به گزارش روابط عمومی‌مجمع تشخیص مصلحت نظام به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی و خبری جماران، آیت‌الله اکبر‌هاشمی‌رفسنجانی در مراسم چهلمین روز رحلت آیت‌الله العظمی‌ سید عبدالکریم موسوی اردبیلی در حسینیه جماران، گفت: از زمانی که من آیت‌الله موسوی اردبیلی را شناختم به تناسب زمان وظایف خود را انجام می‌داد. رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با یادآوری اینکه آیت‌الله موسوی اردبیلی در دوران مبارزات پیش از پیروزی انقلاب اسلامی‌از پیش قدمان بود، اظهار کرد: بعد از اینکه مبارزه شروع شد یکی از شخصیت‌هایی که نظرش تأثیرگذار بود آیت‌الله موسوی اردبیلی بود.

رفتار ایشان رفتار یک معلم با هوش، با سواد، آشنا به جامعه و آشنا به روشنگری بود و در کنار روشنگری خدماتی را هم برای خود وظیفه می‌دانستند. وی افزود: آیت‌الله موسوی اردبیلی بعد از مبارزه به تهران آمد و مسجدی برای ایشان آماده کردند که مرکز هدایت مردم شده بود. کسانی که در مبارزه بودند نیاز به چنین شخصیتی داشتند و ما که صف اول تهاجم بودیم به ایشان کاملا امید بسته بودیم. در ماه‌های آخر مبارزه نیز که همه چیز روشن شده بود یکی از کسانی که مردم را تشویق می‌کرد ایشان بود و در صف اول راهپیمایی‌ها چهره او می‌درخشید.

آیت‌الله ‌هاشمی‌رفسنجانی با اشاره به اینکه آیت‌الله موسوی اردبیلی بعد از پیروزی انقلاب نیز در همه صحنه‌ها حضور جدی مؤثر داشتند، یادآور شد: ایشان یکی از پنج نفر اول شورای انقلاب متشکل از آیت‌الله شهید مطهری، آیت‌الله شهید بهشتی، شهید باهنر، آیت‌الله موسوی اردبیلی و من بودند و همان موقع از نظر ما شرایط مرجعیت را داشتند و بحث‌هایی که در شورای انقلاب وجود داشت را خیلی خوب اظهار نظر می‌کردند و ستون استواری برای نیروهای انقلاب بود. رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: کار قانون اساسی خیلی مهم بود البته حقوقدانان متنی آماده کرده بودند که وقتی به شورای انقلاب آمد کار سختی بود و شورای انقلاب با دقت بررسی کرد و آنچنان اصلاح شد که مرجع هیچ اشکالی نگرفتند و آن را تأیید کردند. آیت‌الله موسوی اردبیلی آنجا هم نقش مهمی‌داشت. حقیقتا قانون خوبی است اما بعد از مدتی همه قانون‌های اساسی دنیا تغییر می‌کند و ما هم باید این کار را بکنیم. عضو مجلس خبرگان رهبری گفت: در آن مقطع آیت‌الله موسوی اردبیلی کیمیایی در میان ما بود و اخلاق و صبوری شخصیت ممتازی از ایشان ساخته بود.

قضا خیلی زود شروع شد و تندروهایی در آن دوره داشتیم اما آیت‌الله بهشتی و ایشان کاملا کنترل کردند و به قوه قضائیه نقش دادند. وی اظهار کرد: امام خمینی (س) مثل خورشید می‌درخشیدند و هر وقت مشکلی داشتیم به امام پناه می‌بردیم. البته امام سطح بالایی داشتند و ما می‌فهمیدیم که تفاوت وسیعی بین دین ایشان و امثال ما وجود دارد. هر مشکل بزرگی که پیش می‌آمد مثل انفجار حزب جمهوری اسلامی‌پیش امام می‌رفتیم.

در انفجار حزب جمهوری اسلامی‌ که ما نیروهای زیادی را از دست دادیم تا آنجا پیش رفتیم که زخمی‌ها را با برانکارد آوردیم تا مجلس رسمی‌ شود. آیت‌الله‌هاشمی‌رفسنجانی تأکید کرد: حق این بود که در این شرایط صدا و سیما برنامه جامعی برای ایشان می‌گذاشت و گوشه‌ای از زندگی ایشان را نشان می‌داد. در زمان حیاتشان نیز کم‌لطفی‌هایی به ایشان شد. بعد از امام باید در تهران می‌ماند و کار خود در قضا را کامل می‌کرد اما به قم رفتند و ما از رفتن ایشان ضرر کردیم.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی ادامه داد: البته آیت‌الله موسوی اردبیلی در قم مستندی برای ما بود و هرکس به قم می‌رفت اطمینان داشت که ایشان ستونی برای حفظ انقلاب در حوزه بود. ولی از آن به بعد تندروی‌هایی دیدیم که به ایشان ستم کردند ولی ایشان با نصایح، نوشته‌ها و کارهایی که داشتند در همه مقاطع نقش خود را ایفا می‌کرد. رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: اگر بنا بود مقاطع زندگی ایشان را بگویند خیلی مفید بود که مردم بدانند چه شخصیتی را از دست دادند. سنت ایشان در قضاوت را باید ادامه می‌دادیم. ما بنا بود اسلامی‌قضاوت کنیم؛ امروز این طور نیست و باید روزی باز کسی مثل آیت‌الله موسوی اردبیلی با همان روحیات این روش را احیا کند. وی اظهار کرد: ایشان در عین حال عضو مؤسس حزب جمهوری اسلامی‌هم بود و توانست کشور را از سر بنی صدر و کسانی که دور او بودند راحت کند.

رقیب بنی صدر حزب جمهوری اسلامی‌بود و در مقابل کج روی‌های بنی صدر عمل می‌کرد. ایشان حقیقتا همان موقع هم معلوماتشان برای فتوا دادن کافی بود اما در سطح حزب فعالیت و از فتنه منافقین و تلاش‌های ضد انقلاب جلوگیری می‌کرد و به کمک ایشان در شورای افتاء مواضع حزب جمهوری اسلامی‌را می‌نوشتیم. آیت‌الله‌ هاشمی‌رفسنجانی افزود: ایشان در آن دوره نقش یک پشتیبان بزرگ را داشت و سالم زندگی کرد و بسیار متواضع بود و با دقت حرف می‌زد و هر چیزی که شما فکر می‌کنید یک آدم بزرگ باید داشته باشد را دارا بود.
رئیس مجمع تشخیص تأکید کرد: ما همه در مقابل امام خیلی کوچک بودیم. هنوز اسم امام و رفتار ایشان سرمایه اصلی انقلاب است و دشمنان این را فهمیده‌اند که تا امام در بین مردم وجود داشته باشد نمی‌توانند آسیبی برسانند به همین دلیل به فکر ترور شخصیت ایشان افتاده‌اند و اخیرا بهانه‌ای به دست آنها داده شد و کارهایی کردند. ما باید حواسمان باشد بیت امام نقش نگهداری دارد و شخصیت‌هایی مثل حاج حسن آقا و برادران عالمشان که از اساتید خوب حوزه هستند و می‌توانند راه امام را ادامه دهند سرمایه اصلی انقلاب است.
عضو مجلس خبرگان رهبری ادامه داد: ما خیلی نیاز داریم آثار و بیت امام را همان طور بین خودمان عزیز داشته باشیم. ما هنوز به شخصیت و بیت امام خیلی نیاز داریم چون کل امت اسلامی ‌در خطر است.

منبع: روزنامه مردم سالاری