ala.khatamiو اما افشین علاء از نزدیکان رئیس دولت اصلاحات در واکنش به انتشار خبر درخواست خاتمی برای دیدار با رهبر انقلاب گفت: بنده چنین چیزی را نشنیده ام، اما در صورت صحت، آن را به فال نیک می گیرم.

این فعال سیاسی اصلاح طلب در گفتگو با خبرنگار انتخاب خبر در پاسخ به این سؤال که چرا پس از وقایع سال 88 اکنون آقای خاتمی درخواست چنین ملاقاتی را کرده و پیش تر این اقدام نشد، اظهار داشت: همانطور که گفتم خبر تأیید شده ای ندارم ولی اگر این درخواست صحت داشته باشد به نظرم بسیار به موقع و مفید خواهد بود. البته این را هم می دانم که این تمایل تازگی ندارد و در سالهای قبل هم علیرغم میسر نبودن امکان این دیدار، آقای خاتمی همواره آماده دیدار و گفتگو با رهبر انقلاب بوده است.

اصلاحات یکی از دو بال اصلی جهت گیری نظام محسوب می شود
خاتمی در دام خروج از نظام نخواهند افتاد
وی در ادامه با اشاره به ادعاها درباره ممانعت برخی اشخاص جریان اصلاح طلبی از دیدار رئیس دولت اصلاحات و رهبر انقلاب و منصرف کردن خاتمی از این دیدار تأکید کرد: این اخبار و ادعاها کذب محض است! چرا که اطرافیان خاتمی چهره های برجسته جریان اصلاحات اند و اصلاحات یکی از دو بال اصلی جهت گیری نظام محسوب می شود. چطور سران این جناح می توانند خود را از تعامل با رهبری نظام محروم کنند؟ این یعنی خروج از نظام که جریان اصلاحات به ویژه آقای خاتمی هرگز دراین دام نیفتاده و نمی افتند. ضمن آنکه برفرض محال اگر هم آقای خاتمی تابع نظر جمعی خاص باشد در اصول خود با کسی تعارف ندارد.

تبعیت، تقویت و تعامل با رهبری برای خاتمی یک اصل است
هدف رئیس دولت اصلاحات، تقویت شأن و جایگاه رهبر انقلاب است
این فعال سیاسی نزدیک به رئیس دولت اصلاحات تصریح کرد: شک نکنید که تبعیت، تقویت و تعامل با رهبری برای آقای خاتمی یک اصل است. آنچه که ایشان برای نظام، مردم و کشور می خواهند قطعاً در چهارچوب نگاه رهبری و با هدف تقویت شأن و جایگاه ایشان است. اصلاً تصور اینکه آقای خاتمی به خاطر ترس از حرف این و آن از دیدار و گفتگو با رهبری خودداری کند غلط است و کسانی که این طور فکر می کنند خاتمی را نشناخته اند.

سید محمد خاتمی محور گفتگو با رهبر انقلاب برای حل مناقشه انتخابات سال 88
اما چگونه می توان به حل و فصل مناقشات انتخابات سال 88 پرداخت؟ آیا سید محمد خاتمی می تواند محور گفتگو با رهبر انقلاب شود و حتی زمینه ای برای رفع حصر فراهم کند؟ افشین علاء در همین رابطه گفت: مشکلات حاصل از وقایع 88 به ویژه موضوع حصر، اگرچه به گره کوری تبدیل شده اما همیشه به حل آن توسط خود بزرگانی که از هم مکدرند امیدوارم، چرا که جنس پیشکسوتان نظام با هم سنخیت دارد و ریشه شان یکی است.

جریان تازه به دوران رسیده منزوی شد و به حاشیه رفت
رهبر انقلاب و سایر بزرگان نظام کدورت ها را کنار خواهند گذاشت
وی در ادامه خاطرنشان کرد: دیدید جریانی تازه به دوران رسیده که به ظاهر توانسته بود اعتماد نظام و رهبری را جلب کند، به تدریج منزوی شد و به حاشیه رفت، اما بزرگان منتقد، جایگاه و وزانت خود را حفظ کردند.

این شاعر انقلابی و توانمند کشورمان تأکید کرد: مطمئنم رهبر انقلاب و سایر بزرگان خودشان شکاف ها را ترمیم خواهند کرد و کدورت ها را کنار خواهند گذاشت.

خاتمی نگین برازنده برای رهبر انقلاب
وی با طرح این سؤالات که آیا کسی باور می کرد که روزی سعید مرتضوی یا حتی احمدی نژاد توسط خود نظام کنار گذاشته شوند؟ آیا اینها مقدمه یک گشایش بزرگ تر نیست؟

تصریح کرد: انقلاب شاید دچار آفاتی شود ولی خودش را ترمیم می کند. از سویی بعد از رهبر انقلاب چه کسی محبوب تر و موجه تر از آقای خاتمی سراغ داریم؟

علاء افزود: همه می دانند خاتمی درصورت امکان ورود به عرصه انتخابات چه رأی شگفت انگیزی دارد! پس چه نگینی برازنده تر از ایشان برای نشستن در کنار حلقه وصل نظام و مردم یعنی رهبر انقلاب؟

وی اضافه کرد: قطعاً آقای خاتمی بیشتر از بزرگان دیگر قادر به جلب اعتماد و احترام رهبری خواهند بود.

آیت الله خامنه ای مؤثرترین شخصیت نظام هستند
افشین علاء همچنین در پاسخ به سؤالی درباره نقش رهبر انقلاب در حل مناقشات انتخابات سال 88 تأکید کرد: بی شک ایشان مؤثرترین شخصیت نظام هستند. گاهی وقت ها بعضی ها فراموش می کنند که اگر رهبری ایشان نبود نیروهای تندرو و چهره های تمامیت خواه چه بر سر کشور می آوردند!

وی ادامه داد: درست است که آقای خاتمی محبوبیت بی نظیری در بین آحاد مردم دارد به گونه ای که با وجود منع خبری و تصویری با اشاره ای سرنوشت انتخابات را عوض کردند، اما همه این نقش آفرینی ها در فضایی امکان پذیر است که رهبر انقلاب با تدابیری مقدمات آن را فراهم کنند.

نهاد قدرتمند سپاه پاسداران تابع بی چون و چرای آیت الله خامنه ای است
این فعال سیاسی اصلاح طلب گفت: آیت الله خامنه ای رهبری است که جهان غرب را به چالش کشیده است و نه تنها در ایران که در عراق و لبنان و سوریه و فلسطین و بحرین و افغانستان و پاکستان و یمن و... نفوذ معنوی بسیاری دارند و حتی نهاد قدرتمندی چون سپاه تابع بی چون و چرای ایشان است.

باید نگرانی ها و دغدغه های رهبر انقلاب درباره اتفاقات سال 88 رفع شود
وی افزود: مراجع تقلید و حوزه ها به منویات رهبر معظم انقلاب احترام قائلند. اقشار مذهبی انقلابی و شهید داده گوش به فرمان ایشانند. نمی شود جایگاه و اقتدار ایشان را با دیگران مقایسه کرد. بنابراین برای رفع معضلات ناشی از انتخابات سال 88 بویژه حصر همان طور که آقای خاتمی گفتند باید نگرانی ها و دغدغه های ایشان رفع شود.

علاء تأکید کرد: متأسفانه تا به حال بزرگان دیگر نتوانستند نگرانی ها و دغدغه های مقام معظم رهبری را درباره وقایع انتخابات سال 88 رفع کنند، اما من مطمئنم آقای خاتمی بهترین گزینه برای گفتگو با رهبری در این زمینه هستند.

وی گفت: شاید خیلی از افراد نظراتی را که عرض کردم خوش بینانه و غیر واقعی بدانند، اما من به چند دلیل بر صحت ادعایم پافشاری می کنم.

نمی توان توقع داشت یک شبه مشکل رهبری نظام و محصورین انتخابات 88 حل شود
این فعال سیاسی نزدیک به رئیس دولت اصلاحات ادامه داد: یکی موقعیت خاص آقای خاتمی در قیاس با سایر بزرگان است. اگر اعتراضات برخی بزرگان به حدی بود که به حصر آنان منجر شد، پس نباید توقع داشت یک شبه مشکل رهبری و آنان حل شود. بقیه بزرگان منتقد هم از جمله آنانی که در مجموعه نظام باقی مانده اند، اگر اختلاف سلیقه ای با آنان وجود داشته باشد، مصداق های اجرایی دارد. ولی آقای خاتمی سال هاست که نه منصبی دارد و نه تریبونی. دلخوری رهبر انقلاب از ایشان هم به دلیل توقعی است که در وقایع 88 از ایشان داشتند.

وی اضافه کرد: به نظر من امور به گونه ای پیش رفت که به سوء تفاهم منجر شد. یعنی شما از شخصی توقعی داری و وقتی خلاف آن را می بینی دلخور می شوی. دقت کنید می گویم دلخوری! برای اینکه واقعا قضیه این است.

رهبر انقلاب معتقد به وقوع جرم و لزوم اجرای قانون برای محصورین و زندانیان سیاسی هستند
افشین علاء تصریح کرد: درخصوص محصوران یا زندانیان سیاسی بحث فرق می کند. آنجا رهبر انقلاب معتقد به وقوع جرم و لزوم اجرای قانون هستند. اما از آقای خاتمی دلخورند، همین! الآن هم نظام ایشان را مجرم نمی داند و فقط یک عده آتش بیار معرکه از بغضی که به آقای خاتمی دارند ایشان را از سران فتنه معرفی کرده اند! ایشان کدام فتنه را آفرید؟! جرم ایشان چیست به جز اینکه با وجود جفاهای فردی چون احمدی نژاد نمی توانست جریان معترض را محکوم کند و به نقطه نظر مشترک با رهبری برسد. خود رهبر انقلاب هم که گفته اند نظر خلاف نظر ایشان داشتن جرم نیست. پس این همه سمپاشی علیه آقای خاتمی طبیعی نیست. آن هم چهره ای نجیب و خیرخواه که خود رهبری در پاسخ آقای دعایی به آن اشاره کرده اند.

عده ای نمی خواهند آقای خاتمی به رهبر انقلاب نزدیک شود
آیت الله خامنه ای حتی از منتقدین فقهی و سیاسی خود تجلیل می کنند
وی افزود: پس چرا عده ای نمی خواهند آقای خاتمی به رهبر انقلاب نزدیک شود؟ واقعاً جای سؤال دارد. آیا ما مخالفی بزرگ تر از مرحوم آیت الله منتظری با رهبرانقلاب داشته ایم؟ شما می بینید ایشان در پیام تسلیت فوت بزرگترین منتقد فقهی و مخالف سیاسی خود از مقام علمی و سوابق انقلابی ایشان چه تجلیلی کردند! خوب، این مشی آیت الله خامنه ای است.

گفتگوی سید محمد خاتمی و رهبر انقلاب دور از انتظار نیست
وفاداری و خیرخواهی آقای خاتمی نسبت به رهبر انقلاب قطعی است
این فعال سیاسی نزدیک به سید محمد خاتمی و بیت آیت الله خامنه ای تأکید کرد: درمورد آقای خاتمی که دیگر آن مشکلات و موانع هم وجود ندارد، پس اصلاً دور از انتظار نیست که این دو بزرگوار با هم به گفتگو بنشینند. من قبلاً هم گفته ام برای بزرگان نظام متأسفم که یا نخواستند یا نتوانستند این کدورت را به آشتی تبدیل کنند. خود من به عنوان یک شهروند عادی این توان را در خودم می بینم! اصلاً هم جوانی و خامی نیست. می گویم و می آیمش از عهده برون! چون هم جنس دغدغه ها و توقعات رهبری را می شناسم و هم به وفاداری و خیرخواهی آقای خاتمی نسبت به رهبر انقلاب اطمینان دارم.

وی ادامه داد: حالا شاید خیلی ها از تغییر نظر رهبری ناامید شده اند و ضمناً تمایلی به صرف هزینه ندارند و رهبری هم از آنها ناامید شده باشد، ولی حکایت ایشان و آقای خاتمی جداست.

سید محمد خاتمی و رهبر انقلاب لازم شد کدورت ها را رفع می کنند
فرصت تاریخی برای رفع قهر و دلخوری بین سید محمد خاتمی و آیت الله خامنه ای فراهم است
این شاعر توانمند و انقلابی کشورمان یادآور شد: این بزرگواران ثابت کرده اند باوجود محبوبیت و اقتدارشان بخاطر حفظ وجهه نزد طرفداران سینه چاک خود مصلحت کشور و اسلام و انقلاب را زیر پا نمی گذارند، پس اگر لازم شد از کدورت ها هم به راحتی می گذرند.

افشین علاء در پایان اظهار داشت: خیلی ها تعجب کردند چرا رهبری در فوت مادر آقای خاتمی به ایشان تسلیت نگفت همین را هم دلیل آشتی ناپذیری دانستند ولی اهل ظرافت می دانند این نشان قهر است نه دشمنی! به قول قیصر: هیچکس با دشمن خود قهرنیست/ قهری ما هم نشان دوستی است! رهبری به کسی که قبولش هم ندارد تسلیت گفت یا اجازه عیادت داد ولی رو از او برگرداند! حالا دو خط تسلیت به خاتمی که کار سختی نبود. پس قضیه قهر و دلخوری است. اصلاً دارد به او می گوید از تو دلخورم! پس باید کاری کرد! باید بزرگان هرچه زودتر این فرصت تاریخی را فراهم کنند و اگر نمی توانند به ما واگذارند!

 

اخبار مرتبط:
پیشنهاد دیدار سید محمد خاتمی با رهبر انقلاب

فاصله بین نگین و انگشتر تا کی؟!