اژه‌ای همچنین درباره بازداشت حمیدرضا بقایی، معاون اجرایی محمود احمدی‌نژاد در دولت دهم و نامه رئیس‌جمهوری سابق و اعلامیه اخیر قوه قضائیه درباره اتهامات این متهم و جزییات پرونده او گفت: حمیدرضا بقایی در رابطه با دو اتهام تبانی در معاملات دولتی و اختلاس بازداشت شده و این اتهامات باید رسیدگی شود. سخنگوی قوه قضائیه به نامه اخیر احمدی‌نژاد اشاره کرد و گفت: آقای احمدی‌نژاد نامه سرگشاده‌ای خطاب به ملت نوشت. فرازهای مختلفی در این نامه است و در بخش عمده آن، مسائلی که درباره آنها اظهارنظر شده، خلاف واقع است و متاسفانه مثل همیشه ایشان از یک فرد احتمالا متهم چیزی را شنیده و به استناد آن اظهارنظر کرده‌اند که بخشی از این اظهارات قابل تعقیب قضائی است.

غلامحسین محسنی‌اژه‌ای با اشاره به نامه‌ رئیس دولت‌های نهم و دهم درباره بازداشت بقایی تصریح کرد: آقای احمدی‌نژاد در یکی از قسمت‌های نامه‌اش گفته اتهام آقای بقایی این بوده که مصوبه دولت را برای ٣٠٠‌میلیون پاداش به افراد دولت قبل داده است. این خلاف است. ایشان به هیچ‌وجه به این عنوان که مصوبه دولت در توزیع ۳۰۰‌میلیون پاداش به افراد دولت قبل بوده، بازداشت نشده است.

هنوز پول غذاهایی که وزارت اطلاعات برای بقایی خریده را نگرفته‌ایم
او در پاسخ به دیگر اتهامات مطرح‌شده توسط احمدی‌نژاد گفت: آقای احمدی‌نژاد گفتند به ایشان اجازه نداده‌اند غذا از بیرون تهیه کند؛ البته این خلاف نیست. ایشان زمانی که در اختیار وزارت اطلاعات بوده، بارها و بارها غذا از بیرون تهیه می‌کردند، آن هم با هزینه دستگاه نه از پول خودش. باید دید اینها چنین اختیاری داشته‌اند یا نه! ما هنوز پول اینها را هم نگرفته‌ایم. سخنگوی قوه قضائیه با بیان این‌که آقای بقایی مکررا با خانواده خود در تماس بوده است، گفت: گفتند نور نداشته است در حالی ‌که ایشان در یک سوییت بوده است که هم تلویزیون، هم یخچال و هم از نور کافی برخوردار بوده است و از خانه برخی از ما و شما بهتر بوده است. دستخط ایشان را برای من فرستادند که گفته شده او به بند عمومی منتقل شود. ایشان گفته من در این سوییت راحت‌تر از بند عمومی هستم. با دستخط خودش نوشته من اینجا بمانم بهتر است.حجت‌الاسلام محسنی‌اژه‌ای در پاسخ به سوالی مبنی بر این‌که در مناظرات انتخاباتی برخی از کاندیداها مسائلی را در مورد رئیس‌جمهوری و تخلفات برادر وی، حسین فریدون، مطرح کردند، آیا پرونده‌ای در این خصوص بوده است، گفت: در این خصوص چندین‌نوبت تحقیق شد و از افرادی که مرتبط با موضوع هستند، تحقیق به عمل آمد که برخی بازداشت شدند و برخی بیرون هستند.

او گفت: برای وی دیروز (شنبه) قرار صادر شده و چون این قرار وثیقه است و تأمین نشده، وی به زندان معرفی شده است که اگر این قرار وثیقه را تأمین کند، آزاد می‌شود. محسنی اژه‌ای تأکید کرد که قرار صادره قرار بازداشت موقت نیست.سخنگوی قوه قضائیه همچنین در پاسخ به پرسشی در خصوص پرونده حسین فریدون اظهار کرد: این پرونده در خصوص مسائل مالی است، اما معوقات بانکی نیست.

قاتل آتنا به یک قتل دیگر اعتراف کرد اما جسد کشف نشد
محسنی‌اژه‌ای روز گذشته همچنین در توضیحات تکمیلی درباره پرونده قتل آتنا اصلانی در پارس‌آباد مغان گفت: موضوع اول مربوط به خانم کوچولویی بود که توسط یک فرد مجرم به قتل رسید. در ابتدا و همان لحظه‌ای که اعلام می‌شود این دختربچه مفقود شده، همه مسئولان استانی، ماموران نیروی انتظامی،‌ ماموران امدادی هلال‌احمر،‌ دادستان و سایر دستگاه‌ها مانند آتش‌نشانی بلافاصله وارد کار می‌شوند و هر جایی را که احتمال می‌دهند می‌توانند به نتیجه‌ای دست پیدا کنند، بازرسی می‌کنند.سخنگوی قوه قضائیه گفت: در بررسی اولیه نتیجه‌ای حاصل نمی‌شود،‌ به افرادی مظنون می‌شوند، به همین فردی که الان دستگیر شده مظنون می‌شوند و وی مورد تعقیب قرار می‌گیرد. ایشان در مدت اولیه بازداشت اعترافی نکرده بود و به خانمش یک پیغام می‌دهد که مقداری مواد مخدر در فلان جای محل سکونت پنهان کرده‌ام، آن را جابه‌جا کن.محسنی‌اژه‌ای ادامه داد: خانم این فرد نگران می‌شود و این موضوع را اطلاع می‌دهد و وقتی بررسی‌ها انجام می‌شود، به جنازه می‌رسند. دستگاه قضائی استان با تمام جدیت از لحظه اول دنبال این موضوع بود. رئیس دستگاه قضا هم تأکید کردند که هر چه سریع‌تر این موضوع رسیدگی شود. در رسیدگی به این موضوع دلخراش متهم به یک مورد دیگر هم اعتراف می‌کند که من قبلا هم خانم دیگری را به قتل رسانده‌ام و در جایی مثلا یک چاهی انداخته‌ام که با تمام تحقیقات هنوز آثاری از آن جسد کشف نشده بود،‌ البته مسأله مهمی است حق‌الله و حق‌الناس است. این موضوع در حال رسیدگی است؛ به غیر از اعتراف اسناد و مدارکی پیدا نشده است. اگر موضوع روشن شود این پرونده رسیدگی و حکمش صادر می‌شود.در میان اظهارات سخنگوی دستگاه قضا خبرنگاری پرسید برخی اخبار مبنی بر وجود چند جسد دیگر منتشر شده، آیا این موضوع درست است؟ که محسنی ‌اژه‌ای گفت: آنچه رسما متهم اعتراف کرده نسبت به مورد دومی بوده که هنوز کشف نشده است.

یک عامل نفوذی دو تابعیتی بازداشت و به ١٠‌سال حبس محکوم شد
سخنگوی دستگاه قضا همچنین از ورود یک عامل نفوذی دو تابعیتی آمریکایی و یک کشور دیگر به ایران خبر داد و گفت: این فرد با نفوذ خاصی وارد ایران شده بود که توسط نیروهای وزارت اطلاعات شناسایی و دستگیر شد و در دادگاه بدوی محکوم به ١٠‌سال حبس شده که این حکم قابل اعتراض است و اگر حکم قطعی وارد شود، من و همکارانم در خصوص اقداماتی که این فرد می‌خواسته انجام دهد، بیشتر توضیح می‌دهیم.

اسماعیل احمدی‌مقدم بازداشت نیست اما پرونده دارد
اژه‌ای در پاسخ به این سوال که پرونده آقای احمدی‌مقدم در بحث فروش نفت به کجا رسیده و این‌که آیا این فرد بازجویی و بازداشت شده است، گفت: همان‌طور که آن زمان هم گفتم، آقای احمدی‌مقدم بازداشت نیست اما پرونده دارد.

حجت‌الاسلام محسنی‌اژه‌ای همچنین در پاسخ به سوالی در خصوص الزام به صدور سند خودرو در دفاتر اسناد رسمی گفت: درباره سند خودرو و اعلام نظر مجلس باید به این نکته توجه کرد که آقای لاریجانی موضوع نامه‌نگاری را تکذیب کرد. ایشان گفتند که هیچ نامه‌ای خطاب به قوه قضائیه و جای دیگری ننوشتم و ندادم. اژه‌ای تصریح کرد: رئیس قوه قضائیه در بخشنامه خود در تاریخ ٢١ اسفند ‌سال ٩٥ توضیح داده قانون چه می‌گوید و در آخر هم گفته‌اند محاکم اسنادی را قبول می‌کنند و جنبه قانونی می‌دهند که در دفاتر اسناد رسمی ثبت شده باشد. سخنگوی قوه قضائیه تصریح کرد: ایشان در بخشنامه‌شان اعلام کرده‌اند که چنانچه سندی توسط دفترها ثبت نشده باشد، در محاکم سند رسمی حساب نمی‌شود.