انتخابات نهمین دوره ریاست جمهوری در نوع خود بی نظیر» خواند. وی با تخطئه کسانی که «نیروهای اصولگرا را در جریان انتخابات به بی برنامگی، اختلافات، قدرت طلبی و عدم تفاهم بر سر کاندیدای واحد متهم می‌کردند» اظهار داشت: «در شرایط پیچیده سیاسی که قدرت‌های خارجی و جریان‌های فزون خواه در داخل از مدت‌ها قبل مترصد بوده و برنامه ریزی کرده بودند که نتیجه انتخابات را به نفع خود تغییر دهند و از شکل گیری یک دولت کارآمد اصولگرا جلوگیری نمایند، باید پیچیده عمل می‌شد و نیروهای اصولگرا بحمدالله با طراحی درست و چند لایه توانستند در یک رقابت واقعی و تنگاتنگ، حمایت اکثریت مردم را به خدمتگزاری بیشتر و موثرتر به آنها جلب نمایند.» وی در اظهار نظر دیگری گفته بود:«موفقیت در انتخابات شوراها و مجلس شورای اسلامی پاک سازی دو رکن مهم از عناصر نفوذی بود.»

مقاله روزنامه کیهان
روزنامه کیهان در مقاله‌ای به مناسبت برگزاری جلسات هادیان سیاسی سپاه پاسداران به اثر گذاری سپاه از طریق هادیان سیاسی در انتخابات اعتراف کرد و نوشت: « به جز طیف رای دهندگان، مجموعه‌ای از رای سازان و فعالان سیاسی وجود دارند که نقش اصلی در شکل گیری پدیده مبارک سوم تیر داشته‌اند. این مجموعه هنوز هم به همان نیرومندی سابق و بلکه با نشاط تر از قبل در صحنه حضور دارد و در هر آوردگاهی در آینده نقشی کلیدی بر عهده خواهد داشت. بی آنکه قصدی برای محدود ساختن این مجموعه در طیفی خاص در میان باشد، صرفاً به عنوان یک آدرس می‌شود اینگونه فرض کرد که تشکل‌هایی چون بسیج دانشجویی، بسیج طلاب، بسیج اساتید و حوزه‌های شهری و روستایی مقاومت بسیج جزو اصلی‌ترین ارکان مجموعه رای ساز در سوم تیر ۸۴ بودند.»

نتايج انتخابات
در نهمين دوره انتخابات ریاست جمهوری نتايج انتخابات بصورت زير اعلام گرديد:flashback 1396 5

محمود احمدي نژاد: دور اول با 5 ميليون و 711 هزار و 696 نفر و در دور دوم با 17 ميليون و 284 هزار و 782 نفر رتبه اول را كسب كرد و بعنوان رئيس جمهور انتخاب گرديد.

علي اكبر هاشمي رفسنجاني: دور اول با 6 ميليون و 211 هزار و 937 نفر و در دور دوم با 10 ميليون و 46 هزار و 701 نفر رتبه دوم را كسب كرد.
مهدي كروبي: با 5 ميليون و 70 هزار و 114 راي در رتبه سوم قرار گرفت.

 

هشتمين دوره انتخابات ریاست‌جمهوری ایران ـ خرداد 1380

هشتمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران، انتخاباتی بود که پس از یک دوره ریاست جمهوری سید محمد خاتمی برای تعیین رئیس جمهور بعدی در ۱۸ خرداد ۱۳۸۰ با حضور ۱۰۰ نامزد نهایی برگزار شد.

نامزدهاي انتخاباتي:
محمد خاتمی، احمد توکلی، علی شمخانی، عبدالله جاسبی، حسن غفوری فرد، منصور رضوی، شهاب الدین صدر، علی فلاحیان، مصطفی هاشمی‌طبا و محمود کاشانی از دیگر نامزدهای این دوره از انتخابات بودند.

نتایج انتخابات
سید محمد خاتمی با کسب ۲۱ میلیون و ۶۵۹ هزار و ۵۳ رای از مجموع ۲۸ میلیون و ۸۱ هزار و ۹۳۰ رای ماخوذه برای دومین بار به ریاست جمهوری انتخاب شد.
احمد توكلي: رتبه دوم
علي شمخاني: رتبه سوم

flashback 1396 6

 

هفتمين دوره انتخابات ریاست‌جمهوری ایران ـ خرداد 1376
انتخابات هفتمین دوره ریاست جمهوری ایران در ۲ خرداد ۱۳۷۶ برگزار شد. این انتخابات که به پیروزی غیرمنتظره محمد خاتمی انجامید آغازگر دورانی است که به اصلاحات معروف شده ‌است.

نامزدهاي انتخاباتي:
در این انتخابات چهار کاندیدا با نظارت شورای نگهبان تأیید صلاحیت شدند و با هم به رقابت پرداختند:
• سید محمد خاتمی؛ وزیر پیشین فرهنگ و ارشاد اسلامی
• محمد محمدی ری‌شهری؛ وزیر پیشین اطلاعات و نماینده ولی فقیه و سرپرست حجاج
• رضا زواره‌ای؛ رئیس وقت سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و عضو حقوق‌دان شورای نگهبان
• علی‌اکبر ناطق نوری؛ رئیس وقت مجلس شورای اسلامی و وزیر پیشین کشور

نتایج انتخابات
نتایج انتخابات بر اساس رأی مردم به شرح زیر اعلام شد:
• سید محمد خاتمی: ۲۰٫۰۷۸٫۱۷۸ رأی (۶۹٪)
• علی‌اکبر ناطق نوری: ۷٫۲۴۲٫۸۵۹ رأی
• رضا زواره‌ای: ۷۷۱٫۴۶۰ رأی
• محمد محمدی ری‌شهری: ۷۴۴٫۲۰۵ رأی

flashback 1396 15

 

ششمين دوره انتخابات ریاست‌جمهوری ایران ـ خرداد 1372
ششمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران، انتخاباتی بود که برای تعیین رئیس جمهوری ایران پس از یک دوره ریاست جمهوری علی اکبر هاشمی رفسنجانی در ۲۱ خرداد ۱۳۷۲ برگزار شد.

نامزدهاي انتخاباتي:
در این دوره ۱۲۸ نفر در انتخابات نام‌نویسی کردند و شورای نگهبان بنا به سنت خود صلاحیت ۱۲۴ نفر را ردکرد. در این دوره از انتخابات چهار نامزد ریاست جمهوری با هم رقابت داشتند. دکتر عبدالله جعفرعلی جاسبی (رئیس دانشگاه آزاد که عملاً منصوب هاشمی بود)؛ مهندس رجبعلی طاهری (نماینده مردم کازرون در دوره اول مجلس شورای اسلامی) و احمد توکلی رقبای رئیس جمهور وقت بودند. حضور دو چهره اول بیشتر به تأیید سیاست‌های هاشمی شباهت داشت و تنها دکتر احمد توکلی رقیب واقعی وی محسوب می‌گردید.

نتایج انتخابات
اکبر هاشمی رفسنجانی با کسب ۱۰ میلیون و ۵۶۶ هزار و ۴۹۹ رای از مجموع ۱۶ میلیون و ۷۶۹ هزار و ۷۸۷ رای ماخوذه برای دومین بار به ریاست جمهوری انتخاب شد.
• نفر دوم: احمد توکلی ۴٫۰۲۶٫۸۷۹ رای
• نفر سوم: رجبعلی طاهری ۱۱۴٫۷۷۶ رای
• نفر چهارم: عبدالله جاسبی ۸۹٫۲۸۰ رای

flashback 1396 8

 

پنجمين دوره انتخابات ریاست‌جمهوری ایران ـ مرداد 1368

پنجمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران در ۶ مرداد ۱۳۶۸ برگزار شد.

نامزدهاي انتخاباتي:
از میان 790 نفر نامزد ریاست جمهوری صلاحیت ۷۷۷ نفر رد شد. در نهایت تنها اکبر هاشمی رفسنجانی و عباس شیبانی دو نامزد شرکت کننده در این انتخابات بودند.

نتایج انتخابات
هاشمی رفسنجانی با کسب ۱۵ میلیون و ۵۵۰ هزار و ۵۲۸ (۹۴٪) رای از مجموع ۱۶ میلیون و ۴۵۲ هزار و ۶۷۷ نفر رای ماخوذه رئیس جمهور ایران شد. میزان مشارکت در این دوره ۵۴٫۶ درصد بود.

میزان رای عباس شیبانی ۶۳۵٫۱۶۵ رای بود.

flashback 1396 9

 

چهارمين دوره انتخابات ریاست‌جمهوری ایران ـ مرداد 1364

چهارمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران در ۲۵ مرداد ۱۳۶۴ برگزار شد.

نامزدهاي انتخاباتي:
تنها صلاحیت ۳ نفر سیدعلی خامنه‌ای، حبیب‌الله عسگراولادی و سید محمود کاشانی برگزار شد.

نتایج انتخابات
سید علی خامنه‌ای با کسب ۱۲ میلیون و ۲۰۵ هزار و ۱۲ رای(۸۵٪) از مجموع ۱۴ میلیون و ۲۳۸ هزار و ۵۸۷ نفر برای دومین بار به عنوان رئیس جمهور ایران انتخاب شد.

در این اتتخابات سید محمود مصطفوی کاشانی رتبه دوم و حبیب الله عسگر اولادی مسلمان رتبه سوم را کسب کردند.

flashback 1396 10

 

سومين دوره انتخابات ریاست‌جمهوری ایران ـ مهر 1360

سومین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران در ۱۰ مهر ۱۳۶۰ برگزار شد.

نامزدهاي انتخاباتي:
در اين دوره از انتخابات 46 نفر ثبت نام كردند ولي 42 نفر از نامزدها توسط شوراي نگهبان رد صلاحيت شدند. نامزدهاي نهايي اين انتخابات عبارت بودند از:
• سید علی خامنه‌ای
• سید علی‌اکبر پرورش
• حسن غفوری‌فرد
• سید رضا زواره‌ای

نتایج انتخابات
در اين انتخابات سید علی خامنه‌ای با کسب ۱۵ میلیون و ۹۰۵ هزار و ۹۸۷ رای (۹۵٪) از مجموع ۱۶ میلیون و ۸۴۷ هزار و ۷۱۷ رای ماخوذه رئیس جمهور ایران شد. میزان مشارکت در این دوره ۷۴٫۲ درصد بود.

سه نامزد دیگر نیز به ترتیب اکبر پرورش با ۳۳۸۲۹۴ رای رتبه دوم، رضا زواره ای با ۷۷۷۹۸ رای رتبه سوم، و حسن غفوری فرد با ۶۱۸۰۵ رای رتبه چهارم را کسب کردند.

flashback 1396 11

 

دومين دوره انتخابات ریاست‌جمهوری ایران ـ مرداد 1360

انتخابات دومین دوره در دوم مرداد ۱۳۶۰ برگزارشد.

نامزدهاي انتخاباتي:
در این دوره از انتخابات تنها صلاحیت محمدعلی رجایی که از زمان ریاست جمهوری بنی صدر به عنوان نخست وزیر منصوب شده بود، به همراه اکبر پرورش، عباس شیبانی و حبیب الله عسگر اولادی مسلمان به عنوان نامزد مورد تائید قرار گرفت.

نتايج انتخابات:
محمد علي رجايي: رئيس جمهور
عباس شيباني: رتبه دوم
علي اكبر پرورش: رتبه سوم
حبيب الله عسگراولادي: رتبه چهارم

flashback 1396 12

 

اولين دوره انتخابات ریاست‌جمهوری ایران ـ بهمن 1358

نخستین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران در ۵ بهمن ۱۳۵۸ و یک سال پس از پیروزی انقلاب در حالی برگزار شد که با استعفای دولت موقت مهدی بازرگان اداره امور اجرایی کشور بر عهده شورای انقلاب بود.

مسعود رجوی رهبر سازمان مجاهدین خلق یکی از معدود داوطلبانی است که در این انتخابات امکان رقابت نیافت و به دلیل اینکه آشکارا مخالفت و مقید نبودن خود را به قانون اساسی تصویب شده اعلام کرده بود با فشار آیت‌الله خمینی مجبور به کناره گیری شد.

جلال الدین فارسی کاندید مورد حمایت حزب جمهوری اسلامی به دلیل انتشار خبر مربوط به عدم ایرانی الاصل بودن(پدر وی از مهاجرین افغانی - شهر هرات - به ایران بودند) رقابت‌های انتخاباتی کناره گرفت.

نامزدهاي انتخاباتي:
ابوالحسن بنی صدر، احمد مدنی، داریوش فروهر، صادق قطب زاده، مسعود رجوي رهبر سازمان مجاهدين خلق، حسن حبیبی، کاظم سامی، حسن آیت، صادق طباطبایی، صادق خلخالی، محمد مکری، صفر علی خلیلی، از جمله نامزدهای اولین دوره انتخابات ریاست جمهوری در ایران بودند.

flashback 1396 13

نتایج انتخابات:

در نهایت ابوالحسن بنی صدر با کسب ۱۰ میلیون و ۷۵۳ هزار و ۷۵۲ رای از مجموع ۱۴ میلیون و ۱۵۲ هزار و ۸۸۷ نفر رای ماخوذه به عنوان نخستین رئیس جمهور ایران انتخاب شد.