عموم آحاد مردم ایران که حق رای داشته‌اند دیروز از نخستین ساعات اولیه صبح، با حضور گسترده و انبوه در مساجد و مدارس و سایر شعب اخذ رای نسبت به عمل به این تکلیف و وظیفه شرعی و ملی احساس مسئولیت کردند و تا ساعت...شب گذشته که چندین بار رای گیری تمدید هم شد رای خود را در اقصی نقاط کشور و بالغ بر 100 کشور و 133 نمایندگی ایران در خارج از کشور به صندوق ریختند.

از نکات قابل توجه این حماسه، حضور والدین به همراه فرزندان خود در شعب اخذ رای بود؛والدینی که با سپردن برگه‌های حاوی رای خود به دست فرزندان کوچکشان از هم اکنون مشق حضور و همدلی و حساسیت نسبت به سرنوشت را به فرزندانشان آموختند.

آنچه آشکار بود این که دیروز همه آمده بودند مردم در گوشه و کنار کشور و خارج از مرزهای جمهوری اسلامی ایران با حضوری پررنگ و کم نظیر در صف‌های رای گیری برگه‌های رای را برای انتخاب تا نام نامزد موردنظر خود در صندوق‌ها انداختند.
اگر چه پنجمین دوره انتخابات شورای اسلامی شهر و روستا نیز همزمان با انتخابات ریاست جمهوری برگزار شد، ولی برخی از رای دهندگان که مصمم برای انتخاب رئیس‌جمهور بودند، نسبت به نامزدهای شوراهای شهر و روستا و تعداد آنها شناخت کافی نداشتند و یا از ذکر تعداد لازم برای شهر تهران که 21 نفر بودند، صرف نظر کردند. این شور و شوق مردم برای انتخاب رئیس‌جمهور به اندازه‌ای بود که انتخابات شورای اسلامی شهر و روستا را در این روز زیر سایه و شاید بتوان گفت که به حاشیه برده است.

همچنین رهبر انقلاب اسلامی ایران، مراجع عظام، علما، روحانیون، مسوولان و شخصیت‌های برجسته کشور در پای صندوق‌های رای حضور یافتند و حضور مردم در انتخابات را نشانه اقتدار نظام، مردم سالاری، آزادی مردم در ایران دانستند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای: حضور مردم در انتخابات نعمت بزرگی است

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در اولین ساعت آغاز اخذ رای پس از انداختن رای خود به صندوق در حسینیه امام خمینی(ره)، در توصیه به مردم و دست اندرکاران انتخابات اظهار کردند: خدای متعال را بر نعمت مردم سالاری و انتخابات و حضور مردم سپاسگزاری می‌کنم. این نعمت بزرگی است.

ایشان افزودند: بحمدالله مردم ما هم شکرگزار این نعمت هستند چون می‌بینید که شرکت می‌کنند. توصیه من این است که هر چه بیشتر شرکت کنند و هر چه زودتر پای صندوق‌ها بیایند. معتقدم کار نیک را باید در اول وقت آن انجام داد و تاخیر نباید انداخت.
مقام معظم رهبری ادامه دادند: معتقدم که انتخابات ریاست جمهوری بسیار مهم است. سرنوشت کشور دست آحاد مردم است که رئیس قوه مجریه را انتخاب می‌کنند. به اهمیت این کار توجه کنند.

ایشان همچنین درباره انتخابات شوراها یادآور شدند: انتخابات شوراهای شهر و روستا هم مهم است زیرا کسانی انتخاب می‌شوند که خدمات شهری و روستایی یعنی مسائل روزمره مردم را در اختیار دارند. آن هم مهم است و باید با دقت،‌ ملاحظه و شناخت ان‌شاءالله شرکت کنند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در پایان اظهار کردند: این توصیه من به آحاد مردم است. از شما و مسئولین صدا و سیما که زحمت می‌کشید تشکر می‌کنم و از حضرات خبرنگار که مشغول کار مهم انتقال خبر هستند هم تشکر می‌کنم.

حضرت آیت‌الله صافی گلپایگانی: دعا می‌کنیم تا کشور اسلامی ایران آباد باشد
آیت‌الله لطف‌الله صافی گلپایگانی از مراجع عظام تقلید، در انتخابات دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و پنجمین دوره شورای اسلامی شهر و روستا شرکت کرد و رای خود را به صندوق انداخت.

این مرجع تقلید روز جمعه در اولین ساعات رای گیری، پس از انداختن رای خود به صندوق در جمع خبرنگاران گفت: امیدواریم ملت ما تحت عنایت حضرت ولی عصر(عج) در همه زمینه‌ها سربلند و موفق باشد.

ایشان افزود: برای همه مسوولان و مردم دعا میکنیم و آرزوی سربلندی و عظمت برای ایران اسلامی و همه مردم در دنیا و اخرت داریم.

این مرجع تقلید با بیان اینکه دعا می‌کنیم تا کشور اسلامی ایران آباد و همه مردم از جمیع گرفتاری‌ها محفوظ باشند، گفت: امیدواریم همه این ملت ایران و مسئولان در مقاصد صحیحی که دارند گام بردارند.

حضرت آیت‌الله جوادی آملی:امیدوارم آنچه از صندوق بیرون می‌آید به مصلحت نظام باشد
آیت‌الله جوادی آملی با بیان اینکه "کار و رفتار مردم و حضور در انتخابات عبادت است،" گفت: امیدواریم آنچه از صندوق رای بیرون می‌آید به مصلحت نظام و مورد رضایت حضرت ولی عصر(عج) باشد.

طبق گزارش رسیده، این مرجع تقلید، دیروز با شرکت در انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری و پنجمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا رای خود را در صندوق سیار 549 انداخت.

ایشان در سخنانی با بیان اینکه این نظام به برکت حضرت ولی عصر(عج) مستقر شده است، گفت: از رهبر معظم انقلاب و تمام کسانی که انتخابات را به جلال، شکوه و عظمت و امنیت برگزار می‌کنند، قدرشناسی می‌کنیم.

ایشان تصریح کرد: دین به ما آموخت که مردم برای رای دادن و حضور در پای صندوق می‌ایستند، مردم را خالق مردم معرفی می‌کند و سخنان انبیا و امامان معصوم(ع) به تبیین این مسئله پرداخته است.امام علی علیه السلام، مردم را به عنوان ستون دین معرفی کرده‌اند، نه رای دهنده و نه ستون سیاست، جمهوریت و حکومت.

آیت‌الله جوادی آملی در ادامه افزود: این دفاع مقدس را مردم حفظ کرده‌اند، مسئولان باید این هنر را داشته باشند که این ستون را حفظ کنند، ستونی که بر زمین افتاده باشد، مشکلی را حل نمی‌کند. ما باید بدانیم مردم ستون دین هستند نه برای رای دادن و تشریفات.

ایشان تصریح کرد: رهبر اگر علی(ع) هم باشد تا زمانی که مردم راضی و حاضر و پایدار نباشند، شکست قطعی است. داشتن رهبر خوب یکی از ارکان است و اساس کار این است که ستون مردم را نگه داریم.ملتی که جیبش خالی است را نمی‌توان با تعارف و تعریف نگاه داشت.

این مرجع تقلید با بیان این که ما امروز در منطقه نا ایمن قرار داریم اما در امنیت هستیم، گفت: همین فرزندان ملت به استقبال شهادت رفتند و بر این اساس تمام تلاش ما باید این باشد که این ستون را حفظ کنیم؛ چرا که ستون افتاده مشکلی را حل نمی‌کند.
آیت‌الله جوادی آملی با بیان این که کار و رفتار مردم و حضور در انتخابات عبادت است، تاکید کرد: امیدواریم آنچه از صندوق رای می‌آید به مصلحت نظام و مورد رضایت حضرت ولی عصر(عج) باشد.

حضرت آیت‌الله صانعی: رای امروز ایران به امید حاکمیت اسلام انجام می‌شود
حضرت آیت‌الله صانعی با حضور در شعبه صندوق اخذ رای شماره 12 قم، در دوازدهمین دروه انتخابات ریاست جمهوری و پنجمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا شرکت کردند و رای خود را به صندوق انداختند.
ایشان پس از اینکه رای خود را به صندوق انداختند، ضمن سخنانی کوتاه اظهار کرد: رای امروز ملت بزرگوار ایران، به امید حاکمیت اسلام راستین که ضامن سعادت دنیا و آخرت است، انجام می‌شود و به مصداق آیه شریفه « رَبَّنَا آتِنَا فِی الدُّنْیا حَسَنَهً وَفِیالاْخِرَهِ حَسَنَهً»، ان‌شاء‌الله اجر معنوی در دنیا و آخرت شامل حال ملت ایران خواهد شد.

حضرت آیت‌الله مظاهری:حضور مردم تایید و تقویت نظام جمهوری اسلامی است
حضرت آیت‌الله مظاهری صبح دیروز در اولین ساعات اخذ رای، در دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، پنجمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا و نیز در انتخابات میان‌دوره‌ای مجلس شورای اسلامی شرکت کرده و آرای خود را به صندوق انداخت.

ایشان پس از انداختن رای خود به صندوق، شرکت مردم در انتخابات را ضروری دانسته و تاکید کرد: حضور مردم پای صندوق‌های رای و شرکت در انتخابات، به معنای تایید و تقویت نظام جمهوری اسلامی است و از این جهت که تقویت جمهوری اسلامی واجب است، شرکت در انتخابات نیز لازم است.

ایشان امنیت و آرامش کشور را مطلوب ارزیابی و اظهار امیدواری کرد که با تاییدات الهی و حضور آگاهانه مردم در همه صحنه‌ها، همواره این امنیت و آرامش پایدار و برقرار باشد.

حضرت آیت‌الله سبحانی: شرکت در انتخابات موجب حفظ و بالندگی نظام اسلامی است
آیت‌الله جعفر سبحانی از مراجع عظام تقلید، گفت: مردم با حضور پای صندوق‌های رای و انتخاب فرد صالح و مومن به حفظ نظام که از واجبات است کمک می‌کنند.

این مرجع تقلید روز جمعه در اولین ساعات رای گیری، پس از انداختن رای خود به صندوق سیار 548 در جمع خبرنگاران، با بیان اینکه "نظام ما نظام جمهوری اسلامی است یعنی بر دو پایه اسلامیت و جمهوریت استوار است"، عنوان کرد: جمهوریت یعنی براساس آرا و نظر مردم شکل گرفته و رو به جلو حرکت می‌کند.

ایشان با بیان اینکه پایه دوم نظام اسلامیت آن است افزود: مبانی نظام ما از اسلام و موازین اسلامی گرفته شده است و به همین منظور حفظ جمهوریت و اسلامیت از اهمیت بالایی برخوردار است.

ایشان با تاکید بر اینکه حفظ جمهوریت و نظام با شرکت اکثریت پای صندوق‌های رای شکل می‌گیرد، گفت: با کسی که انتخاب می‌کنیم، شرط می‌کنیم که به قوانین اسلام پایبند باشد و در آن مسیر حرکت کند؛ هم در انتخابات شوراها، هم در مجلس و هم ریاست جمهوری اینگونه است.

این مرجع تقلید، به فرمایش امام راحل مبنی بر اینکه جمهوری اسلامی نه یک کلمه بیشتر و نه یک کلمه کمتر است، اشاره کرد و گفت: هرچه حضور پای صندوق‌های رای حداکثری و باشکوهتر باشد و فرد مومن - انقلابی انتخاب کنیم به حفظ و بالندگی نظام اسلامی که از واجبات است کمک کرده‌ایم.

آیت‌الله علوی گرگانی: مردم برای تعیین سرنوشت خود در انتخابات شرکت کردند
حضرت آیت‌الله سید محمد علوی گرگانی پس از انداختن رای خود در صندوق اظهار داشت: از خداوند می‌خواهیم سرنوشت مملکت به دست بزرگواری بیفتد که در کارها عمل به دستورات الهی را مدنظر داشته باشد.

ایشان با بیان اینکه مردم همانند دیگر صحنه‌ها و انتخابات‌های گذشته همچنان در صحنه حضور داشته باشند، افزود: مردم برای تعیین سرنوشت خود در انتخابات شرکت کنند.

رئیس جمهور:فردای انتخابات روز همدلی و نشاط است
رئیس جمهور کشورمان با بیان اینکه همه رقابت‌ها تا پایان امروز خاتمه می‌یابد تاکید کرد: فردای انتخابات روز همدلی، وحدت و نشاط است و همه در کنار هم خواهیم بود.
حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری صبح دیروز پس از حضور در حسینیه ارشاد و انداختن رای خود به صندوق‌ در جمع خبرنگاران با تاکید بر اینکه امروز، روز بسیار مبارکی برای مردم ایران است، اظهار کرد: امروز در واقع مردم یکی از حقوق‌های مهم خود که حق تعیین سرنوشت کشور است را تعیین می‌کنند.
وی با اشاره به مشارکت گسترده مردم در انتخابات امروز، خاطر نشان کرد: براساس آنچه که در اول صبح به من گزارش دادند، حضور مردم در همه شهرها و روستاها بسیار خوب است و صفوف طولانی از ابتدای صبح ایجاد شده است. مردم احساس می‌کنند که این رای برای آنها و سرنوشت خود و فرزندان و حتی نسل‌های آینده‌شان بسیار تاثیرگذار خواهد بود.
رئیس جمهوری تصریح کرد: حضور پرشور مردم بسیار مهم است و قدرت و امنیت ملی کشور را تضمین می‌کنند. این حضور راه پیشرفت را برای ما هموار و نفوذ ایران در منطقه و جهان را افزایش می‌دهد. بنابراین هر رای مردم، یک قطره به دریای خروشان ایران اسلامی می‌افزاید و اقتدار و قدرت ملت ایران را به رخ جهانیان می‌کشاند.

روحانی با اشاره به اهمیت انتخابات امسال ادامه داد: در این انتخابات ما به سمت 1400 و قرن جدید حرکت می‌کنیم و به همین دلیل باید تلاش کنیم که با آمادگی، قدرت و پیشرفت کامل وارد قرن جدید شویم.
این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری با دعوت مردم برای مشارکت در انتخابات امروز،‌ اظهار کرد: از همه مردم خواهش می‌کنم بخاطر اهمیت فوق العاده‌ای که این انتخابات برای ملت دارد و همچنین تاثیرگذاری که روی ملت‌های منطقه و امنیت و ثبات منطقه و آینده فرزندانمان دارد پای صندوق‌های رای بیایند و رای دهند.
روحانی با بیان اینکه امیدوارم با حضور گسترده مردم تکلیف انتخابات در مرحله اول روشن شود،‌ خاطر نشان کرد: اگر همه مردم پای صندوق‌های رای بیایند و هر کسی برای مردم خیر است انتخاب شود و با رای بسیار خوب بتواند خدمتگزار خوبی برای مردم باشد، این نشاط و خوشحالی که مردم امروز پای صندوق‌های رای دارند تا پایان 4 سال آینده ادامه پیدا می‌کند.
این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری تاکید کرد: هر کسی که با رای مردم انتخاب شود،‌ همه در این چهار سال باید به او کمک کنیم تا این بار سنگین مسئولیت را به مقصد برسانیم و همچنین بخاطر اشتغال فرزندان، تولید ملی، افزایش صادرات غیر نفتی و تاثیر‌گذاری مان در سطح جهان و اعتلای فرهنگ و نشاط مردم و نیز وحدت کشور باید ‌به او کمک کنیم.

روحانی گفت: ان‌شاءالله تا پایان امروز رقابت‌های انتخاباتی پایان می‌پذیرد و فردا که روز وحدت، همدلی و نشاط است فراخواهد رسید و همه در کنار یکدیگر خواهیم بود. فردا همه یک هدف خواهیم داشت و آن سربلندی بیشتر ایران سربلندمان است.
دکتر روحانی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه در صورتی که یکی از رقبای شما در انتخابات پیش رو پیروز شود،‌ اولین کاری که انجام می‌دهید چیست و آیا به قانون تمکین می‌کنید، با تاکید بر اینکه اساس انتخابات بر مبنای قانون است، اظهار کرد: این که ما رای می‌دهیم و پای صندوق‌های آراء حاضر می‌شویم براساس قانون اساسی و قوانین کشور است و کشور فقط با قانون اداره می‌شود.
رئیس جمهور با بیان اینکه به نظر من در کشور دو نقص وجود دارد، ادامه داد: آنچه که در کشور به عنوان نقص وجود دارد به نظر من دو چیز است یکی اینکه گاهی متاسفانه قانون گریزی صورت می‌گیرد و دیگری آن است که اخلاق گریزی اتفاق می‌افتد؛ اگر این دو را حل کنیم همه چیز حل می‌شود.

روحانی در پایان با اشاره به روز بعد از انتخابات، گفت: همواره رسم بر این است که هر کسی برنده شد رقبای او به او تبریک بگویند.
رئیس مجلس:انتخابات عاملی تعیین‌کننده در ابعاد داخلی، خارجی و منطقه‌ای است
علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی دیروز با حضور در مسجد جامع حضرت ابوالفضل(ع) قم در انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی شهر و روستا شرکت کرد.
وی با بیان اینکه انتخابات عاملی تعیین‌کننده در ابعاد داخلی، خارجی و منطقه‌ای است، گفت: حضور چشمگیر مردم تاثیر به سزایی در دفع دشمنان کشور دارد.
علی لاریجانی همچنین در بازدید از ستاد انتخابات استان قم با اشاره به حضور گسترده مردم قم در انتخابات اظهار داشت: حدود 120 هزار نفر در مدت 3 ساعت و نیم پس از آغاز برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی شهر و روستا رای خود را به صندوق‌ها انداختند.

وی بابیان اینکه انتخابات پشتوانه‌ای برای ملت است، افزود: با توجه به اینکه انتخابات یکی از ارکان اساسی کشور به شمار می‌رود، بنابراین در تصمیم سازی کشور اهمیت به سزایی دارد، البته امروز انتخابات متنوعی در حال برگزاری است.
لاریجانی با تاکید براینکه انتخابات بانظم و ترتیب در حال برگزاری است، تصریح کرد: ان‌شاءالله انتظارات رهبر معظم انقلاب برآورده شده و شاهد انتخاباتی باشکوه باشیم.
وی خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران در منطقه‌ای قرار دارد که در سال‌های اخیر دچار مشکلات متعدد امنیتی و تروریسم و ناامنی شده، اما از امنیت خوبی برخوردار است که این مهم را مدیون هوشیاری مردم و رهبری است.

آملی‌لاریجانی: پیروز واقعی این انتخابات، ملت ایران است
رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه حضور در پای صندوق‌های رای و شرکت در انتخابات علاوه بر به نمایش گذاشتن همبستگی و اتحاد ملی، موجب ارتقای سطح امنیت و اقتدار کشور می‌شود، گفت: فارغ از نتیجه نهایی، قطعا ملت ایران پیروز واقعی این انتخابات است.
آملی لاریجانی پس از انداختن رای خود به صندوق اظهار کرد: فارغ از نتیجه، مسلما پیروز واقعی این انتخابات، ملت بزرگ ایران است که با حضور خود، همبستگی، اتحاد و حمایت از نظام را نشان می‌دهند و ضمن خنثی ساختن توطئه‌های دشمنان در منطقه و جهان، سطح اقتدار و امنیت ملی را ارتقا می‌بخشند.
رئیس دستگاه قضایی افزود: امروز دشمنان ما هم اعتراف می‌کنند که در جمهوری اسلامی، مردم با وجود همه فشارها و تحریم‌ها پای نظام ایستاده‌اند و بنا به تعبیر آنها یک روند دموکراتیک در کشورمان برقرار است و مردم آزادانه رای می‌دهند.
رئیسی: همه باید به رای مردم احترام بگذاریم
نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با تاکید بر اینکه رای مردم در جمهوری اسلامی تشریفاتی نیست، گفت: امام خمینی(ره) فرمودند میزان رای ملت است و این حرفی تشریفاتی نیست.
حجت‌الاسلام سید ابراهیم رئیسی کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری پس از رای دادن در مسجد جامع ارشاد شهرری در جمع خبرنگاران با بیان اینکه همه باید به رای مردم احترام بگذاریم، اظهار داشت: یکی از افتخارات جمهوری اسلامی حضور مردم برای شکل دادن به نهادهای مختلف است.

رئیسی درباره اینکه اگر پیروز انتخابات نباشید واکنش شما چیست، اظهار داشت: مملکت ما کشور قانون است و برای همه جناح‌های سیاسی محوریت قانون نه در حرف بلکه در عمل باید به رسمیت شناخته شود، چراکه در کشور ما سازوکاری برای انتخابات وجود دارد و عده‌ای به عنوان و مجری دست اندرکار هستند.
این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه اصل این سازوکار در قانون اساسی ما اطمینان بخش است تاکید کرد: در این سازوکار باید حق الناس و امانت‌داری رعایت شود..
رئیسی با بیان اینکه ما سازوکار رای گیری و اعلام آرا را اطمینان بخش میدانیم، تصریح کرد: همچنان که رهبر معظم انقلاب فرمودند ضمن تشکر از همه دست‌اندرکاران در حوزه اجرا و نظارت، می‌خواهیم از آرای مردم به عنوان امانت الهی حراست، صیانت و پاسداری کنند.
وی تاکید کرد: هرچه نتیجه انتخابات باشد همه باید خود را موظف بدانند که آن را نتیجه قانونی تلقی کنند و اگر نتیجه‌ای که از انتخابات بیرون می‌آید مطابق میل یک کاندیدا نباشد، نباید باعث به هم خوردن اصل سازوکار انتخابات شود.
رئیسی درباره پیروزی رقبا در انتخابات نیز گفت: من به نتیجه رای مردم احترام می‌گذارم و این نتیجه برای من و همه مردم قابل احترام است.
همچنین هاشمی طبا و میر سلیم دو تن دیگر از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری رای خود را در ساعات اولیه صبح به صندوق اخذ رای انداختند.

جهانگیری: حماسه‌ای بزرگ خلق شد
معاون اول رئیس‌جمهور با اشاره به حضور مردم پای صندوق‌های رای و استقبال پرشور آنها،‌ گفت: امروز (دیروز) با حضور مردم پای صندوق‌های رای حماسه‌ای بزرگ خلق می‌شود که در تاریخ ماندگار خواهد شد.
اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور پس از انداختن رای خود در صندوق‌های مستقر در حسینیه ارشاد در جمع خبرنگاران گفت: انگیزه‌ای که باعث شد من در نخستین ساعت پای صندوق‌های رای بیایم این است که امروز،‌ روز بزرگی برای ملت ایران است. مردم ما بعد از شنیدن نظرات کاندیداها فرصت انتخاب داشتند و امروز به صحنه آمده‌اند.
وی تصریح کرد: ملت ایران بهتر از هر کسی نسبت به کشور خود حساسیت دارد و همچنین وضعیت منطقه و حساسیت‌های آن را می‌داند و با حضور خود پای صندوق‌های رای حماسه بزرگی امروز خلق خواهند کرد، که در تاریخ ایران ماندگار خواهد شد. این انتخابات هم برای ملت ایران و هم برای دشمنان ایران پیام‌های بسیاری خواهد داشت. پیام این حضور به دشمنان ملت این است که ایران ملتی یکپارچه و متحد است که راه خود را انتخاب کرده و از آرمان‌های انقلاب،‌ امام و رهبری خود دفاع می‌کند.

منبع: روزنامه جمهوری اسلامی