به گزارش جماران، ايشان با بیان این که تنبلی، عدم احساس مسئولیت و عدم احساس وظیفه مصادیق تصریف هستند، افزودند: تصریف سبب دلسردی مردم در کارهای شخصی و جمعی می‌شود و مایه هلاک است. اين مرجع تقلید بلندپروازی و طول عمل را دومین عامل نابودی ملت‌ها بیان کردند و افزودند: نباید با خیال‌پردازی‌ها و کارهایی که دست‌نیافتنی است، دست روی دست گذاشت و کاری انجام نداد. اگر از استعدادها بجا استفاده نکنیم ضرر و زیان خواهیم دید.

ايشان با اشاره به‌ انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای شهر و روستا گفتند: باید مراقب بود و یقین داشته باشیم که دشمن دلش می‌خواهد آسیب به انتخابات بزند و تفرقه میان طرفدار کاندیداها ایجاد شود‌،بنابراین انتخابات باید در نهایت آرامش و پرشور برگزار شود.

استاد برجسته حوزه علمیه قم بابیان این که بايد از کارهای تحریک‌آمیز در انتخابات پرهیز کرد، خاطرنشان کردند: این که قبل از اعلام نتایج برخی طرفداران کاندیداها جشن پیروزی بگیرند، این کار درستی نیست. اهانت به کاندیداهای طرف مقابل مسئولیت شرعی و در پیشگاه خداوند مجازات دارد.

آیت‌الله العظمي‌مکارم شیرازی با تأکید بر انتخاب اصلح بیان کردند: باید باور کنیم کسی را که انتخاب می‌کنیم در اعمال او شریک هستیم، نباید به خاطر تعصب و رفاقت به فردی رأی دهیم، این‌ها همه در پرونده اعمال انسان نوشته می‌شود و اعمال انسان در پیشگاه انسان حضور می‌یابد.

آیت‌الله‌العظمی حسین مظاهری از مراجع عظام تقلید هم در پیامی مردم را به مشارکت گسترده در انتخابات 29 اردیبهشت دعوت کردند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دفتر این مرجع تقلید، ایشان در این پیام آورده است: ملّت بزرگوار ایران! جمعه 29 اردیبهشت، صحنۀ سرنوشت‌‌ساز دیگری برای شما مردم مسلمان و فهیم است تا بار دیگر با پدید آوردن یک حضور آگاهانه و پرشور، هم اقتدار و ایمان خود را به منصۀ ظهور درآورید و هم آیندۀ این سرزمین اسلامی را رقم بزنید. بی‌شک شما ملّت حقّ‌جو و بصیر، با دقت و آگاهی کامل، در پای صندوق‌های رأی حاضر خواهید شد و به امید خداوند سبحان، با خلق حماسۀ دیگری، بدخواهان و مخالفان اسلام و جمهوری اسلامی را نا‌امید خواهید ساخت، ان‌شاء‌الله.

علی شمخانی نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی هم با صدور پیامی‌با اشاره به نقش و اهمیت مشارکت مردمی‌در تقویت امنیت کشور، افزود: ایران در این عرصه در منطقه پیشتاز است و قطعاً بخش زیادی از امنیت پایدار کشور مرهون نظام مردم سالاري دینی است.

به گزارش جماران، وی ادامه داد: مهمترین ویژگی مشارکت سیاسی مردم که یکی از نمادهای آن انتخابات است تضمین و ارتقاء رشد سیاسی جامعه ودر عین حال حفظ ثبات سیاسی است.

شمخانی با بیان این که فضای آزاد گفتگوها، مناظره‌ها و سخنرانی‌ها در انتخابات‌،فرصتی برای افزایش سطح آگاهی عمومی‌جامعه فراهم آورد، تاکید کرد: رشد آگاهی موجب ایفای نقش مردم برای حفظ و ارتقای منافع ملی و به دنبال آن امنیت ملی می‌شود.

آیت‌الله العظمی‌نوری همدانی هم با اشاره به موضوع انتخابات،گفتند:جهاد در گذشته رفتن به جبهه وخون دادن برای پیروزی این انقلاب بود؛ اما جهاد امروز شرکت در انتخابات است.

به گزارش ایسنا، این مرجع تقلید با بیان این که ما انتخابات ریاست جمهوری و شورای اسلامی‌شهرها را در پیش داریم و مردم باید حضورحداکثری داشته باشند، افزودند: حضور در این انتخابات واجب است و همه باید شرکت کنند؛ چرا که تکلیفی است که بر عهده ماست وامیدواریم همه مردم اعم اززن،مرد،پیروجوان به عنوان یک جهاد در انتخابات شرکت کنند. جهاد در گذشته رفتن به جبهه و خون دادن برای پیروزی این انقلاب بود،اما جهاد امروز شرکت در انتخابات است، چرا که باید در مقابل دشمن نشان دهیم که به این نظام علاقه مند بوده و هر رأی ما تیری بر پیکر دشمنان خواهد بود.

آیت‌الله العظمی‌نوری همدانی در ادامه بر حمایت از نظام تأکید کردند و گفتند: نظام اسلامی‌ما بر پایه عقیده، اعتقاد و مذهب ما به وجود آمده و نظامی‌ولایی است که جزو دین ما ست. پس تضعیف نظام جایز نیست و باید در انتخابات شرکت کرد.
ظریف: حتی یک رای می‌تواند آینده را تغییر دهد

محمد جواد ظریف وزیرامورخارجه کشورمان‌، در پیامی‌از مردم برای مشارکت در دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری دعوت کرد.

متن این پیام بدین شرح است:
بسم الله الرحمن الرحیم
سلام،
انتخابات روز جمعه، آینده همه ما را رقم خواهد زد و مشخص خواهد کرد که مردم ایران راه پیشرفت و توسعه و راه انسجام و حضور همه جانبه برای مشارکت برای ساختن آینده خودشان را انتخاب خواهند کرد و به دنیا نشان خواهند داد که باید با این مردم با زبان احترام صحبت کنند و نمی‌توانند هیچگاه یک ایرانی را تهدید کنند. اگر مشارکت شما در انتخابات ۹۲نبود هیچ گاه برجام به نتیجه نمی‌رسید. هیچ گاه تحریمها برداشته نمی‌شد و هیچ‌گاه دنیا ناگزیر از این نمی‌شد که با نمایندگان شما با احترام و با زبان تکریم صحبت کنند نه با زبان تحقیر و تهدید.

من همه ایرانیان، ایرانیان خارج از کشور و ایرانیان داخل کشور را دعوت می‌کنم که همه روز جمعه به پای صندوق رای بروند. هم خودشان‌، هم دوستانشان و هم خانواده و آشنایانشان را تشویق کنند که به پای صندوق رای بروند. من به ایرانیان خارج از کشور اطمینان می‌دهم که رای تک تک شما اهمیت و تاثیر دارد و از آن صیانت خواهد شد. روز جمعه همه ما با این اطمینان به پای صندوقهای رای می‌رویم که حتی یک رای می‌تواند آینده را تغییر دهد. حتی یک رای درنتیجه انتخابات تاثیر خواهد داشت. همه ما روز جمعه برای ادامه مسیر و برای ادامه ساختن ایرانی شکوهمند‌، پراحترام و با عزت و سربلندی در پای صندوقهای رای برای انتخابات ریاست جمهوری و انتخابات شوراها حضور پیدا خواهیم کرد. شاد و سربلند باشید.

بیانیه دکتر روحانی درباره انتخابات ریاست جمهوری
دکترحسن روحانی درباره انتخابات ریاست جمهوری بیانیه‌ای صادر کرد.

به گزارش ایسنا، متن کامل این بیانیه به شرح ذیل است:
بسم‌ا.. الرحمن الرحیم
ملت شریف و بزرگ ایران
با سلامی‌از صمیم دل‌، در برابر عزم و همت و وفاداری شما سر تعظیم فرود می‌آورم و نکاتی چند را که در آستانه این انتخابات سرنوشت‌ساز لازم می‌دانم به عرض می‌رسانم:
۱. قبل از هرچیز صمیمانه از بیانات رهبر معظم انقلاب در روز چهارشنبه ۲۷اردیبهشت قدردانی می‌کنم که خردمندانه به شرایط افتخارآفرین برگزاری آرام انتخابات در کشور اشاره کردند و رعایت انضباط و پایبندی به قانون در سه مرحله‌ی «قبل از انتخابات، روز انتخابات و بعد از انتخابات» را متذکر شدند و با اشاره به جدیت دستگاه‌های اجرایی و نظارتیِ انتخابات و دستگاه‌های حافظ امنیت در انجام وظیفه‌ خود، از همه دستگاه‌ها خواسته‌اند در کمال هماهنگی امانتدار رأی مردم باشند.
سخنان معظم‌له نشان داد که وظیفه همه ما تا پایان برگزاری انتخابات، حفظ انضباط، آرامش و قانونمندی است.
۲. از آنجا که در این مدت فرصت نیافتم تا به برخی استان‌ها سفر کنم، بر خود واجب می‌دانم از مردم همه این استان‌ها که توفیق زیارتشان را نیافتم عذرخواهی نمایم و عهد دیدار هرچه نزدیکتر با آنان را تجدید کنم. همچنین یک بار دیگر از میهمان‌نوازی مردم همه استان‌هایی که در آن‌ها افتخار حضور داشتم سپاسگزاری نمایم.
۳. اینجانب از همه دانشجویان و جوانان کشور که سفیران آگاهی و امیدهای آینده پرفروغ ایران هستند تقاضا می‌کنم در دو روز باقیمانده تا زمان رأی‌گیری در خانه ننشینند و راهی شهر و دیار خود، در اعماق روستاها و شهرها و اقامتگاه‌های عشایری کشور شوند و با روشنگری نسبت به مسائل کشور و تبیین راهکارهای علمی‌و عقلانی بهبود آنها، مردم را به مشارکت فعالانه در انتخابات فرا بخوانند. دانشجویان و جوانان عزیز مستحضرند که در روزهای گذشته، عده‌ای برای کسب نامشروع قدرت، دروغ‌های زیادی را درباره امضای سند ۲۰۳۰و قصد دولت برای ارائه آموزش‌های غیراخلاقی و منافی عفت در روستاها و نقاط حاشیه‌ای شهرها و مراکز مذهبی پراکنده‌اند و هراسی اخلاقی در دل مردمان دیندار و پاک‌نهاد این سرزمین ایجاد کرده‌اند. اینجانب از شما می‌خواهم با روشنگری و تلاش برای آگاه کردن مردم نسبت به کذب بودن چنین سخنان افتراآمیز و بی پایه ای، راه را بر هر گونه سوءاستفاده مردم‌فریبان از احساسات و عواطف دینی مردم ببندید.
۴. من از همه فرهنگیان و معلمان عزیز کشور که از دیندارترین و فرهیخته‌ترین مردمان و اقشار این سرزمین هستند بابت سیل دروغ‌ها و تهمت‌هایی که قدرت‌طلبان در روزهای گذشته نثار آموزش و پرورش کرده‌اند و باعث دل‌آزردگی ایشان شده‌اند‌،عذرخواهی می‌کنم. شما مشعلداران آگاهی کشورید. بپا خیزید و موج گمراهی و سیاه نمایی را از این کشور دور کنید. انشاءالله بعد از برگزاری انتخابات فرصت کافی وجود خواهد داشت تا درباره همه این اتهامات روشنگری کنیم تا سیه روی شود هر که در او غش باشد.
۵. روستاییان عزیز و سخت‌کوش! اینجانب با کمال قاطعیت به شما اعلام می‌کنم که اولاً نه تنها یارانه فعلی‌تان به صورت سابق ادامه پیدا خواهد کرد، بلکه همان‌طور که در برنامه‌های خود به تفصیل اعلام کرده‌ام، گام اول برنامه دولت در حذف فقر مطلق، طبق قانون، از ابتدای امسال با افزایش بیش از سه برابری میزان مقرری مددجویان کمیته امداد حضرت امام (ره) و سازمان بهزیستی به اجرا درآمده است و در گام دوم، برنامه‌ای اجرا می‌شود که تا پایان دولت دوازدهم، فقر مطلق از کشور ریشه‌کن خواهد شد‌.
۶. مردم عزیز و تلاشگران صبور‌، فریب حرف‌هایی را که با تمسک به روش‌های غیراخلاقی و صرفاً با قصد تخریب بیان می‌شوند نخورید. به شما وعده‌هایی می‌دهند که خودشان هم می‌دانند، تحقق آنها جز با گرانی لجام گسیخته و کاهش قدرت خرید طبقات کم درآمد امکانپذیر نیست.

اینجانب متعهد می‌شوم با اتکای به قوانین و اسناد بالادستی کشور و با اجرای برنامه‌ کارشناسی و دقیق تهیه‌شده برای دولت دوازدهم، در مسیر تعالی کشور و بر مبنای شعار «آزادی، امنیت؛ آرامش و پیشرفت» حرکت نمایم.
دوباره ایران، دوباره اسلام، دوباره اعتدال، دوباره امید.

وعده دیدار ما در کاروانهای ۱+۱۱در پای صندوق‌های رأی : ۸صبح جمعه ۲۹فروردین
حسن روحانی/۲۷اردیبهشت ۱۳۹۶

ولایتی‌: حضور مردم عامل وحدت می‌شود
رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت در پیامی‌به مناسبت انتخابات ریاست جمهوری ضمن دعوت برای حضور در پای صندوق‌های رای، اعلام کرد: یقین دارم بار دیگر این حضور، عاملی برای وحدت و انسجام در جهت توسعه و پیشرفت روزافزون ایران خواهد بود.

به گزارش ایسنا، متن پیام علی اکبر ولایتی به این شرح است:

بسم‌الله الرحمن الرحیم
ایران اسلامی‌در آستانه انتخابی دیگر برای تامین عزت‌، عظمت‌، امنیت و استقلال خود قرار گرفته تا بار دیگر نماد مردم سالاری دینی را با شکوه هر چه بیشتر در برابر چشمان جهانیان به منصه ظهور رساند و با شرکت همه مردم بزرگوار ایران در انتخابات ریاست جمهوری، برگ زرین و زیبای دیگری را در تاریخ نظام مقدس جمهوری اسلامی‌ بر جای گذارند.

رهبر کبیر انقلاب اسلامی‌حضرت امام خمینی(ره) به عنوان معمار این نظام مقدس، همواره بر نقش رای مردم در اداره کشور تاکید فرمودند و حضور در پای صندوق رای را واجب می‌دانستند و مقام معظم رهبری(مدظله العالی) هم این حضور را مظهر مردم باوری‌، حق و تکلیف، موجب ناکامی‌دشمنان و دخالت در تعیین سرنوشت کشور اعلام فرمودند و لذا مردم شریف ایران با حضور خود در این تکلیف بزرگ و مهم‌، بار دیگر گام مستحکمی‌را برای پیشرفت، توسعه و اعتلای کشور بر خواهند داشت.

انتخابات، نماد مشارکت مردم برای تصمیم گیری در تمام شئون اداره کشور است و مردم این سرزمین با حضور خود در پای صندوق‌های رای، امنیت، اقتدار، آرامش، قوام‌، توسعه و پیشرفت را که در سایه مجاهدت‌ها و رشادت‌های شهدای گرانقدر و ایثارگران عزیز محقق گردیده و با پشتوانه مردمی، رهبری داهیانه مقام معظم رهبری(مدظله العالی) و تلاش خدمتگزاران به نظام ادامه یافته است تضمین خواهند كرد و این مسیر روشن و نورانی را با افتخار ادامه خواهند داد‌.
اینجانب از همه مردم عزیز و بزرگوار ایران برای حضور در پای صندوق‌های رای دعوت مي‌كنم.

دعوت معاون رئیس جمهوری از زنان
شهیندخت مولاوردی معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده گفت: اگر زنان خواهان استیفای حقوق شرعی و قانونی خود و به نتیجه رسیدن تلاش‌های انجام شده برای ارتقای جایگاهشان هستند، باید در انتخابات شرکت کنند چرا که این اهداف با مشارکت اندک محقق نمی‌شود.

شهیندخت مولاوردی در گفتگو با ایسنا، افزود: حضور زنان در انتخابات می‌تواند بر تشویق سایر اعضای خانواده برای رای دادن و مشارکت در تعیین سرنوشت خود موثر باشد. زنان در خانواده و جامعه هم به عنوان یک گروه مرجع حضور دارند. به عنوان نمونه زنان تحصیلکرده و آگاه در خانواده و اجتماع می‌توانند محل رجوع باشند ،چون با اشرافی که به مسائل مبتلابه جامعه دارند و با آگاهی نسبت به تاثیر انتخابات بر تعیین سرنوشت خود، خانواده و جامعه می‌توانند حضور تعیین کننده‌ای پای صندوق‌های رای داشته باشند بنابراین زنان به عنوان دختر، همسر، مادر و خواهر می‌توانند اهمیت مشارکت حداکثری در انتخابات را به سایر اعضای خانواده یادآور شوند‌.

وی درباره تبعات مشارکت اندک در انتخابات، اظهار داشت: مشارکت حداقلی به طور قطع نمی‌تواند ما را در تحقق اهدافی که مد نظرمان است، یاری دهد؛ بنابراین باید در انتخابات مشارکت و از این طریق وضع مطلوب مد نظر خود را دنبال کنیم و میدان را خالی نکنیم چرا که این کار موجب به وجود آمدن وضعی می‌شود که مطلوب ما نیست.

مولاوردی در ادامه گفت: هر چه به زمان برگزاری انتخابات نزدیک‌تر می‌شویم حساسیت شرایط و اهمیت مشارکت در این رویداد بیشتر نمود پیدا می‌کند. با توجه به وضعی که در چندین انتخابات اخیر داشته‌ایم،انتظار می‌رود که این حساسیت توسط مردم آگاه و فهیم درک شود و در این انتخابات مشارکت کنند.

وی تاکید کرد: شرکت در انتخابات فقط تعیین کننده سرنوشت چهار سال آینده کشور نیست بلکه می‌تواند مقدمات بسیاری از سیاست‌ها را فراهم کند که آثار آن سالیان متمادی بر فرآیندهای اقتصادی، اجتماعی،‌سیاسی و فرهنگی تاثیر می‌گذارد. کمااینکه سیاست‌های دولت قبل فقط محدود به هشت سال گذشته نبود و سالیان سال می‌تواند جامعه و خانواده را متاثر کند. ما با علم به این واقعیت می‌توانیم تصمیم درستی بگیریم و انتخاب آگاهانه‌ای انجام دهیم.

معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده گفت: پس از برگزاری دوره‌های مختلف انتخابات انتظار داشتیم شاهد انتخابات برنامه محور باشیم، اما متاسفانه در این دوره هم این اتفاق نیفتاد و مناظره‌ها که می‌توانست این توقع را برآورده کند، کمتر مجالی برای پرداختن به این کار شد.

دعوت بنیاد شهید از مردم و ایثارگران برای شرکت در انتخابات
بنیاد شهید و امور ایثارگران با صدور بیانیه ای از ملت عزيز ایران و خانواده معزز شهدا و ایثارگران دعوت کرد تا در انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی‌ شهر و روستا پرشورتر از گذشته شرکت کنند و شکوه ایران اسلامی ‌را به همگان نشان دهند.

به گزارش روابط عمومی‌بنیاد شهید و امور ایثارگران، در اين بيانيه آمده است: شهدا و ایثارگران برای پیروزی انقلاب اسلامی ‌و بقای نظام جمهوری اسلامی‌جانفشانی کردند و حضور فعال و پرشور ملت در انتخابات، یکی از راه‌های تداوم راه شهد است چرا که حضور حداکثری مردم در پای صندوق‌های رأی موجب افزایش پشتوانه مردمی‌ و اعتماد بین مردم و مسئولان و ثبات نظام جمهوری اسلامی ‌ایران است. از ملت عزیز ایران و خانواده معزز شهدا و ایثارگران که همیشه در تمامی‌عرصه‌ها حضوری سازنده و تاثیرگذار داشته‌اند دعوت می‌کنیم در انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی ‌شهر و روستا در29 اردیبهشت ماه نیز پرشورتر از گذشته شرکت کنند و بالندگی، عظمت و شکوه ایران اسلامی ‌را به همگان نشان دهند.

منبع: روزنامه اطلاعات