محمد کیانوش‌راد*: هرچند هنوز کابینه دوازدهم به مجلس معرفی نشده، اما گویا ترکیب کابینه قطعی شده و طی چند روز آینده لیست کابینه به مجلس ارسال خواهد شد. معلمان، دانشجویان و کارگران سه قشر عظیم اجتماعی هستند که همواره درجریان اصلاحات و تحولات اجتماعی نقش اساسی را در جامعه ایران ایفا کرده‌اند.

از این‌رو حسن روحانی نسبت به این موضوعات کم‌توجهی نخواهد کرد. وقت آن رسیده روحانی به وزارتخانه‌های فرهنگی توجه ویژه‌ای داشته باشد چراکه اولا خواست و مطالبه عمومی جامعه که در رأی مردم متجلی شد و به تعبیر رئیس‌جمهور انتخابات راه از بیراه بود، چیزی جز دغدغه فرهنگی نبود. ثانیا برخی از وزارتخانه‌ها در توسعه فرهنگی و علمی کشور نقش اساسی دارند. به دیدگاه نگارنده، در شرایط فعلی حفظ دانش آشتیانی و ربیعی و معرفی گزینه‌های شایسته‌تر برای وزارتخانه‌های علوم و اقتصاد ضروری است. در حوزه فرهنگیان، انتخاب وزیری که بتواند مفاهیم توسعه‌ای را دریابد و با نگاهی عالمانه به آموزش و پرورش بنگرد، اهمیت بسیار دارد. دکتر دانش‌آشتیانی گام‌های نخستین را در توسعه آموزش و پرورش برداشته و دولت می‌تواند با ابقای دانش‌آشتیانی به بهبود وضع فرهنگیان امیدوار باشد.

پسندیده ‌است دکتر روحانی با ابقای دانش‌آشتیانی در آموزش و پرورش، به او فرصت تحقق برنامه‌هایش را بدهد. وزارت آموزش و پرورش نقشی بنیادی در توسعه کشور ایفا خواهدکرد و بدون تردید وزیر فعلی بهترین گزینه برای آموزش و پرورش است. دکتر دانش به عنوان فردی سالم، متعهد، بی‌هیاهو و پرکار در وزارت آموزش و پرورش شناخته شده است. به نظر می‌رسد کاندیدای پیشهادی فعلی که در اخبار مطرح شده و برخی اخبار نیز از انصراف وی ‌خبر می‌دهد، به‌رغم اینکه انسان شریف و درستگاری است اما توان اداره این وزارتخانه را ندارد. آقای روحانی به درستی جهتگیری خوبی را در بهداشت و درمان کشور اتخاذ کرده و به‌رغم هزینه‌های سنگین مالی که دولت به درستی پذیرای آن گردید، وضعیت بهداشت و درمان را به سمت ارائه خدمات بهداشتی و درمانی به نفع مردم هدایت کرده است. به نظر می‌رسد در مورد وزارت آموزش و پرورش نیز جهتگیری محسوس دولت ضروری است. بر اساس شنیده‌ها وزیر پیشنهادی روحانی رأی اعتماد مجلس را کسب نمی‌کرد و حتی اگر رأی بیاورد، نمی‌تواند در وزارت آموزش و پرورش عملکرد موفقی داشته باشد. ابقای دانش‌آشتیانی موجب شکل‌گیری، بهبود و رشد ساختارهای آموزش و پرورش به عنوان اصلی‌ترین عامل برای ایجاد توسعه در کشور خواهد شد.

آموزش وپرورش با مشکلات عدیده‌ای مواجه است و دولت در چهارسال گذشته توجه جدی نداشته است اما اکنون رئیس‌جمهور با حمایت از دانش‌آشتیانی می‌تواند به آینده آموزش و پرورش امیدوار باشد. متاسفانه در سه سال گذشته دانشجویان مورد توجه واقع نشدند و نیاز به یک وزیر فعال‌تر احساس می‌شود. بدون تردید انتخاب شخصی مناسب برای وزارت علوم به شدت مورد اقبال دانشگاهیان قرار خواهد گرفت. همان‌گونه که دولت در جهت حل مشکلات روابط بین‌الملل گام‌های بلندی را برداشته، جهتگیری در مورد رفع مشکلات اقتصادی نیز ضرورت دارد. بدون تردید برای وزارت اقتصاد، نیاز به شخصی است که علاوه بر دانش اقتصادی و داشتن نظریه مشخص برای تحرک بخشی به اقتصاد از توانایی اجرایی کافی نیز برخوردار باشد. اگر دولت روحانی در جهت انتخاب وزیر کارآمد در بخش اقتصاد، هماهنگ با تیم اقتصادی دولت و با انسجام عملی و نظری عمل نکند، بدون تردید در آینده نزدیک نیاز به تغییرات مجدد در وزارتخانه مهمی مانند وزارت اقتصاد به وجود خواهد آمد. کابینه مطرح شده دکتر روحانی در مجموع از معدل قابل قبول و رضایت بخشی برخوردار است اما رفع نواقصی که اکنون جامعه فرهنگی و فعالان اقتصادی احساس می‌کنند نیاز به تمهیدات و تدابیر لازم برای تداوم امید است و این تمهیدات و تدابیر لازم بهتر خواهد بود اگر به صورت کاملا معنادار در پیشنهاد وزیران شایسته در حوزه‌های اقتصادی و فرهنگی مورد توجه دولت قرار بگیرد و به عنوان اصلی‌ترین اولویت در توسعه زیر ساخت‌های فکری مورد توجه دولت باشد.

به نظر می‌رسد برخلاف چهارسال قبل، دکتر روحانی با مشکل ناهمسویی مجلس مواجه نباشد و بهتر است ایشان در خصوص وزارت آموزش و پرورش، آموزش عالی و اقتصاد تصمیم دیگری اتخاذ کند. در حوزه آموزش و پرورش، آموزش عالی و اقتصاد این مساله مشهود است. مجلس در انتظار است که وزرای معرفی شده هر یک دارای تجربه اجرایی موفق و دانش نظری در سطح وزیر کابینه باشند. به‌رغم هجمه‌های فعلی علیه رحمانی فضلی، معرفی مجدد ایشان برای وزارت کشور، در صورتی که در بدنه میانی استانداری‌ها و فرمانداری‌ها تغییرات موثری در جهت تجلی رأی مردم مشاهده شود، می‌تواند قابل قبول باشد. در صورت معرفی مجدد وزیر کشور فعلی، ارائه تضمین‌های لازم جهت اصلاح برخی از جایگاه‌های سیاسی ضروری است. وزارت کشور یک وزارتخانه سیاسی است و بدون تردید مجموعه فرمانداران و استانداران با حفظ رویه اعتدالی می‌توانند در جهت کمک به دکتر روحانی گام‌های موثرتری بردارند.

* تحلیلگر مسائل سیاسی

منبع: روزنامه آرمان امروز