مباحث فنی، تحریم‌ها، کارشکنی و مخالفت انگلیس با خرید 950 تن کیک زرد توسط ایران از قزاقستان و تعلل و كارشكني‌ آمریکا نسبت به برجام از موضوعات در دستور كار هيأت ايراني بود.

اما آنچه كه هفته گذشته رخ داد و حواشي بسياري نيز با خود به همراه داشت، تحركات دشمنان نظام بود.

در آستانه نشست وين، عليرضا جعفرزاده سخنگوي شوراي ملي مقاومت از شاخه هاي اپوزسيون خارج كشوري نظام در ادعایی مضحک مدعی شد که فعالیت‌های هسته‌ای اعلام نشده‌ای در تاسیسات پارچین وجود دارد و این مطلب در برخی از رسانه‌های غربی بازتاب داشت.

در کنفرانس رسانه‌ای در واشنگتن، دشمن جزئیات اطلاعات حساسي را فاش کرد که بنا بر اظهارات خودشان از طریق منابع خود در داخل ایران به دست آورده و این اطلاعات و تصاویر ماهواره‌ای، آخرین شرایط ساختاری ساخت بمب اتمی در این سایتها و بازیگران اصلی دست اندرکار این برنامه را فاش می کرد.

در پی این ادعا سیدعباس عراقچی معاون امور حقوقی و بین‌المللی و رئیس ستاد اجرای برجام وزارت امور خارجه ایران روز شنبه(دوم اردیبهشت ماه) در اظهاراتی این اتهامات را مضحک و تکرار سناریوی شکست خورده‌ای دانست که پیش از این ابطال آن توسط آژانس بین المللی انرژی اتمی به اثبات رسیده است.

چنانچه اين كنفرانس در واشنگتن و ديدار سناتور مك كين با مريم رجوي در تيرانا را از منظر اثرگذاري مستقيم بر سياست هاي بين المللي مورد ارزيابي قرار دهيم، درخواهيم يافت كه پالس هايي مشكوك و علائم نگران كننده اي پديدار شده كه شايان بررسي است.

اگر تحركات دشمنان نظام با رويه اي كه هم اكنون پيروي مي كنند، زير ذره بين كارشناسان قرار گيرد، متوجه شكل گيري چند سناريوي خطرناك مي شويم. نبايد فراموش كرد كه كشورمان در آستانه يك انتخابات سرنوشت ساز است و طبل هاي جنگ نيز از خاور دور در شبه جزيره كره به گوش مي رسد.

نگاهي به وضعيت كشورهاي همسايه از عراق و افغانستان گرفته تا سوريه و يمن، نشان مي دهد كه سايه شوم جنگ هنوز دور نشده است.

نگارنده با توجه به شكل گيري تهديدات جديد و با توجه به پتانسيل هاي موجود براي كشاندن ايران به يك منازعه غيرقابل مهار، ضمن بازشمردن اين سناريو ها، ضروري مي داند كه وزارت امور خارجه كشورمان را به كنش و پيگيري بيشتر فرا بخواند تا در اين برهه حساس، انتخابات در فضايي سالم و امن و بدور از حواشي برگزار گردد.

- با توجه به اقدامات دشمنان نظام، مي توان تصور كرد كه آنها در پي بر هم زدن ميز برجام به هر قيمت هستند. سودبرنده اين سناريو نيز قطعا اپوزسيون خارج كشوري و عقبه آنها در داخل خواهد بود. سرمايه گذاري اپوزسيون نظام در اين است كه مسئولين جمهوري اسلامي آغاز كننده نقض برجام باشند كه تاكنون با هوشياري مسئولين كشورمان اين امر زمينه بروز جدي پيدا نكرده است.

- يك سناريو اينست كه دشمن از فرصت انتخابات استفاده كرده و با اين فرضيه كه نظام هم اكنون درگير مسائل دروني است، تحركات بين المللي و منطقه اي خود را افزايش داده تا از اين رهگذر بتواند به روند شكل گيري يك اجماع جديد عليه كشورمان سوخت رساني كند. فراموش نكنيد كه چندي پيش كارشناسان امنيتي و نظامي در كشورهاي همسايه، به همراه حاميان غربي شان، صحبت از تشكيل ناتوي منطقه اي– بخوانيد ناتوي عربي- كرده اند و تهديد اصلي را نيز ايران معرفي نمودند.

- سناريوي ديگر در نهايت در چارچوب نتايج انتخابات قابل تعريف است. به اين معني كه دشمنان نظام و بويژه گروههايي كه در واشنگتن فعال شده اند، بدنبال حضور تندروها در رأس قوه مجريه هستند. آنها در اين سناريو چشم انداز را در اين مي بينند كه تداوم دولت تدبير و اميد منجر به شكست پروژه ايران هراسي خواهد شد و لذا روي كار آمدن يك رئيس جمهور افراطي با پيشينه قضايي را به سود خود مي بينند.

كلان محاسبه آنها در همين جاست كه روي كار آمدن رئيس جمهوري تندرو مي تواند بازي برجام را برهم زده و تشديد تنش ها با غرب حداقل مي تواند اين حسن را برايشان داشته باشد تا سپاه پاسداران را در فهرست تحريم هاي كنگره آمريكا بگنجانند.

فقدان برنامه ريزي براي خنثي كردن توطئه ها عليه نظام، خروجي خطرناكي را نشان مي دهد و اگر مي خواهيم در ميز دشمن بازي نكنيم، بي دريغ بايد گفت كه مشاركت حداكثري در انتخابات، باطل السحر همه بغض و كين هاست.

به هر روي، لازم است دوستان و همكاران آقاي ظريف براي نشان دادن اقتدار و عقلانيت نظام، نه تنها از ظرفيت هاي وزارت خارجه، بلكه از ساير وزارت خانه ها از جمله وزارت اطلاعات و حتي دادگستري به منظور پيگيري تحركات دشمنان نظام-از تيرانا تا واشنگتن- هر چه سريعتر اقدام كنند.