رئیس جمهوری در نامه خود به هیأت رئیسه مجلس سیدمحمد بطحایی را برای وزارت آموزش و پرورش، محمدجواد آذری جهرمی را برای وزارت ارتباطات، سید محمود علوی را برای وزارت اطلاعات، مسعود کرباسیان را برای وزارت اقتصاد، محمد جواد ظریف را برای وزارت امور خارجه، حسن قاضی‌زاده هاشمی را برای وزارت بهداشت، علی ربیعی را برای وزارت تعاون، محمود حجتی را برای وزارت جهاد کشاورزی، سید علیرضا آوایی را برای وزارت دادگستری، امیر حاتمی را برای وزارت دفاع، عباس آخوندی را برای وزارت راه و شهرسازی، محمد شریعتمداری را برای وزارت صنعت، سید عباس صالحی را برای وزارت ارشاد، عبدالرضا رحمانی فضلی را برای وزارت کشور، بیژن زنگنه را برای وزارت نفت، حبیب‌الله بی‌طرف را برای وزارت نیرو و مسعود سلطانی‌فر را برای وزارت ورزش و جوانان پیشنهاد داده است.

البته ترکیب معرفی شده به مجلس هنوز کامل نیست و رئیس جمهوری باید در مهلت باقی مانده وزیر پیشنهادی علوم را نیز به بهارستان معرفی کند. آن‌طور که بهروز نعمتی بعد از جلسه علنی دیروز به خبرنگاران اعلام کرد، بررسی رأی اعتماد به وزیران پیشنهادی از روز سه‌شنبه هفته آینده آغاز خواهد شد. او همچنین با اشاره به معرفی نشدن وزیر علوم گفته است: «با برخی حقوقدانان صحبت کردیم و آنها معتقدند چون کلیت وزرای پیشنهادی مشخص شده و بررسی مجلس نیز از هفته آینده آغاز می‌شود، بنابراین مشکلی به وجود نمی‌آید.»

آن‌طور که دیروز بهروز نعمتی اعلام کرده خاکی‌صدیق، گزینه پیشنهادی وزارت علوم یک شب قبل از اعلام اسامی انصراف خود را به رئیس جمهوری اعلام کرده است. نعمتی همچنین گفته که گزینه پیشنهادی وزارت علوم امروز چهارشنبه به مجلس اعلام خواهد شد. از چندی قبل موضوع رفتن محمد فرهادی، وزیر فعلی علوم از دولت قطعی شده بود و به این ترتیب از جمع 18 نفره وزیران فعلی، 9 نفر برای کابینه بعدی هم معرفی شده‌اند و این یعنی همان تغییر 50 درصدی که رئیس جمهوری در چند مقطع از آن سخن گفته بود. برخی گروه‌ها در مجلس قدری از ترکیب فعلی کابینه معرفی شده ابراز ناراحتی کردند. از جمله نمایندگان زن مجلس همچنان منتقد حضور نداشتن زنان در قامت وزیر در کابینه دوازدهم هستند.

دیروز پروانه سلحشوری، رئیس فراکسیون زنان نسبت به این موضوع انتقاد کرد. همچنین بعداز ظهر روز گذشته هم مسعود پزشکیان، نایب رئیس مجلس در گفت‌و‌گویی با «ایسنا» نسبت به ایجاد تقابل بر سر کابینه دوازدهم در کشور ابراز نگرانی کرد. با وجود این دیروز ساعتی پس از ارائه فهرست کابینه پیشنهادی به مجلس، حسینعلی امیری، معاون پارلمانی رئیس جمهوری در یک نشست خبری در مورد بررسی رأی اعتماد وزیران توضیحاتی ارائه کرد و از جمله گفت: «نسبت به رأی‌آوری وزیران پیشنهادی خیلی خوشبین و بسیار امیدوار هستم، روزهای بررسی صلاحیت وزیران پیشنهادی، روزهای بسیار خوب همکاری دولت و مجلس خواهد بود.» او همچنین افزوده است: «ما تمهیداتی فراهم کرده‌ایم که وزرای پیشنهادی بتوانند در کمیته‌های تخصصی و فراکسیون‌های مجلس حضور یافته و زیرساخت‌های خود را مطرح کنند. برنامه‌های حضور وزیران هم در کمیسیون‌ها مشخص شده است و نسبت به دوره‌های گذشته جلسه رأی اعتماد در‌ شأن دولت و مجلس خواهد بود.»

توئیت جهانگیری درباره کابینه
معاون اول رئیس جمهوری تصریح کرد: باید سهم زنان، اقوام و جوانان را در مدیریت های ارشد، میانی و محلی کشور عملاً بیشتر کرد و به سهم خود، پیگیر این حق خواهم بود. به گزارش ایرنا، اسحاق جهانگیری روز گذشته در صفحه توئیتر خود نوشت: وزیران پیشنهادی معرفی شدند. انتخاب وزرا حق رئیس جمهوری است و باید محدودیت را هم درک کرد. جهانگیری افزود: باید سهم زنان، اقوام و جوانان را در مدیریت های ارشد، میانی و محلی کشور عملاً بیشتر کرد و به سهم خود پیگیر این حق خواهم بود.

منبع: روزنامه ایران