خبر بازداشت آقای رحیم‌مشایی را پایگاه اطلاع‌رسانی دادسرای عمومی و انقلاب تهران روز شنبه ۲۶ اسفند منتشر کرده است. این اطلاعیه تنها می‌گوید که مأموران پلیس به دستور بازپرس دادسرای عمومی تهران رئیس دفتر پیشین محمود احمدی‌نژاد را بازداشت کرده‌اند تا از او تحقیق شود، اما مشخص نمی‌کند که اتهام آقای رحیم‌مشایی چیست، مسئله‌ای که در بیانیه محمود احمدی‌نژاد نیز بازتاب یافته است.

آقای احمدی‌نژاد در بیانیه‌ای که وبسایت دولت بهار منتشر کرده روش بازداشت اسفندیار رحیم‌مشایی را «خلاف قانون اساسی» دانسته و نوشته که «عوامل امنیتی تحت امر دستگاه قضایی در یک رفتار غیرقانونی» خودروی آقای رحیم‌مشایی را متوقف ساخته و او را «بدون اعلام علت و بیان عناوین اتهامات احتمالی، بازداشت کرده و با خود برده‌اند». وی بار دیگر دستگاه قضایی ایران و حتی کلیت حکومت جمهوری اسلامی را هدف انتقاد خود قرار داده و تاکید کرده که بازداشت اسفندیار رحیم‌مشایی بر «درستی» نظراتش «مبنی بر ضرورت انجام اصلاحات اساسی در این دستگاه مهم و دیگر بخش‌های نظام، مهر تایید می‌زند».

این دومین اقدام قضایی علیه اطرافیان آقای احمدی‌نژاد ظرف کمتر از یک هفته است. چهار روز قبل از آن حمید بقایی رئیس پیشین سازمان میراث فرهنگی و معاون محمود احمدی‌نژاد برای گذراندن دوره محکومیت ۱۵ ساله خود بازداشت و روانه زندان شد.