اما در حال حاضر بازخوانی و تبیین صحیح، دقیق، جامع، صریح، مداوم و مستمر مبانی و آرمان های انقلاب مانع از تحریف انقلاب اسلامی ایران می شود. با توجه به این نکته اساسی که «مردمی بودن» مهمترین ویژگی این انقلاب بود، آیا در 39 سالگی انقلاب اسلامی، اهداف و آرمان های انقلاب تحقق یافته است؟ حالا پاسخ این سؤال را از زبان شخصی می شنویم که علاوه بر اینکه یک چهره سیاسی است، در پیروزی انقلاب هم نقش داشته و جزو مبارزین بوده است. 

zibakalamsadeghدکتر صادق زیباکلام به خبرنگار «انتخاب خبر» می گوید: اولین و مهمترین مسئله که مطرح می شود این است که اهداف و آرمان های انقلاب اسلامی چه بود و چرا انقلاب اسلامی پیروز شد؟ به اعتقاد من تا پاسخ این پرسش روشن نشود؛ نمی توان برای نسل های پس از انقلاب از میزان تحقق اهداف و آرمان های انقلاب سخن گفت.

استاد دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران ادامه داد: اجازه دهید من یک توضیح بدهم؛ به مناسبت دهه فجر و در آستانه 39 امین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، مجموعه ای از جریانات سیاسی که نزدیک به تندروها هستند به گونه ای در مورد اهداف و آرمان های انقلاب اسلامی سخن گفتند که گویا اهداف و آرمان های انقلاب تحقق پیدا کرده است. مثلاً تندروها ابراز می دارند که رژیم پهلوی رژیم وابسته ای بود، رژیم پهلوی استقلال ایران را از بین برده بود، ایران نوکر آمریکا و انگلیس بود و اگر شاه می خواست آب بخورد به دستور آمریکا و انگلیس بود، در حالی که مستشاران خارجی در کشور ایران همه کاره بودند؛ اما تندروها معتقد هستند که ایران پس از انقلاب توانسته است نه به عنوان یک قدرت جهانی، بلکه به عنوان قدرت اول در سطح منطقه ظاهر شود.

تندروها مدعی اند آمریکا از ایران می ترسد
به بیان این منتقد سیاسی، تندورها مدعی اند که آمریکا از ایران به وحشت افتاده است، اسرائیل از ایران به وحشت افتاده است، غرب مجبور شده است بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ایران در منطقه و در جهان تغییر استراتژی دهد، مسلمانان تحت تأثیر مبارزات انقلابی مردم ایران به حرکت درآمده اند. تندروها می گویند در حالی که رژیم شاه رژیمی بود که جنبش های آزادی بخش را به کمک آمریکا، انگلستان و اسرائیل سرکوب می کرد، امروز جمهوری اسلامی ایران تکیه گاه جنبش های آزادی بخش مردم منطقه و مبارزین در یمن، فلسطین، لبنان و سوریه شده است و چشم امید جریانات آزادی بخش به جمهوری اسلامی ایران است.

این استاد دانشگاه تصریح کرد: البته وقتی رژیم شاه اینگونه توصیف می شود و بیان می شود که انقلاب اسلامی به دنبال تحقق اهداف بیان شده بوده است، می توان گفت که انقلاب اسلامی بسیار موفق عمل کرده؛ اما در واقع موضوعاتی را که جریانات تندرو به عنوان دستاوردها و پیروزی های نظام جمهوری اسلامی ایران و انقلاب اسلامی ایران مطرح می کنند اساساً و به هیچ وجه، تکرار می کنم؛ اساساً و به هیچ وجه جزو اهداف و آرمان های انقلاب اسلامی ایران نبوده است. اینکه اسرائیل را ما باید نابود کنیم، اینکه ما باید مثلاً در یمن چه کنیم، در سوریه همین طور یا در کشورهای دیگر، اصلاً ربطی به آرمان های انقلاب اسلامی نداشته و سایر تعابیری که جریان رادیکال و انقلابی امروز، مطرح می کند و آن را به پای دستاوردهای انقلاب اسلامی ایران می نویسد در حقیقت ربطی به مسئله انقلاب اسلامی ایران ندارد.

زیباکلام بیان کرد: می توان اهداف انقلاب اسلامی ایران را از داخل گفتگوها و مصاحبه هایی که مرحوم امام خمینی در آن قریب به سه تا چهار ماه آخری که در نوفل لوشاتو پاریس بودند مشاهده کرد که ایشان در خلال مصاحبه هایی که در آن چهار ماه انجام دادند؛ اهداف انقلاب اسلامی را چه می گفتند؟ می توان به روزنامه های دوران انقلاب، بیانیه ها و سخنرانی های دوران انقلاب مراجعه کرد و به وضوح دید که خواسته ها و اهداف انقلاب اسلامی چه بوده است.

تندروها مدعی اند کل منطقه در دست ایران است
این استاد دانشگاه تهران ابراز داشت: مرحوم امام خمینی نزدیک به 120 مصاحبه مطبوعاتی و رادیو تلویزیونی با رسانه های بین المللی، روزنامه ها و خبرنگاران در پاریس انجام دادند و با توجه به شرایط آن هنگام که نهضت اسلامی در ایران به راه افتاده بود یعنی در مهر، آبان، آذر و دی ماه 1357، ایران در کانون و رأس اخبار جهانی قرار داشت و طبیعی بود که هر خبرنگاری از ژاپن، هند، مصر و آمریکا و هر مکان دیگری که می آمد اولین سؤالی که از مرحوم امام خمینی می کرد این بود که «علت مبارزه شما و علت نارضایتی مردم ایران از رژیم شاه چیست؟». من به مردم ایران می گویم که به حرف های صادق زیباکلام اعتماد نکنند؛ ولی از آن ها تقاضا دارم که به حرف های مسئولان و صدا و سیما هم اعتماد نکنند و خودشان تحقیق کنند؛ ببینند وقتی از مرحوم امام خمینی پرسیده می شد که اهداف انقلاب اسلامی ایران چه بود ایشان چه می گفتند؟ آیا می گفتند که هدف از انقلاب اسلامی این است که ما انقلاب خودمان را صادر کنیم، ما برویم در سوریه عملیات نظامی انجام دهیم، ما در یمن حضور داشته باشیم یا اینکه نه، ایشان می گفتند که هدف ما از مبارزه علیه رژیم شاه و علت نارضایتی مردم از رژیم شاه این است که رژیم شاه انتخابات آزاد برگزار نمی کند، یک رژیم استبدادی است، یک رژیم دیکتاتوری است، زندانیان سیاسی دارد، خفقان دارد، سانسور دارد، شکنجه زندانیان سیاسی دارد؛ اهداف انقلاب اسلامی این موضوعات بوده است، یا وقتی که آن راهپیمایی تاریخی در تاسوعای سال 57 برگزار شد و بسیاری آن راهپیمایی را درحقیقت پایان کار رژیم شاه می دانند مشاهده کنید که قطعنامه آن راهپیمایی موجود است و می توان امروز به قطعنامه آن راهپیمایی مراجعه کرد و مشاهده کرد که خواسته های صدها هزار نفر از مردم تهران که در آن راهپبمایی حاضر شده بودند چه بوده است؟ مشخص است که در رأس آن قطعنامه راهپیمایی تاریخی تاسوعا، آزادی زندانیان سیاسی مطرح بوده است.

این منتقد سیاسی اظهار کرد: با همه این تفاسیر، یکی از اصلی ترین دلایل مبارزه علیه رژیم شاه، علیه خفقان بوده است، علیه این بوده است که افراد به جرم افکار، عقاید و اندیشه هایشان نباید زندانی باشند. آزادی در انتخابات، بازگشت تبعیدی ها به میهن و مسائلی از این دست بوده است.

زیباکلام می گوید: مقصود من این است که اهداف انقلاب اسلامی، اهداف دموکراسی خواهانه و آزادی خواهانه بوده است. اهدافی که کشور از طریق قانون اداره شود و این موضوع که انقلاب در گفتمان اسلامی بیان شد برای این بود که آن اهداف آزادی خواهانه و دموکراتیک را مردم ایران مغایر با یک نظام اسلامی نمی دیدند، یعنی تصور مردم این بود که نظام اسلامی که به وجود می آید آن آزادی ها، آن حاکمیت قانون، آن انتخابات آزاد، آن نبود زندانی سیاسی را یک نظام اسلامی می تواند به ارمغان آورد، یعنی میان آزادی، دموکراسی و حاکمیت اسلامی هیچ مغایرتی نمی دیدند؛ اما همه می دانند که در همان سال نخست بعد از انقلاب به دلایلی گفتمان دموکراسی خواهانه انقلاب اسلامی آرام آرام در حاشیه قرار گرفت و به جای آن، گفتمان انقلابی ضدآمریکایی جانشین آن شد و نقطه عطف آن هم اشغال سفارت آمریکا بوده است که آن موج ضدیت با آمریکا، مبارزه با آمریکا و مرگ بر آمریکا به راه می افتد که متاسفانه مشاهده می کنیم که تا به امروز هم ادامه داشته است.

تندروها مدعی اند انقلاب اسلامی علیه آمریکا بوده است
وی ادامه داد: هر مقدار که گفتمان آمریکاستیزی، دشمن ستیزی، استکبارستیزی و گفتمان انقلاب خودمان را به همه جهان صادر می کنیم و هر قدر که این گفتمان پر رنگ تر می شود، گفتمان آزادی خواهانه انقلاب اسلامی را به حاشیه می کشاند. امروز اگر دقت کنیم می بینیم که در تمام این ده روزی که دهه فجر است کمتر می شنویم از تندروها که بگویند دموکراسی و انتخابات آزاد یکی از اهداف انقلاب بوده است. هر چه که تندروها می گویند فقط و فقط این بوده است که انقلاب اسلامی علیه آمریکا بوده است، می خواسته با آمریکا مبارزه کند، امام خمینی از سال 1340 علیه آمریکا و اسرائیل بودند و سخنانی از این دست، بنابراین یکی از غم انگیزترین بلاها و مصیبت هایی که بر سر انقلاب اسلامی آمده است این است که متاسفانه در مدت نزدیک به 40 سال گذشته، گفتمان آمریکاستیزی، گفتمان رادیکال، گفتمان جنگ با همه دنیا غالب شده است و همین موضوع، گفتمان اصلی انقلاب اسلامی ایران یعنی آزادی خواهی و دموکراسی خواهی را به حاشیه رانده است و عملاً دستگاه های رسمی نظام اصلاً هیچ صحبتی از اهداف و آرمان های اصلی انقلاب اسلامی نمی کنند. این مسئله باعث شده که بسیاری از مطالبات سیاسی و اجتماعی به تدریج و آرام آرام روی هم انباشته شوند و در همین حال نظام هم خیلی به فکر اینکه مطالبات سیاسی و اجتماعی مردم را پاسخگو باشد نبوده است.

رنگ و بوی اقتصادی دادن به اعتراضات نتیجه نداد
این کارشناس مسائل سیاسی گفت: در قضایای نارضایتی ها و ناآرامی های اخیر هم، نظام بسیار امیدوار بود که این اعتراضات رنگ و بوی اقتصادی بگیرد تا بتوان از آن علیه دولت آقای روحانی استفاده کرد، به همین دلیل شاید نظام در ابتدا زیاد به فکر جلوگیری و سرکوب این اعتراضات و ناآرامی ها نیفتاد به این امید که می تواند از آن علیه دولت آقای روحانی بهره برداری کند؛ اما نظام به سرعت متوجه شد که شعارهای گفته شده از سوی مردم اصلاً و ابداً ربطی به آقای روحانی و نارضایتی از عملکرد اقتصادی او ندارد و بسیار کمرنگ است و برعکس، شعارهایی که گفته می شود مطالبات بسیار جدی سیاسی را مطرح می کنند. در این میان از آن نقطه به بعد اعتراضات مردم توسط نظام سرکوب شد و عده ای دستگیر شدند، در حدود سه تا چهار هزار نفر بازداشت شدند که البته بسیاری از آن هاً آزاد شدند؛ اما تندروها متوجه شدند که نمی توانند اجازه دهند که تظاهرات به صورت آزاد صورت بگیرد برای اینکه میزان نارضایتی سیاسی و اجتماعی نسبت به نظام بسیار زیاد است، که البته تندروها این نارضایتی ها را به پای آمریکا، اسرائیل و حتی به پای تلگرام می ریزند و نمی خواهند واقعیت ها را ببینند که در نتیجه سوء مدیریت آن ها مطالبات و نارضایتی های زیادی در کشور به وجود آمده است.