mehdikhazaliخزعلی در گفتگو با انتخاب خبر تاکید کرد: در یک بند از معاهدات بین المللی که بیست و سه سال گذشته روسای نظام جمهوری اسلامی و نماینده جهانی حقوق بشر امضا کرده اند آمده است که انتخابات باید آزاد و منصفانه برگزار شود و در همین بند تاکید شده است که همه باید بتوانند برای تصدی مسوولیت ها کاندید و نامزد شوند. این موضوع یعنی احترام به حقوق شهروندی که حقوق بشر است. اما در حال حاضر این حقوق سلیقه ای شده و جناح حاکم رقبای اصلی را عزل کرده است.

دبیرکل جبهه آزادی اضافه کرد: اگر بخواهیم به اعتراضاتمان در تعهدات بین المللی استناد کنیم طبیعتا باید به مرجع دعوی صالحی که نظام آن را قبول دارد و عرف است مراجعه کنیم. همچنان که در مررد حقوق شهروندی و انتخابات ناگزیریم به سازمان ملل متحد به عنوان یک مرجع صالح رجوع کنیم.

خزعلی خاطرنشان کرد: پیش تر نظام جمهوری اسلامی به تعهدات بین المللی مانند معاهده صلح 598 سازمان ملل تمکین کرد و مهر پایانی بر جنگ گذاشت.

این فعال سیاسی گفت: ما همچنان پیگیر پاسخ سازمان ملل به این نامه هستیم و امید است پاسخ این سوال از طریق سازمان ملل متحد به رییس جمهور و وزیر خارجه ایران ابلاغ شود تا آن ها وادار به پاسخگویی به پیشگاه ملت شوند.

خاتمی سرمایه اصلاحات است
مهدی خزعلی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چرا طی نامه ای به رئیس دولت اصلاحات اعلام خطر کردید، اظهار داشت: آقای خاتمی سرمایه اصلاحات یک ملت است. او رییس جمهور محبوبی است که پس از هشت سال به محبوبیت او افزوده شده و اکنون مردم به ایشان علاقمند هستند. او یک سرمایه است و سرمایه ها را نباید از دست داد.

وی تصریح کرد: متاسفانه برخی افراد فرصت طلب و منفعت طلب در قالب اصلاح طلب به رئیس دولت اصلاحات نزدیک می شوند و در این گیر و دار نباید اجازه داد عده ای بر روی این سرمایه ها چوب حراج بگذارند. متاسفانه همین حضراتی که مشارکتی هستند هنگامی که آقای خاتمی گفت و گوی تمدن ها را مطرح کرد و گفت ملت ها نمی توانند پا بر روی یک تمدن کشور دیگری گذارند یا مرگ بر یک تمدن بگویند به آقای خاتمی خرده گرفتند و کار او را خطا دانستند.

اصلاح طلبان به هر قیمتی خواهان ورود به حکومت هستند
خزعلی با اشاره به طرح آشتی ملی گفت: ما از وجود فشارها و خفقان موجود مطلع هستیم. بسیاری از فرصت طلب ها و منفعت طلب ها که ادعای اصلاحات طلبی دارند می گویند اصلاح طلبان باید به هر قیمتی وارد حاکمیت شوند. حتی یکی از آقایان به نام ابطحی طی گفتگو با برخی رسانه ها همه دستاوردهای گذشته را زیر سوال می برد مثل اینکه یک فرد سپاهی یا یک سردار تند و تیز در حال مصاحبه است. آقای تاجرنیا هم انتقاداتی به آقای مهندس موسوی وارد می کند و می گوید اقدامات گذشته موسوی در سال 88 خودسرانه بوده است و اقدامات و گفته های او را بی ربط با اصلاحات می داند.

وی تصریح کرد: بسیاری دیگر از اصلاح طلبان با جناح حاکم وارد مذاکره شدند و از آقای خاتمی خواستند که از اقدامات گذشته خود اعلام برائت کند تا این حضرات وارد حکومت و قدرت شوند.

این فعال سیاسی جبهه اصلاحات افزود: بنابراین شخصیت و منزلت خاتمی این سید بزرگوار را شکستند تا دوباره این حضرات وارد حکومت شوند و بر سر سفره انقلاب بنشینند. حتی خاتمی را راضی کردند تا نسبت به حوادث انتخابات قبلی اعلام برائت کند. بر این اساس اینجانب به آقای خاتمی نامه نوشتم و هشدار دادم که اصلاح طلبان با وجود اینکه پیش تر در انتخابات 94 دختر صفدر حسینی و سه نفر از اصولگرایان را وارد لیست کردند اما مردم شاخص ها را بیان کردند. مردم نسبت به اقدامات اصلاح طلبان آگاهی پیدا کرده بودند و با این وجود سنگرها را مشخص کردند و مردم یک عملیات زیبا انجام دادند و 30 تیر به اضافه 16 تیر به هدف زدند و آن ها پیروز سی در صفر شدند.

وی تصریح کرد: در حال حاضر آقایان فرصت طلب در قالب اصلاح طلبی می گویند باید سفره چپاول انقلاب پهن تر باشد و این دردناک است.

خزعلی گفت: من طی این نامه دو مطلب را خدمت آقای خاتمی عرض کردم. یکی اینکه اگر در انتخابات ریاست جمهوری به دنبال اصلاحات هستیم باید در جناح اصلاحات مشی دموکراتیک را انتخاب کنیم یعنی ده نفر کاندیدا با هم رقابت کنند و به مناظره و بحث بنشینند. همین بحث ها یعنی روشنگری و فرهنگ سازی دموکراسی. اگر بنا باشد در کشوری نظام دموکراسی ایجاد شود باید در جناح اصلاحات دموکراتیک عمل می شد و اتحاد وجود می داشت و فقط اگر یک نفر پیروز میدان می شد همه به نفع او کنار می رفتند و این موضوع مانند همه کشورهای پیشرفته دنیا و حزب دمکرات و جمهوری خواه آمریکا است که یک نفر به عنوان نماینده حزب است.

دبیرکل جبهه آزادی گفت: ما دو سال است که این موضوع را مطرح می کنیم و انحصارطلبی و استبداد مطلق در جناح اصلاح طلب به حدی است که حتی متاسفانه آقای تاجزاده که بهترین شخص جمع اصلاح طلبان هستند گفتند «این حرف درست است» ولی متاسفانه با این حرف که ما جنبه آن را نداریم دموکراسی را کنار گذاشتند و چند نفر باند بازی کردند و گفتند فقط حسن روحانی کاندید جناح اصلاح طلب می تواند باشد. حتی دکتر حسن هاشمی را که در ملاقات آخر با مرحوم هاشمی رفسنجانی مرحوم از او خواسته بود که کاندیدا شود تخریب کردند. مرحوم هاشمی رفسنجانی حتی از آقای اسحاق جهانگیری خواسته بود که به عنوان نیمکت نشین در ذخیره ها باشد تا اگر روحانی تخریب و رد صلاحیت شد او در صحنه حضور داشته باشد.

حسن روحانی به نفع آقای جهانگیری کناره گیری کند
وی اضافه کرد: در مناظره اول کاندیداهای ریاست جمهوری آرای مردم تفاوت فاحشی داشت و آرای آقای جهانگیری تا بیش از 70 درصد نسبت به حسن روحانی افزایش پیدا کرد اما در مناظره دوم از جهانگیری خواسته شد که به نفع روحانی کوتاه بیاید چراکه مردم متمایل به جهانگیری شدند تا روحانی.

این فعال سیاسی ادامه داد: اما باید این پرسش را مطرح کرد که کدامیک سابقه اصلاح طلبی دارند؟ آقای جهانگیری که 20 سال از آغاز پیدایش جریان اصلاح طلبی اصلاح طلب بود و در اصلاحات کار کرده اصلاح طلب است. در صورتی که آقای روحانی هنوز مدعی نیست که اصلاح طلب است. او هم می گوید اصولگرا است و هم می گوید عضو جامعه روحانیت مبارز است. حتی طی روزهای اخیر به سوابق گذشته آقای روحانی مبنی بر ترویج مساله حجاب اجباری و موضع گیری های او در جریان اعتراضات دانشجویی در سال 78 و نوع برخورد با معترضین در مراسم نماز جمعه اشاره شده است.

خزعلی با تاکید بر اینکه آقای روحانی باید به نفع آقای جهانگیری کناره گیری کند، اظهار کرد: معتقد هستم باید بین این دو یک نفر را انتخاب کنیم. حتی فرانسو اولاند رئیس جمهور فعلی فرانسه که خطر تندروها را جدی تلقی کرد کاندیدا نشد و کناره گیری کرد در نتیجه رییس جمهور فرانسه با 66 درصد آرا جشن گرفت و به تندروها «نه» گفت. اگر رئیس جمهور فعلی فرانسه این کار را نکرده بود تندروها رییس جمهور می شدند. ما نیز باید کاری کنیم که آقای روحانی به نفع جهانگیری کناره گیری کند.

این فعال سیاسی جبهه اصلاحات با بیان اینکه اسحاق جهانگیری بهترین گزینه برای اصلاحات است تصریح کرد: باید یک شوک جدی به فضای انتخاباتی وارد کرد تا جهانگیری با 75 درصد آرا رئیس جمهور شود. حتی من به آقای خاتمی گوشزد کرده ام که آقای روحانی برای انتخاب شدن در دوره دوم ریاست جمهوری ارز را غیرطبیعی و مصنوعی ثابت نگاه داشته است تا خرج انتخابات کند اما بعد از انتخابات مردم شاهد افزایش سقوط ریال و افزایش قیمت دلار خواهند بود و احساس می کنند که حقوقشان ضایع شده است و حتی این خطر وجود دارد که کرکره اصلاحات پایین کشیده شود.

انتخاب افراد پاکدست برای شوراها
این فعال سیاسی در پاسخ به این سوال مبنی بر اینکه جبهه آزادی برای انتخابات شوراها چه تصمیمی گرفته است، گفت: قطعا مردم باید بیایند و در انتخابات شرکت کنند. در نامه به آقای خاتمی نکته دومی را نیز مطرح کردم و برای ایشان نوشتم که مردم باید این بار به شاخص ها رأی دهند.

دبیرکل جبهه آزادی تأکید کرد: این جبهه به دنبال این است که یک شورای عملیاتی پاک و یک رأی و یک شهر پاک عرضه کند، اما این موضوع با افراد تر دامن و افرادی که در گذشته بودند و در مقابل دزدی ها سکوت کردند و اعضای شورای سابق و ژنرال هایی که سکان دار کشتی 40 ساله انقلاب بودند و این کشتی را به گل نشانده اند در تضاد است.

خزعلی با بیان اینکه صلاح نیست این افراد دوباره وارد انتخابات شوراها شوند تاکید کرد: باید شایسته سالاری در انتخاب و معرفی نامزدهای شورای شهر حاکم باشد. خویشاوند سالاری، فامیل بازی، پول سالاری و باند بازی غلط است و متاسفانه در حال حاضر شورای عالی اصلاح طلبان اساسا مشروعیت ندارد و اقدامات چنین شورایی حاصل یک رفیق بازی و باندبازی است و می خواهند برای مردم و حامیان جریان اصلاح طلبی تصمیم گیری کنند.

وی تصریح کرد: کسانی در این شورا تصمیم می گیرند که هیچ هزینه ای برای انقلاب و نهضت دموکراسی خواهی پرداخت نکرده اند، و حتی بین خود در پشت درهای بسته دعوا داشته اند و تا این لحظه در یک جو بسیار سنگینی همچنان مشغول دعوا هستند. بنابراین من این اخطار را به آقای خاتمی دادم که ایشان نباید به فضای انتخاباتی که شورای عالی اصلاح طلبان در حال رقم زدن آن است وارد شوند چراکه مردم دیگر قطعا به باند بازی ها و صفدر حسینی ها و راستگو ها رأی نخواهند داد و به افراد پاکدست رأی می دهند.

این فعال سیاسی جبهه اصلاحات تأکید کرد: این بار می خواهیم افراد صالح را به شورای شهر بفرستیم. این دفعه می گوییم آقای خاتمی شما سرمایه اصلاحات هستید. شما نباید اعتبار خود را فدای باندبازی های افراد به اصطلاح اصلاح طلب کنید و اگر چنین باشد جبهه آزادی جداً به موضوع ورود پیدا می کند و افراد پاکدست را به مردم معرفی می کند تا آن ها وارد گود انتخابات شوند. در این شرایط جبهه آزادی لیست می دهد و افراد پاکدست را حمایت می کند.

دبیرکل جبهه آزادی خاطرنشان کرد: این تشکیلات تلاش کرد و روحانی را در سال 1392 حمایت کرد اما جبهه آزادی دیگر تاب تحمل آن را ندارد که افرادی مانند صفدر حسینی ها خروجی پیروزی روحانی باشند و سهم خود را از سفره انقلاب بردارند و به حقوق های نجومی و رانت های آنچنانی دست پیدا کنند. جبهه آزادی معتقد است آقای خاتمی سرمایه اصلاحات است و آقای خاتمی باید نسبت به اقدامات شورای عالی اصلاح طلبان و قرار ندادن نامزدهای انتخابات شوراها براساس شایسته سالاری در لیست جریان اصلاحات اعتراض کند.

اصلاحات آلوده به باند بازی شده است
وی با بیان اینکه امروز اصلاحات آلوده به یک باند بازی جدی شده است، تاکید کرد: مردم باید در 29 اردیبهشت پای صندوق های رأی حاضر شوند و در انتخابات تاثیر بگذارند و حداقل اگر کاندیدایی را هم قبول ندارند در انتخابات شرکت کنند یا به کاندیدهای رد صلاحیت شده رأی بدهند.

خزعلی ادامه داد: حتی افراد در انتخابات شرکت کنند و از بین این 6 نفر کاندیداها یک نفر را انتخاب کنند و در شوراها به افراد پاکدست رأی بدهند و به این باند و باند بازی ها و لیست اصلاحات نگاه نکنند.

وی با تاکید بر اینکه متاسفانه اصلاحات آلوده به یک باندبازی جدی شده است، تصریح کرد: مشارکتی ها بد جور باند بازی می کنند و دور آقای خاتمی را گرفته اند و او را محاصره کرده اند و ما نگران این موضوع هستیم. مشارکتی ها حتی حاضر به اعلام برائت شده اند و این خطر وجود دارد که در آینده تن به ادامه حصر کروبی و موسوی بدهند.

این فعال جبهه اصلاحات اضافه کرد: اصلاح طلبان حاضر شده اند به هر قیمتی وارد حاکمیت شوند و این تئوری به طور جدی در بین اصلاح طلبان وجود دارد و فرصت طلبان آن را مطرح می کنند. البته اصلاح طلبان واقعی و پاکدست از جمله تشکیلات جبهه آزادی و سرای قلم وارد این ماجراها نمی شوند و فقط حاضر هستند حول ارزش ها و در دفاع از ارزش ها با دیگران شریک شوند اما حاضر نمی شوند خود را آلوده به فرصت طلبانی که به دنبال قدرت هستند و خواهان تصاحب پست ها و شرکت ها هستند کنند.

تداوم نظارت بر عملکرد اصلاح طلبان و اعتدال گراها
وی رصد و نظارت بر عملکرد اصلاح طلبان و اعتدال گراها را جزو ماهیت ذاتی جبهه آزادی عنوان کرد و تصریح کرد: ما سکوت نمی کنیم و همچنان سخن خواهیم گفت و اگر متوجه خطایی در تشکیلات اصلاح طلبی و اعتدال گرایی شویم با صدای بلند فریاد می زنیم و برخورد می کنیم. ما تفاوت جدی با این افراد خواهیم داشت و اجازه نخواهیم داد و سخن خواهیم گفت.

دکتر مهدی خزعلی در پایان گفت: اگر در اصلاحات خطایی مشاهده کنیم قطعا فریادمان بلندتر و رساتر است زیرا معتقد هستیم که حتی این خطا نسبت به جبهه مقابل با اهمیت تر است. پس اگر در درون جبهه اصلاحات کسی دزدی کرد و دستش ناپاک بود فریادمان نسبت به چنین اعمالی در جبهه مقابل بلند تر خواهد بود.